IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! архив 18

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът
    къде се върнахме ние? - Почти на нивата отпреди влизането ни в ЕС !!!
    Ха, и това е точно попадение... Сетне борсата не била наред!? Много си е наред даже! Нагледно доказателство, че след влизането ни в ЕС НИЩО НЕ СЕ Е ПРОМЕНИЛО!

    И тъй като даже и първоначалният ентусиазъм се изпарява редно е да очакваме още по-ниски стойности на индексите... И след това разправят че нямало логика! Как да няма? Само ония с розовите очила не я виждат, защото ги е страх да погледнат в упор действителността!
    Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът
      Милом - дори отчетите да са калкулирани били в цените още миналата година, къде се върнахме ние? - Почти на нивата отпреди влизането ни в ЕС !!!
      В момента калкулираме цени с изключването на България от ЕС

      Коментар


      • Милом - дори отчетите да са калкулирани били в цените още миналата година, къде се върнахме ние? - Почти на нивата отпреди влизането ни в ЕС !!!
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Борсова апатия засенчи отчетите

          година 2008, брой 47, от 07.03.2008 г.

          Мирослав Иванов, mivanov@pari.bg


          В
          ъншен натиск сваля индексите на Българската фондова борса въпреки положителните резултати в годишните отчети на публичните компании. Това показва проучване на в. Пари сред водещи български професионални инвеститори.

          Три поредни търговски сесии от началото на март приключиха с понижение за Sofix. В края на февруари индексът на сините чипове се движеше около 1430 пункта, а вчера завърши на 1382.24. Макар понижението да е само 3.4%, спадът е сериозен на фона на позитивните консолидирани годишни отчети, които излязоха в последните седем дни.

          Макар ситуацията на българския капиталов пазар да не е толкова критична, както в началото на годината, последните три сесии приключват на червено. Това се случва за първи път за последните два месеца.

          Голяма част от професионалните инвеститори са на мнение, че причината за продължаващия низходящ тренд се дължи на несигурността на чуждите финансови пазари. Това принуждава големите играчи да се откажат от връщането си на развиващите се пазари. От своя страна това води до липсата на финансов ресурс у нас, което се забелязва все по-отчетливо.
          Резултатите бяха очаквани
          Публикуваните консолидирани отчети наистина са положителни, но за да бъдат катализатор за активизиране на търговията и покачване на ликвидността, трябваше резултатите да надминат очакванията на инвеститорите. До голяма степен финансовите данни вече бяха прогнозирани от управителните органи на емитентите и съответно калкулирани в борсовите котировки. За да спре натискът върху родните индекси, трябва да са налице сигнали за разминаване на българската икономика със силните международни трусове, което ще върне голяма част от изгубената през последните месеци ликвидност. Действащият валутен борд, силният приток на инвестиции, въвеждането на плосък данък и предстоящото усвояване на средства от структурните фондове на ЕС подобряват бизнес средата в страната и са основни предпоставки за поддържане на стабилен икономически растеж и през следващите няколко години. Портфейлните инвеститори най-вероятно ще изчакат потвърждаване на позитивната тенденция в резултатите на компаниите за първото, а може би и за второто тримесечие, след което да се ориентират към нови покупки.
          Северин Въртигов, БенчМарк Финанс

          Рано е за възстановяване на БФБВ момента счетоводните отчети на дружествата не са движещата сила на пазара и като цяло те бяха калкулирани в цените на акциите още през миналата година. Рекордните цени на акциите, постигнати по време на еуфорията в края на октомври, в настоящия момент изглеждат трудно постижими в близко бъдеще. Цялостното негативно настроение на всички световни пазари няма начин да не засегне и нашата фондова борса. Липсата на ликвидност, породена от глобалната кредитна криза, принуди чуждестранните инвеститори да започнат да изтеглят средствата си отвсякъде, включително и от нашия пазар. Ниските обеми на търговия през последния месец на фондовата ни борса потвърждават мнението, че е още рано да се говори за възстановяване. Липсата на инвеститорски интерес към новите дружества, желаещи да получат публичен статут, също е показателен индикатор за преобладаващото песимистично настроение. В крайна сметка инвестирането в ценни книжа има цикличен характер и е нормално, когато борсата пада, публиката да си отива и когато се качва, да има много желаещи да инвестират. Изглежда, че в момента само лошите новини влияят на пазара, докато добрите нямат никакъв ефект.
          Развигор Христов

