IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балонът във всичко

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
    Джей, не че не съм съгласен с мнението ти, но ще се пробвам да го оборя по някои точки:
    - 2007 криза у нас нямаше, то нямаше и как да има - еуфорията беше много силна, за да има. В края на годината Алианц излязоха с 50 милки от пазара, като, според слуховете, предишната вечер са събрали шефовете на големите УД и са им казали, че търсят тези пари от пазара. Бяха им събрали някаква сума кеш, а каквото не успяха, Алинц си го пуснаха на пазарна и ебаха майката на всичко - имаше позиции с по 20%+ спад по тях, които възстановиха в размките на деня или след него. След това в края на годината пазарът стагнира, а това поотдръпна част от големите пари, но те си излизаха плановмрно и нямаше кой знае какъв шок. После се появи кака Мони с големите балкони и поразтърси пазара нагоре и чак от пролетта на 2008 тръгнахме надолу по пързалката, като комбинация от много фактори - прибиране на печалби, страх, ситуация на чуждите борси и т.н. Тогава Софикс горе-долу корелираше с водещите индекси, сега си играе собствена игра
    - 2008 наистина имаше каптулация и то жестока капитулация, привнесена основно отвън, съчетана с рязкото затваряне на всякакви банкови кредити, включително репо
    - 2009 тъкмо взеха леко да се успокояват нещата и се усети някакъв ръст и дойде Светиня Му и барабар с Невдянков се изсра мощно на метеното, като спря държавни поръчки за над 1 милиард - това тотално съсипа борсата, та чак и до днес.
    - сега има ръст основно заради хеликоптерните пари, безумно ниските лихви по депозитите и липсата на алтернативи - една корекция от 10% на Софикс обаче, която рано или късно ще се случи, ще доведе до много бърз колапс на Експат, а оттам и супер бърза капитулация на пазара.

    Моето лично очакване е, че скоро ще има бърза пързалка надолу, но това е лично и неангажиращо мнение. Може и да греша - аз лично бих направил късо по някои позиции, но не ми го позволява нашата измислена борсичка. На инвестиралите - успех!
    Точно така стана. И аз смятам че Експат ще срине брутално пазара в даден момент. И нищо чудно пак всичко да тръгне от Алианц.

    Коментар


    • Джей, не че не съм съгласен с мнението ти, но ще се пробвам да го оборя по някои точки:
      - 2007 криза у нас нямаше, то нямаше и как да има - еуфорията беше много силна, за да има. В края на годината Алианц излязоха с 50 милки от пазара, като, според слуховете, предишната вечер са събрали шефовете на големите УД и са им казали, че търсят тези пари от пазара. Бяха им събрали някаква сума кеш, а каквото не успяха, Алинц си го пуснаха на пазарна и ебаха майката на всичко - имаше позиции с по 20%+ спад по тях, които възстановиха в размките на деня или след него. След това в края на годината пазарът стагнира, а това поотдръпна част от големите пари, но те си излизаха плановмрно и нямаше кой знае какъв шок. После се появи кака Мони с големите балкони и поразтърси пазара нагоре и чак от пролетта на 2008 тръгнахме надолу по пързалката, като комбинация от много фактори - прибиране на печалби, страх, ситуация на чуждите борси и т.н. Тогава Софикс горе-долу корелираше с водещите индекси, сега си играе собствена игра
      - 2008 наистина имаше каптулация и то жестока капитулация, привнесена основно отвън, съчетана с рязкото затваряне на всякакви банкови кредити, включително репо
      - 2009 тъкмо взеха леко да се успокояват нещата и се усети някакъв ръст и дойде Светиня Му и барабар с Невдянков се изсра мощно на метеното, като спря държавни поръчки за над 1 милиард - това тотално съсипа борсата, та чак и до днес.
      - сега има ръст основно заради хеликоптерните пари, безумно ниските лихви по депозитите и липсата на алтернативи - една корекция от 10% на Софикс обаче, която рано или късно ще се случи, ще доведе до много бърз колапс на Експат, а оттам и супер бърза капитулация на пазара.

