BigBoss,защо да е за съжаление?Толкова ли държиш да купуваме скъп ток?Вятърните централи струват годишно на немските данъкоплатци над 1,5 милиарда евро,с тенденция сумата да достигне над 5 милиарда до 2010 год.И ако те могат да си позволят този лукс,дали нашата мижава икономика може да го понесе?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Добиване на Енергия от Слънцето - АИЕ
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от QuasiInvestorApproximately 80% of our products are sold in the European market with Germany being our biggest market.
За съжаление в България няма такова нещо и затова май все още не си заслужава сериозна инвестиция въе ветрогенератори или слънчеви централи.
Ето в и централата:
http://www.shell.com/home/Framework?...nich_1125.html
Коментар
-
Ми много ясно - акциите са скочили двойно, заради повишеното търсене. Иначе прочете ли най накрая - опитват се да свалят цената на ват от $2,5 на $1. Ако това се постигне у нас по темата ще има много повече положителни мнения и много бързо и тук ще се появи някой като г-н Ши, най-богатия китаец. Дано да е някой предприемчив, който като китайския си колега ще вложи пари в допълнителни разработки и понижаване още на цените на слънчевите панели. А ако и КПД-то успее да повиши е-хееее.......
Коментар
-
Познайте какъв бизнес има най-богатият китаец!?! [от първи път! :-) ]
http://yahoo.reuters.com/stocks/Quot...1&symbol=STP.N
Коментар
-
Ами карайната сметка каква е? АЕЦ "Белене". Обаче трудно ще стане тая ако решим да си я построим сами. Не че толкова не можем 6-7 години максимум трябва да ни стигнат за това. Проблема е че няма да ни дадат добро първо другите държави около нас, после по добре развитите икономики и най накрая нашите собствени политици - за по една швейцарска сметка и няколко вили тук- таме по света. Интересното е че сигурно ви звучи като комунистически лозунг - държавата решава всичко, а не е така. Дори в момента производството и силната икономика влияят много силно върху политиката ни. А относно алтернативните източници на енергия - те биха могли да "оберат луфта" в енергетиката докато стане готова Белене. А иначе слънчевите технологии(вкл. ветрогенераторите) са най - подходящи за домакинствата, а не за постоянно в индустрията. Там комбинация от повечко такива би могла да свърши работа (пр. слънчеви панели за отопление, електричество и перки за облачни и мъгливи дни - въпреки че в последните и вятър няма). Та това е бъдещето ни - не е розово, няма и да го направим, но с повечко усилия може да бъде достатъчно сносно и добро и за живот и за реализация. Така че действайте, а не да дремете и да се оплаквате от другите.
Коментар
-
Аз също смятам, че вятърът няма да реши енергийните проблеми на страната. И отдавна съм радетел на запазването на "малките" блокове на АЕЦ. Убеден съм, че след тяхното извеждане от употреба цената на електричеството ще се повиши значително, като надеждността на захранването ще спадне. Действах при подписката до Парламентата за провеждане на референдум, събрахме над 550 000 гласа, напразно. Онези маймуни провалиха всичко. Всички са навързани с интереси, а бившия енергиен министър Милко Ковачев ще ме изкефи, ако го видя зад решетките. Заедно с И.К. и Н.М. Той, дето ми бил някога и директор на АЕЦ, ще ми твърди, че при извеждането от ексдплоатация на вече изплатените реактори, при изключване на мощности нямало да скочи себестойността?!? А оставяме да работят тези с по-високата себестойност... Щял да се повиши процентът на време, отработено под товар. На реакторите. А времето за сервизни операции? то е пряко свързано с безопасността, и те са в право пропорционална зависимост. съкращаваш времето, създаваш предпоставки за недоглеждания, стрес при работа на персонала, грешки - от там - проблеми, /пази Боже!-аварии/ , загуби.... къде е поевтиняването тогава? Как ще е по-сигурно? И т.н.
Отклоних се.
Но щом като тъй или иначе нещата отиват на там, редно е да се ползват всички възможности за решаване енергийния въпрос.
Коментар
-
Ако някой си мисли 4е с вятърни генератори ще си оправим енергийното състояние,страшно се лъже-вземете за пример Холандия ,където в момента работят над 1700 вятърни турбини с обща мощност над 1200 МВт,цялата страна е булвално осеяна и обезобразена от гигантски индустриални структури и срещу цялата тази патардия има насреща 2.5 млрд кВтч произведена електроенергия-това е 2.2% от общата потребявана в страната.В България дори и толкова не можем да постигнем-все пак Холандия е с доста по благоприятен ветрови режим от нас.От цялата работа полза ще имат само една шепа богаташи-ето сега ще обезобразят Стара планина и връх Мургаш без по4ти никаква практическа полза.В Германия ситуацията е подобна-там работещите турбини са над 20 000,общата им мощност е над 18 000 мВт,и тва всичко едва покрива около 5 % от потреблението в страната.Те затова германците много бързо забравиха плановете си да затворят атомните си централи
Коментар
-
Видях линка. Ами хубаво, ще го направят, и той ще произвежда около 15-45 MW усреднени на годишна база. Само на Горна Оряховица, където живея /около 40 хил. жители/, няма да стигнат, в момента работят две подстанции само за града, инсталирани са около 160 MW , и те не почиват през цялото време. Това - за капацитета на инсталациите по баирите. За цената - сами съдете. Иначе приветствам проекти в тази област. И тук, ако се върнем към забележката, също енергията се черпи от Слънцето, просто концентрирана и акумулирана в друг носител. Не се излиза от темата, споко.
Коментар
-
Тъй като в темата се дискутира използването на ветрогенератори за произвеждане на ел. енергия, съобразена с екологичните норми (което не съвпада с темата за използване на светлинната енергия, формулирана в заглавието), тук има нещо за интересуващите се:
http://investor.bg/article.php?cat=5&id=33319
Коментар
-
Ама вие го обърнахте като в Библията - Моисей 40 години влачил народа си насам - натам, докато не измрял и последния от старите - тия дето живяли в робство и имали робско мислене. Ако мислим по тоя начин - нищо лошо, ама на нас ще ни трябват по този начин поне 60 години за да отгледаме хора с т. нар. предприемачески дух.
Факт е че мислим по надребно - дали свако или братовчеда може да направи печка "циганска любов" да ни е топло зимата и т.н. Но май забравяте че на голям бизнес не можем да разчитаме, ако нямяме осигурени стабилни големи потребителски пазари. А сме малка държава. С традиционно слаби политици (въпреки силната армия, загубите ни са от политиците), защото силните ни такива не ги харесваме - имали репресивна политика. Ами то у нас само такава действаДругата е политиката на крадците. Не съм чувал че в САЩ имали големи права от чужденци и от тамошните телевизии, а тъкмо обратното. Но да оставим това - може да е тема на друг разговор.
На фирмата с ветрогенератора - БРАВО! Ама що само един бре? Ние скоро ще я закъсаме за ток и отвън ще ни наложат такива високи цени на генераторите и резервните части че свят да ни се завие - трябват още инвестиции в тази област, както и производители на резервни части и компоненти тук в България.
Коментар
Коментар