          Има отрезвяване на пазара
          Трябва ясно да се дефинира понятието добри отчети. Немалка част от компаниите показват забавяне на растежа през последното тримесечие. За това и актуалните им резултати за последните 12 месеца се влошават. Резултати, които са добри за определена компания като икономически субект, не успяха да отговорят на калкулираните в цените на акциите високи очаквания. Това, в допълнение към глобалните процеси на деливъридж преоценка на риска и ограничена ликвидност, води до търговията на тези немислимо ниски доскоро нива. Има здравословно отрезвяване и узряване на фондовия ни пазар. Това важи най-вече за онези участници, заложили на спекулативния елемент в неподходящ момент. Освен доходността инвеститорите вече ще трябва да оценяват и реалния риск. Нормално е в момента настроението към пазара да е минорно. Така е навсякъде по света. А няма ли сигурност и оптимизъм на един пазар, няма и сериозно търсене. Всеки участник трябва да прецени доколко дълбока ще бъде световната финансова криза и доколко тя ще се отрази на родните компании, защото за една икономика движенията на акциите са изпреварващ индикатор.
          Преслав Китипов

          Отчетите повлияха слабо
          Пазарът традиционно се движи от настроенията на борсовите играчи, очакванията за развитието на компаниите, ликвидността и притока на свеж паричен ресурс. Ето защо колкото и добри да бяха годишните отчети на повечето борсови дружества, това се отрази минимално в котировките им. През миналата година търсенето на акции растеше неимоверно заедно с увеличения интерес към борсови инвестиции, докато предлагането беше почти константно. Този дисбаланс, разбира се, много бързо се затвори от множеството компании, които се обърнаха за финансиране към борсата, но пък това съвпадна и с изтеглянето на значителен ресурс от страна на чуждестранните играчи във връзка със световната ликвидна криза. Борсовият спад пък предизвика вълна от тегления от договорните фондове от неопитния български инвеститор, който е с много краткосрочен хоризонт.
          Владимир Малчев

          Чакат се по-ясни сигнали
          В периоди на корекции или посткорекции отчетите не са от съществено значение. Към настоящия момент добри отчети или промени в прогнозите или оповестяването на извънредни позитивни новини за която и да е компания имат слабо, краткотрайно и неустойчиво влияние върху инвестиционните решения. Това състояния се забелязва и на самия пазар - непрекъснато излизат подобни добри новини, но страхът и предпазливостта все още са водещи. Друга съществена причина е така нареченото калкулиране на новината в цената. В лицето на негативните новини от останалия финансов свят ставаме свидетели на корелацията между БФБ и световните борси. По линията на свързаност това се пренася частично с някаква редукция и инертност тук. Подобни новини повлияват предимно чуждите инвеститори в България, които участват на БФБ. Тази пряка връзка с цените на книжата за момента е факт, но дали ще е водеща още време или фундаментът на компаниите ни ще надделее, може да се каже най-рано след месеци. В момента всички сме в изчакване на по-ясни сигнали.
          Иво Толев

          Международните фактори ще продължат да тежат
          По това, което четем всекидневно, 2008 г. започна с очакваните финансови резултати на компаниите от мнозинството играчи и неочаквани цени на акции*те. Отчетите трудно може да бъдат квалифицирани като добри, въпреки че приятни изненади не липсваха, но те бяха по-скоро изключения. Резултатите показаха това, което нашите компании са, а не каквото на инвеститорите им се искаше да бъдат. Остават и много отворени въпроси за ръстовете на продажби, печалби, качеството на последните, еднократни ли са и т.н. Тази година ще отговори на повечето въпроси, които не искахме да си задаваме. Международните фактори ще продължават да диктуват движението на борсите поне в краткосрочен план. Все още обаче развръзката предстои. Рязкото възстановяване на американската икономика клони по-скоро към графата добри пожелания, а трусовете ще продължат да се усещат глобално. На наша почва тази година ще са на почит компаниите, които показват истински ръстове, като ще се получи рязко разграничение от изоставащите.
          Красимир Атанасов

