IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
    И защо съм купил аз на 18 стинки бреф? Ами заради пуйките дето са мислели че щом брефа е падал с години значи ще продължи да пада и са продавали. Да ама аз съм купувал точно тогава. И сега брефа си расте ли расте и като примерно стане 3 лева пуйките ще са убедени че щом е расло толкова време значи пак ще расте и точно тези пуйки ще ми купят акциите.
    Пътека се прави камък по камък!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
      Няма смисъл да се заяждаш. От това никой печели. Прав си че няма общо точно с бреф, но твоите разсъждения кое с кое има общо са още по-далечни от темата. Защо мислиш че няма общо? Обясни защо ако обичаш. Аз ще ти кажа какво общо има. Ти нали искаше скрийн и ти дадох.Как съм купувал БРЕФ на 37 стинки и малко след това съм взел 21 стинки дивидент. Акциите са ми излязли по 18 стинки. Това добре ли е? И защо съм купил аз на 18 стинки бреф? Ами заради пуйките дето са мислели че щом брефа е падал с години значи ще продължи да пада и са продавали. Да ама аз съм купувал точно тогава. И сега брефа си расте ли расте и като примерно стане 3 лева пуйките ще са убедени че щом е расло толкова време значи пак ще расте и точно тези пуйки ще ми купят акциите.

      Алонсо, аре стига вече с това кой е "по-по-най". На мен първия ми БРЕФ е на 32 ст. и какво от това, бяха на всичкото отгоре някакви си мижави 3500 бройки. Дори не го считах за позиция.
      “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

      Коментар


      • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
        Не ми се прави на много умен! Какво общо има вашата пуйка с бизнеса на компанията???
        Няма смисъл да се заяждаш. От това никой печели. Прав си че няма общо точно с бреф, но твоите разсъждения кое с кое има общо са още по-далечни от темата. Защо мислиш че няма общо? Обясни защо ако обичаш. Аз ще ти кажа какво общо има. Ти нали искаше скрийн и ти дадох.Как съм купувал БРЕФ на 37 стинки и малко след това съм взел 21 стинки дивидент. Акциите са ми излязли по 18 стинки. Това добре ли е? И защо съм купил аз на 18 стинки бреф? Ами заради пуйките дето са мислели че щом брефа е падал с години значи ще продължи да пада и са продавали. Да ама аз съм купувал точно тогава. И сега брефа си расте ли расте и като примерно стане 3 лева пуйките ще са убедени че щом е расло толкова време значи пак ще расте и точно тези пуйки ще ми купят акциите.
        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
          Погледни моя пост. Сега погледни твоя пост. После пак погледни моя и после пак погледни твоя. Кой има повече общо с търговията? Това че ти не разбираш "проблемът на пуйката"и че той има много общо с борсовата търговия си е лично твой проблем
          Oстави са, няма нужда. Тоя неслучайно ми е в игнора.
          Глупости или не, по темата или не - хората си имат някакво мнение и го изразяват.
          На него патента му си е троленето и нищо друго.

          Коментар


          • Не ми се прави на много умен! Какво общо има вашата пуйка с бизнеса на компанията???

            Коментар


            • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
              Много глупости сте написали, които намат нищо общо с темата. Защо точно тук решихте да ги пуснете???
              Погледни моя пост. Сега погледни твоя пост. После пак погледни моя и после пак погледни твоя. Кой има повече общо с търговията? Това че ти не разбираш "проблемът на пуйката"и че той има много общо с борсовата търговия си е лично твой проблем
              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

              Коментар


              • Много глупости сте написали, които намат нищо общо с темата. Защо точно тук решихте да ги пуснете???

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Татко Щърк Разгледай мнение


                  А и кое в живота е предвидимо – и кокошката, още от малко пиле, смята, че е супер предвидимо това да влиза стопанинът й да я храни и пои, дори с времето вече не се страхува и започва да кълве от ръцете му, понеже всеки ден е едно и също, но индуктивният й извод (условно говорим за мисловен процес при една кокошка ), че ще е все така, понеже от години е все така (за една кокошка 3 г са общо-взето цял живот), се оказва неправилен в момента, в който стопанинът й я дръпне да я сготви (някой си беше служил с подобен пример не помня по какъв повод, едва ли във връзка с борсата, не съм и сигурен кой беше, дали не беше Ръсел). Затова и миналите събития не са гаранция за бъдещи такива никъде за нищо – нито за продължаващ спад, нито за продължаващ ръст.
                  Това също е на Талеб като пример за черен лебед. Той го нарича "проблемът на пуйката" В началото пуйката не е убедена за какво са я взели, Дали за да я хранят или за да я заколят. Почти е сигурна че за да я заколят. Колкото повече дни минават, толкова повече нараства убедеността на пуйката че са я взели за да я хранят и да се грижат за нея. Пардокса е че точно когато пуйката е най-сигурна в светлото бъдеще и отрязват главата. Това е черен лебед. Обаче той е такъв за пуйката а не за месаря
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Petar Разгледай мнение
                    То това си мирише на голяма любов тук, без да се обиждаш.
                    Няма за какво, Петре, но не знам любов ли е - нали поетът беше казал, че истинската любов страда и мълчи. Не знам дали страдам, но определено не си мълча, гледайки обема на написаното .

                    Започвам с идеята да напиша 5 реда и неусетно се получава така. Нося тези мисли в себе си с месеци, трябваше да ги споделя. Нямам за цел да хваля акцията - както вече подчертах, миналите движения на цената не са гаранция за бъдещи такива, а и не се считам за компетентен. Няма да се изненадам нито от ръстове, нито от спадове. Затова и писанията ми не са препоръка за вземане на инвестиционно решение. Поздрави на всички!
                    Мненията ми не са препоръка за вземането на каквито и да било инвестиционни решения!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Petar Разгледай мнение
                      То това си мирише на голяма любов тук, без да се обиждаш.
                      Аз почнах да ревнувам!!!
                      “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                      Коментар


                      • То това си мирише на голяма любов тук, без да се обиждаш.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                          тате щърк, кой ще го чете това, ти какво искаш да откажеш модерацията ли )))))
                          Преци, аз затова съм написал още в първия абзац да се скролва, не държа някой да го чете. Е, модерацията се налага да чете всичко, та е малко прецакана заради обема, ама така де, няма само ти да си прецаканото в този форум ама-ха

                          Честно казано не бях помислил за модерацията, че ще се налага да го чете, сори Това е последното ми толкова обемно писание. И без това казах всичко, което ми беше на душа по темата дотук .

                          Поздрави!
                          Мненията ми не са препоръка за вземането на каквито и да било инвестиционни решения!

                          Коментар


                          • тате щърк, кой ще го чете това, ти какво искаш да откажеш модерацията ли )))))
                            Не е препоръка... !!!
                            "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнение
                              Ееееех, къде ги добрите времена когато БРЕФ-чето беше на 1,35 лв (по стари цени 0,45 лв)??? Добри времена си бяха, нали?!
                              Да, Alee, чудесно беше. БРЕФ е акция, която ме накара да направя неща, които никога не съм предполагал, че ще направя, особено комбинация от всичките. Ще използвам случая да напиша моите размисли и страсти покрай тази акция. Който очаква да чете полезни числа, сметки, коефициенти, нека скролне към някое друго мнение, за да не остане разочарован, това моето ще е просто носталгична импресия .

                              Та така, изненадах себе си с БРЕФ по няколко начина. На първо място, до миналата есен нямах акции на АДСИЦ дружество. Не че не ги харесвах като цяло, напротив, някои дори считам за едни от най-читавите дружества на пазара, но просто никога не са ми били първи избор, ако и да ми е положително отношението. Не твърдя и че ги познавам добре всички, затова не мога да обобщавам. По принцип дивидентните дружества не ме привличат самоцелно с дивидента си, понеже в повечето случаи те са и добре оценени от пазара, т.е съм склонен да ги мисля за малко по-тромави откъм възможни движения на цената (но това е доста условно, изключения има и в двете посоки). Не видя ли силна подцененост, самият дивидент не ме блазни. Какво са 2-3-5 % и дори 10 % дивидентна доходност, след като при всеки „черен лебед“, касаещ акцията или пазара, можем да видим заличаване дори само за ден-два на една такава доходност, която иначе чакаме дълго време. Харесвам дивидентните компании, много от тях са едни от най-читавите на борсата ни, никога не бих го отрекъл, дивидентите са показател за много неща в едно дружество, показател който е важен и за мен, но не дивидентната доходност ме привлича на борсата. Може би съм по-безразсъден играч, не знам. А иначе дивидентни компании имам, имал съм и ще се радвам да имам и занапред, видя ли дълбока подцененост (според моите си представи, които е възможно да са погрешни).

                              Та миналата есен погледът ми попадна върху БРЕФ. За пръв път се чувствах така. Особено чувство, непознато. Първите няколко часа, след като разгледах акцията, а и дни след това се въртях като слънчасал – бях попаднал на дружество, което според мен, освен че носеше нещата, които са предимство при един АДСИЦ (визирам най-вече дивидентна политика и ликвидност), изглеждаше и супер подценено (според мен), както малко компании на борсата ни изглеждат (според мен). Чудех се аз ли съм луд, другите ли не виждат. Нагледал съм се на това колко следварителна може да бъде борсата ни, с възможност за дълго време за отиграване на добри новини, ама чак пък толкова. Акцията падаше от известно време, не можех да знам дали някой не знае нещо лошо или просто някой голям е решил да излиза или и двете... или пък нещо друго. Прекалено рисковано е да се ловят „падащи ножове“, рискът в повечето случаи може би не си струва, но в случая реших да заложа на хипотезата, че на някои акционери (един или повече) може би им/му трябват пари и си ги осребрява/т от това сравнително ликвидно дружество като за БФБ, просто защото не виждах причина за нови големи спадове, не виждах кое може да ме притеснява на тази цена (макар че като написах това за цената и притеснението се сетих за 2007г. как много хора научиха по трудния начин как цената хем може да е паднала до неочаквани от тях стойности, хем да се окаже после, че са били едва в началото на спада, още помня форумци как се надъхваха, че купуват едни или други акции и твърдяха, че няма какво да ги притеснява, беше започнал спадът след като „тенджерата под налягане не издържа“... почти никой от тях не пише вече... та така и аз с БРЕФ, не знаех дали не бъркам за нещо и дали няма да пада още). Първите ми сделки започнаха някъде на около 0.46 лв (по памет пиша). Понеже съм изцяло в акции, както през повечето време, нямах кеш настрана, продавах други акции и купувах БРЕФ. Някои продавах с известна доза тъга, понеже ми бяха донесли добра виртуална доходност и мислех да ги държа още, а не да ги осребрявам, други бяха статични, но виждах потенциал, трети продавах на загуба. Към днешна дата не съжалявам, оказа се, че съм хванал нещо като дъно при БРЕФ, купувачите се оказаха по-яки от продавачите, цената тръгна нагоре и макар, че си допълвам леко от време на време ( преди около седмица пак купувах малко БРЕФ), средната ми е под 1.55 лв. (като коментираме цената нека не забравяме намаляването на броя акции, тук е описано http://www.investor.bg/novini-i-anal...-akcii-211844/ .

                              Това, че цената на акцията се покачи от миналата есен насам, не е гаранция за нищо занапред. А и кое в живота е предвидимо – и кокошката, още от малко пиле, смята, че е супер предвидимо това да влиза стопанинът й да я храни и пои, дори с времето вече не се страхува и започва да кълве от ръцете му, понеже всеки ден е едно и също, но индуктивният й извод (условно говорим за мисловен процес при една кокошка ), че ще е все така, понеже от години е все така (за една кокошка 3 г са общо-взето цял живот), се оказва неправилен в момента, в който стопанинът й я дръпне да я сготви (някой си беше служил с подобен пример не помня по какъв повод, едва ли във връзка с борсата, не съм и сигурен кой беше, дали не беше Ръсел). Затова и миналите събития не са гаранция за бъдещи такива никъде за нищо – нито за продължаващ спад, нито за продължаващ ръст.

                              Друго, с което изненадах себе си покрай БРЕФ, е това, че допуснах една акция да ми стане толкова тежка в портфейла, че да е около половината от него. Никога не съм вярвал, че ще допусна това. Дори на любимата ми Свилоза не позволих да премине повече от около 1/3. Убеден съм в правилността на съвета да не се влюбваме в акции, убеден съм, че добрата диверсификация е важна, но ето – излязох извън познатите ми уютни контури на поведение и поех риска. Аз лично приемам за правилно да имам около 6-8 позиции или да са поне 5. Все още съм с такива параметри, но с много неравностойни тегла вътре и само заради това ми разбиране за по-изравнени тегла може да се наложи да продавам малко БРЕФ в един момент, ако и към днешна дата хич да не ми се иска. Разбира се, може други причини за продажба да изскочат и набързо да продам. А може и да се изкуша да пълня още .
                              Освен това, като говорим за изключения, БРЕФ е единствената акция в портфейла ми в момента, от която само съм купувал.

                              Ще се радвам на скептични мнения, виждам, че се намират тук-там, понеже ако са смислени, ме карат да преосмисля позициите си, а и ако няма скептицизъм поне малко в харесвана от мен позиция, се сещам с тревога за думите на Костолани, че ако всички започнат да спекулират по дадена позиция, то нещата почти сигурно се провалят (цитирам по памет).

                              Притежавам акции на БФБ, включително Фонд за недвижими имоти (БРЕФ) и Свилоза. Изглеждат толкова различни двете, нали... На борсата са възможнии както покачвания, така и спадове, не трябва да забравяме това. Възможно е притежаването на акции да ме прави неоснователно голям оптимист за движението на моите акции, много е възможно да бъркам за нещо или за всичко, да бъркам за акциите, които харесвам или за онези, които подценявам и не харесвам, затова е важно мнението ми да не се възприема като препоръка за вземане на инвестиционни решения.
                              Last edited by Татко Щърк; 09.05.2016, 10:19.
                              Мненията ми не са препоръка за вземането на каквито и да било инвестиционни решения!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                                Ето от таблиците на инвестора, за последните 3 години
                                Свилоза +307%
                                Агрия +197%
                                М+С +175%
                                СФТРД +155%
                                ХЕС + 136%
                                Велде +131%
                                СФИ +106%
                                Спиди +105%
                                Неох +87%
                                Упак +85%
                                Алкомет +80%
                                Трасе +70%
                                Биов +64%
                                Стара планина +49%

                                Ето на бързо компании дето повече или по-малко следя и са в челото. Има и други разбира се Остава да размишляваме защо точно те, защо не са други и след това кои ще са следващите

                                Хайде успех!!
                                Успеха е неминуем ако се престуктурира овреме, иначе е непълноценно осъществим Първо приближение - без имотите, без неликвидните фантасмагории от типа унипак и велде и на 50% от някои със съмнително удържане на текущи резултати
                                Не е препоръка... !!!
                                "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                                Коментар

                                Working...
                                X