IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! Архив до 24.03.2015

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Днес хубав оборот!

    Коментар


    • Ами звучиш като човек, който не може да се отпусне, тревожат те проблемите на цяла държава

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
        Всъщност ти как спиш нощем?
        Както и денем - не забелязвам разлика
        Защо?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнение
          Пуф-Паф
          Чуваш ли наистина тръгва?
          Всъщност ти как спиш нощем?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
            Колкото и да е странно, забавянето на ръста на средната заплата вероятно се дължи на това, че икономиката тръгва. Ръстовете последните години се дължаха на съкращения на нискоквалифициран персонал, а сега заетостта сред тези хора се увеличава и е нормално средната заплата да тъпче на място.
            Пуф-Паф
            Чуваш ли наистина тръгва?

            Коментар


            • Колкото и да е странно, забавянето на ръста на средната заплата вероятно се дължи на това, че икономиката тръгва. Ръстовете последните години се дължаха на съкращения на нискоквалифициран персонал, а сега заетостта сред тези хора се увеличава и е нормално средната заплата да тъпче на място.

              Коментар


              • аз започнах да разбирам фондамента , понеже тука всичкото фундаменталисти . та ето как смятам нивата . брутен вътрешен продукт делено на безработни умножено по дефицит плюс инфлацията за последното тримесечие минус цената на бензина и днеска ми даде точно 481.35 . Прав ли съм Монтьо

                Коментар


                • важното е , че: Без промяна остава потреблението на месо и зрял фасул.

                  Коментар


                  • сичкуто пазарни участници и анализатори в зелено само ние и хърватите пак червени . явно са им дали да пуснат на борсата същата дискетка като нашата . Монтьоооо кажи Ръъъъъъъъъъъъъъъст

                    Коментар


                    • Ръстът на доходите в България забавя темпо. През 2014 г. средната брутна заплата в страната се е увеличила с 2,2%. Това е над три пъти по-малко отколкото през 2013 г., когато ръстът е бил 7,6%.

                      Данните на НСИ показват, че в края на миналата година средностатистическият българин е получавал средно по 865 лв. бруто на месец, или с 19 лв. повече спрямо декември 2013 г. За сравнение през предходните 12 месеца средната заплата се е увеличила с 44 лв.

                      Реално в джоба на хората са влезели по-малко пари, тъй като статистиката отчита брутния доход. Сметката показва, че след удържането на осигуровки и данъци чистата средна заплата през декември 2014 г. е била около 680 лв.

                      Разбивката на данните на националната статистика по икономически дейности разкрива доста динамична картина.

                      Средната заплата има най-голям ръст в сектор „Административни и спомагателни дейности“ - 7,4%. Според националния класификатор отрасълът включва голямо разнообразие от бизнеси - от по-нископлатените „Озеленяване“ и „Почистване“ до колцентрове и подбор на персонал, в които заплащането е значително по-високо. Въпреки че е шампион по ръст на възнагражденията, секторът остава на опашката по заплащане. През декември 2014 г. работещите в бранша са получили средно по 595 лв., т.е. с над 30% по-малко от средната заплата в страната.

                      През 2014 г. в транспорта средната заплата се е увеличила със 7,3% - от 777 лв. на 834 лв. Основна причина е недостигът на квалифицирани шофьори, което принуждава транспортните фирми да се конкурират чрез по-високи възнаграждения. Данните на Агенцията по заетостта и частните трудови борси показват, че това е сред най-търсените професии не само в България, но и в чужбина.

                      По-осезаем ръст на възнагражденията е имало в добивната и преработващата промишленост, както и в сектор “Култура, спорт и развлечения”. В селското стопанство, хотелиерството и ресторантьорството заплатите са се повишили с малко над 3%. Работещите в тези браншове обаче продължават да са сред най-нископлатените.

                      В енергетиката, която е сред най-добреплатените браншове, възнагражденията са се повишили със скромните 1,3%, но са близо два пъти по-високи от средната заплата у нас. Подобен е ръстът и във ВиК сектора, здравеопазването и социалните дейности. В образованието средната заплата се е повишила с 2%. Възнагражденията на застрахователите и финансистите са се увеличили едва забележимо - с 0,4%.
                      В най-добре платения отрасъл - “Създаване и разпространение на информация”, през 2014 г. средното възнаграждение е намаляло с 2,9% - от 1846 лв. на 1791 лв.

                      Икономическата дейност обединява различни сфери - информационни технологии, медии, телекоми, звукозапис, създаване на филми и телевизионни предавания.
                      Най-голям спад на възнагражденията е имало в недвижимите имоти. Заплатите на брокерите са се понижили с почти 14%. Спадът е изненадващ на фона на твърденията на имотните агенции за съживяване на пазара през последните тримесечия. В търговията заплатите също са намалели, но само с 2%.

