Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от marin1 Разгледай мнение
    1. КПД и Жизнен стандарт - НЕЩАТА СА СВЪРЗАНИ
    2. Системата, обаче, е тотално сбъркана - за съжаление ..........
    Не можеш да ПИШЕШ - "нека МЗП се вдигне на 1.880 лв. и всеки частник който не може да я осигури - да ФАЛИРА"
    ами като фалират 99% от тези които досега не са фалирали - какво правиме
    еха, не ме яж
    Системата, че е обърката - Е ОБЪРКАНА, че ни мързи....мързи ни, че взимаме най-малко кинти като работици/служители в белия свят - и това е вярно..Обаче сподели - тези които могат, знаят и не ги мързи - те къде отиват? Личните ми наблюдения са ... масово изнасяне в чужбина...

Коментар

• Първоначално изпратено от faberge Разгледай мнение
      Виж, martin1 - с този коментара не е насочен към КПД на всяка работна единица, а за жизнен стандарт....долавяш ли разликата
      ...
      Колко трябва да изкарва един работник и колко сме мързеливи ми омръзна да слушам и чета.... темата е поизчернапа, не мислиш ли?
      1. КПД и Жизнен стандарт - НЕЩАТА СА СВЪРЗАНИ
      2. Системата, обаче, е тотално сбъркана - за съжаление ..........
      Не можеш да ПИШЕШ - "нека МЗП се вдигне на 1.880 лв. и всеки частник който не може да я осигури - да ФАЛИРА"
      ами като фалират 99% от тези които досега не са фалирали - какво правиме
      remember remember the fifth of november

Коментар

• Първоначално изпратено от marin1 Разгледай мнение
        Ха
        Ама защо направо не направим минималната заплата 50.000 лв. или още по-добре 100.000 лв. - така по-дълго време няма да се налага да я "бутаме" нагоре
        Приятелю,
        ти знаеш ли как се ИЗКАРВАТ 1880 лв???
        а отделно, при капитализма, ако имаш ПРЕТЕНЦИИ за 1000 лв.заРплата - трябва да носиш на РАБОТОДАТЕЛЯ си ПОНЕ 2000 лв. на месец
        То верно че в наши дни ВСЕКИ е незменим и мнОООООООго работи - ама какъв е резултата от дейноста му
        НЕ Е ВАЖНО КОЛКО РАБОТИШ - А КАКВО ПРАВИШ
        ФерЩейн
        Виж, martin1 - с този коментара не е насочен към КПД на всяка работна единица, а за жизнен стандарт....долавяш ли разликата
        ...
        Колко трябва да изкарва един работник и колко сме мързеливи ми омръзна да слушам и чета.... темата е поизчернапа, не мислиш ли?

Коментар

• Първоначално изпратено от faberge Разгледай мнение
          rumen221:
          ПРИЯТЕЛИ,
          .................

- Минималната запрата трябва да е 1880 лева…!
          - Минималната пенсия за труд – 730 лева ( = 39% от заплатата)…!!
          - Социалните помощи – 213 лева….!!!
          ......................
          - ТРУДА Е СТОКА, КАТО ВСЯКА ДРУГА И ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩА…!!! (Хляба първо го плащаш…, а после го ядеш…), А „ЧЕСТЕНИТЕ ЧАСТНИЦИ”, ако не могат да плащат такива заплати - ТРЯБВА ДА ФАЛИРА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО…, ПОРАДИ НЕКАДЪРНОСТ…!!!
          .....................
          Ха
          Ама защо направо не направим минималната заплата 50.000 лв. или още по-добре 100.000 лв. - така по-дълго време няма да се налага да я "бутаме" нагоре
          Приятелю,
          ти знаеш ли как се ИЗКАРВАТ 1880 лв???
          а отделно, при капитализма, ако имаш ПРЕТЕНЦИИ за 1000 лв.заРплата - трябва да носиш на РАБОТОДАТЕЛЯ си ПОНЕ 2000 лв. на месец
          То верно че в наши дни ВСЕКИ е незменим и мнОООООООго работи - ама какъв е резултата от дейноста му
          НЕ Е ВАЖНО КОЛКО РАБОТИШ - А КАКВО ПРАВИШ
          ФерЩейн
          remember remember the fifth of november

