IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Одобрявате ли тегленето на 16 млрд. лв. държавен заем?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
    ..огерница....велчев. ..
    Велчев взе да се прави на спекулант с държавния дълг, като го превалутира. В случая обаче не е така, защото в момента лихвите наистина са ниски. Представи си, че имаш кредит (а ние имаме), с по-висока лихва, но лихвите са спаднали.. Няма ли да го смениш с такъв, с по-ниска лихва? Всеки ден клиентите на банките вършат подобни неща на дребно, но при тях когато след някоя година лихвите се качат, то и дълговете им ще се качат, защото повечето 99.999% от клиентите, а и самите банкери не знаят как да се противодейства на качването на лихвите, дори за малък заем. Тук обаче - с държавния заем дори е по-добре отколкото това което става сега в бг банките, защото ако емисията мине при ниска лихва (а тя вероятно ще мине при рекордно ниски за страната освен ако тук не почнат пак вълнения) - то тя ще е такава за 30 години. Облигациите имат постоянна лихва. Когато след някоя година лихвите в Еврозоната се качат, облигациите ще продължат да са с ниска.

    Кое ми дава предпоставка да мисля, че доходността при новия заем ще е рекордно ниска? Освен ниските почти нулеви ставки на еврото, това са и вече издадените български облигации от преди това.

    Това са 30 г. държавни облигации в Евро през 2009 г. Те са с по-висока лихва.



    Ето и 50 г. облигации в евро през 2008 г. както се вижда те са малко над 85.



    Сега облигациите изглеждат така:

    30 годишни облигации в евро:



    50 годишни облигации в евро:



    Както се вижда, те са вече на 200.......... Което значи, че към облигациите на страната ни има много силно доверие в чужбина.

    Има още един проблем обаче.. Да се вземе сега дълг с ниска лихва, за да се изкупуват облигации с висока лихва е добре, но не във всеки един момент. Например докато през 2009 г. аз много харесвах тия облигации горе като вложение, то сега да се купуват на тия двойни цени е лудост. Тоест смятаната на дълга - от страна на държавата не трябва да е безразборно и просто ей така. Обаче ние сме частни лица и не можем да окажем никакво влияние какво ще прави финансовия министър и накрая ще стане това което той иска.

    ПС: докато старите емисии при по-висока лихва бяха атрактивни за вложение, то тия които сега ще пуска страната макар, че ще минат мисля при голям успех не са за добре за вложение на частни лица, не за друго, а защото лихвата по тях ще е ниска. Това обаче не значи, че навън няма да ги изкупят. Лихвите по депозити в банките в Еврозоната са толкова ниски, че ще ги глътнат като топъл хляб
    Attached Files
    Last edited by Jay Gould; 12.02.2015, 16:05.
    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Мнението на един лаик.

      Дали одобравам тегленето на 16 млрд.нов заем.Мииии "НЕ".Одобрявам тегленето на нов заем в размер по-малък от дълга, който трябва да се рефинансира.Ако приемем, че дълга за рефинансиране е 12млрд., одобрявам заем да речем 11млрд.За мен принципите на управление на държавния дълг /бюджет/ не трябва да бъдат по различни от принципите на управление на семейния бюджет. Всеки от нас, когато тегли кредит си прави сметка, че във следващите 10,20,30 години трябва да го погаси. Влезем ли в спиралата нов дълг за погасяване на стария плюс още малко за консумация........ всеки знае как приключват нещата.Одобрявам тегленето на заеми, когато са за инвестиция, когато разходите по кредита ако са Х то ефекта ще бъде Х+Y.
      Някой ще каже, че държавните финанси и макроикономиката не е като микроикономиката, че държавата не е предприятие или домакинство, че функциите на държавата са други, че всички държави /дори силните икономики/ имат огромни дългове, че ефекта Х+Y ще се изразява в по добро здраве и образование, а от там и икономически ефект.............и още много други. И ще бъде прав /виж подписа ми/.Но имайки предвид това, което виждам, че се случва през последните 25 години считам, че тези средства просто ще бъдат изконсумирани без да има положителен ефект. Просто липсва ефективно управление.
      Няма абсолютна истина!

      Коментар


      • Тва тея 16 млрд. се добавят към тея 37 млрд. където ги имаме вече или ?!?
        Wow ааами кой кво има и после черта бегом от държавата .....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от draifuss Разгледай мнение
          16 милиарда са малко, трябват поне 100 милиарда заеми с които да се построят около 1000 предприятия в цялата страна.
          ПОДКРЕПЯМ, БИЗНЕС СЕ ПРАВИ С КРЕДИТИ И ГОЛЯМ ЗАМАХ.
          ЦЯЛ СВЯТ ЖИВЕЕ НА КРЕДИТ, А НИЕ ТУКА ЗА НЯКАКВИ ВЪШЛИВИ МИЛИАРДИ ПРАВИМ ОТ МУХАТА СЛОН.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от MZ/X Разгледай мнение
            Трагична комуникация на управляващите и много успешно комуникиране от страна на опозицията!

            Благодарение на КТБ и управлението на БСП и ДПС България увеличи с около 10% спрямо БВП външния си дълг, но това никой не го коментира!

