Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Деклариране на доход в данъчна декларация от дивидент?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Ами не знам тия малоумни закони не съм ги мислил аз. Посочил съм какво мисля че трябва да се попълва в по - долния ми коментар ако имаш акции една информативна декларация за стойноста на акциите които имаш и една част за получени дивиденти. За съжеление не познавам човек който да е 100% сигурен как се попълват тия глупости най - вероятно инспекторите като видят такова нещо и ще гледат да нямат нищо общо .

Ако някой е следил как върви новата наредба H-18 може да види колко са тъпи данъчните. Чак след една година разбраха какви са проблемите електронен магазин да издава касова бележка в реално време .
    http://www.proflashgame.com

Коментар

• Т.е. - декларация се подава по-скоро заради стойността на активите, а не толкова за реализираната печалба ?

Коментар

• Да така е шанса ако сте кокошкари да ви хванат клони към нула. Само че аз купувам акции и ги забравям не продавам дългосрочен инвеститор съм не спекулант да играя за 1000 2000лева. Представете си следния сценарии имам 100бона в акции и решавам че искам да си купя апартамент продавам всички акции идват ми 100бона на куп и хоп банката ме порти ами предпочитам да си спестя глупостите. А и това е типичната българска глупост дай първо да искараме парите пък после ще му мислим какво ще правим .

Коментар

• Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
          те тия данъчни ревизии не правят ли, като те върната назад 5 години, какво ще им обясняваш?
          Ревизии на физически лица ? (да, знам, че го има и че евентуално може и да се направи за някои, но със сигурност не е common practice)
          А и до колкото знам това което правят е - ("Проверка за съпоставка на имущество и доходи на физическото лице" - т.е. - ако си харчиш парите разумно и не правиш впечатление - шансът данъчните да се заинтересоват от теб клони към 0)

Коментар

• Първоначално изпратено от ivivanov.bg Разгледай мнение
            А защо изобщо би искал някой да подава въпросните декларации ?
            (И отговори от типа: 'защото сме супер отговорни и обичаме да плащаме данъци' не ми се вижда релевантен)
            те тия данъчни ревизии не правят ли, като те върната назад 5 години, какво ще им обясняваш?
            п.с. за подаването има телефони и консултации на място, с тяхна помощ все ще измислиш как да ги подадеш нещата,
            въпреки че не е сигурно, че ще е вярно/правилно на 100%, разбира се винаги може да се
            довериш и на форумните специалисти, на които всичко им е ясно и да "спиш спокойно"
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

Коментар

• А защо изобщо би искал някой да подава въпросните декларации ?
              (И отговори от типа: 'защото сме супер отговорни и обичаме да плащаме данъци' не ми се вижда релевантен)

Коментар

• И най - тъпото е че няма кьорав пример кое как се прави инвестициония посредник не знае данъчните не знаят счетоводителите не знаян, а отговорноста си я носиш само ти.

Коментар

• Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение

Когато даваш съвет информацията трябва да е точна, вярна и да не води до заблуда този, който я е поискал. Първия ти абзац е верен и точен. В следващия обаче си се оплел като пате в кълчища. Няма да коментирам кое е и кое не е. Съвета към Erkamu е да чета само първия абзац. Втория да го игнорира и забрави, ако го е прочел вече.
                  Не съм данъчен колсултат може и да греша за нещо. В Плевенския НАП данъчните ме гледаха като извънземно като видяха какво попълвам никой не е пускал декларации за акции и дивиденти от чужбина от публични компании в целия Плевенски регион. Счетоводителите с които съм говорил също нищо не знаят по въпроса и без да се заяждам може ли да ми кажеш къде греша.

Миля че ако си имал акции от чужбина към 31 декември 2019 година попълваш тази глупост Декларация 8 Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина https://i.ibb.co/yB2yDJy/aktsii.jpg.

За дивидентите от чужбина попълваш това https://i.ibb.co/fvBGc8k/dividendti-1.jpg. Тук ако дивидента е обложен в чужбина трябва само да го опишеш информтивно ама искат и ДОКАЗАТЕЛСТВА https://i.ibb.co/vxMTGkH/dividendti-2.jpg каквото и да значи това. В Англия дивидентите не се облат и си плщаш 5% данък в България.