Коментар

• rumen221:
            ПРИЯТЕЛИ,

ФАКТ…:
            - „ЖИЗНЕНИЯ” МИНИМУМ В БЪЛГАРИЯ Е 213лв. (да оцелееш като животно на голо поле…)…, А „СОЦИАЛНИЯ” МИНИМУМ Е 562лв…!!!
            Но… всеки човек трябва да отгледа наследника си = два социални минимума…

ИЗВОД…:
            - МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА трябва да е 1 124лв. А МИНИМАЛНАТА ПЕНСИЯ ЗА ТРУД 562лв., СЛЕД ПЛАЩАНЕТО НА ВСИЧКИ ОСИГУРОВКИ И ДАНЪЦИ, които за трета категория труд са 37,5% +20%ДДС + 10% акцизи и други данъци = Общо 67,5%, и 30% за пенсиите (ХА-ХА-ХА…, данъците в България били най-ниските…) или

- Минималната запрата трябва да е 1880 лева…!
            - Минималната пенсия за труд – 730 лева ( = 39% от заплатата)…!!
            - Социалните помощи – 213 лева….!!!

- ПО-НИСКИТЕ ЗАПЛАТИ И ПЕНСИИ СА ФОРМА НА СОЦИАЛЕН И ФИЗИЧЕСКИ ГЕНОЦИД…!!!

- ТРУДА Е СТОКА, КАТО ВСЯКА ДРУГА И ТРЯБВА ДА СЕ ПЛАЩА…!!! (Хляба първо го плащаш…, а после го ядеш…), А „ЧЕСТЕНИТЕ ЧАСТНИЦИ”, ако не могат да плащат такива заплати - ТРЯБВА ДА ФАЛИРА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО…, ПОРАДИ НЕКАДЪРНОСТ…!!!

Когато това не се спазва, Преамбюла на Декларацията казва…”
            „ - … че е необходимо правата на човека да бъдат закриляни от закона така, че човек да не бъде принуждаван да прибягва към бунт срещу тиранията и потисничеството, като последен изход,…”

ЩОМ минималната заплата е 290лв, а пенсията 136лв… Съгласно „Хартата за правата на човека” и Преанбюла на Конституцията ни - БУНТА НИ СРЕЩУ ВЛАСТТА Е ЗАКОНЕН…!!!

Всичко останало е от Лукавава…!!!

Коментар на още един съмишленик!

Коментар

• Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение
              Живот или пенсия

...Само с пенсия не може да се живее”. Това „историческо” прозрение направи пред очите на цяла България Стоянка Мутафова. Голямата актриса, на която за особени заслуги е гласувано всеки месец да взима максималното възнаграждение за възрастните хора. В размер на 700 лева. От първи април ще станат 770.

Какво са 770 лева?
              - Над три пъти повече от това, с което майки искат да се грижат за дете на възраст от 1 до 2 години.
              - 2,4 пъти повече от това, което се полага на работник, назначен на минимална работна заплата -310 лева от догодина.
              - 2,6 пъти повече от парите на възрастен човек, вършил цял живот тежък физически труд и заслужил средната пенсия у нас - догодина тя става 295 лева.
              - И над 5 пъти повече от месечния доход на най-бедните в страната.

Едно е работата да ти липсва и да продължаваш да я вършиш дори и на 90 години, при това добре, както прави Стояна. За това заслужава адмирации. Съвсем друго е обаче да кажеш пред очите на цял един народ, че не си доволен от доходите си дори тогава, когато са възможно най-високите в страната. Това вече е липса на уважение. Или най-малкото липса на такт.

http://www.cross.bg/1334236
              Напротив!
              Жената е искрена, това, че минималната заплата и вс. останало е толкова нископлатено си е направо унизително.

Коментар

• Живот или пенсия

...Само с пенсия не може да се живее”. Това „историческо” прозрение направи пред очите на цяла България Стоянка Мутафова. Голямата актриса, на която за особени заслуги е гласувано всеки месец да взима максималното възнаграждение за възрастните хора. В размер на 700 лева. От първи април ще станат 770.

