Първоначално изпратено от corruptedmarket101
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Булгартабак (BTH)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от corruptedmarket101 Разгледай мнениеТова което се случва е икономически тероризъм от страна на Дебелия към работещите и държавната хазна/данъкоплатеца!
Позволиха на един келеш да дърпа конците на жизненоважно предприятие за икономиката с голям принос за бюджета и сега никой нищо не знае!
Бивше държавно предприятие, което се притежава от офшорки...
Коментар
-
Това което се случва е икономически тероризъм от страна на Дебелия към работещите и държавната хазна/данъкоплатеца!
Позволиха на един келеш да дърпа конците на жизненоважно предприятие за икономиката с голям принос за бюджета и сега никой нищо не знае!
Бивше държавно предприятие, което се притежава от офшорки...
Коментар
-
https://bivol.bg/bulgartabak-mafia-5.html
Премиерът Бойко Борисов се изяви като личен говорител на депутата-олигарх, медиен магнат – монополист (и бивш шеф на ДАНС) Делян Пеевски. НеИзненадващо в своя медийна изява в стил “Путин” Борисов обяви, че корпулентният „си отива“, в смисъл, че “напуска България”. Не стана яснo нито къде ще отиде Пеевски, нито в какво качество – като частно лице, или с някаква държавна мисия. Водещата Цветанка Ризова, разбира се, пропусна да го попита поне ОТКЪДЕ Премиерът има подобни данни, ЗАЩО ще си ходи Пеевски и изобщо КАКВО налага тази “емиграция” в стил “Братя Галеви”, “Веска Меджидиева” или “Иван Миронов”.
Докато тези въпроси вълнуват медиите и обществото, тихомълком, под пълна медийна цензура си отива и един от най-големите и структуроопределящи предприятия в България – Булгартабак. Този браншови мастодонт, който концентрира вниманието на обществото в продължение на много години и чиято задкулисна приватизация крие тайните на висшата корупция. Машините и поточните линии ударно се демонтират и заминават в неизвестна посока. Според източници на Биволъ планът е цялото производство в България да се ликвидира до края на май, като холдингът ще продължи да произвежда цигари, но в чужбина – във фабриката “Дувана“ в Баня Лука (Република Сръбска) и в Дубай. Вече е размонтиран и преместен филтърния цех от Благоевград и е преместен в Юрий Гагарин в Пловдив, където обаче той не работи и са съкратени над 50 души. Хиляди работници от целия холдинг са заплашени с уволнение, като колегите им от вече затворената фабрика в София. Ликвидирането на бранша ще се отрази и на десетки хиляди производители, за които това е единствен поминък.
Гагарин е добре ,ще има работа а и може пещерняците да са на власт там... но БТХ ако е вярно....Last edited by Монти; 20.04.2016, 23:41.
Коментар
-
от Капитал :
Агенцията по вписванията отказа да впише новия борд на "Булгартабак"
По закон двама от петимата членове на съвета трябва да са независими. В борда няма нито един такъв
© АНЕЛИЯ НИКОЛОВА
Новият борд на "Булгартабак" е избран в нарушение на закона
Kупувачът на акциите на Делян Пеевски и Едоардо Миролио не е имал право да гласува, защото е придобил книжата по-късно от предвидения срок
13 апр 2016
Агенцията по вписванията спря вписването на новия съвет на директорите на "Булгартабак холдинг", който беше гласуван в нарушение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). Както "Капитал" писа, мениджмънтът на "Булгартабак" е дал право на общото събрание да гласува акционер, който не е имал право на това - дубайската компания TGI Middle East FZE, която е крайният купувач на дяловете на депутата от ДПС Делян Пеевски и бизнесмена Едоардо Миролио.
Според длъжностното лице по регистрацията, обаче, не това е причината бордът да не бъде вписан. Става въпрос за друго фрапантно нарушение на ЗППЦК. Според него най-малко една трета от съвета на директорите на публичното дружество "Булгартабак", т.е. поне двама от петимата членове, трябва да бъдат независими. В случая, обаче, нито всеки един от избраните нови членове на борда е свързан по някакъв начин с цигарения холдинг, като при това дружеството не е подало и декларация дали новите членове контролират по някакъв начин най-малко 25% от акциите на дружеството и дали участват в негови органи.
Кой е независим
Според закона независимият член не трябва да бъде служител в публичното дружество, а освен това не бива да е акционер, който притежава пряко или чрез свързани лица най-малко 25% от гласовете в общото събрание или е свързано с дружеството лице. Освен това независимите членове не могат да бъдат в трайни търговски отношения с публичното дружество, да са член на управителен съвет, прокурист или служител на търговско дружество, нито пък да бъдат свързано лице с друг член на управителния съвет на публичното дружество.