Статия за данъците от моя инвестиционен посредник Елана https://www.elana.net/bg/trading-new...mi-dohodi.html. Един колега в друга тема спомена че има неточност в статията и че ако си на плюс от продажба на Швейцарски акции се дължало данък а не както е описано в статията възможно е да е прав.

И ето какво пише в тази статия за дивидентите

Доходите от дивиденти в България представляват облагаем доход за физическите лица, като данъкът е 5%, и се начислява и удържа при източника, тоест при емитента. Така при физическите лица се получават вече обложени суми и те нямат задължение да ги облагат и/или декларират. При дивидентите от чужбина положението е различно. Там в повечето случаи данъкът, също като в България, се начислява и удържа при източника, но все пак полученият доход е облагаем и следва да се декларира в данъчната декларация. Ако удържаният данък в чуждата страна е по-нисък от 5%, тогава трейдърът трябва да доплати остатъка до 5%, в противен случай не следва да се доплаща нищо.

Коментар

• Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение

Когато даваш съвет информацията трябва да е точна, вярна и да не води до заблуда този, който я е поискал. Първия ти абзац е верен и точен. В следващия обаче си се оплел като пате в кълчища. Няма да коментирам кое е и кое не е. Съвета към Erkamu е да чета само първия абзац. Втория да го игнорира и забрави, ако го е прочел вече.
                    Дерк,
                    Благодаря за вметката. И все пак какво се случва при следната ситуация- акциите, които притежащам са на американски компании придобити чрез инв. посредник от друга страна от европейския съюз. От тези американски. компании е получаван дивидент и цената на акциите също се е повишила.
                    какво се декларира ?

Коментар

• Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                      Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

Ако имаш чуждестранни компании трябва да попълниш една тъпа декларация информативно за НАП че ги притежаваш а ако си получавал дивидент трябва или да му платиш 5% данък или да го декларираш информативно ако е обложен дивидента в чуждата държава с над 5%“ Почти всички държави облагат дивидентите с данък над 5% с някои изключения като Великобритания там е 0 както и мисля Хонг Конг. Лошото е че кърлежите от НАП искат някакви доказателства за дивидентите които и те не знаят какви са. Ходих в офиса на Елана да ми изпечатат документ с подпис и печат за получените дивиденти отказаха ми а ако им прасна само справката с дивидентите кърлежите могат да кажат това не е официален документ. И за още по яко акциите в депозитара ако ги купя през Елана не се водят на мое име, а на тяхно.

Коментар

• Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                        Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

Ако имаш чуждестранни компании трябва да попълниш една тъпа декларация информативно за НАП че ги притежаваш а ако си получавал дивидент трябва или да му платиш 5% данък или да го декларираш информативно ако е обложен дивидента в чуждата държава с над 5%“ Почти всички държави облагат дивидентите с данък над 5% с някои изключения като Великобритания там е 0 както и мисля Хонг Конг. Лошото е че кърлежите от НАП искат някакви доказателства за дивидентите които и те не знаят какви са. Ходих в офиса на Елана да ми изпечатат документ с подпис и печат за получените дивиденти отказаха ми а ако им прасна само справката с дивидентите кърлежите могат да кажат това не е официален документ. И за още по яко акциите в депозитара ако ги купя през Елана не се водят на мое име, а на тяхно.
                        Инвестиционния посредник е лицензиран от КФН. Документа който ти издават за получените дивиденти е официален. Не виждам причина от НАП да ти искат допълнителна информация. Най-вероятно го правят от незнание и некомпетентност.

Коментар

• Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

Коментар

• Деклариране на доход в данъчна декларация от дивидент?

Здравейте,
                            през 2019 чрез инв. Посредник инвестирах скромни средства в акции на 3 български компании.
                            Цената на 2 от тях падна и на практика загубих от стойността на акциите.
                            Цената на акциите на третата компания се повиши малко.
                            И трите компании ми изплатиха дивидент през 2019.
                            въпрос: какво трябва да декларирам в год. Данъчна декларация относно закупените акции ?
                            Дължа ли данък за изплатения дивидент въпреки това, че съм на загуба пада спада на цената на акциите.
                            Благодаря за отговорите.
                          Working...
                          X