Първоначално изпратено от kaputov
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)
Collapse
X
-
Както индивидуалния.Печалбата идва от Преоценка на инвестиционни имоти-Преоценка на инвестиционни имоти до справедлива стойност призната при прехвърлянето 72,940 хил.лв. Даже и данък са си начислили. Доколко е реална тази преоценка,кой да ти каже.Поне да бяха посочили тези инв. имоти.Ама сигурно са много,нали са Инвестиционна БанкаПрехвърлени от активи придобити като обезпечения 99,394 хил.лв. - нямаше ли някакво ограничение за банките да придобиват и задържат активи?
- 1 like
Коментар
-
Какво откри проверката банка по банка
Тестът на ЕЦБ не обхвана всички банки на пазара като преди три години, а само селекция от шест институции - най-големите и системно значими като Уникредит Булбанк, ДСК, ОББ, както и три с местни собственици - двете, показали слабости на предишния тест - ПИБ и Инвестбанк, както и ЦКБ. Резултатът трябваше не само да валидира способността на тукашния регулатор да засича проблеми в сектора и да е ефективен за отстраняването им, но и като гаранция, че финансовият сектор в държавата е на ниво, което позволява включването на България към единния европейски банков надзор и допускането й в преддверието на еврозоната.
Какво се проверяваше
Етапите, през които премина проверката, бяха два. Първият, т.нар преглед на качеството на активите, свери данните от финансовите отчети на банките за 2018 година съгласно методологията на ЕЦБ. Тя е правена за доста по-големи по мащаб банки от българските (макар през нея да преминават и малки институции като балтийските и дори малтийските банки) и освен това за пръв път отчита ефекта на новия международен счетоводен стандарт МСФО 9, който влезе в сила в началото на 2018 г. Като се има предвид, че той изисква начисляване на провизия (резерв за евентуални бъдещи загуби), включително за парите в брой, оставени на депозит в друга банка, това само по себе си бе предизвикателство за участниците в проверката.
На втория етап от проверката банките бяха подложени на стрес тест с два хипотетични сценария: симулация за три години напред, която проверява устойчивостта на банките при по-умерени и при резки промени в икономическия ръст, инфлацията, безработицата, цените на жилищата и индустриалните имоти. По информация на "Капитал" негативният сценарий в никакъв случай не може да се определи като апокалиптичен - в него се залага по сериозен спад на БВП от 2.6%, като единственият по-драматичен момент е кумулативният спад на цените на имоти от 15-20% (виж таблицата).
Тестът в резюме
Финалният резултат от проверката и стрес теста показва, че най-големите банки, които са част от международни групи, са достатъчно предпазливи в кредитирането и разполагат с повече от необходимия капитал, за да могат да попият сами евентуални загуби при икономически трусове. Двете банки, които бяха скъсани и на предишния изпит от БНБ преди три години, отново излизат проблемни въпреки декларациите за полагане на усилия за запушване на пробойните през периода. Приятната изненада е резултатът на ЦКБ, която минава теста без забележки.
"Капитал" попита БНБ как приема констатациите, че недостиг бе засечен в същите две банки, с които регулаторът декларира, че работи по укрепване на буферите. Оттам бяха лаконични в отговора си, отчитайки напредък спрямо ситуацията отпреди три години. Посочва се, че са подготвени първоначални проекти за подобрения в рамките на процедурата за тясно сътрудничество с ЕЦБ, а причина за лошите резултати са "силно консервативните параметри на стрес теста по отношение на макросценария и техническите допускания" и консервативната оценка на обезпеченията.
Резултатът на ПИБ
Банката, която оперира с набраните 8.4 млрд. лв. депозити, показва най-съществени проблеми. Преди одиторите да влязат в нея, тя самоотчита ниво на капитала от първи ред CET1 над регулаторно изискуемия, и то след активна подготовка за проверката - в самия край на годината имаше редица сделки при големи нейни кредитополучатели, както и носещи приходи продажби на активи, като например част от терена на "Кремиковци".
Още при първата оценка на данните от ЕЦБ се оказва, че реалното ниво на капиталовия буфер е по-ниско. Корекциите идват основно по линия на корпоративния кредитен портфейл, където и в следствие на проверките сериозно се покачва нивото на лошите кредити - от 21 на 56%. Любопитно е, че дори по тези новооткрити необслужвани експозиции има високо покритие с провизии (36%), което говори, че въпреки че не са били декларирани като лоши в самата банка, е имало знание за проблемите и подготовка за почистването им. От ЕЦБ предоставят само обобщени числа и така не става ясно дали одиторите са разглеждали въпроса за кредити към свързани лица и открили ли са такива недекларирани сделки.