            Сегашното правителство предвижда 10 пъти по малко задлъжняване от 1% от БВП, за много по смислено харчене като санирането на панелките, но всички наскачат като ужилени и обвиняват правителството в най-големите смърни грехове!

            Единственото добро в цялата ситуация е, че като цяло България не прави големи грешки. В добрите времена, когато растеше БВП връщахме дълг и намалявахме значително неговата тежест спрямо БВП.

            В кризисни времена, когато всички си стягат коланите, ние може да си позволим да харчим малко повече от колкото изкарваме и да водим анткризисна политика!

            ЛЪско ти ли си мамин сладък

            Коментар


            • Трагична комуникация на управляващите и много успешно комуникиране от страна на опозицията!

              Благодарение на КТБ и управлението на БСП и ДПС България увеличи с около 10% спрямо БВП външния си дълг, но това никой не го коментира!

              Сегашното правителство предвижда 10 пъти по малко задлъжняване от 1% от БВП, за много по смислено харчене като санирането на панелките, но всички наскачат като ужилени и обвиняват правителството в най-големите смърни грехове!

              Единственото добро в цялата ситуация е, че като цяло България не прави големи грешки. В добрите времена, когато растеше БВП връщахме дълг и намалявахме значително неговата тежест спрямо БВП.

              В кризисни времена, когато всички си стягат коланите, ние може да си позволим да харчим малко повече от колкото изкарваме и да водим анткризисна политика!

              Коментар


              • Хубаво де, продължавате да коментирате тази година като изтеглели 16 млрд.
                Тази година могат до към 8 млрд да опънат по спомен от Закона за държ. бюджет.
                Просто хората са сигурни, че ще изкарат пълен мандат и си постилат, за да не мислят за пари близките 3 години.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                  На нищо не се правя, ама нали не искахте 1 милиард лв. дълг, при Олигарски и събаряхте Пеевски и той е вече в пандиза, на ви 10 милиарда... На мен, честно ми е все тая и без това обясних, че 95% от вас нямат акъл да зацепят, явно написаното от мен, не е било за теб, та не го приемай лично. С Милен, Бойко, Костов, Волен и кой да е политик, нямам нищо общо. Аз дори не гласувам на национални избори вече
                  В момента точно такъв се пишеш ,нито знаеш утре дали ще има евро ,нито вдругиден дали ще има това правителство ....
                  А Велчев обясняваше точно по твоя начин ..това е нашия шанс да превърнем долара в евро при паритет или малко над него в полза на долара.....
                  А долара стигна 1,2 и колко загуби държавата от тази вещогерница....велчев...
                  По малко обаче от Борисов...откакто е на власт....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнение
                    И аз не съм скачал. Отговори ми на въпроса обаче?
                    Написал съм защо още долу. Ако си учил математика до 5 клас, сядаш и започваш да смяташ.. Това е
                    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                      Ми ще вземате и хоро дори ще играете Миналата година кой скача по жълтите павета с "кой не скача е червен"? Да не съм бил аз...
                      И аз не съм скачал

                      Отговори ми на въпроса обаче?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение
                        Аз не одобрявам... защото смятам, че трябва да се вземат поне 100 - 200 милиарда... та да се загроби народеца окончателно... ако и тогава не се събуди Българина, значи е мъртъв...
                        +++++ Белите негри и тогава няма да се събудят човек.
                        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнение
                          Сега и заем ще взимаме
                          Ми ще вземате и хоро дори ще играете Миналата година кой скача по жълтите павета с "кой не скача е червен"? Да не съм бил аз...
                          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                            Същото едно време ми плямпаше и Милен Велчев когато оправи доларите в евро.....
                            Мисля ,че този път ти го разбиаш какво искам да кажа....
                            Правиш се на Ванга нали.... с чужди пари....
                            На нищо не се правя, ама нали не искахте 1 милиард лв. дълг, при Олигарски и събаряхте Пеевски и той е вече в пандиза, на ви 10 милиарда... На мен, честно ми е все тая и без това обясних, че 95% от вас нямат акъл да зацепят, явно написаното от мен, не е било за теб, та не го приемай лично. С Милен, Бойко, Костов, Волен и кой да е политик, нямам нищо общо. Аз дори не гласувам на национални избори вече
                            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                            Коментар


                            • б) заемът е в евро, а ако се наложи в страната да се събират 8 милиарда евро в кеш, това значи проблем, защото сме в борд. Не, че няма 10 милиарда кеш в евро, но страната е малка за да поеме толкова голям валутен дълг.


                              Я като си толкова светнат ми обясни как заема ще се отрази на борда?
                              Като го създаваха се твърдеше че ще е стабилен ако има ръст на икономиката и ПЧИ
                              Последните 5 години нито едно от двете не е вярно
                              Сега и заем ще взимаме

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                                Това добре, но защо не се предложи заема да е в размер, който ще съответства на старите заеми, които ще се рефинансират ? Без в него да влиза бъдещ бюджетен дефицит
                                До колкото разбрах с половината пари ще се рефинансират стари заеми. С останалата половина... нямам много представа, но вероятно половината ще отидат за пари на администрацията разните му калинки и експерти, а част от парите по европроекти с които да се опитат да дръпнат още пари от ЕС по разни програми.
                                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                                Коментар

                                Working...
                                X