If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Едно не мога да разбера...защо на БФБ при прекрасни новини пазарът почти не реагира,а при най-малкия слух за нещо негативно,дори само при загатване и се стоварваме яко надолу...май съм заобиколен от ненормални...
Едно не мога да разбера...защо на БФБ при прекрасни новини пазарът почти не реагира,а при най-малкия слух за нещо негативно,дори само при загатване и се стоварваме яко надолу...май съм заобиколен от ненормални...
"Най-големият номер на дявола бе да убеди света,че не съществува!"
Сега му е времето но не за депозити а за един хубав кредит/20-30к/за 7-8 години и
шупурррр в някой ДФ.И после-пей сърце.Плащаш вноските с инфлационни
левчета и гушиш нарастването.
Не е препоръка....
Инфлацията след 2 до макс 4 години ще е 2.5%. Лично прогнозно мнение, не е препоръка за нищо.
Нещо не ми изглежда сериозно-при 12.5 % за 2007г. и ръст на доходите,
изпреварващи производителността на труда.Лично мнение.
Ако искаме да въведем еврото, трябва да се постигне тази инфлация от 2,5 %. Инфлацията от миналата година , какво общо има с инфлацията след 4 години например ?
"едно е да искаш,друго да можеш а трето и четвърто да го направиш"
"Мъжки времена" Н.Хайтов
Хайтов за инфлацията и ръста на доходите ли е писал в "Мъжки времена" ?
пп Не съм чел това произведение на икономиста Хайтов
нашата пенсионна система е на база чилийската (най-модерната за времето си, а може би и все още).
За разлика от здравната каса имаме много добра пенсионна система и не случайно анализаторите взимат предвид този факт, когато прогнозират пазара на ценни книжа в България.
Потенциала в това направление е огромен (до скоро беше заплаха за необосновано поскъпване на книжата помня )
Пенсионните фондове стават все по-важни играчи на финансовите пазари в последните години. Този процес върви заедно с предлагането на по-широки инвестиционни алтернативи освен познатите задължителни и доброволни схеми. Възможността осигуреният да избира стратегията, по която да се инвестират направените от него вноски, е позната като мултифонд. В България тази възможност тепърва ще навлиза, първо само за доброволното осигуряване. Поне това е идеята на част от предстоящите промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), които се обсъждат между Комисията за финансов надзор и пенсионните дружества.
*Какво е мултифонд
Разпределение на натрупаните средства от пенсионни вноски в различни видове портфейли, които са под шапката на едно пенсионно дружество. Най-общо те се разделят на консервативни, при които повечето инвестиции са в дългови книжа, на балансирани и на рискови, които залагат повече на книжа с променлива доходност като акции. Осигурените могат да избират къде да бъдат разпределени техните средства и така на практика определят и начина, по който парите им ще се управляват.
Интересът се засилва
Сегашният пенсионен модел в България е подобен на тези в бившите комунистически държави от Европа и на страните от Латинска Америка. Мултифондовете вече се прилагат в Унгария, Естония, Латвия, Словакия, през последните години бяха въведени и в осигурителните системи на Чили, Перу и Мексико. Системата се прилага и в Швеция. Разликите са най-общо в лимитите за инвестиции (в какви инструменти и колко може да се инвестира), в броя предлагани портфейли, възможността за избор и за прехвърляне на дяловете от един фонд в друг.
Представителите на пенсионните компании се надяват мултифондовете да провокират по-активно поведение на гражданите и да се повиши интересът към доброволното осигуряване. Изпълнителният директор на "ДСК-Родина" Станислав Димитров прогнозира, че пенсионните дружества ще започнат да предоставят повече информация, което ще повиши като цяло интереса към доброволното осигуряване.
Опитът на другите страни също показва, че когато се даде възможност осигурените сами да избират инвестиционния си портфейл, те се чувстват по-ангажирани с управлението на спестяванията си, което ги кара да търсят повече информация.
Рискът се предпочита
В страните, където мултифондовете вече действат, се наблюдава предпочитание на осигурените към по-рисковите инвестиционни стратегии за сметка на по-консервативните. Очакванията са същата тенденция са се прояви и у нас. Но тъй като по-високорисковите фондове се препоръчват за по-дългосрочна стратегия на инвестиране, за по-възрастните граждани има ограничения в какви фондове могат да разпределят средствата си. В Мексико тези, които не са избрали мултифонд, се разпределят според възрастта си. В Чили има ограничения и за директния избор - с увеличаване на възрастта лицата могат да избират между по-малко на брой схеми, като рисковите отпадат от възможността за избор. В Перу хората над 60 години или получаващите вече пенсионен доход задължително отиват в консервативния фонд, докато по-младите могат да избират между трите вида.
Запазена е възможността осигурените да могат да прехвърлят средствата си в друг фонд, ако сегашният им не ги задоволява като доходност. За България предложението е сегашната схема - право на промяна на пенсионен фонд два пъти годишно без такса, да се въведе и при мултифондовете. Подобна е схемата в Чили, където има възможност и за повече промени, но след втората фондът, от който човек се отказва, си удържа такса. В Перу прехвърлянето без такси може да става по-често - веднъж на тримесечие.
Как работи системата:
- В Чили мултифондове се предлагат от началото на 2000 г. Схемите са пет - освен максимални граници за инвестициите си те имат и минимални прагове за различните класове активи. Има изискване за минимална доходност. Ако се падне под нея, разликата се попълва от резерв на дружеството или в краен случай от държавата.
- В Мексико мултифондовата система се въвежда от началото на 2005 г. с два типа схеми - единият инвестира само в книжа с фиксирана доходност, другият има 15% ограничение за вложения с плаващ доход. От март предстои въвеждането на още три вида схеми. Над 60% от осигурените са избрали по-рисковия фонд. Няма минимална доходност.
- Перу въвежда мултифондовете в края на 2005 г. Осигурените избират между три типа схеми, които се различават по максималните граници за инвестиции за всеки клас инструменти. Определя се минимална доходност на база на пазара, разликата се покрива само от дружествата. Най-много средства е събрал балансираният фонд.
- В България се очаква мултифондовете в доброволното осигуряване да стартират от тази година. Най-вероятно за агресивните схеми поне половината от активите трябва да е в книжа с променлива доходност, за балансираните делът им ще е между 10% и 60 на сто, а за консервативните - най-много 15% от активите. Засега не се предвижда въвеждане на минимална граница на доходност
Коментар