      Моето лично очакване е, че скоро ще има бърза пързалка надолу, но това е лично и неангажиращо мнение. Може и да греша - аз лично бих направил късо по някои позиции, но не ми го позволява нашата измислена борсичка. На инвестиралите - успех!
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

        Това, че играчите са малко, само по себе си не означава, че няма балон. По-скоро е индикация за сентимент, и по-сепциално че акциите могат потенциално да вървят и по-нагоре.

        Казвам го без изобщо да се наемам с преценката дали има или няма балон при българските акции, защото изобщо не ги следя.
        При малко играчи пазарът е свит и много по-трудно ще се раздуе балон при разнообразие и значително количество хартишки. Дори може да се прояви конкуренция за парата на инвеститорите, което ще тегли цената надолу.

        Коментар


        • Food for thought


          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            Не е въпросът да се предсказва криза предварително, но да може човек поне да я види седмица две след като е започнало. Защото кризата от есента на 2008 започна всъщност още пролетта на 2008, ноповечето хора включително и аз самия я видях чак след като лайната удариха вентилатора във UK.
            Още от пролетта на 2007 г. април-май, се знаеше, че ще има криза от есента на същата година. Бяхме сложили нива и дати за Dow Jones, от които ще започне да пада, а за имотите бяхме пресметнали средните цени и времето в което покачването не само ще замре напълно (тоест, ''музиката ще спре да свири'', както казват американците) но и ще има спад от 35%. Бяхме правили изчисленията си въз основа на имотите във Варна, но ако ще падат в моя град, ще падат и навсякъде.. Имало ли е сигнал? И още как. Тези в Слънчев Бряг които бяха скочили предините години драстично, вече в 2007 леко спадаха, англичаните продаваха, а българите купуваха.

            Един приятел във фирмата си (производствена) и двама от клиентите ми единият от които корабен брокер, бяха започнали да вземат мерки. Останалите не и някои фалираха.

            Да вземем и уважавания от мен Алонсо от форума. Човекът още лятото на 2007 г. е продал бизнеса си, кеширал е, защото е усетил идването на кризата. Вероятно някой негов приятел му е повярвал, но повечето не са и са изпитали последствията през следващите няколко години. Всъщност да кажеш ''трябва да отстъпя'' ако видиш, че шансовете за печалба намаляват, не е загуба, а важно стратегическо решение и понякога да не се прави нищо, е най-доброто решение за момента. Останалото е хазарт.

            Да се върнем обаче на борсата

            Специално за Софикс, бях публикувал тук в Инвестор още през май мисля, датата от която бг-индексът обръща в спад от поне 38%. Когато есента настъпи, разминаването бе с 3 дни и около 20-30 пункта над прогнозата. Върхът на пазара бе настъпил 3 дни по-рано. В деня Х който бяхме определили, Камен Колчев от Елана бе излязъл с някаква статия, че борсата е балон, която бяха публикували мисля в Капитал. Настана голям рев. Него ден май имаше и за пръв път по-значителен спад на индекса. Януари или февруари 2008 бях, споменал пак тук в Инвестор, да се отпише пазара на акции за цялата година.

            Е, борсата падна не с 38% а с 90 или над 90 беше Но това се изясни още в началото на 2008 г. че спадът ще е по-голям. Дали сме очаквали чак 90%? Не, но пък и държавата се съдра да греши, а жителите ни да ръкопляскат на малоумни решения изтеглящи капиталите от икономиката. Човек само може да стои да чака в такива периоди. През февруари 2009, се бях запознал с Алонсо и двамата бяхаме на мнение, че акциите пък ще се качват, като всеки бе стигнал до извод по различен, но сходен път.

