If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Природният газ удари печалбата на ,,Неохим"
Весела НИКОЛАЕВА
Почти четири пъти - до 2.651 млн. лв., спада печалбата на ,,Неохим" за деветмесечието на годината, показва счетоводният отчет на компанията, предоставен на Българската фондова борса.
За предходния период положителният резултат беше 9.824 млн. лв. Разходите по дейността не бележат съществена разлика в сравнение със сумите преди година - похарчени са 130.241 млн. лв., а общите приходи от нея са 132.892 млн. лв. Приходите от продажба на продукция намаляват със 7.4% до 122.920 млн. лв., за сметка на това с 67% увеличение има при парите, получени от продажба на стоки, които достигат 3.150 млн. лв. Александър Ганев, директор за връзки с инвеститорите в компанията, поясни, че разликите във финансовите резултати се дължат на няколко различни причини и не може да се открои една, която да е повлияла най-силно на печалбата. Като основен фактор Ганев посочи увеличението на природния газ, използван като основна суровина при производството, а също така и пазарните условия, от които зависи пласирането на продукцията на комбината.
За природен газ са похарчени 76.4 млн. лв. за деветте месеца на тази година, докато за същия период на 2005 г. разходите по него са били 73.12 млн. лв.
След като врачанският завод "Химко" спря работа, основни конкуренти в дейността на "Неохим" остават "Агрополихим" и отчасти "Солвей Соди". Димитровградският комбинат произвежда формалин, минерални торове, натриев нитрат и нитрит и др. Допълнителни документи към отчета показват, че в сравнение с 2005 г. за деветмесечието на тази намалява износът на продукция, а се увеличават продажбите на вътрешния пазар. Към 30 септември 70.285 млн. лв. са приходите от продажба на продукция за чужбина, а 52.635 млн. лв. са от продажби за страната.
Година по-рано съотношението е било 46 млн. лв. от продажби на вътрешния пазар и 86 млн. лв., получени от продажби на външния.
Повишението при продажба на стоки идва от по-големия обем продажби на амоняк - 1.68 млн. лв., и на комбиниран тор, от който са получени двойно повече пари - 1.127 млн. лв. През юни общото събрание на акционерите на "Неохим" прие дружеството да изкуши обратно до 3% от акциите си в срок до шест месеца. Според бележките към отчета обратно изкупени са 0.86% от всички акции на дружеството.
Виж малко по-надалече.
Продажбите на вътрешния пазар се вдигат много.
Като дойдат европарите за земеделието ще се вдигнат още.
А като влезе в производство новата система за производство на азотни торове и пароцентралата ще се покаже истинския потенциал на дружеството.
Ако си гледал докския файл ще видиш че това са запаси от природен газ. Хората панически се запасяват в очакване на скока в цените. Това не намалява печалбата нито изкуствено, нито естествено. Просто конюнктурата рязко се влошава.
Неохим инвестира в система за производство на нитрати
12 милиона евро инвестиция е вложил във въвеждането на нова система за производство на азотни торове „Неохим” Димитровград.
Най-късно до 31 декември 2007 година предприятието трябва да въведе всичките си мощности в съответствие с комплексното разрешително по отношение на околната среда.
Новата система, която все още не е прилагана никъде в света ще замени досегашната, чиято 55 годишнина ще бъде чествана на 5 ноември. Тя ще позволи производителността да бъде увеличен до 2 200 тона на денонощие, каза изпълнителният директор на „Неохим” Васил Граничаров.
Той отчете още, че средно 60 000 тона месечно е производството на азотно-торовия завод в Димитровград. 500 000 тона нитрати се продават, половината от тях на вътрешния пазар. Около150 000 се изнасят за Южна Америка и САЩ. 50 000 тона е потреблението на Европейския съюз.
Е ако Химимпорт вземат контролен пакет цента и 150 може да стане.
Но вероятно отчета ще е слаб заради много дългия летен ремонт и това ще е шанс ИД да напазаруват.
Интересно защо ИД "Адванс инвест" АД и Холдинг Албена не защитават интересите си в Неохим, това би повишило техните резултати и доверието в тях. Имат нужния процент за да изискват коректност от мениджърите на Неохим, които иначе са много кадърни.
А ръководството на това дружество трябва да разбере, както го разбраха много други, ЧЕ Е ПО-ДОБРЕ АКЦИИТЕ ДА СА СКЪПИ, а не занижени както е в случая, една от причините е да няма опити за придобиване на големи пакети акции. Текуща справка Каучук АД - Пазарджик, което на практика бе превзето от Химимпорт, а това можеше да се избегне ако акциите бяха скъпи.
Неохим си остава подценен при сегашните условия, спрямо 90% от нашите компании. А ако калкулираме в цената огромите помощи за земеделието тук имаме база за 200% ръст.
Друг факт е, че Неохим работи с НАЙ-ЕВТИНАТА ГАЗ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ !
И от 2007 в ЕС е защитен от конкурентен евтин внос.
Лошо е че се окриват много печалби, но от догодина да се надяваме, че ще осъзнаят, че ще им е по-евтино ако я показват и си платят само 10% данък.
Коментар