          Водещи са новините отвън
          В настоящия момент пазарът се влияе от състояние*то на международните борси, където ситуацията не се оправя, дори се влошава. Според изследване на S&P обстановката в регио*на ще се влошава заради всеобщия риск. След САЩ вече и в Европа и Азия говорят за забавяне темпа на растеж. А emerging markets, какъвто сме и ние, най-бързо реагират и в положителна, и в отрицателна посока. Затова и нашият пазар не може да възстанови загубеното през последните месеци. Но е нормално, особено когато липсват външни купувачи. Вътрешният пазар не може да се развива извън контекста. Миналата година на българския капиталов пазар се вляха пари отвън и имаше бърз ръст. Сега обаче нещата вървят в обратна посока. За стабилизирането трябва да изчакаме първо международните пазари да възстановят положителния тренд.
          Даниел Димитров

          Липсва голям свободен ресурс
          Има няколко основни фактора, които задържат развитието на пазара. Предпазливостта на участ*ниците заради срива на цените през януари. Големите загуби за кратък период карат повечето портфолио мениджъри или индивидуални участници да не бързат при вземане на решение за инвестиране. Изтеглянето на средства от колективните и индивидуалните схеми за инвестиране ги принуждава често да преструктурират портфейлите си. Това утежнява допълнително обстановката. Липсата на голям свободен ресурс притъпява агресивността на пазара, без която не може да има промяна на инвеститорските настроения.
          Негативните очаквания за състоянието на международните пазари карат някои чужди играчи да затварят вложенията си в акции, което в съчетание с ниската ликвидност и тънките поръчки „купува” води до значителни изменения в цените на ценните книжа.
          Стефан Ангелов

          Активността на пазара е слаба
          От последните консолидирани отчети се вижда, че продажбите и рентабилността на борсовите компании нарастват с дву- и трицифрени темпове като цяло. Перспективите за растеж остават. Цените на акциите им обаче не реагират на добрите новини. Купувачите седят безучастни. Причината за безразличието към корпоративните резултати се корени най-вече в спада на финансовите пазари по света. Той засега възпира големите играчи да инвестират на развиващите се пазари, какъвто е и българският капиталов пазар. От фундаментална гледна точка компаниите се търгуват на БФБ при много добри ценови коефициенти, изчислени на база данните от последните консолидирани и неконсолидирани счетоводни отчети. Ниските обороти показват слабата активност на пазарните участници. Институционалните играчи са тези, които могат да дадат позитивен импулс на БФБ.
          Андрей Георгиев

          Има евтини позиции
          Пазарите навсякъде по света се движат от алчността и страха. Стремежът да се спечелят повече пари караше инвеститорите да поемат понякога и неразумни рискове, затова станахме свидетели на рекорд след рекорд през есента. Сега палачинката се обърна рязко и преобладават опасенията да не се изгубят още пари. Впрочем това се отнася за фондовите пазари в целия свят. България не може да бъде остров, на който царят отделни закони, поне не за дълго време. Отчетите в по-голямата си част наистина бяха добри, но не и неочаквани. Ръст на печалбите отдавна е включен в цените на голяма част от дружествата. Все пак може да се каже, че на българската борса вече може да се намерят позиции, за които може да се твърди, че са евтини.
          Владислав Панев



          Положителните резултати в годишните отчети на публичните компании не раздвижиха търговията на Българската фондова борса и обемите останаха ниски Снимка Марина Ангелова



