If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Химимпорт АД (6C4 / CHIM и 6C4P- привилегировани) Архив 1
Едновременно с това от утре ще стартира и връщането на надвнесените суми. Изпратените суми по RINGS ще се получат още същия ден, докато по Бисера - на 28-ми септември.
Кому ще върнат по RINGS ,а кому по БИСЕРА???
На всекиму според заслугите.
Тоест според сумата. Аз примерно съм на БИСЕРА
Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.
Едновременно с това от утре ще стартира и връщането на надвнесените суми. Изпратените суми по RINGS ще се получат още същия ден, докато по Бисера - на 28-ми септември.
При пазарна цена на дребно за нафта е около 1.60, а за един литар био-дизел са нужни около 30% чиста нафта и 70% биоетанол. Така се получава био-дизела със стойност от 0.70 лв. и приблезително съсщото КПД.
Биоетанолът е еквивалент на бензина, така както биодизелът е заместител на нормалния дизел, с тази разлика, че биодизелът, както уместно уточни Директорът, се прави най-вече от рапица, а биоетанолът - от захарна тръстика. Тъй като през последните 2-3 години в Южна Америка голяма част от суровината за производство на захар отиваше за производство на биоетанол, това доведе до драстично покачване на цената на захарта на международните пазари, но напоследък се нормализира.
Но от многото ...четене, проявих интерес към дейността на Слънчеви лъчи и конкретно новият биоетанол, който ще произвеждат.Някой знае ли нещо по-конкретно?За суровината и технологията?
Подобни неща се правят от години в Латинска Америка и др. и наистина ми е интересно какво се предвижда тук.
От т.н. източен блок най-успешно се развива технологията в Унгария. Основното и приложение е най-вече в био-дизела. При пазарна цена на дребно за нафта е около 1.60, а за един литар био-дизел са нужни около 30% чиста нафта и 70% биоетанол. Така се получава био-дизела със стойност от 0.70 лв. и приблезително съсщото КПД.
Доколкото съм запознат биодизелът и биоетанолът са 2 различни неща. В Провадия ще правят биодизел. Той има качествата на нормалния дизел, но е нетраен и затова се смесва с нормален дизел. Има директива на ЕК, според която дизеловото гориво, което се продава на крайни потребители трябва да съдържа минимум 5% биодизел. Четох някъде, че може би ще увеличат това изискване на 10%. Това означава гарантиран пазар на биодизел в Европа. Иначе дизелът за крайни потребители може да съдържа до 20% биодизел.
Биодизелът се произвежда от обикновено олио, към което се прибавя спирт и разни неща, затова е по-лесно когато вече имаш маслобойна за растителни масла. Слънчеви лъчи България си е съществуваща маслобойна, така че трябва да се изгради само допълнителната инсталация за преработка на маслото в биодизел. Суровината може да е различна, но за най-целесъобразна се сочи рапицата.
Но от многото ...четене, проявих интерес към дейността на Слънчеви лъчи и конкретно новият биоетанол, който ще произвеждат.Някой знае ли нещо по-конкретно?За суровината и технологията?
Подобни неща се правят от години в Латинска Америка и др. и наистина ми е интересно какво се предвижда тук.[/quote]
От т.н. източен блок най-успешно се развива технологията в Унгария. Основното и приложение е най-вече в био-дизела. При пазарна цена на дребно за нафта е около 1.60, а за един литар био-дизел са нужни около 30% чиста нафта и 70% биоетанол. Така се получава био-дизела със стойност от 0.70 лв. и приблезително съсщото КПД.
Моята свежа информация относно Химимпорт е, че ще бъдат записани 39% от заявените за покупка акции. Как точно ще стане уведомяването обаче не ми е ясно. В краен случай всеки може да се ориентира колко акции притежава по върнатата му в банковата сметка сума
Връщането на надвнесените суми в случай на свръхзаписване ще бъде до 28.09.2006
Късмет на всички
Интересът към първичното публично предлагане на акции (IPO) на "Химимпорт" оправда ли очакванията ви? Доказа ли той, че има жажда за големи емисии на борсата?
Владислав Панев, "Статус капитал"
Борсата и участниците на нея имат нужда от качествени компании, каквато би могла да бъде "Химимпорт", ако очакванията за добро корпоративно управление се потвърдят. В този смисъл първичните публични предлагания на големи и перспективни дружества, каквито през последните години имаше, са добре дошли. Особено от 1 януари 2007 г. българските институционални инвеститори ще имат много по-лесен достъп до борсите от ЕС, както, разбира се, и обратното. Затова и българските емитенти ще трябва да се борят повече за парите им.
Затова аз смятам, че "Химимпорт" показа много добър тайминг - пласира емисията си точно преди либерализирането на пазара, така че ще може да влезе в ЕС като една от най-големите български публични компании. Оттук нататък конкуренцията за паричния ресурс може да доведе както до бум на предлагането на акции в България, ако има достатъчно интересни за инвеститорите проекти, така и до точно обратния ефект. В страните, които се присъединиха през 2004 г., станахме свидетели и на двата варианта, така че да се надяваме, че българските дружества ще ни изненадат в положителен аспект.
Георги Бисерински, "КД инвестмънтс"
За значителното според мен презаписване на акции от "Химимпорт" повлияха и формираните на пазара очаквания за голям инвеститорски интерес. С цел да се презастраховат и да са сигурни, че ще се сдобият с книжа, много играчи заявиха по-големи количества акции от предварително плануваното.