                      Данните на НСИ показват, че заплатите в обществения сектор растат значително по-бързо темпо в сравнение с частния. През 2014 г. брутната средна заплата в реалната икономика се е повишила с 11 лв. и е стигнала 817 лв. За същите 12 месеца възнагражденията на чиновниците са се повишили с 44 лв. През миналата година средната брутна заплата в обществения сектор е била 933 лв., или с 14% повече, отколкото в частния.

                      ТАБЛИЦА Как са се движили заплатите

                      Бранш IV тримесечие на 2013 г. IV тримесечие на 2014 г. промяна

                      Селско стопанство 693 лв. 715 лв. + 3,1%
                      Добивна промишленост 1274 лв. 1345 лв. + 5,5%
                      Преработваща промишленост 678 лв. 719 лв. + 6%
                      Енергетика 1522 лв. 1543 лв. + 1,3%
                      ВиК 743 лв. 756 лв. +1,7%
                      Строителство 670 лв. 681 лв. +1,6%
                      Търговия, ремонт на автомобили и мотициклети 779 лв. 763 лв. -2%
                      Транспорт 777 лв. 834 лв. + 7,3%
                      Хотелиерство и ресторантьорство 546 лв. 564 лв. +3,2%
                      Създаване и разпространение на информация 1846 лв. 1791 лв. - 2,9%
                      Финанси и застраховане 1517 лв. 1524 лв. + 0,4%
                      Операции с недвижими имоти 902 лв. 776 лв. - 13,9%
                      Професионални дейности и научни изследвания 1252 лв. 1201 лв. + 4%
                      Администрация и спомагателни дейности 554 лв. 595 лв. +7,4%
                      Държавно управление 977 лв. 1010 лв. +3,3%
                      Образование 876 лв. 898 лв. +2,5%
                      Здравеопазване и социална работа 869 лв. 887 лв. +2%
                      Култура, спорт, развлечения 688 лв. 728 лв. +5,8%

                      Източник: НСИ

                      Разходите на домакинствата се повишават, но доходите замръзват

                      Разходите на домакинствата у нас са се повишили с 3,1% през 2014 г., но доходите им са останали на нивото от 2013 г. През четвъртото тримесечие на м.г. (октомври - декември) всеки българин е похарчил средно 1171 лв., или по 390 лв. на месец, показват данните на националната статистика. Всеки трети лев е отишъл за храна.
                      Сумата за прехрана е намаляла с 3% спрямо 2014 г.

                      Около 17% от разходите са за поддръжка на жилището и за сметки за ток, вода, парно. Това перо е глътнало повече средства в сравнение с 2013 г., основно заради поскъпването на електричеството. Разходите за дрехи и обувки също нарастват значително.

                      При потреблението на храни има различия спрямо 2013 г. Изяли сме по-малко яйца, хляб, картофи, плодове и зеленчуци. Без промяна остава потреблението на месо и зрял фасул.

                      При доходите няма промяна. Средният доход на човек през четвъртото тримесечие на 2014 г. е бил 1227 лв. (общо за трите месеца) - колкото и през 2013 г. Заплатите и пенсиите продължават да формират близо 80% от семейния портфейл. Увеличили са се доходите от социални помощи и самостоятелна заетост.

                      Коментар


                      • Ситуацията не е толкова кофти, колкото ни я представят.
                        http://www.nsi.bg/sites/default/file...q4_DXMG5JD.pdf
                        Годишни изменения
                        През четвъртото тримесечие на 2014 г. общият календарно изгладен индекс на оборота за сектор „Транспорт, складиране и пощи” нараства с 21.2% в сравнение със същото тримесечие на 2013 година. Най-голямо е увеличението при дейност „Складиране и обработка на товари, спомагателни дейности в транспорта” - с 35.1%. Намаление е отчетено при „Въздушен транспорт” - с 11.2%, и „Воден транспорт” - с 9.6%.
                        Общият календарно изгладен индекс на оборота за сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения” нараства с 5.6% през четвъртото тримесечие на 2014 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2013 година. Най-голямо е увеличението при „Информационни услуги“ - с 33.4%. Спад е отбелязан при „Издателска дейност” и „Далекосъобщения” - с по 6.4%.
                        При Други бизнес услуги най-висок ръст през четвъртото тримесечие на 2014 г. спрямо същото тримесечие на 2013 г. е отчетен при „Архитектурни и инженерни дейности, технически изпитвания и анализи” и „Административни офис дейности и друго спомагателно обслужване на стопанската дейност”, съответно с 55.0 и 26.8%. По-значителен спад е регистриран при „Рекламна дейност и проучване на пазари” (5.5%) и „Юридически дейности; Счетоводни и одиторски дейности, данъчни консултации; Консултантски дейности в областта на управлението” (4.9%).

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
                          Бий мечетата по дупетата, бий, бий, бий!
                          за......брави

                          Коментар


                          • Бий мечетата по дупетата, бий, бий, бий!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                              UUUUP 1000
                              някой се мъчи ама нещо много е лабаво....

                              Коментар


                              • UUUUP 1000

                                Коментар

                                Working...
                                X