IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Компенсация с отпуск?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
    Не, действай както е записано в кодекса на труда. Ако работодателя се прави на голям и те уволни, подай жалба за неоснователно уволнение. 99% от случаите съда е на страната на работника. Дори и делото да трае 2 -3 месеца, възстановяването на работа води и до заплащане на пълната заплата за целия период.

    В днешно време доста трудно е да те уволнят без да искаш и се запънеш както трябва.

    Има достатъчно случаи за уволнение на ВИНОВНИ работници(митничари и полицаи главно) които завеждат дела и 100% печелят и се възстановяват на работа.
    Да, така ще действам. Исках да изясня нещата. До сега мислех, че всичко им е по закона, защото знам, че винаги спазват разпоредбите и много се изненадах...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
      Мачкай работодателя!!!!
      Няма такова трудово законодателство като това в БГ.
      Аз да попитам, при 4 часов работен 20 дни ли се полагат или 10?
      10

      Коментар


      • Мачкай работодателя!!!!
        Няма такова трудово законодателство като това в БГ.
        Аз да попитам, при 4 часов работен 20 дни ли се полагат или 10?

        Коментар


        • моя съвет беше, като тема за размисъл в дългосрочен план....
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
            ами сменяй го работодателя, щом не може да се разбереш с него, а чакаш закона да реши проблемите....
            Не, действай както е записано в кодекса на труда. Ако работодателя се прави на голям и те уволни, подай жалба за неоснователно уволнение. 99% от случаите съда е на страната на работника. Дори и делото да трае 2 -3 месеца, възстановяването на работа води и до заплащане на пълната заплата за целия период.

            В днешно време доста трудно е да те уволнят без да искаш и се запънеш както трябва.

            Има достатъчно случаи за уволнение на ВИНОВНИ работници(митничари и полицаи главно) които завеждат дела и 100% печелят и се възстановяват на работа.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от veronika2 Разгледай мнение
              Да и за какво са законите тогава?
              ами сменяй го работодателя, щом не може да се разбереш с него, а чакаш закона да реши проблемите....
              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

              Коментар


              • Първоначално изпратено от veronika2 Разгледай мнение
                Добре, ама хем е забранено и са изредени причини, в които не се вписваме...
                Не разбрах какво искаш да кажеш. Да, има няколко изключения по които може да се компенсира извънреден труд със отпуска, но тези които могат евентуално да ви засягат е:
                1. извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;
                2. за довършване на започнатата работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време, ако прекъсването й може да доведе до опасност за живота или здравето на хората и до повреждане на машини и материали;
                3. за извършване на усилена сезонна работа.

                Те са очевидни и лесно разпознаваеми като ситуация. И ако не се вписвате в тези изключения, значи няма право да компенсира със отпуска, а е длъжен да ви заплати извънредната работа. Другото е че няма право да се изисква извънредна работа без основание.

                Тоест като ви свърши 8-часовата смяна човек си взима шапката и си тръгва без никакво изключение. Няма право да ви наказва за това и никой съд няма да остави това така. Ако се налага извънредна работа, работодателя трябва ПРЕДВАРИТЕЛНО да подготви съответната заповед, и да я оповести.
                Last edited by dzk; 03.10.2016, 19:16.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
                  Разбира се че можеш да откажеш. Разбира се че ще намерят заместник. Разбира се, че след това ти вече няма да си им необходима
                  Да и за какво са законите тогава?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dzk Разгледай мнение
                    Забранено е компенсиране на извънредния труд с почивка или отпуск. Той задължително се заплаща според чл. 150, ал. 2 от Кодекса на труда

                    Работодателя може да откаже ползването на платен годишен отпуск за текущата година само по важни причини. Тогава той е задължен да осигури ползването и през следващата година, но не по-късно от 6 месеца. (чл. 176, ал. 1 и 2 от КТ).

                    Под важна причина, се разбира важна за фирмата и аргументирана, а не: "защото така реших и така казвам".

