IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пада ли монопола на Топлофикация?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ot климатика за отопление бягай далеч. Като падне под -10 и трябва ти него да топлиш, а не той теб. Откак минах на пелети съм си много по добре от тези климатици- вее фучи. А бе за лятото добре, ама зимата

    Коментар


    • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение
      Това не е точно така - където има Топлофикация, няма газ и обратното, поне в София.
      Но това идва и от причината, че в общи линии двете са приблизително равностойни като услуга и няма смисъл да заменяш едното с другото. На топлофикация проблемите са прословутото пускане и спиране на парното, които няма как да отговарят 100% на комфорта ти, както и профилактиките, както и общите сметки, особено в старите блокове. С газта си самостоялетелен и си ползваш когато и колкото искаш и си плащаш реално потребление само. Като цена няма как да се коментира реално, защото зависи толкова много от индивидуалните особености на потребление, че няма как да е реално. Аз за себе си съм отчел, че газта излиза малко по-скъпо, но бих казал, че са относително равни. Но пак казвам - дилемата рядко е реална, обикновено имаш или едното или другото.
      Ако става въпрос за нова сграда с хоризонтални щрангове и добре изолирани общи тръби инвестицията за топлофикация би била по-ниска, от газта, но пък газта може да се ползва и за готвене и т.н. Така че наистина много зависи от какво търсиш и ползваш - ако е икономия на пари - дори и да я имаш при газта - няма да е нищо съществено, което да си заслужава инвестицията за преминаване от едното на другото. Аз лично, ако трябва да избирам винаги бих избрал газ, заради по-добрия комфорт при минимална поне за мен разлика в цената.
      Не съм се интересувал къде в София има газ.И също съм на мнение че ако ще разкарва топлофикацията по добре климатик

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
        Топлофикация няма монопол.Може да се газифицираш може на дърва на климатик...
        Това не е точно така - където има Топлофикация, няма газ и обратното, поне в София.
        Но това идва и от причината, че в общи линии двете са приблизително равностойни като услуга и няма смисъл да заменяш едното с другото. На топлофикация проблемите са прословутото пускане и спиране на парното, които няма как да отговарят 100% на комфорта ти, както и профилактиките, както и общите сметки, особено в старите блокове. С газта си самостоялетелен и си ползваш когато и колкото искаш и си плащаш реално потребление само. Като цена няма как да се коментира реално, защото зависи толкова много от индивидуалните особености на потребление, че няма как да е реално. Аз за себе си съм отчел, че газта излиза малко по-скъпо, но бих казал, че са относително равни. Но пак казвам - дилемата рядко е реална, обикновено имаш или едното или другото.
        Ако става въпрос за нова сграда с хоризонтални щрангове и добре изолирани общи тръби инвестицията за топлофикация би била по-ниска, от газта, но пък газта може да се ползва и за готвене и т.н. Така че наистина много зависи от какво търсиш и ползваш - ако е икономия на пари - дори и да я имаш при газта - няма да е нищо съществено, което да си заслужава инвестицията за преминаване от едното на другото. Аз лично, ако трябва да избирам винаги бих избрал газ, заради по-добрия комфорт при минимална поне за мен разлика в цената.

        Коментар


        • Ми виж си потреблението в мегавати от Топлофикация за последните примерно десет години и го усредни.След това опредили колко газ ще ти е нужна за същото като знаеш че един киловат е 860 килокалории а калоричността на газта е 7800 килокалории на кубичен метър при кпд на газовия котел 0,9.Не гледай че в рекламите пише друго.При тия базови данни приеми че един кубичен метър газ отдава при изгаряне 8 киловата.Ако си изразходвал от топлофикация примерно 8 мегавата за цяла зима ще са ти необходими 1000 кубични метра газ за отопление.Цената е от 0,70 до 1,20лв. варира в момента мисля е към 0,75.Така че за една зима ще ти трябват 750 кинта.Знаеш си комфорта какъв е ако искаш по топло ще струва повече.Така че смятай и преценявай.Топлофикация няма монопол.Може да се газифицираш може на дърва на климатик...

          Коментар


          • Пада ли монопола на Топлофикация?

            Пичове, попаднах на това

            https://gas.overgas.bg/gazifikacia-d...tent=940%2F220

            Някой, който е по-навътре може ли да обясни за какво става въпрос и как стои като цена/качество спрямо Топлофикация?
            Keep going ...
          Working...
          X