IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

    Вероятно е така.
    Ако имам 1 биткойн какво всъщност имам? Актив като например всяка акция или нещо друго? И ако е нещо друго, кой ми гарантира, че утре ще имам същото нещо?
    Мисля, че трябва да почетеш малко, да научиш каква е разликата между протокол и компания, кое от двете съществува по-дълго, след като бъде установено, респективно кое по-лесно си заминава и къде имаш повече гаранции за съхранение на стойност.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

      На всеки актив, който служи за store of value се сравняват минималните постигнати стойности през годините, а не най-високата цена. Това се отнася и за биткойн. Само пълен лаик гледа максималната цена.

      P.S. Нивото на познания за биткойн в този форум е катастрофално ниско. Спрете да се излагате с подобни неграмотни коментари.
      Само пълен лаик може да ползва силно волатилен актив за съхраняване на стойност.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
        За натрупване на стойност (спестяване) обаче ти трябва нещо стабилно, дето не се движи като муха в похлупена чаша. Щото както стигна 20к, после се върна на 3к. После отиде на 40, после на 30, сега е на 50. Демек хубаво е като расте, ама като вземе да пада - става кофти, щото ще ти изпука спестяванията.
        На всеки актив, който служи за store of value се сравняват минималните постигнати стойности през годините, а не най-високата цена. Това се отнася и за биткойн. Само пълен лаик гледа максималната цена.

        P.S. Нивото на познания за биткойн в този форум е катастрофално ниско. Спрете да се излагате с подобни неграмотни коментари.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

          Нямаше да задаваш този въпрос, ако имаше познания по темата
          Вероятно е така.
          Ако имам 1 биткойн какво всъщност имам? Актив като например всяка акция или нещо друго? И ако е нещо друго, кой ми гарантира, че утре ще имам същото нещо?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

            Кой може да даде по-сигурна гаранция от съответната власт? Неслучайно банкнотите, които имаш в джоба се водят задължение на централната банка. А какви точно гаранции дава биткойнът?
            Нямаше да задаваш този въпрос, ако имаше познания по темата

            Коментар


            • Освен за разплащателно средство парите служат и за натрупване на стойност (капитал).

              Очевидно е тъпо да трупаш яйца или марули щото и двете ще се развалят. Затова може да трупаш богатство като използваш нещо по-трайно - сол или злато или хартии. Хартиите ако има инфлация се обезценяват - затова златото се е наложило като някакъв стандарт да трупаш стойност (спестяваш), докато не решиш да си купиш нещо по-голямо - било земя, къща или стока да завъртиш търговия.

              Е те тука може да се ползва биткоина - за трупане или съхраняване на стойност. Щото за разплащане не става - прекалено е скъпо разплащането с него и не функционално.

              За натрупване на стойност (спестяване) обаче ти трябва нещо стабилно, дето не се движи като муха в похлупена чаша. Щото както стигна 20к, после се върна на 3к. После отиде на 40, после на 30, сега е на 50. Демек хубаво е като расте, ама като вземе да пада - става кофти, щото ще ти изпука спестяванията.

              И остава единствено да се ползва за спекупа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

                Зад фиатните пари не стои нищо освен твърдението на съответната власт, че струват нещо и общественото доверие, че това е така.
                Кой може да даде по-сигурна гаранция от съответната власт? Неслучайно банкнотите, които имаш в джоба се водят задължение на централната банка. А какви точно гаранции дава биткойнът?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                  Ние не спорим, аз просто излагам конкретни факти и давам примери. А твоите отговори са, че някъде нещо пишело.
                  Факти могат да бъдат излагани, респективно аргументирани конкретни изводи, когато човек разбира материята, която коментира.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

                    Само, че историята с лалетата изобщо не е такава, каквато се представя.
                    Четете малко повече и не вярвайте на клишета!
                    Да не би да не е пример за финансов балон?

                    Коментар


                    • Зад хартиените пари стоят стоките и услугите произведени на съответната територия.

                      Ако имаш 1 хляб и 1 лев - то 1 хляб ще струва 1 лев. Обаче ако някой напечата 1000 лева и пак имаш 1 хляб насреща, то 1 хляб вече ще струва 1000 лева. Демек инфлация.