Какво са 770 лева?
                - Над три пъти повече от това, с което майки искат да се грижат за дете на възраст от 1 до 2 години.
                - 2,4 пъти повече от това, което се полага на работник, назначен на минимална работна заплата -310 лева от догодина.
                - 2,6 пъти повече от парите на възрастен човек, вършил цял живот тежък физически труд и заслужил средната пенсия у нас - догодина тя става 295 лева.
                - И над 5 пъти повече от месечния доход на най-бедните в страната.

Едно е работата да ти липсва и да продължаваш да я вършиш дори и на 90 години, при това добре, както прави Стояна. За това заслужава адмирации. Съвсем друго е обаче да кажеш пред очите на цял един народ, че не си доволен от доходите си дори тогава, когато са възможно най-високите в страната. Това вече е липса на уважение. Или най-малкото липса на такт.

http://www.cross.bg/1334236

Коментар

• Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
                  Не съм съгласен напълно с теб Императоров за врътката в имоти. За мен има една врътка- скъсваш си задника от работа и купуваш едно 2-3 апартамента в голям град. След това бачкаш кво бачкаш или квото ти харесва. Може и да си в сивата икономика. Когато одъртееш, винаги може да се осланяш на 2-3 наема от тези апартаменти , които спокойно се равняват на дохода ти от 1Б , който споменаваш и на стари години няма да ти падне стандарта дори!
                  проблемът в този случай идва, когато подлъгани един друг имотните играчи скачат смело в ипотеки и не отчитат факта, че пазара на имоти както всички други пазари е цикличен, а лихвите по ипотеката са си факт.

когато се купува със сухо (както казва импето) има голям шанс да се ядосваш после като почнат ядове с майстори, съседи и най-вече наематели, но поне няма да си фалирал и няма да си на улицата.

докато имаш ипотека в БГ реално имота не е твой, защото няма кой да насвие сърмите на банковия картел.

умната!
                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

Коментар

• Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    Пешов, извинявай, но ти си или шизофреник или си на много силно дрога. Аз потвърждавам казаното от тебе, а ти ми казваш, че съм бил за психиатър... ами значи и ти си за психиатър, бе !!!

Продигалов - точно така. Престъпление и грабеж и нарушаване на договорът е да ми земат цял живот пари уж за бъдещата ми пенсия, но да не ми гарантират по никакъв начин получаването на такава, а в същото време да ми пречат сам да се погрижа за себе си - като просто ме ограбват. Ами щом е така - Брадясалият да ми яде самолетът.

И най-елементарната сметка показва, че ако човек, получаваш заплата 1Б, може перфектно да подсигури старините си, ако сам си отделя сумата, която НОИ сега му краде - и разпределяйки я между пенсионен фонд, човекозастраховка и златце (примерно) - инструменти за инвестицията в които няма нужда от каквата и да е инвестиционна грамотност - въобще не говорим да си джитка на фондови борси или да прави врътки с имоти. Да не говорим, че тоя човек вероятно ще успее да се самопенсионира на около 55, отстъпвайки място на младите, а няма да работи докато пукне... защото всички разбираме, че повишаването на пенсионната възраст спомага за младежката безработица.

Апропо - не става дума и за гаранции - най-елементарната логика показва, че ако управляващите я карат по същия начин, пенсия няма да видим. Или 3 000 000 мангала изведнъж ще се юрнат да работят и да плащат осигуровки, за да получаваме пенсии ние? Само пълно обръщане на демографските и етническите тенденции може да даде някаква възможност на пенсеонната система в този и вид да оцелее, но това няма как да стане, докато сегашните управници не бъдат свалени, ако се наложи и насилствено и на тяхно място не бъдат турени отговорни и решителни хора. То на сегашните не им и пука, че за хората след 20, че и 10 години пенсии няма да има - за тях е важно само сега да лапат и да си развъждат гнусният електорат, защото това са родоотстъпници и врагове на българският народ.
                    Не съм съгласен напълно с теб Императоров за врътката в имоти. За мен има една врътка- скъсваш си задника от работа и купуваш едно 2-3 апартамента в голям град. След това бачкаш кво бачкаш или квото ти харесва. Може и да си в сивата икономика. Когато одъртееш, винаги може да се осланяш на 2-3 наема от тези апартаменти , които спокойно се равняват на дохода ти от 1Б , който споменаваш и на стари години няма да ти падне стандарта дори!