                    Четете го този кодекс на труда и се опитайте да си изисквате правата. Повечето фирмаджии се правят на големи бабаити, но като им кажеш че нямат право и ще си търсиш правата по съдебен ред омекват много бързо. Освен това делата по трудови въпроси за безплатни за работника.
                    Добре, ама хем е забранено и са изредени причини, в които не се вписваме...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от veronika2 Разгледай мнение
                      Здравейте! Работя на 4 часа. Когато колежката ми е в отпуск, аз поемам нейните часове и обратно, но от фирмата не ни плащат за извънредните часове, а ни компенсират с отпуск. В един момент излиза, че трябва непрекъснато един да е в отпуск, най- вече аз, защото съм на 4 часа и се получава един кръг, от който не знам как да изляза ( без да напускам ). Ако не я замествам, от фирмата казват, че няма кой друг да замества и съм принудена от човешка гледна точка. При нея е горе- долу същото положение, но поне и се събират по- малко извънредни часове. Знам, че е законно, въпреки че не съм го чела някъде, защото фирмата следи всичко да е в ред.И въпроса - мога ли да откажа да замествам? Длъжни ли са да намерят заместник и могат ли да ни откажат да си ползваме отпуск поради това, че не могат да намерят заместник? Благодаря предварително, ще следя и отговарям на въпросите ви.
                      Забранено е компенсиране на извънредния труд с почивка или отпуск. Той задължително се заплаща според чл. 150, ал. 2 от Кодекса на труда

                      Работодателя може да откаже ползването на платен годишен отпуск за текущата година само по важни причини. Тогава той е задължен да осигури ползването и през следващата година, но не по-късно от 6 месеца. (чл. 176, ал. 1 и 2 от КТ).

                      Под важна причина, се разбира важна за фирмата и аргументирана, а не: "защото така реших и така казвам".

                      Четете го този кодекс на труда и се опитайте да си изисквате правата. Повечето фирмаджии се правят на големи бабаити, но като им кажеш че нямат право и ще си търсиш правата по съдебен ред омекват много бързо. Освен това делата по трудови въпроси за безплатни за работника.
                      Last edited by dzk; 03.10.2016, 17:01.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от veronika2 Разгледай мнение
                        Здравейте! Работя на 4 часа. Когато колежката ми е в отпуск, аз поемам нейните часове и обратно, но от фирмата не ни плащат за извънредните часове, а ни компенсират с отпуск. В един момент излиза, че трябва непрекъснато един да е в отпуск, най- вече аз, защото съм на 4 часа и се получава един кръг, от който не знам как да изляза ( без да напускам ). Ако не я замествам, от фирмата казват, че няма кой друг да замества и съм принудена от човешка гледна точка. При нея е горе- долу същото положение, но поне и се събират по- малко извънредни часове. Знам, че е законно, въпреки че не съм го чела някъде, защото фирмата следи всичко да е в ред.И въпроса - мога ли да откажа да замествам? Длъжни ли са да намерят заместник и могат ли да ни откажат да си ползваме отпуск поради това, че не могат да намерят заместник? Благодаря предварително, ще следя и отговарям на въпросите ви.
                        Разбира се че можеш да откажеш. Разбира се че ще намерят заместник. Разбира се, че след това ти вече няма да си им необходима

                        Коментар


                        • Компенсация с отпуск?

                          Здравейте! Работя на 4 часа. Когато колежката ми е в отпуск, аз поемам нейните часове и обратно, но от фирмата не ни плащат за извънредните часове, а ни компенсират с отпуск. В един момент излиза, че трябва непрекъснато един да е в отпуск, най- вече аз, защото съм на 4 часа и се получава един кръг, от който не знам как да изляза ( без да напускам ). Ако не я замествам, от фирмата казват, че няма кой друг да замества и съм принудена от човешка гледна точка. При нея е горе- долу същото положение, но поне и се събират по- малко извънредни часове. Знам, че е законно, въпреки че не съм го чела някъде, защото фирмата следи всичко да е в ред.И въпроса - мога ли да откажа да замествам? Длъжни ли са да намерят заместник и могат ли да ни откажат да си ползваме отпуск поради това, че не могат да намерят заместник? Благодаря предварително, ще следя и отговарям на въпросите ви.
                        Working...
                        X