          Северин Въртигов, БенчМарк Финанс



          КД Секюритис



          Преслав Китипов, Юробанк И Еф Джи



          Владимир Малчев, Бул Тренд Брокеридж



          Иво Толев, Синергон Асет Мениджмънт



          Красимир Атанасов, Елана



          Даниел Димитров, Реал Финанс



          Стефан Ангелов, Варчев Финанс



          Андрей Георгиев, Болкан Кепитал Мениджмънт



          Статус Инвест

          http://www.pari.bg/article.aspx?article_id=350758
          http://milom.blog.bg/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Storm
            Първоначално изпратено от mapadona
            Първоначално изпратено от don emilio
            Първоначално изпратено от Императорът
            За да се възстанови нашата борса е нужно само едно - да спрем да интересуваме от Дау Джоунс, Бразилия, Аржентина и въобще от борсите на всевъзможни маймунски държави от третият свят, а да си гледаме единствено нашата борса на която все пак търгуваме. Какво пише в нашите отчети? Накъде се развиват нашите компании? Нагоре, нали? Приходи и печалби яко Яхо-о-о-о, нали? Е, тогава? Колко скудоумен трябва да си, за да продаваш дадена акция под курсът, при положение че компанията-емитент отчита 38% ръст на печалбата - само щото някакъв талибански борсов индекс се сринал преди 4 часа? Четете отчети, бе, заювци - защо ги публикуват? Ако на тая борса имаше повече мислещи хора и по-малко чекиджии, може би преди щяхме да вървим по-бавно нагоре, ама и в последните месеци думи като "криза", "срив" и "катаклизъм" за нас щяха да са само далечно и отвлечено географо-икономическо понятие !!!
            evala.....+1
            Прав си няма спор, ама ми кажи само като чужденците разпродават кой може да спре срива а ?! Става въпрос за много милиони брат - десетки, стотици как ще издържиш на натиска ми кажи ? Аз купувах и купувам и в момента ама кеша е на свършване и ние едвам задържаме да не пада още а пък с какви пари ще се качва идея си нямам. Затова казвам, че в момента имаме уникалния шанс с промените в Софикс да не продаваме и Амрото да вдига индекса и да се получи нещо като верижна реакция ако късите се панират и започнат да затварят позиции ..... АМА НЕ ТРЯБВА ДА ПРОДАВАМЕ ОЦК,ПИБ,ХДПАТ,КОРП особено от последните 2 ще им е трудно да си купят пакетите на добри цени !!!
            То всичко това звучи добре написано, но на практика не е точно така. Страх лозе пази ... и тука е така. И аз викам - стига с тия чужденци, ама утре ако големите чужденци, не говоря за спекулантите, а за фондове, които държат по проценти от най ликвидните дружества решат за излизат, кой ще ги поеме или спре ? Няма да можем, разбира се. Фондове се гърчат от тегления, кеша им се свиди, банките явно са с пълни лимити от миналата година още, пенсионерите стоят и чакат да видят ще има ли още надолу или не, нови чужденци на кръгозора се не виждат, тук там прехвърляне на пакети тип от единия джоб в другия ... с какво нагоре ? Гледаме чужденците, защото парите се движат бързо и умните пари влизат бързо, но те в момента излизат и всичко минава на кеш - и тук, и навън. Щатите явно са в рецесия, цари песимизъм, долара надолу - в момента там са погледите и големите пари. Когато там удари дъно и започне да се обръща пазара, когато там намалеят възможностите за спекулативни печалби, тогава ще дойде и ред на малките пазари.

            Иначе и ние сме зле. Фундамент, фундамент, ама ... не усвояваме никакви пари от европейските фондове. Огледайте се - какво върви с европейски пари ? Нищо ... милиони уж влезли, то пребоядисани машини. И това правителство нищо не прави, безумия някакви - министър председателя подписал наредба да се спазват законите - това кое безумие е ! Да ти напишат писмо от Брюксел - имате проблеми с усвояването, корупция, те - няма такова нещо ... е как да няма, човека давал на брат си, обаче нямало конфликт на интереси ! Банките тихо вдигат лихвите, ако се вдигнат още и това продължи няколко месеца и ще сме свидетели на гърмящи ипотеки и тук.

