Голямо шоу беше на хиподрума в Банкя, обаче го приватизира другаря Китов преди да се попилее по белия свят.Сега явно са му го взели.Дано да направят нещо.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Бизнесът с конните надбягвания
Collapse
X
-
Бизнесът с конните надбягвания
Конните надбягвания в България завъртат награден фонд от 250 000 лв
Тази година организаторите на конните надбягвания могат да се похвалят с отличен за стандартите на българския спорт награден фонд от 250 000 лв. за верига от турнири с обща продължителност от двадесет дни. В основата на схемата с конете е познат играч - собственикът на корпорация "Литекс комерс" Гриша Ганчев. Той е председател на Националната асоциация по коневъдство. За да се завърти колелото по модела, определен от световните стандарти в този сектор, са необходими три условия: достатъчно на брой породисти коне, модерен хиподрум и тотализатор, в който да се въртят залаганията за гонките. В българския вариант Гриша Ганчев се явява най-големият собственик на расови коне в страната, има национален хиподрум в Банкя, а контролираният от Васил Божков букмейкърски оператор "Еврофутбол" притежава лиценз за залагания на коне. И тъй като мажоритарният собственик на националния хиподрум е близък на Божков, би следвало да се очаква, че собственикът на "Нове холдинг" ще развие и този вид хазарт, ако конните надбягвания продължат да се развиват във възходяща линия.
Конете на Гриша Ганчев
Засега обаче бизнесът с конните надбягвания се върти най-вече около Гриша Ганчев, който притежава 80 расови коня от чистокръвна английска, чистокръвна арабска и холщайнер порода, както и една от най-добрите конюшни в България. По данни на финансовия директор на фирмата "Литекс комерс" Илия Терзиев, около 60 от конете се отглеждат в собствена му ферма, а останалите са в известен тренировъчен център в Германия, тъй като се състезават там. Освен това на последното дерби на Дубай, най-скъпото конно състезание в света с награден фонд от 10 млн. долара, Ганчев е купил от шейха на Дубай Ал Мактум девет жребчета.
Конните надбягвания бяха възстановени на хиподрума в Банкя след десетгодишно прекъсване. Самият Гриша Ганчев съобщи пред "Капитал", че наградният фонд от 250 000 лв. е осигурен не само от него, но и от рекламодатели. Бойко Найденов, треньор на националния отбор по всестранна езда, твърди, че сумата е заинтересувала доста състезатели от Балканите, и най-вече от Сърбия, които искат да участват. Георги Йорданов, изпълнителен директор на асоциацията по коневъдство, определя като основна цел на надбягванията изпитването на качествата на конете и селекционирането на най-добрите от тях за разплод. "Изпитванията за селекция навсякъде по света са съчетани с много бизнес - като се започне от това, че елитните животни, особено жребците, държат много високи цени, достигащи до десетки милиони долари", добавя той.
Колко струва един кон
Логично възниква въпросът колко струва един кон. По данни на националната асоциация по коневъдство на Австралия, които са едни от водещите производители в света, средната цена на състезателен кон чистокръвна порода е 200 000 долара. Рекордът за най-скъпо продаден български кон до момента се държи от жребеца Момент, чистокръвна арабска порода, закупен през 1984 г. срещу 20 000 рубли от СССР. Впоследствие е продаден на холандски коневъд за 500 000 долара, който го препродава по-късно в САЩ за 1.5 млн. Конете осигуряват приходи и от разплодни такси - например един от най-известните разплодни коне в света - Скалата на Гибралтар, който има в кариерата си спечелени седем от най-големите състезания във Великобритания, може да донесе приход на собствениците си, мениджърана "Юнайтед" сър Алекс Фъргюсън и главния акционер в клуба Джон Маниър, приход от 220 милиона евро от разплодни такси.
Според Крум Рашков, председател на Българската федерация по конен спорт, новият бизнес на Гриша Ганчев има развитие в две посоки. "Ганчев започна да купува породисти коне, като е твърде възможно голяма част от тях да влязат в България за разплод. Освен това той успя да обедини интересите както на производителите на коне, така и на дребните собственици с по няколко жребци. Наградният фонд събуди интереса на всички да заведат конете си на хиподрума", твърди Рашков.
Бъдеще в залозите
В България има три хиподрума - в Банкя, Шумен и Разград, като първият е най-подходящ за привличане на инвеститори. По данни от "Дакси" негов мажоритарен собственик е регистрираната в Кипър БФИ "Лимитед", чийто управител Олег Гурбалов има участие като ръководител и в редица фирми, собственост на Васил Божков. Според Крум Рашков и трите хиподрума нямат нищо общо със съвременните представи за този тип съоръжения. Той добавя, че евентуалният инвестиционен интерес ще бъде налице само ако има предпоставки, че индустрията с конните надбягвания ще заработи. В момента проблемите са два - няма достатъчно коне, нито пък се организират залагания. В надбягванията участват едва около 200 коня и според Крум Рашков много бързо ще си проличат най-добрите, което от своя страна ще доведе до спад в залаганията. "На хиподрума в Атина се състезават 1200 коня, в Истанбул са между 700 и 800. Навсякъде конният тотализатор е този, който печели парите и отделя процент за развитието на конния спорт", добавя той. По тази схема например се финансира този спорт в Гърция, където за олимпийските игри през 2004 г. бе построено ново съоръжение.
Драгомир Димитров, собственик на 25 расови коня също твърди, че конните надбягвания се нуждаят от нов хиподрум и залагания. Той ще участва в надбягванията през сезона с 12 коня, като според него не се знае колко от тях ще издържат до края. "Терените са лоши и животните може да се контузят. Застраховани са, но доста под себестойността си", отбелязва Димитров.
Има ли бъдеще пред конните надбягвания в България? Съвършено ясно е, че те едва ли ще достигнат нивото на тези във Великобритания например, но със сигурност биха раздвижили пейзажа на неособено атрактивния български спорт, ако се реализират, както трябва.Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар