IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ при деклариране на дивиденти в ГДД

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

    Чл. 76. (1) Извън случаите по чл. 75 при определянето на данъка върху дохода местните физически лица ползват данъчен кредит за идентични или подобни чуждестранни данъци, наложени в чужбина от съответните компетентни органи.
    (2) Лицата по ал. 1 ползват данъчен кредит за всички данъци върху дивиденти, лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, възнаграждения за технически услуги и наеми, изплатени от източници в чужбина.
    (3) Данъчният кредит по ал. 2 се определя за всяка държава и за всеки вид доход поотделно и се ограничава до сумата на българския данък върху доходите, който би бил дължим върху тези доходи с източник в чужбина, ако се прилагаше към местен доход.
    Чл. 75. Когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.

    Ако разчитам Чл. 75 правилно в него се споменава, че СДДО-то се прилага с приоритет над разпоредбите в ЗДДФЛ, когато то е в сила прието от Р. България. Следователно Чл 76 описва случаите извън Чл 75, където няма СДДО.


    @mancev. 2$ недеклариран доход си се води недеклариран доход без значение колко е.
    Last edited by VladimirS; 27.04.2017, 00:16.

    Коментар


    • Ужас. И цялата тази бюрокрация за по-малко от 2$ доход...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от VladimirS Разгледай мнение

        Попълвайки сума различна от 0 в полето "Намаление съгласно СИДДО или по чл. 76 от ЗДДФЛ" означава, че чрез СИДДО данъкът се намалява. Това според мен се води, като възползване от СИДДО. Самия факт, че не си платил данъкът в поле "Дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ" трябва да се води като възползване от СИДДО.

        Поправи ме, ако не е така, все пак за първи път попълвам ГДД.
        Чл. 76. (1) Извън случаите по чл. 75 при определянето на данъка върху дохода местните физически лица ползват данъчен кредит за идентични или подобни чуждестранни данъци, наложени в чужбина от съответните компетентни органи.
        (2) Лицата по ал. 1 ползват данъчен кредит за всички данъци върху дивиденти, лихви, авторски и лицензионни възнаграждения, възнаграждения за технически услуги и наеми, изплатени от източници в чужбина.
        (3) Данъчният кредит по ал. 2 се определя за всяка държава и за всеки вид доход поотделно и се ограничава до сумата на българския данък върху доходите, който би бил дължим върху тези доходи с източник в чужбина, ако се прилагаше към местен доход.
        “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

          не несъм и не съм се възползвал от сиддо, затова внесен данък в България ми е 0
          Попълвайки сума различна от 0 в полето "Намаление съгласно СИДДО или по чл. 76 от ЗДДФЛ" означава, че чрез СИДДО данъкът се намалява. Това според мен се води, като възползване от СИДДО. Самия факт, че не си платил данъкът в поле "Дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ" трябва да се води като възползване от СИДДО.

          Поправи ме, ако не е така, все пак за първи път попълвам ГДД.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от VladimirS Разгледай мнение
            ceneto, от НАП ми казаха, че щом се възползвам от СИДДО, трябва да се попълни и приложение 9. Ти попълвал ли си го и ако да, какво се пише там?
            не несъм и не съм се възползвал от сиддо, затова внесен данък в България ми е 0

            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Брутна сума=ROUND(gross_div*usdbgn,2)
              Дължим данък=ROUND(0.05*Брутна сума,2)
              Намаление съгласно СИДДО=MIN(Дължим данък,ROUND(-withhold*usdbgn,2))
              Внесен данък в България=Дължим данък-Намаление съгласно СИДДО
              Като внесен данък трябва наистина да си го внесъл ако е различен от 0. след като си подал декларация по чл.55 в месеца след всяко тримесечие.
              Например до края на април трябва да подадеш ако имаш да довнасяш за дивидентите от яну-март.
              Дивидентите от САЩ обикновенно започват с удържане на 30%. По-пъсно през годината или следващата година дори обаче може да направят корекции и част от дивидента го класифицират като нещо друго (capital gains, return of capital) за което не трябва да са удържали 30% и тогава ти връщат тези 30% от прекласифицираната част, която вече трябва да си я обложиш сам (capital gains 10% в ГДД приложение 5). return of capital може би не се облага.
              Доста е тегаво и аз сега пиша програма която се опитва да смята данъка и на корекциите.
              Трябва да си попълниш и Част І - Информация за притежаваните акции.

              Коментар


              • ceneto, от НАП ми казаха, че щом се възползвам от СИДДО, трябва да се попълни и приложение 9. Ти попълвал ли си го и ако да, какво се пише там?

