If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
А, има и по-елегантен вариант -> с набраният ресурс се хеджира спрямо инфлация с чужди (неевропейски) валути и т.н.... след срив на ервото (и лева респективно) могат да ти дадат и 30% дивидент :-)
Ясен е и реда по който облигационери и акционери ще са на опашката при евентуален фалит.
Там някой обясняваше разликата между дълг и привилегировани акции - да я дообясня и аз.
1) И аз намирам затруднения да разбера дивидентната политика тук. Наистина ли всеки инвеститор няма нищо против да запише ИПО на 2.2лв с цел да се инвестира в бизнеса и цената на акцията да се качи, но всъщност тя да падне на 50-60ст. и да получи 2.6% нетен dividend yield и да му вземат и 5% данък плюс брокерски такси за това че е инвестирал!? Това ли е целта на едно ИПО?
2) Вие сериозно ли цитирате Модилиани и Милър за практически инвестиции? Вие дефакто емитирате дълг - тези 17м за датския проект е дълг. Също така, за обикновения акционер, преф-а също е дълг, защото е по-нагоре в структурата от него и пари за дивиденти се чудя как ще останат. А между това аз да ви дам 100лв и вие да се задължите да ми върнете 90 за 5 години, и това да вземете заем от 100лв и за 5 години да върнете 100лв плюс да речем 30лв лихви разликата не е чак толкова голяма. Debt/Equity реално се повишава за комонхолдъра. Да не говорим, че кумулираните дивиденти ако не се плащат, казвате това няма да е равнозначно на фалит?
3) Нещо, което е интересно е, че при всичките платени дивиденти за 2008 и 2009, в нито един отчет досега в полето платени дивиденти не е имало 1лв кеш аутфлоу. Къде в ОПП могат да се видят платените дивиденти досега, които да отговарят на цифрите от ОСК?
4) Къде сте изразили мнението си относно репутацията? Не помня да сте показали adjusted P/B, да не говорим за adjusted P/E с тези дъщерни дивиденти. Репутацията е почти без промяна от 2007 досега, което буди съмнение относно достоверността му.
В крайна сметка не ми отговорихте на най-важния въпрос. Оперативният паричен поток е отрицателен през 2007, 2008 и 2009 и е съвсем леко положителен към Септември 2010. Това е преди да дойдат лихвите по датския дълг и евентуално поддържащи инвестиции за досегашните машини, както и преди да е започнало някакво изплащане на стар дълг. По какъв начин ще дойдат парите за изплащане на 2.5мн лева преф дивидент?
От последното изказване на Стефан Райчев излиза, че рентабилността на датския проект на ниво ОПР е реално 30% ebit margin през първата година и 45% ebit margin през 4 година. Това, съпоставено с 15% марджин през 2010, 14% през 2009 и 11% през 2008. Доста драстично наистина.
1) Затруднен съм да коментирам дивидентната политика на фирмите, защото винаги съм бил неутрален към нея. Но, както вече бях писал преди няколко дни, повечето инвеститори изглежда предпочитат да получават дивиденти, отколкото да разчитат само на капиталови печалби.
Някои хора питат защо фирмата първо увеличава капитала си, а после връща парите под формата на дивиденти. Това лошо ли е за инвеститорите? Ако нямаше дивиденти, сега щях да отговарям на въпроса защо няма дивиденти. Тази емисия е с 18% годишен дивидент за 5 години. Според мен това е атрактивно.
2) Продължавам да припомням, че има принципна и дълбока разлика между дълг и привилегировани акции:
ДЪЛГ (облигации):
а) главницата трябва да се връща
б) ако не се плаща, следва несъстоятелност
в) това е дългов инструмент и ПОВИШАВА съотношението Debt/Equity, съответно и риска
ПРИВИЛЕГИРОВАНИ АКЦИИ:
а) главница НЕ трябва да се връща
б) ако не се плаща, НЕ следва несъстоятелност
в) това е вид собствен капитал и ПОНИЖАВА съотношението Debt/Equity, съответно и риска
В тази криза ние не бихме предложили на Меком да емитира облигации.
Нормално е Required Return за привилегировани акции или за обикновени акции да е по-висок, отколкото за дългови инструменти. Сравнението 18%>8% е вярно, но в двата случая капиталовата структура на фирмата би била много различна. Да си спомним теоремата на Модилиани-Милър. Ако емитирахме облигации, може би там лихвата трябваше да бъде към 12% поради повишаващата се задлъжнялост, а тогава за акционерния капитал Required Return можеше да скочи до 25%.