Коментар

• Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                      Императора на психиатър скоро ходил ли си?Ти просто един болен човек.И си за съжаление
                      Пешов, извинявай, но ти си или шизофреник или си на много силно дрога. Аз потвърждавам казаното от тебе, а ти ми казваш, че съм бил за психиатър... ами значи и ти си за психиатър, бе !!!

Продигалов - точно така. Престъпление и грабеж и нарушаване на договорът е да ми земат цял живот пари уж за бъдещата ми пенсия, но да не ми гарантират по никакъв начин получаването на такава, а в същото време да ми пречат сам да се погрижа за себе си - като просто ме ограбват. Ами щом е така - Брадясалият да ми яде самолетът.

И най-елементарната сметка показва, че ако човек, получаваш заплата 1Б, може перфектно да подсигури старините си, ако сам си отделя сумата, която НОИ сега му краде - и разпределяйки я между пенсионен фонд, човекозастраховка и златце (примерно) - инструменти за инвестицията в които няма нужда от каквата и да е инвестиционна грамотност - въобще не говорим да си джитка на фондови борси или да прави врътки с имоти. Да не говорим, че тоя човек вероятно ще успее да се самопенсионира на около 55, отстъпвайки място на младите, а няма да работи докато пукне... защото всички разбираме, че повишаването на пенсионната възраст спомага за младежката безработица.

Апропо - не става дума и за гаранции - най-елементарната логика показва, че ако управляващите я карат по същия начин, пенсия няма да видим. Или 3 000 000 мангала изведнъж ще се юрнат да работят и да плащат осигуровки, за да получаваме пенсии ние? Само пълно обръщане на демографските и етническите тенденции може да даде някаква възможност на пенсеонната система в този и вид да оцелее, но това няма как да стане, докато сегашните управници не бъдат свалени, ако се наложи и насилствено и на тяхно място не бъдат турени отговорни и решителни хора. То на сегашните не им и пука, че за хората след 20, че и 10 години пенсии няма да има - за тях е важно само сега да лапат и да си развъждат гнусният електорат, защото това са родоотстъпници и врагове на българският народ.
                      Last edited by Императорът; 11.10.2012, 19:11.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

Коментар

• Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        уф бе, проди, точно пък от теб не съм очаквал подобен отговор - уж си икономист момче и ги разбираш нещата. ..

И моля без това, ама те сегашните пенсионери са си платили - като с а платили, къде са им парите? В рая, както се изрази един човечец? ...

Виж, ако си имаш лична партида - ами да си жив и здрав, да си ги харчиш дълги години.
                        Грую, очевидно за теб „Осигурителните вноски“ са си най-обикновен данък, с подвеждащо име, и нищо не ми гарантира че ме осигуряват за старини?
                        Когато казвам, че с подобно мислене биха ме отказали да се надявам на пенсия, не изразявам мнение дали мисленето е правилно или не, в контекст за какво да се харчат данъците, а че ако някой въобще може да умува и да променя с лека ръка за какво да се харчат моите пари за пенсия, то едностранно може да нарушава подписан договор между мен и държавата.
                        Респективно аз съм в пълното си право да взема превантивни мерки, ако намирам контрагента за недобросъвестен, и да третирам въпросните „осигуровки“ като данък – тоест да взема всички възможни мерки да редуцирам плащането му!
                        Last edited by prodigal; 11.10.2012, 18:40.

Коментар

• Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                          + 36187.

Точно тъй - който дето иска.

Аз предпочитам частният фонд, дето да имам своя партида, ти предпочиташ (напримерно казано) НОИ, където ще делкаш твоите пари с мангаляците, дето не са внесли и една стотинка. Който дето иска.
                          Императора на психиатър скоро ходил ли си?Ти просто един болен човек.И си за съжаление

Коментар

• България е похарчила за пенсии на военни и полицаи:
                            1)
                            - през 2000г. сумата е 141,794.8 хил. лв. или 5.6% от разходите за пенсии
                            2)
                            - през 2008г. сумата е 352,948.3 хил. лв. или 6.3% от разходите за пенсии
                            3)
                            - през 2011г. сумата е 519,026.9 хил. лв. или 7.3% от разходите за пенсии
                            4)
                            - през първото полугодие на 2012г. сумата е над 266.5 милиона лв. или 7.4% от разходите за пенсии

http://www.noi.bg/aboutbg/st/statistic

Коментар

• Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                              Тя истината се знае отдавна но никои управлямащ не иска да я реализира на практика защото е в ущърб на много избиратели на който разчитат.

