Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Телелинк Бизнес Сървисис груп АД (TBS)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение

Много добра забележка "Малко кеш" - това е другата тайна колко всъщност ще продаде Л. Минчев? - според споразумението 2'978'126 акции (23,285%) по 7.60 лв. ->>> 22'633'000 лв., но цитирам "не повече от 6'375'000 акции или неповече от 48'450'000 лв. Малкото кеш се оказава 8 годишната пеалба на дружеството и то след ръстовете от последните 2 години. В корпоративните финанси "нормална сделка" е 10 годишната печалба или ако купиш нещо то да си върнеш парите през печалбата следващите 10 години! В този случай ни предлагат 49% от компанията за печалбата следващите 10 години и то само и ако се запази такава!?!?
    Е значи не толкова "малко кеш"
    Life won't wait for you.

Коментар

• Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение

Другите искат да излизат а не мажоритаря,На него му трябва малко кеш.
      Много добра забележка "Малко кеш" - това е другата тайна колко всъщност ще продаде Л. Минчев? - според споразумението 2'978'126 акции (23,285%) по 7.60 лв. ->>> 22'633'000 лв., но цитирам "не повече от 6'375'000 акции или неповече от 48'450'000 лв. Малкото кеш се оказава 8 годишната пеалба на дружеството и то след ръстовете от последните 2 години. В корпоративните финанси "нормална сделка" е 10 годишната печалба или ако купиш нещо то да си върнеш парите през печалбата следващите 10 години! В този случай ни предлагат 49% от компанията за печалбата следващите 10 години и то само и ако се запази такава!?!?
      IM d best

Коментар

• Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

Аз също няма да се включа по ред причини, но пожелавам успех на влизащите, личното ми мнение е без значение
        Дано изкупят всичко. Така ще дадат бенчмарк за Алтерко
        Life won't wait for you.

Коментар

• Първоначално изпратено от buyvalue Разгледай мнение
          Следя темата с особен интерес! Изчетох и всичко по въпроса от дружеството и Елана, но останах с няколко неясни въпроса:
          • Каква е идеята да се листваш на борсата без набиране на капитал за дружеството за развитие на бизнеса? – основния собственик иска да се пенсионира /млад ми изглежда/ и/или цената на дружеството е добра в момента /а се очаква да падне/?
          • Как ще скочи цената на акцията след листването, ако на първа стъпка се предлагат 1.7 мил. акции по 7.60 лв., т.е. „наливат“ се акции за 12.92 мил. лв., а след 6 месеца още 15,2 мил. лв. така да се каже „За всеки колкото поиска, ако има интерес!“
          • Скромните ми счетоводни познания са още по-подтиснати като самочуствие след изнесените данни неразбирането ми! – 2018 ръст близо 64% на печалбата, но 2019 ръстът спада на 7%, а приходите спрямо 2018 ръстът е 5% В същото време се продава ИТ компания на 95 мил. капитализация, което е точно 12 PE
          • Защо да си купя това с „похлупак“ следващата година до 7.60, с пазарна капитализация 95-97 мил. лв. и PE12, а не друга ИТ компания с маркет кап 36 мил. лв. и PE 6?
          Ще съм благодарен ако продаващия собственик или Елана отговорят на поне 2 от четирите въпроса!
          Другите искат да излизат а не мажоритаря,На него му трябва малко кеш.
          Life won't wait for you.

Коментар

• Следя темата с особен интерес! Изчетох и всичко по въпроса от дружеството и Елана, но останах с няколко неясни въпроса:
            • Каква е идеята да се листваш на борсата без набиране на капитал за дружеството за развитие на бизнеса? – основния собственик иска да се пенсионира /млад ми изглежда/ и/или цената на дружеството е добра в момента /а се очаква да падне/?
            • Как ще скочи цената на акцията след листването, ако на първа стъпка се предлагат 1.7 мил. акции по 7.60 лв., т.е. „наливат“ се акции за 12.92 мил. лв., а след 6 месеца още 15,2 мил. лв. така да се каже „За всеки колкото поиска, ако има интерес!“
            • Скромните ми счетоводни познания са още по-подтиснати като самочуствие след изнесените данни неразбирането ми! – 2018 ръст близо 64% на печалбата, но 2019 ръстът спада на 7%, а приходите спрямо 2018 ръстът е 5% В същото време се продава ИТ компания на 95 мил. капитализация, което е точно 12 PE
            • Защо да си купя това с „похлупак“ следващата година до 7.60, с пазарна капитализация 95-97 мил. лв. и PE12, а не друга ИТ компания с маркет кап 36 мил. лв. и PE 6?
            Ще съм благодарен ако продаващия собственик или Елана отговорят на поне 2 от четирите въпроса!
            IM d best

Коментар

• Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
              Аз - не, имам си няколко обици на ухото
              Аз също няма да се включа по ред причини, но пожелавам успех на влизащите, личното ми мнение е без значение
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

Коментар

• Има нещо тук, което стои като неизречено твърдение, като опит за натрапчиво внушение, което се пласира заедно със заявените неща.