Нито един от новите членове, обаче, не изпълнява тези условия. Всички нови членове на управителния съвет са членове на бордовете на дъщерни дружества на "Булгартабак" и са в трайни взаимоотношения с холдинга. Адвокат Светлана Мартева, която представляваше мажоритарният собственик на "Булгартабак" - BT Invest, например, е член на бордовете на няколко дъщерни дружества. Владимир Жеков е финансов директор на "Булгартабак холдинг" и оглавява благоевградската и софийската фабрики, които са дъщерни дружества на "Булгартабак". Рахул Нимкар и Шреаз Фадниз са съответно управител и правен директор на акционера TGI Middle East FZE – Дубай и съответно са свързани лица. Последният, несменен член на борса, Радослав Рахнев е предишният финансов директор на "Булгартабак", а преди това е бил на същия пост във веригата "Табак маркет", в която "Булгартабак" притежава миноритарен дял.
Така погледнато нито един от членовете не е независим, а освен това всички те би трябвало да подадат декларации в седемдневен срок дали контролират пряко или непряко поне 25% от гласовете в общото събрание, да декларират юридическите лица, в чиито органи участват и дали са им известни настоящи и бъдещи сделки, за които считат, че могат да бъдат признати за заинтересовани. Всичко това трябва да е станало в седемдневен срок след избирането им в борда, но такива декларации не са постъпили.
Още пропуски
Според служителите на агенцията трябва да се отстранят и още няколко непълноти по документите.
Според тях в списъка на присъствалите на общото събрание акционери не са посочени имената на лицето, представлявало акционера TGI Middle East FZE, което е пречка да бъде установена неговата представителна власт. С тези акции на събранието гласуваше Раул Нимкар, правният съветник на акционера TGI Middle East.
От Агенцията по вписванията са посочили още, че представените документи на чужд език, които са удостоверението за актуалното състояние на BT Invest и свидетелствата за съдимост на Рахул Нимкар и Шреаз Фадниз, не са със заверен превод на българските език. Това става като преводът на официалните документи се извършва от преводач към фирма, сключила договор с Министерството на външните работи.
Регулаторът мълчи
Комисията за финансов надзор все още не е коментирала дали й е известно, че общото събрание на акционерите на "Булгартабак" е работило с книга на акционерите към 18 март, а не към 17 март, каквато е релевантната дата за право на глас. От регулатора не не са отговорили и дали проверяват дали TGI е имала право на глас в общото събрание на дружеството на 31 март, след като е придобила акционерно участие на 18 март и съответно дали са легитимни взетите с негово участие решения.
КФН трябва да внесе яснота дали ще наложи санкция на цигарения холдинг, тъй като протоколът от общото събрание не беше публикуван до инвеститорите в установения тридневен срок.
Освен това регулаторът не е съобщил дали ще глоби "Булгартабак" за това, че не е разкрил по надлежния начин смяната на значителни акционерни дялове – тези на Делян Пеевски и Миролио, както и че преустановява износа за Близкия Изток, закрива фабриката в София и уволнява служителите.
Коментарите на акционерите по този въпрос също така не бяха включени в публикувания протокол от общото събрание.
http://www.capital.bg/biznes/kompani...p=0#addcomment
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mammita Разгледай мнениеСпоред мен по-скоро сменят локация или оптимизират. Като започнаха да пускат павилиончета на всякъде преди няколко години , целта беше да се изместят малките и да се установи монопол. Сега като са успели да фалират доста малки квартални павилиончета, просто затварят губещите обекти или тези, които нямат добра норма на печалба. Нормален бизнес процес. Не мисля, че има повод за притеснения или спекулации за свински коледни празници
това е най тъпия премиер който сме имали......
При въпрос кой е собственик на БТХ ,той не се интересувал и не искал да види....
При втори въпрос че затварят София БТ и скоро Благоевград БТ... отговори ,взел е 200 милиона с който може три завода да отвори с тези пари....
Пеевски напуснал страната.....къде бе тиква...
Та правилно сте си избрали ТИКВА......и то голяма....Last edited by Монти; 18.04.2016, 19:03.
Коментар
-
Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнениеКакво става с ЛАФКА??
В Мусагеница вчера са демонтирали павилиона зад ОЕмВи...
Коментар
-
Първоначално изпратено от bpst Разгледай мнениеКакво става с ЛАФКА??
В Мусагеница вчера са демонтирали павилиона зад ОЕмВи...
Коментар
-
Първоначално изпратено от vendetta89 Разгледай мнениеобаче мене ме няма нещо в списъка с моите 2 акциище им се карам на бтх..
но това е бял кахър ........................ нещата съвсем се забатачват тук:
Първоначално изпратено от Десислава НиколоваНовият борд на "Булгартабак" е избран в нарушение на закона
Kупувачът на акциите на Делян Пеевски и Едоардо Миролио не е имал право да гласува, защото е придобил книжата по-късно от предвидения срок
Без да стане ясно за останалите акционери, мениджмънтът на "Булгартабак" е дал право на глас в общото събрание на 31 март на акционер, който не е имал право на това. Става въпрос за крайния купувач на дяловете на депутата от ДПС Делян Пеевски и на бизнесмена Едоардо Миролио. Това е дубайската компания TGI Middle East FZE, която придобива общо 12.2% на 18 март 2015 г. Според Закона за публичното предлагане на ценни книжа, а и според самата покана за общото събрание право да участват в него имат само лицата, които са вписани като акционери най-късно до 17 март.