            Но хората като цяло не са склонни да излизат от рамките заложени от груповото поведение и това няма нищо общо с интелекта. Тоест, човек може да е гений, но пак да прави грешка защото се е обвързал подсъзнателно на някакво ниво с ''авторитетите'' - медии, експерти, приятели, някаква общност, или позиции на банки, фондове или едри спекуланти. Проблемът с авторитерите е, че и те са подвластни в над 90% от някакво групово поведение. Това бе и причината, големите банки и фондове да влязат на пазара на акции чак около 2005-2006 г. а не през 2003 - та, а през есента на 2007 и почти цялата първа половина на 2008 г. да твърдят, че криза няма или не ни засяга или пък, че тя е малка и ще свърши всеки миг. След като тя мина, поведението е същото. Колко са банките и фондовете налели кеш в пазара на имоти или акции между началото на 2009 и 2012-2-13 г.? Малко!

            Какво казвам с горното - това и което един лондонски брокер ми бе казал преди около 2-3 г. Човек трябва да е малко асоциален тип. Не говорим за идиотизъм, но дори ако майка му каже А, а той мисли, че е Б, да и каже ''Добре мамо'', но да си остане на Б-то. Това са не повече от 2-3%, но не повече от 5% от хората и според брокера.
            Last edited by Jay Gould; 06.06.2017, 11:08.
            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

              "Why did nobody notice it" - Елизабет Втора, ноември 2008

              Prof Garicano said: "She was asking me if these things were so large how come everyone missed it." He told the Queen: "At every stage, someone was relying on somebody else and everyone thought they were doing the right thing."
              Нещата не трябва да са много големи, за да стане краш, който да парализира банките. Федът не е обръщал особено внимание на нискокачествените ипотеки, защото са смятали, че дори всичките да default-нат едновременно това в най-лошия случай ще предизвика рецесия и загуби много по-малки от краша на борсата от 2001.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

                В "Оптимизма" имах обструкция към твое мнение, но тук съм напълно съгласен. Абсолютен spot on! Кратко ясно и точно.
                Следователно не смятам, че има балон в активите, търгувани на БФБ като цяло.

                Виждаме как фундаментът настига онези цени, които поизбягаха напред напоследък. Ръстове на продажбите и печалбите на доста места, увеличение на дивидентите, съвсем леко ликвидно оживление (сред тия стотимата, за които говори dddd).

                Вярно е и че отчетите са меко казано напудрени. Примерно при Алкомет към Q1 2017 в отчета за паричните потоци перото "Разходи за труд и осигуровки" е 5776 хил. лв., а в отчета от Q1 2016 на реда фигурират 21132 хил. лв. Поголовна сеч на персонал, намаление на заплатите със 70%? Не знам... някакви мениджмънт иновации при всяко положение. Химимпорт на същия ред е 23267 (2017 г.) срещу 27240 (2016 г.), БРЕФ и Еврохолд също си намаляват ТРЗ перото с по 13-14%. Което е или счетоводна еквилибристика, или корпоративна гражданска безотговорност, но поне финансовите коефициенти под чертата правят така, че цените на по-ликвидните компании да не изглеждат в никакъв случай балонизирани.



                Този цитат е толкова верен, че може да се сложи като дисклаймер под целия сайт или поне под форума. Още едно +1.

                Разбира се, че рано или късно пазарът ще накаже закъснелите и свръхнатоварените с ливъридж, но в никакъв случай това не е предвидимо събитие що се отнася до точния момент.

                Едит: Забравих да кажа, че не отправям никакви препоръки по отношение на споменатите четири дружества. Данните идват от консолидираните отчети за Q1 2017, публикувани от компаниите.
                Това, че играчите са малко, само по себе си не означава, че няма балон. По-скоро е индикация за сентимент, и по-сепциално че акциите могат потенциално да вървят и по-нагоре.

                Казвам го без изобщо да се наемам с преценката дали има или няма балон при българските акции, защото изобщо не ги следя.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Данните на Централен депозитар сочат друго. На пазара сме няколко стотин човека, които се познаваме поименно. То и по сделките е видимо. Няколко стотин дневно. Къде видяхте публика не знам. [...]
                  В момента нови хора на пазара няма. Пакетите се окрупняват в старите дългосрочни инвеститори. Когато някой от нас се разпродаде почва да реве във форума колко било скъпо и как това било някак си несправедливо.
                  В "Оптимизма" имах обструкция към твое мнение, но тук съм напълно съгласен. Абсолютен spot on! Кратко ясно и точно.
                  Следователно не смятам, че има балон в активите, търгувани на БФБ като цяло.