Освен корпоративния сегмент очаквано при ПИБ проблем носи и огромният портфейл от недвижими имоти, който е преоценен надолу с над 40 млн. евро.
Така още преди да се тества здравината на ПИБ при двата сценария на стрес теста, за банката се оказва, че се нуждае от набиране на допълнителен капитал от 124.5 млн. евро, за да е устойчива. Нещо повече, това не би било достатъчно дори и ако икономическата ситуация през следващите три години се запази приблизително същата. А при по-рязко влошаване ПИБ би се оказала с отрицателен капитал или с повод за отнемане на лиценз.
Часове преди ЕЦБ да оповести резултатите си, ПИБ публикува отчет към полугодието с 94 млн. лв. печалба в него, а в мига, в който Франкфурт публикува оценката си, от пресцентъра успокоиха, че към 30 юни банката разполага с общо 130 млн. евро буфер, а оставащите 133 млн. евро ще покрие с бъдещи печалби, операции по намаляване на риска в кредитния портфейл и с "други допустими мерки". За инвеститорите на фондовата борса това явно бе достатъчно и в първия ден на търговия с акциите на ПИБ на БФБ котировките се вдигнаха. Потърсени за повече детайли по плана за действие оттук насетне, от ПИБ отказаха отговор на изпратените от редакцията въпроси.
Бодрост в ПИБ имаше и преди три години, когато след слабия си резултат от банката обещаха сходни мерки плюс допускането на стратегически инвеститор, който да поеме контрола редом до сегашните мажоритарни собственици Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Това така и не се случи. Сега сред изброените опции за попълване на недостига банката не включва набиране на капитал.
При тези резултати при евентуално подписване на тясно сътрудничество ЕЦБ почти сигурно ще поиска банката да остане под прекия й надзор, за да проследи мерките по заздравяването на капитала й.Трите институции с чужди собственици и ЦКБ са добре капитализирани дори при потенциален икономически трус. Недостиг има при ПИБ и Инвестбанкfuск the bеаr - give me the bееr
Коментар
-
Първоначално изпратено от abc Разгледай мнениеLimassol, August 01, 2019 -- Moody's Investors Service (Moody's) has today downgraded First Investment Bank AD's (FIBank) long-term deposit ratings to B3 and changed the outlook to negative from stable. Moody's also downgraded the bank's Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA to caa1 from b3, its long-term Counterparty Risk Ratings (CRR) to B1 from Ba3 and the Counterparty Risk (CR) Assessment to Ba3(cr) from Ba2(cr). The short-term deposit rating and CRR were affirmed at NP and the short-term CR Assessment at NP(cr).
https://m.moodys.com/research/Moodys...er9nMkF39dHI7w
Е, защо така? Нали всичко, според БНБ , беше ОК?!
аз като видя рейтинг който започва с "це" ми е ясно, че всъщност го оценят като "джънк"fuск the bеаr - give me the bееr
Коментар
-
Limassol, August 01, 2019 -- Moody's Investors Service (Moody's) has today downgraded First Investment Bank AD's (FIBank) long-term deposit ratings to B3 and changed the outlook to negative from stable. Moody's also downgraded the bank's Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA to caa1 from b3, its long-term Counterparty Risk Ratings (CRR) to B1 from Ba3 and the Counterparty Risk (CR) Assessment to Ba3(cr) from Ba2(cr). The short-term deposit rating and CRR were affirmed at NP and the short-term CR Assessment at NP(cr).
https://m.moodys.com/research/Moodys...er9nMkF39dHI7w
Е, защо така? Нали всичко, според БНБ , беше ОК?!
- 2 Харесвания
Коментар
-
имаше една поредица ...усмивки от старите ленти
https://twitter.com/karolevvladimir/...655105?lang=bgLast edited by Protokol; 02.08.2019, 11:35.За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .
Коментар
-
Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
Явно не си схванал сарказма ми.Много добре ми е ясна структурата на активите, като между впрочем при ПИБ правят впечатление графите други активи и материални активи, които са 15% близо от всички активи, при 2-3% за другите банки.Между другото всяка година ПИБ правят нещо с тези имоти не си прав.Преди теста на БНБ продадоха доста изгодно някаква земя и направиха печалба.Миналата година голяма част от печалбата им идва точно от продажбата на част от земята на Кремиковци, сделката е финализирана миналата година за да влезе преди одита на ЕЦБ.Тази година преоценки, печалбите от чиста банкова дейност не искам да ги коментирам като размер и съпоставям, че може да ми изтрият поста.