Друг фактор за този интерес е последователната политика на мениджмънта на "Химимпорт" през последните години при управлението на дъщерните дружества листвани на борсата, чрез което спечели доверието на инвеститорите и даде основание да се очаква този висок интерес и към компанията майка. Самият факт, че подадените заявки при първичното публично предлагане на холдинга са над 2.5 пъти повече от предложените акции, е показателен, че на пазара има не само глад за нови компании, но и достатъчно пари, които да бъдат инвестирани.
Разбира се, този интерес не се дължи само на големите мащаби на "Химимпорт", но и на добрите перспективи и ясните инвестиционни намерения. В този смисъл, за да бъде успешно едно IPO, не е достатъчна само големината на една компания. Важното в случая обаче е, че със събраните на аукциона над 111 млн. лева поръчки за "Химимпорт" за пореден път се доказа потенциалът на българския капиталов пазар и възможността чрез него да се финансират не само малки, но и големи проекти.
Петър Василев, "Булброкърс"
Интересът към IPO-то на "Химимпорт" беше в рамките на очакваното. Това беше ясно още преди старта му, когато очакванията бяха емисията да бъде презаписана между 2 и 3 пъти. Интересът беше голям, тъй като "Химимпорт" е едно от значимите за икономиката дружества, а компаниите в структурата му са познати на борсовите инвеститори и финансовите им резултати се променят позитивно.
Що се отнася до глада за нови дружества и нови емисии, такъв безусловно има, но не за каквито и да е дружества и на всяка цена.
Според мен инвеститорите биха предпочели да дадат парите си на дружество, което вече съществува и се е доказало на пазара си, което разполага с квалифициран и ефективен мениджмънт и възможности за по-нататъшна експанзия. Що се отнася до покупката на "бъдещи намерения", инвеститорите вече са значително по-предпазливи, което се вижда най-вече при дружествата със специална инвестиционна цел.
МНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Високият интерес към "Химимпорт" се потвърди
Татяна ПУНЧЕВА
Очакваният висок инвеститорски интерес към акциите от увеличението на капитала на "Химимпорт" се потвърди. Постъпилите заявки за записването на книжа от първичното публично предлагане (IPO) на най-големия холдинг в България се равняват на общо 111 млн. лв., а подадените заявки надхвърлят 2300, съобщиха от ЦКБ, която обслужваше увеличението на капитала на компанията. Подадените поръчки са за над 27.7 млн. акции, което е над 2.5 пъти повече от предложените за записване 11.083 млн. книжа с емисионна стойност 4 лв.
Сред инвеститорите, участвали в наддаването, са водещи финансови институции и инвестиционни фондове от Централна и Източна Европа и скандинавските страни, български банки и инвестиционни посредници и други институционални инвеститори от страната, както и голям брой индивидуални инвеститори, съобщиха още от ЦКБ. При регистрираното презаписване може да се очаква, че инвеститорите вероятно ще получат 40% от заявените от тях акции.
Според анализатори (виж "Попитахме" на стр. XII) една от причините за презаписването на акциите на "Химимпорт" е предварително очакваният голям инвеститорски интерес, което е провокирало много играчи да се презастраховат и да заявят по-големи количества. Те са на мнение също, че ясните инвестиционни намерения на холдинга и последователната политика при управлението на дъщерните дружества, листнати на борсата, също са допринесли за доверието в структурата.
Всички, които са подали заявки, ще получат потвърждение относно броя на акциите, които имат да получат до 26 септември, а надвнесените суми ще бъдат върнати на инвеститорите на 27 септември по сметката, посочена от тях в заявката за акциите, според информация от интернет страницата на ЦКБ.
Основният акционер на "Химимпорт" - "Химимпорт инвест", предложи за записване общо 11 083 914 нови акции с номинал 1 лев и емисионна стойност 4 лв., с които ще увеличи капитала на "Химимпорт" от 118 мнл. лв. на 130 млн. лв. Записването на всички акции, което се проведе между 7 и 20 септември, означава, че в "Химимпорт" ще постъпи свеж ресурс от 44.335 млн. лв.
В последния ден от записването "Химимпорт" обяви, че основният акционер на дружеството е взел решение да увеличи с 66% допълнителните акции, които може да разпредели на избрани инвеститори при свръхзаписване на акциите от IPO-то. Вместо до 1.95 млн. стари акции, както е записано в проспекта за първичното публично предлагане на компанията, собственикът й може да разпредели до 3.25 млн. или допълнителни 1.3 млн. стари акции, сочи съобщение на "Химимпорт", което налага и актуализация в проспекта.
Прогнозните дати за регистрацията на акции от Централния депозитар и въвеждането им за вторична търговия на Българската фондова борса са съответно 10 октомври и 31 октомври.
Публичността на "Химимпорт" е широко дискутирано събитие на българския капиталов пазар, тъй като дружеството е най-голямата холдингова структура в България и има потенциала да се нареди и сред най-големите публични дружества. Дружеството има участие в 44 дъщерни компании, като основните инвестиции са съсредоточени във финансовия сектор, транспорта и производството.
Основен акционер в "Химимпорт" с 98.095% е "Химимпорт инвест", която се свързва с варненската икономическа група ТИМ.
МНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Коментар