Изнесеното твърдение е: Потенциалните инвеститори били настояли за два транша, че да видели как ще се развива компанията. Добре!

Неизречено "твърдение": Потенциалните инвеститори са врънкали настойчиво настоящите акционери в рамките на един много дълъг период от време, да бъдат допуснати в компанията, която по подразбиране е превъзходна?!?!

Юруш, не изпускайте!

Това беше един опит за майтап, не твърдя и не препоръчвам нищо

Коментар

• Аз - не, имам си няколко обици на ухото

Коментар

• https://www.investor.bg/novini-i-ana...meseca-296984/

Коментар

• Рискът при БГ фирмите в IT сектора е голям.
                      Днес си с управляващите, печелиш обществени поръчки за доставки или интегрирани решения и парите валят.....
                      Утре палачинката се обръща и фирмата остава на облачни услуги - демек свободно падане с малко повреден парашут...
                      Като проспект - добри приходи, добра печалба, даже и дивидент обещават....
                      Ако някой знае какви големи проекти са печелили, да сподели.

Коментар

• Предлагането ще стартира на 27 януари 2020г. - http://www.x3news.com/download/?id=449596

Коментар

• И тук всеки си задава въпроса: колко пари от това вторично предлагане ще влязат във фирмата и съответно за развитието и и колко в джобовете на сегашните собственици? И като вземе човек да си отговори и разбира, че го мислят за голям будала. А дано да не съм прав.

Коментар

• Първоначално изпратено от tany tan Разгледай мнение
                            Задавах си въпроса защо се получи така със Сирма, имайки предвид бранша и добрите икономически показатели. Реших, че това стана, защото тръгнаха по време на корекция и повсеместно падане на всички акции. Дали е така интересно? Защото акот е така, ще се окаже ,че това е една сериозно подценена компания. То пък кое ли не е подценено на БФБ?
                            Искат да влязат в търговия на двойно по-висока капитализация от Сирма. Като че ли, са се надъхали прекалено, сиреч - набалончено влизане с директна оценка от 100 мил. кажи-речи. , А не виждам с какво им е па толко по-перспективен бизнеса от този на сирма и какви ли, па чак пък толко иновации стискат в ръкава..... На мен дори ми изглежда, че бизнесът им след няколко години, вместо да расте може да затихва.,...Ще видим

Коментар

• Задавах си въпроса защо се получи така със Сирма, имайки предвид бранша и добрите икономически показатели. Реших, че това стана, защото тръгнаха по време на корекция и повсеместно падане на всички акции. Дали е така интересно? Защото акот е така, ще се окаже ,че това е една сериозно подценена компания. То пък кое ли не е подценено на БФБ?

Коментар

• Телелинк Бизнес Сървисис груп АД (TBS)

От няколко седмици чета, че компанията Телелинк (и по-точно Телелинк Бизнес Сървисис Груп АД) смята да предложи свои акции на БФБ. Не става дума за класическо ИПО, а по-скоро за продажба на съществуващи акции от акционери. Компанията е значима и популярна в ИТ сектора, затова се поразрових за повече инфо. Видях, че още преди Нова година КФН е одобрила проспекта на дружеството, включително и цената на акция (7.60). Самият проспект и малко повече данни за самото предлагане, успях да открия, макар и трудно на сайта на Елана на линка по-долу.

https://www.elana.net/bg/trading/pub...link-2019.html

Още не съм решил дали да участвам. От една страна, IT бранша е сред най-добре развиващите се в България, прави добри печалби и не е много контролиран от старите муцуни. От друга страна, всички помним Сирма, а и глобално има доста примери за разочарования (както и много повече за добри печалби). Продължавам да се чудя... Някой да има мнение?
                                Last edited by mpy_yordanov; 16.02.2021, 00:09.
                              Working...
                              X