            Така че умната. Всяко едно нещо струва толкова, колкото може да се продаде, но в пустинята водата е по скъпа от златото. Тук същата работа - в момента парите са скъпи, защото ги няма. А който мисли, че акциите са по скъпи от колкото са котировките им в момента - да не продава.

            Успех на всички утре и хубава търговия.
            Това че някакви били чужденци не означава, че имат акъл в главите си Но все пак фундаментът ще победи накраят. Нека моите компании все така от отчет на отчет увеличават печалбите и продажбите, пък будалите да продават колкото си щат евтино.

            Анди - явно си нов, та затова така говориш. За да почна да губя не криза - термоядрена война да избухне трябва. И не ме познаваш, затова си мислиш, че съм се подплашил - аз, Императорът съм известен с биволските си нерви на цялата инвестиционна общност.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=467172

              Коментар


              • Хаха, очевидно на БФБ има и подготвени компании, които няма да бъдат така засегнати от ликвидната криза и срива на долара. Това са тези компании, които има много кеш и го държат, в тези времена, не се знае какви ще дойда, дори след време, както и които нямат износ в долари.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от tandem
                  Първоначално изпратено от Forex Master
                  Първоначално изпратено от Storm
                  ... просто продавачите им е мъка да продават на тия нива.
                  Мъка е защото няма купувачи. А няма купувачи, защото акциите все още са много надценени!
                  Искаш да кажеш че на бфб оперират най дълновидните участници и те знаят че всичко е надценено.
                  Как разбрахте че всичко е надценено?Изчислихте ли го, чухте ли го от някой... и въобще идея имате ли какво е подценена/надценена компания?

                  Коментар


                  • Аз тук на нашата борса мечки не виждам да има, по скоро има мишки, а за бикове може дасе спори дали са с рога или без. Малко са ни оскъдни пасищата за тия бикове, все гладни ходят горките, особено като тръгне пазара надолу.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Forex Master
                      Първоначално изпратено от Storm
                      ... просто продавачите им е мъка да продават на тия нива.
                      Мъка е защото няма купувачи. А няма купувачи, защото акциите все още са много надценени!
                      Искаш да кажеш че на бфб оперират най дълновидните участници и те знаят че всичко е надценено.

                      Коментар


                      • ----

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ssonyy
                          Тая тема не трябва ли да се казва реализъм на БФБ!?
                          НЕ! тази тема си има заглавие и то е "ОПТИМИЗЪМ" - има си тема за "ПАНИКА", но странно защо всички апокалиптици пишат само тук.
                          Като напишеш тема "РЕАЛИЗЪМ" ще има и такава

                          Вие ще ме сбъркате - всеки се вре там където не му е мястото!
                          Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

                          Коментар


                          • Тая тема не трябва ли да се казва реализъм на БФБ!?
                            Нищо не препоръчвам!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Forex Master
                              Първоначално изпратено от voda
                              Първоначално изпратено от trola
                              аз си изключвам компа и отивам да пия кафе ай сиктир и борса
                              А така. За ква се мисли Тая. Смотана борсичка такава. И аз ще я сиктирдосам след малко.
                              Ами така де! Аз какво ви казвам от сума ти време насам? Парите на депозит в банката до края на тая година и си пиеш всяка сутрин кафето усмихнат и щастлив.
                              Здравей Фактс.Сега остава да кажеш в каква валута да е депозита?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца
                                Първоначално изпратено от Martillius
                                Като започнат и късите продажби на нашата борса, тогава хептен ще изплуват песимистите, е, тогава ще се разбере коя акция е подценена и коя не е.
                                ... чичи,
                                късите продажби не са за всеки...
                                запомни го...
                                .. не съм против... афкорс..
                                ама ноо народ ша са наиграе...
                                мисла...
                                Колчо с двете ръце и двата крака те подкрепям! До 2 седмици след въвеждане на късите продажби индексите ще са доста над историческите върхове. Тогава институционалните доволно ще потриват ръце и ще се бият в гърдите с висока доходност, а на "отворените" спекулантчета ще им се изпари високото самочувствие заедно със спестяванията

                                Коментар

                                Working...
                                X