                  Виждаме как фундаментът настига онези цени, които поизбягаха напред напоследък. Ръстове на продажбите и печалбите на доста места, увеличение на дивидентите, съвсем леко ликвидно оживление (сред тия стотимата, за които говори dddd).

                  Вярно е и че отчетите са меко казано напудрени. Примерно при Алкомет към Q1 2017 в отчета за паричните потоци перото "Разходи за труд и осигуровки" е 5776 хил. лв., а в отчета от Q1 2016 на реда фигурират 21132 хил. лв. Поголовна сеч на персонал, намаление на заплатите със 70%? Не знам... някакви мениджмънт иновации при всяко положение. Химимпорт на същия ред е 23267 (2017 г.) срещу 27240 (2016 г.), БРЕФ и Еврохолд също си намаляват ТРЗ перото с по 13-14%. Което е или счетоводна еквилибристика, или корпоративна гражданска безотговорност, но поне финансовите коефициенти под чертата правят така, че цените на по-ликвидните компании да не изглеждат в никакъв случай балонизирани.

                  Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                  Обикновенно с години разни странни типове реват, че е скъпо и то все не пада. Обаче след като поредният професор е станал за смях идва някаква криза и тя по случайност е била предсказана от някой тип който за следващите десет години става знаменитост, но обикновенно после няма нито една точна прогноза.
                  Този цитат е толкова верен, че може да се сложи като дисклаймер под целия сайт или поне под форума. Още едно +1.

                  Разбира се, че рано или късно пазарът ще накаже закъснелите и свръхнатоварените с ливъридж, но в никакъв случай това не е предвидимо събитие що се отнася до точния момент.

                  Едит: Забравих да кажа, че не отправям никакви препоръки по отношение на споменатите четири дружества. Данните идват от консолидираните отчети за Q1 2017, публикувани от компаниите.
                  Last edited by unsworth; 05.06.2017, 19:19.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Това пък къде го видя? Според БНБ Българските инвестиционни фондове имат активи от 1,1 милиарда лева от които "Домакинства и НТООД притежават 390 милиона лева. Тези фондове притежават акции и дялове деноминирани в лева за около 380 милиона лева. Като го претеглиш през теглото на физическите лица ще излезе че косвено притецжават едни има няма 100 милиона.
                    При чуждите фондове е сходно. Привлекли са от български физически лица общо 319 милиона лева. Не намерих данни в какво инвестират, но се съмнявам да е в български акции. Та да обобщим данните. Към март всички колективни инвестиционни схеми са привлекли общо около 700 милиона лева от български физически лица, от които нищожна сума е инвестирана на БФБ. Това претеглено през депозити за над 46 милиарда лева прави дял от процент и половина. Къде виждаш еуфория и наплив на пари не знам. Нека си говорим сериозно.
                    http://baud.bitballoon.com/compare