                Коментар


                • Според мен в първата графа се пише брутният дивидент, в другите 3 графи се пишат нули,защото са те обложили в чужбина и тук не дължиш данък.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                    Има бутонче проверка и подаване , ще ти иска да я подпишеш с ел.подпис или ПИК , после ще ти върне резултат от обработката ....че е приета
                    Чак сега видях, че част IV седи маркирана като непопълнена. В моят случай според мен там не се попълва нищо. Така ли е?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от VladimirS Разгледай мнение
                      Попълних декларацията, по този начин в сайта на НАП, но не знам как се праща самото нещо. Има ли бутон "Изпрати към НАП" или си седи така потвърдено и от НАП вече го разглеждат, като мине срока за попълване?
                      Има бутонче проверка и подаване , ще ти иска да я подпишеш с ел.подпис или ПИК , после ще ти върне резултат от обработката ....че е приета
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Файла си е в нормален размер на лаптопа ми, но форума явно го смачква при upload. Сложих линк сега в пърия ми пост.

                        Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                        5. "Намаление съгласно СИДДО или по чл. 76 от ЗДДФЛ": Тук също не знам какво да пиша.
                        тука повтаряш резултата от предишната клетка (0.05 х брутната сума в лв)
                        Намалението спрямо СИДДО е пълната сума на дължимия данък в БГ, защото вече дивидента е обложен с 30% при източника ли?

                        Попълних декларацията, по този начин в сайта на НАП, но не знам как се праща самото нещо. Има ли бутон "Изпрати към НАП" или си седи така потвърдено и от НАП вече го разглеждат, като мине срока за попълване?

                        Коментар


                        • прикаченият файл е с много малък размер
                          иначе
                          3. "Брутна сума на доходи": Тук брутната сума изплатено от щатите ли е или това, което аз получих в левове?
                          тука пишеш получената сума в лв по централният курс на бнб към датата на получаване(би трябвало да си ги получил в $)
                          4. "Дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ": Дължа ли данък, като вече дивидента е отбложен с 30%? Ако дължа, какво трябва да въведа?
                          тука пишеш умножената сума от предишната клетка по 0.05 (5%)
                          5. "Намаление съгласно СИДДО или по чл. 76 от ЗДДФЛ": Тук също не знам какво да пиша.
                          тука повтаряш резултата от предишната клетка (0.05 х брутната сума в лв)
                          6. "Внесен данък в България": Тук също ми трябва помощ, защото не знам какво да пиша.
                          тука слагаш 0
                          за твоя случай трябва да се получи нещо от сорта на (ако съм сметнал правилно)
                          4.85/0.24/0.24/0
                          аз я попълвам така, не съм професионалист в областа
                          Last edited by ceneto; 26.04.2017, 11:05.
                          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                          Коментар


                          • Помощ при деклариране на дивиденти в ГДД

                            Здравейте,

                            За първи път попълвам данъчна декларация и имам нужда от помощ при попълване на приложение 8. Ето линк към ГДД, за да погледнете, за какво става дума.

                            http://i.imgur.com/RWR1HOP.png

                            Част I:
                            На 16ти септември 2016-та закупих 2 акции на борса в САЩ. На общта стойност от 391.30 USD, което спрямо тогавашния курс USD/BGN е 685.16лв.

                            Част III:
                            Дружеството е изплатило дивиденти на 29-ти декември 2016-та на стойност 2.59 USD. Дивидентът е обложен с 30% данък (0.78 USD) и при мен са пристигнали 1.81 USD.

                            Въпросите:
                            1. Правилно ли съм попълнил Част I?
                            2. "Наименование": Какво трябва да е наименованието тук?
                            3. "Брутна сума на доходи": Тук брутната сума изплатено от щатите ли е или това, което аз получих в левове?
                            4. "Дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ": Дължа ли данък, като вече дивидента е отбложен с 30%? Ако дължа, какво трябва да въведа?
                            5. "Намаление съгласно СИДДО или по чл. 76 от ЗДДФЛ": Тук също не знам какво да пиша.
                            6. "Внесен данък в България": Тук също ми трябва помощ, защото не знам какво да пиша.

                            Ще съм благодарен, ако ми помогнете да изясним тези въпроси. Мисля, че тази тема ще е от полза и на други инвеститори в моята ситуация.



                            Поздрави,
                            Владимир
                            Last edited by VladimirS; 26.04.2017, 11:16.
                          Working...
                          X