"Булгартабак" обаче е използвал и е подал за вписване в Търговския регистър книга на акционерите към 18 март, въз основа на която са били отбелязани участниците в общото събрание. Така TGI Middle East FZE не само участва в общото събрание, но и гласува на него. Включително правният съветник на TGI Рахул Нимкар гласува за това управителят на дружеството Шреаз Фадниз и самият той да влязат в борда на директорите на "Булгартабак". Така, ако някои от останалите акционери или Комисията за финансов надзор оспорят законността на общото събрание на "Булгартабак", решенията може да се окажат нелегитимни и да бъдат отменени. Това обаче поражда редица неясноти за представителната власт на борда сега и доколко и неговите решения не могат да бъдат атакувани впоследствие.
КОЙ остава скрит?
В случая мажоритарният собственик BT Invest, представляван от един от новите директори на холдинга адвокат Светлана Мартева, със своите 80% дял би могъл сам да избере новия борд, дори и останалите акционери да гласуват против. Това прави още по-любопитно защо "Булгартабак" си позволява да допусне до общото събрание акционер без право на глас. В същото време от него бяха отстранени заради нередности в документите акционери, сред които представителите на протестиращите синдикати. Представителят на Bank of New York Melon пък присъства само като гост на събранието, отново заради непълнота в документите.
Вероятно една от причините за нарушението е това, че към 17 март собственик на 5% от акциите е дружеството "НСН инвестмънт" на депутата от ДПС Делян Пеевски и самият той или негов представител би трябвало да се яви на събранието. Освен това само няколко дни по-рано делът на Едоардо Миролио е продаден на неизвестен купувач, който само за няколко дни успя да реализира 8.5 млн. лв. печалба. Към 17 март мистериозният посредник все още е акционер и ако се публикува книгата, той би станал известен. Макар да не се знае кой е, на 18 март той продава дела си заедно с този на Пеевски на TGI през един и същ инвестиционен посредник.
Според закона глобата за неспазване точно на този член е от 1000 до 2000 лв. Ако цигареният холдинг не понесе никакво наказание обаче, това отваря вратата на останалите публични дружества да не спазват закона и да дават право на глас или дивиденти на акционери, които нямат право на това.
Кога TGI купува
В бюлетина на инвестиционния посредник "Капман" беше съобщено, че на 18 март в 14.17 и 14.18 ч. са били осъществени две сделки при цена от 66 лева за акция - на 368 361 акции и на още 531 950. От бюлетина на Централния депозитар през следващата седмица стана ясно, че това са дяловете от 5% и 7.2% в цигареното дружество, които до същата седмица бяха на дружества на Делян Пеевски - "НСН инвестмънт", и на Едоардо Миролио - E. Miroglio Finance SA. Малко преди тези сделки, на 15 март, пакетът от 7.2%, собственост на Миролио, също беше продаден на блоковия сегмент, но на цена от 50 лв. за акция при 65 лв. котировки на пазара.
Крайният купувач на двата пакета е TGI Middle East FZE. Дубайското дружество TGI не е неизвестно в България - то беше посочено като собственик на лихтенщайнската офшорка Livero, която през март 2014 г. купи 100% от виенската BT Invest, която пък е собственик на 80% от "Булгартабак холдинг". Дотогава мажоритарен акционер беше дружество на VTB Capital, но сделката се случи около разделянето на бизнеса между Делян Пеевски и Цветан Василев. Въпреки последвалите промени в собствениците на BT Invest негов мениджър продължава да бъде Венцислав Чолаков, който е смятан за близък до Пеевски и до края на март беше изпълнителен директор на "Булгарбатак".
Още нередности
"Булгартабак" подава протокола и документите от общото събрание за вписване със закъснение - вместо три дни след провеждането на общото събрание това става на 12 април. Това, че от "Булгартабак" не са оповестили и на борсата какво се е случило на общото събрание, би трябвало да доведе до глоба от Комисията за финансов надзор.
В допълнение цигареният холдинг за пореден път пуска непълен протокол. В него са спестени въпросите на акционерите за заповедта за спирането на софийската цигарена фабрика и протеста на работниците пред холдинга, както и настояването на акционерите да разберат защо "Булгартабак" спира износа за Близкия изток.
Забележка: Авторът притежава една акция от "Булгартабак холдинг". Текстът има информационен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнениеВ някъф пдф формат е, де не мога ни да го копирам, нито да го препратя. Виж там при Мариян, макар че не знам къде точно е това.
Коментар
-
Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнениеАз го намерих във дело/заявление А5, но ми излиза че съм нямал джава плъгин и други подобни. Ако не те затруднява прати ми ги на лични. Благодаря предварително.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнениеКолега Мариан го е свалил и дал линк в статията си .
Ot tranzit може без проблем да си го свалиш от там.
И после трябва само да го разархивираш.
Коментар
Коментар