If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
E това се казва доверие в марката и частния инвеститор, който си е заложил гъза за да печели.
Мислех си днес да да шортна тази позиция, но ще избирам по-подходящ момент. Показва и как се отнасят банките със силни мажоритари, което е показателно кой ще може да се финансира в настоящите времена.
Porsche Secures EU10 Billion Loan Needed for VW Stock Purchases
Share | Email | Print | A A A
By Steve Rothwell and Simone Meier
March 25 (Bloomberg) -- Porsche SE, the maker of the 911 sports car, said it secured a 10 billion-euro ($13.5 billion) loan it needs to help fund purchases of Volkswagen AG stock.
The credit crunch and recession meant banks took longer to finalize terms for the facility, Porsche said in a statement today, adding that it has a “framework agreement” to extend the accord to 12.5 billion euros in coming weeks.
“In the wake of the extremely difficult global economic environment and the turbulences in the bond market, banks needed additional assessment, thus resulting in a need for extra time,” the Stuttgart-based company said in its statement.
Porsche has been accumulating shares in Wolfsburg, Germany- based VW since 2005 to protect ties to its biggest supplier. The sports-car manufacturer owned 50.8 percent of the larger company as of Jan. 5 and plans to reach 75 percent this year.
The credit line will be guaranteed by a group of 15 banks including Barclays Capital, Commerzbank, LBBW, Deutsche Bank, UBS, Credit Suisse, Santander, BayernLB, BNP Paribas, Calyon, UniCredit/HVB, Helaba, Intesa, WestLB und DZ-Bank.
The company said it secured two tranches over 12 months with the right to extend 6.7 billion euros for a further year.
Печалбата на Българска фондова борса се е понижила с близо 90% до ниво от 545 хил. лв., в сравнение с 5.25 млн. лв. година по-рано, посочи изнесения днес отчет за дейността на дружеството, публикуван на сайта на борсата.
В основата на драстичния спад във финансовия резултат на борсата стои значителното понижение на приходите, които намаляват с над 50% до 4.49 млн. лв. от 9.42 млн. лв. през 2007 година.
Намаляването на приходите се предопределя основно от спада на комисионите от сделки с ценни книжа. Те намаляват с 60% до ниво от 3.27 млн. лв. за изминалата година в сравнение с рекордните 8.19 млн. лв. година по-рано.
Изтъргуваният през изминалата година оборот на БФБ е бил близо четири пъти по-малък в сравнение с година по-рано при ниво от 2.13 млрд. лв., в сравнение с 8.31 млрд. лв. година по-рано.
Спадът на индексите през цялата изминала година довели до намаляване на пазарната капитализация с над 50% също допринасят за този негативен фактор.
Повишение от 48 на сто регистрират приходите от такси за информационно обслужване, достигайки до 371 хил. лв. в края на 2008г . Приходите от такси за регистрация на дружества на официален и неофициален пазар се увеличават с 12.40 на сто през 2008г. в сравнение с 2007г.
Приходите от такси за интернет и онлайн търговия бележат спад от 10.77%,поради по-малкия брой потребители на системата COBOS през 2008 г.
Друг фактор, който натежава за намаляване на финансовия резултат в условията на понижение на приходите е увеличаване на разходите за външни услуги.
Появява се ново перо при тях - лицензионни такси в размер на 490 хил. лв., което най-вероятно е свързано с ползването на търговската платформа XETRA. Трябва да уточним също така, че платформата бе въведена в средата на годината
Консултантските и други услуги също се повишават като разходно перо до ниво от 296 хил. лв., на фона на 166 хил. лв. година по-рано.
Свиването на дейността на дружеството явно не е притеснило съществено ръководството на борсата и не е търсен начин за съществено намаляване на разходите в насока при разходите за персонал.
Те са били в размер на 2.47 млн. лв. за изминалата година, на фона на 2.7 млн. лв. година по-рано, когато те бяха в по-голяма степен оправдани от бума на борсата и положителния финансов резултат.
Персоналът се е увеличил с един човек през изминалата година до 39, в сравнение с 38 година по-рано.
Държавата чрез Министерство на финансите притежава 44% от акциите в основния акционерен капитал на Борсата и има значително влияние.
Българската икономика ще се свие с 5% тази година и вероятно ще последва примера на Румъния и ще кандидатства за заем от МВФ, прогнозира компанията за икономически и пазарни проучвания "Capital Economics" в проучване, посветено на Източна Европа, съобщи агенция Блумбърг в понеделник.
Сривът на износа и на вътрешните инвестиции ще затегнат паричното предлагане и ще накарат правителството да използва средства от фискалния резерв, за да възстанови ликвидността на финансовата система, смятат анализаторите от базираната в Лондон компания.
Според тях обаче това може да има успех най-много 12 месеца, след което резервите ще се стопят и България трябва да поиска заем от МВФ.
Също в понеделник премиерът Сергей Станишев казва пред Ройтерс, че за момента страната не се нуждае от помощ от МВФ.
Прогнозата на "Capital Economics" е най-мрачната за българската икономика, публикувана от началото на кризата досега. Според досегашни анализи ръстът през тази година или ще е нулев, или ще има спад до 2 процента.
"Capital Economics" очаква спад на общия брутен вътрешен продукт в Източна Европа средно с 6% през 2009 г.
Рекорден спад от 15 на сто се очаква за балтийските страни Латвия и Литва. Икономиката на Полша, чието правителство все още очаква положителен ръст през 2009-та, ще се свие с 3 на сто.
Полша, най-голямата икономика в региона, ще регистрира свиване, водено от спад в промишленото производство, което ще даде тласък на безработицата до близо 15%.
Намаляващите данъчни постъпления ще разширят бюджетния дефицит до 5% от БВП, като целта за приемане на еврото през 2012 г., вероятно няма да бъде постигната, тъй като правилата за влизане във валутния съюз предвиждат дефицит от не повече от 3%.
Унгария, която получи помощ от Международен валутен фонд и ЕС през миналата година и Румъния, която води преговори за външна помощ, ще се регистрират икономически спад от по 7.5%.
Според анализа Унгария „плаща цената за прахосничеството от последните години'', а в Румъния банковата система ще е под огромен натиск заради поевтиняването на леята.
И двете правителства ще трябва да предприемат допълнителни ограничения на разходите, за да отговарят на условията за външна помощ.
Икономиките в Източна Европа са изправени пред най-дълбоката си рецесия след трусовете, свързани с падането на комунистическите режими преди 20 години, смятат "Capital Economics".
"Целият регион вероятно ще е в рецесия и изгледите за бързо възстановяване са малко", коментират анализаторите на компанията Роджър Бутъл, Джонатан Лойнс и Нийл Шиъринг.
В анализа се казва, че в Турция, която започна преговори за членство в ЕС преди три години, също ще има спадна БВП със 7.5 процента, докато в Украйна и Естония той ще е около 10 процента. http://money.ibox.bg/news/id_1036017257
Коментар