                    Коментар


                    • Това с прехвърлянето на пари от депозити във фондове е съвсем в начална фаза за да можем да говорим за балон. Това ще подкрепи борсата. За сега обемите са мижави и достатъчни за добър ръст.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                        Хората вкарват във фондове. Виж фондовете с голяма мрежа за разпространение как им се увеличават активите. На никой не му се занимава с брокери, с избор на компании и така нататък. Банките просто продават фондовете си през клоновата си мрежа. На една позната например дори не и казват че фонда е в акции, само колко е порастнал, и тя ми звъни и ме пита абе какви са тези депозити с двуцифрени лихви. Не искам да казвам от коя точно банка са го правили, но силно ме съмнява да е единичен случай и само от едно място.
                        Това пък къде го видя? Според БНБ Българските инвестиционни фондове имат активи от 1,1 милиарда лева от които "Домакинства и НТООД притежават 390 милиона лева. Тези фондове притежават акции и дялове деноминирани в лева за около 380 милиона лева. Като го претеглиш през теглото на физическите лица ще излезе че косвено притецжават едни има няма 100 милиона.
                        При чуждите фондове е сходно. Привлекли са от български физически лица общо 319 милиона лева. Не намерих данни в какво инвестират, но се съмнявам да е в български акции. Та да обобщим данните. Към март всички колективни инвестиционни схеми са привлекли общо около 700 милиона лева от български физически лица, от които нищожна сума е инвестирана на БФБ. Това претеглено през депозити за над 46 милиарда лева прави дял от процент и половина. Къде виждаш еуфория и наплив на пари не знам. Нека си говорим сериозно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                          А ти, Пандов, драги - де се загуби: няма те по сборищата?
                          в свищов ли да ходя за свилоза виж, ако има среща на форума или някакво друго събиране освен оса, бих дошъл
                          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            Съгласен съм, че вече е доста по-опасно да се пазарува, но от друга страна кога е по-подходящо време човек да държи акции, ако не когато всички започват да бухат пари във всякакви фондове без да знаят къде и какво пазаруват? Еми ако това продължи още 2-3-5 години? Преди време само търсех свеж кеш и го вкарвах в 5-10 акции без много-много да мисля. Сега се започва едно смятане, едни прогнози...
                            Аз ако можех да виждам дъна и върхове да бях милиардер

                            Коментар


                            • Тоя чичо -: Майк забравя нещо ного важно: Активите, ако са истински активи, са нещо реално, докато парите, в които изчисляват стойността им - не са. С колко се увеличава паричната маса на света - или поне в основните валути всяка година? Можеш ли да определиш реално като "балон" една акция или едно парче златце само защото тя (то) е струвала 50 зеленички преди 5 години, а сега струва 80 зеленички? А тия 80 сегашни зеленички дали не са равни на тогавашните 50 зеленички като покупателна стойност?

                              Който казва, че златцето например 80-и някоя си година е струвало 300 зеленички, а сега - 1300 зеленички: замисля ли се какво е можело да се купи с 300 зеленички тогава и какво може сега? Или че парите си ги печатат и дори ги фабрикуват виртуално, а златцето - няма как? Една банкнота - макар и шарена - и за близане не става, най-малко щото са я пипали всякакви.

                              Затова поскъпна и биткойнът например - защото не може да се фабрикува над една определена бройка. Затова и акциите - защото зад тях: реални неща.

                              И ако процесът на фабрикуването на пари продължава да ескалира, в един момент ще има : "Мяу" точно там - защото както каза веднъж фелдфебел-школникът Марек: "Ако до безкрайност помпаш една свинкя със слава, тя неминуемо ще се пръсне кат` тако`а."

                              Това не означава, че ако някой актив е поскъпнал вратоломно и твърде бръже, не може да коригира сериозно цената си... но временно - после пак ще помпа - защото изпразването на парите от съдържание не спира, а той си остава актив, освен ако не фалира като такъв.

                              Мисля, че всички вий разбирате това - иначе нямаше да сте туканка, но щяхте да трупате пари в банкови депозити.


                              А ти, Пандов, драги - де се загуби: няма те по сборищата?
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                                Хората вкарват във фондове. Виж фондовете с голяма мрежа за разпространение как им се увеличават активите. На никой не му се занимава с брокери, с избор на компании и така нататък. Банките просто продават фондовете си през клоновата си мрежа. На една позната например дори не и казват че фонда е в акции, само колко е порастнал, и тя ми звъни и ме пита абе какви са тези депозити с двуцифрени лихви. Не искам да казвам от коя точно банка са го правили, но силно ме съмнява да е единичен случай и само от едно място.
                                Съгласен съм, че вече е доста по-опасно да се пазарува, но от друга страна кога е по-подходящо време човек да държи акции, ако не когато всички започват да бухат пари във всякакви фондове без да знаят къде и какво пазаруват? Еми ако това продължи още 2-3-5 години? Преди време само търсех свеж кеш и го вкарвах в 5-10 акции без много-много да мисля. Сега се започва едно смятане, едни прогнози...
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X