"Между другото всяка година ПИБ правят нещо с тези имоти не си прав" - да правят каквото преценят, аз отбелязах че не са преоценявани имотите придобити като обезпечение!Last edited by 4f4; 01.08.2019, 14:19.
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4f4 Разгледай мнение
"При 77 млн. лева на ПИБ очаквах ДСК и Булбанк, които са по -големи да има подобно движение, че и по-голяма печалба."
Да очакваш подобно движение при ДСК и Булбанк е изключително погрешен начин на формиране на очакванията. Тези банки притежават имоти на стойност около 10% омотите на ПИБ и затова те няма как да реализират приходи от преоценки, че и повече от ПИБ само защото ДСК и Уникредит са по-големи банка. Те са по-големи по активи, но не и по имоти които притежават. ПИБ просто прехвърлиха имоти от такива придобити като обезпечения, към Инвестиционни имоти и трябва да ги оценят по справедлива стойност, което не са правили от години.
Така че изненадата ти се дължи на непознаване на структурата на активите на цитираните банки!
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от bnight Разгледай мнение
Само на мен ли ми направи впечатление размера на собствен капитал при ПИБ :? (Не е спекулация).
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bingomatic2 Разгледай мнение
Това са последствията от свързаните лица.http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4f4 Разгледай мнение
"При 77 млн. лева на ПИБ очаквах ДСК и Булбанк, които са по -големи да има подобно движение, че и по-голяма печалба."
Да очакваш подобно движение при ДСК и Булбанк е изключително погрешен начин на формиране на очакванията. Тези банки притежават имоти на стойност около 10% омотите на ПИБ и затова те няма как да реализират приходи от преоценки, че и повече от ПИБ само защото ДСК и Уникредит са по-големи банка. Те са по-големи по активи, но не и по имоти които притежават. ПИБ просто прехвърлиха имоти от Такива придобити като обезпечения, към Инвестиционни имоти и трябва да ги оценят по справедлива стойност, което не са правили от години.
Така че изненадата ти се дължи на непознаване на структурата на активите на цитираните банки!
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнениеДнес БНБ публикува балансите и структурата на печалбите на всички банки.Викам нека видя как другите банки са си преоценили имотите или изобщо какви други оперативни приходи имат.При 77 млн. лева на ПИБ очаквах ДСК и Булбанк, които са по -големи да има подобно движение, че и по-голяма печалба.Ах каква изненада само между два и три милиона в графата други оперативни приходи.Явно тези банки не се справят с тези приходи чакай да видя другите.Я и ОББ два милиона и нещо.При всички останали също границата най-много два милиона, като след убедителния шампион със 77млн. лева се нарежда Алианц с почетните 3 милиона и сто.
При брутна печалба от приблизително 105млн. 75% се формират от други оперативни приходи/преоценка на инвестиционни имоти основно/.Нека не забравяне и че тази преоценка която е печалба води до по-високи данъци, които за ПИБ се около 10 млн.
"При 77 млн. лева на ПИБ очаквах ДСК и Булбанк, които са по -големи да има подобно движение, че и по-голяма печалба."
Да очакваш подобно движение при ДСК и Булбанк е изключително погрешен начин на формиране на очакванията. Тези банки притежават имоти на стойност около 10% омотите на ПИБ и затова те няма как да реализират приходи от преоценки, че и повече от ПИБ само защото ДСК и Уникредит са по-големи банка. Те са по-големи по активи, но не и по имоти които притежават. ПИБ просто прехвърлиха имоти от такива придобити като обезпечения, към Инвестиционни имоти и трябва да ги оценят по справедлива стойност, което не са правили от години.
Така че изненадата ти се дължи на непознаване на структурата на активите на цитираните банки!Last edited by 4f4; 01.08.2019, 11:30.
- 5 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнениеДнес БНБ публикува балансите и структурата на печалбите на всички банки.Викам нека видя как другите банки са си преоценили имотите или изобщо какви други оперативни приходи имат.При 77 млн. лева на ПИБ очаквах ДСК и Булбанк, които са по -големи да има подобно движение, че и по-голяма печалба.Ах каква изненада само между два и три милиона в графата други оперативни приходи.Явно тези банки не се справят с тези приходи чакай да видя другите.Я и ОББ два милиона и нещо.При всички останали също границата най-много два милиона, като след убедителния шампион със 77млн. лева се нарежда Алианц с почетните 3 милиона и сто.
При брутна печалба от приблизително 105млн. 75% се формират от други оперативни приходи/преоценка на инвестиционни имоти основно/.Нека не забравяне и че тази преоценка която е печалба води до по-високи данъци, които за ПИБ се около 10 млн.
Коментар
Коментар