- По голяма персонализация на вноските, включително и за начините на тяхното събиране и управление. Да има различни варианти за управление защото в момента в който и УПФ да си е почти едно и също !

- Тотално орязване на паразитите от системата. Държавата като ще прави социална политика да си я прави с бюджетни пари не с парите на осигурените за пенсия и здраве.

- Мога да съм солидарен но с друг внасящ в фондовете, с хора които не са дали паричен принос не ща да имам нищо общо !

Че то и бюджетните пари пак от нашите джобове излизат. Същата работа.
                              Крайно време е държавата да стане антисоциална, за да се изчистим от паразитната гнъс. Защо мангалската популация - раковото образувание на снагата на Отечеството ни, се е разрастнала до такава чудовищна степен, ако не заради социалността на държавата?

Въобще премахване на всякаква пенсионна система, като нещо задължително - пълнолетният и дееспособен човек може сам да си избира животът. Държавата да поеме издръжката на настоящите и скорошни пенсии, от които е цоцала сухо - и към които по тази причина има ангажимент. Ресурси за целта ИМА - да не се правят на ударени. Щом имат пари да хранят циганорите, които никога нищо не са дали, значи може да се грижат за старите хора, дето са работили цял живот. Финансови източници могат да бъдат: А/ Златцето. Дори сега концесионерите крадат от земята ни злато за колосални суми, като се разработят и новите находища, ще се добива благороден метал за милиарди ежегодно. Б/ Земицата. България има оброботваеми, но пустеещи земи, които могжат да се дадат на евреини, китайци и т.н. - не да се продадат (каквато идея имаше изроденият родоотстъпник бойкоборисов), а да бъдат дадени под дългосрочна аренда. В/ Протекционистическа политика. Щом искат разни азиатци да внасят туканка стоки на смешни цени - ще плащат на хазната. Г/ Орязване на държавната администрация и спиране на помощите на мангалите.

Сегашните пенсионери да получават нормални пенсии, хората дето сега са на 55 - по-малки (и докато бачкат все още, да си заделят), хората под 50 - още по-малки пенсиики (според колкото са снесли досега, но ще имат и повече време да си заделят отсега нататък) и т.н., докато сес тигне до 30-годишните, които ще получат донякога съвсем символични сумички от държавата, щото са снасяли 8-10 години като млади. Тепърва почващите да работят, да се оправят. Като в Хонконг, бе !!! Туйто - капитализъм.

Някой долу рече - младите хора били безотговорни и няма да си заделят. Ми хубаво, тяхна работа - ще работят докато пукнат или, като не могат да работят вече - ще идат да се удавят или ще чакат на децата си. Че то сега - за 30-40-годишните по-различно ли е? Ще ни карат да работим, докато умрем, щото каквото внесем уж за пенсия, Мангау го изпива още другия месец !!! Същата работа... но ако хората не им вземат осигуровки, поне ще разполагат с всичките си заработени пари минус данъците - и ще имат повече възможност да си заделят - просто защото НОИ няма да ги краде !!!

Коментар

• Първоначално изпратено от Бате Пешо Разгледай мнение
                                Човек преди да напише нещо трябва да помисли.Колкото по умен и знаещ е един човек толкова по трудно взема решения.Преди да наречеш някой идиот също се замисли.Ти или не внасяш вноски в такива фондове или си от тези дето ги източват.На мен такива фондове не ми трябват.Никой не ме е питал дали искам а ми ги натресоха.Два пъти годишно си проверявам партидите и парите които имам в момента са по малко от вноските.Аз хазарт със старините си ако Бог ме държи не искам да играя.Нека си има доброволни фондове и да е по желание.Който иска в НОИ който иска във фондовете а който не иска да не се осигурява.После пенсия откъдето си внасял.На всички е ясно какво трябва да се направи но нямат смелост да го направят.
                                + 36187.

Точно тъй - който дето иска.

Аз предпочитам частният фонд, дето да имам своя партида, ти предпочиташ (напримерно казано) НОИ, където ще делкаш твоите пари с мангаляците, дето не са внесли и една стотинка. Който дето иска.

Коментар

Working...
                                X