3) Не мога да кажа дали обикновените акции ще получават дивидент. Нека първо видим колко ще са нетните печалби за съответните години. Ние сега предлагаме емисията на привилегированите акции и ни е грижа повече за атрактивността на привилегированите акции.
4) Съгласен съм за „гудуила”. Можем да поработим още по-сериозно по Adjusted Price/Book и да видим за всички активи как се различава балансовата от пазарната стойност. Това е работата на анализаторите – да изразят мнение на базата на своя анализ. Ние сме дали нашето мнение.
5) За мен привилегированите акции не са дълг – вижте точка 2.
Чудих се дали да Ви кажа, но и аз откривам 11 грешки във Вашия текст по-долу. Но иначе безспорно имате задълбочени знания и сте анализирал/а дълбоко нашата презентация, което приемам за комплимент. Желая Ви успех.
Поздрави, Николай
Николай,
благодаря ви за отговорите. За да не остава съмнение - вашата презентация е доста по-професионално направена от повечето други, които съм виждал от български банки, брокери и инвестиционни фирми. Имаше просто няколко неща, които ми направиха впечатление като формат и реших да ви обърна внимание. В банкинг казват, че с хубавата презентация вече си спечелил наполовина клиента. Естествено, че и информацията вътре е не по-малко важна.
Успех ви пожелавам с преференциалните акции на Меком АД.
собственикът на "Меком" Стефан Райчев:
....32 кг месо и 15 кг месни продукти ще са консумирали българите през 2010 г., което е рекорд за последните 11 години...
...стандартът на българите се покачва бавно и постепенно през годините. Явно дори икономическата криза не е спряла хората у нас да консумират повече... http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/...o_v_bulgariia/
+
България остава с най-ниската покупателна способност в ЕС
Българите продължават да бъдат гражданите с най-ниска покупателна способност в Европейския съюз ....
Нещо повече - показателят (който отчита инфлацията, доходи, цени на стоки и услуги, БВП) за България пада спрямо 2009 г. с 8%.... http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/12...na_sposobnost/
въпреки, че акцията ми е симпатична... и най-вероятно бих си купил от привелигированите акции като почнат да се търгуват на БФБ имам някои съмнения относно реализацията на пласирането на месо на Руския пазар.
1) Изискванията за качество на месните продукти в Русия е много високо... до голяма част от Полските, Белоруските и Немските производители не могат да отговорят на изискването за качество за месни продукти в Русия... а камо ли ние с нашето качество...но нека да видим какво ще направи МЕКОМ с датската технлогия
2) Доколкото следя пазара в Русия, то Русия е дала ясно послание за своята стратегия за развитие на селското стопанство, че Русия цели да се превърне в един от водещите експортьори в света. Т.ч. там се дават големи субсидии и какви ли не инициативи от страна на държвата за да увеличат производството си на селскостопанска продукция. Лятото в Русия приеха стратегия до няколко години ( не си помня колко точно) Русия да достигне ниво, където сама да може да задоволява нуждите си от говеждо, свинско и пилешко месо и по-късно да се превърнат в експортьор.
с две думи май сме тръгнали дла плуваме срещу течението
Някои хора питат защо фирмата първо увеличава капитала си, а после връща парите под формата на дивиденти. Това лошо ли е за инвеститорите? Ако нямаше дивиденти, сега щях да отговарям на въпроса защо няма дивиденти
Няма да си губя времето да търся подобни думи и на Мадоф. Описанието съвпада с класическа Понци-схема.
Г-н Василев,
Наблюдавам позицията от известно време, но търгувам само с правата.Честно казано имах намерение да запиша част от правата , но последните изсипвания ме разубедиха.
Моля да ни обясните: Ако е толкова изгодна емисията, защо Мажоритаря не иска да запише цялото количество от новите права.
Благодаря предварително.
Хе-хеее, че то ако мажоритарят имаше тези пари тази емисия изобщо нямаше да я има
Г-н Василев,
Наблюдавам позицията от известно време, но търгувам само с правата.Честно казано имах намерение да запиша част от правата , но последните изсипвания ме разубедиха.
Моля да ни обясните: Ако е толкова изгодна емисията, защо Мажоритаря не иска да запише цялото количество от новите права.
Благодаря предварително.
МНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Коментар