                      Изобщо системата е доста по-сложно с печатането на пари, отколкото си мислите. И че парите се крепели на доверие.

                      Ми не се крепят на доверие, крепят се на факта че срещу всяка пара имаш съответна стока и услуга, която можеш да поръчаш.

                      Ако не, справка 1996 година кога имахме хипер инфлация. Правителството на Виденов тогава печаташе пари да раздава за заплати на практически фалиралите държавни предприятия, които нищо не произвеждаха. Имаше пари, но с тях нямаше какво да се купи. Съответно цените скачаха нагоре (хипер инфлация). Може би заради нарушеното доверие, хипер инфлацията беше доста по-голяма отколкото печатаните пари. Но така работят нещата.

                      Най-просто казано - парите служат за разплащателно средство, което да улесни натуралната размяна.

                      А натуралната размяна си съществува още по селата. Бабките често разменят яйца за разсад марули, примерно.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                        Това, което е в активната страна на балансите им.
                        Зад фиатните пари не стои нищо освен твърдението на съответната власт, че струват нещо и общественото доверие, че това е така.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

                          И с какви активи стоят ФЕД и ЕЦБ зад долара и еврото?
                          Това, което е в активната страна на балансите им.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

                            Нямам време да споря. Личното ми мнение е, че не познаваш същността на биткойн, което води до подобно напълно погрешно сравнение. Което не е чак толкова фатално, доколкото 99.99% от хората не са наясно. Включително и доста изявени финансисти у нас, които говорят откровени глупости за биткойн. Иска много четене и вникване в дълбочина. На мен ми отне месец.

                            P.S. Биткойн е протокол, който няма как да има каквато и да е изначална стойност. Оценката, че част от този протокол в бъдеще получава цена е вследствие на множество фактори. Антонополус и Амус дават добри обяснения, но личното ми мнение е, че Майкъл Сейлър е човека, който няма равен в познанието относно биткойн. Горещо препоръчвам неговите интервюта.
                            Ние не спорим, аз просто излагам конкретни факти и давам примери. А твоите отговори са, че някъде нещо пишело.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от GoF Разгледай мнение

                              Ето точно това е С едно голо ДОВЕРИЕ

                              ПАРИ - ДЪЛГ - ДОВЕРИЕ

                              п.п. И май дълга е доста повече от парите в последно време.
                              Зад фиатните пари на първо място стои политическата власт в съответната страна, която обявява, че на тази територия тези банкноти ще се използват за разплащателно средство. Съответно притежава монопол и върху правораздавателните органи, които използва, за да вкара в пътя тези, които не приемат това. На второ място е доверието. Тоест, реално не стои нищо. Зад биткойн стои математиката и криптографията. 100 лева можеш да създадеш с натискане на клавиша enter, след като е взето решение за това от група хора. 1 биткойн не можеш да създадеш по същия начин. Майкъл Сейлър дава едно изключително обяснение, използвайки физиката. Но тъй като повечето хора не са особено умни, малко могат да го разберат. Представи си балон, който е пълен с въздух и лети. А сега си представи, че този балон има дупка, която нарушава неговата структура. Общо взето, въпрос на време е въздуха да напусне тази структура и балона да падне на земята. Същото е при фиатните пари - при тях дупката се нарича инфлация. Биткойн като монетарен протокол на съвременния свят също има подобна дупка, т.е. инфлация, но тя се съкращава два пъти на всеки четири години. Днес е 1.8% годишно, а през май 2024 ще стане 0.9%. След още четири години - 0.45%.
                              В историческа перспектива виждам този протокол, акумулирал като стойност между 5 и 10% от световните активи.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
                                Мислете за биткойн, помнете холандските лалета от преди 4 века*.

                                *Не е препоръка за вземане на инвестиционни решения.
                                Само, че историята с лалетата изобщо не е такава, каквато се представя.
                                Четете малко повече и не вярвайте на клишета!
                                A new movie sets its doomed entrepreneurs amidst 17th-century “tulipmania”—but historians of the phenomenon have their own bubble to burst

                                Коментар

                                Working...
                                X