IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиция в редки етерични масла и билки?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ок аз като цяло имам интерес към билките, но всичко зависи от парите които трябва да се вложат и очакваните резултати, не съм земеделец по професия. Имам и приятел който е запален билкар и може би ще помогне със знания. От Пловдив сме, ако искаш пиши лично с конкретни числа и кои от билките мислиш са оптимални за отглеждане. В моят район съм виждал да отглеждат мента, има много здравец, коприва, бял равнец... Най-добре да се започне с малко количество за 1 година и да се види реално има ли смисъл.
    Мнението изразява лична позиция, не е препоръка или съвет.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от G.C. Разгледай мнение
      Salvia sclareae (Мечо ухо)
      Salvia officinalis (Градински чай)
      Ocimum L. (Босилек)
      Matricaria chamomilla L. (Лайка)
      Achyllea millefolium (Бял равнец)
      Hyssopus officinalis L. (Исоп)
      Artemisia SPP. (Пелин)
      Hypericum perforatum (Жълт кантарион)


      Monarda fistulosa L. (Монарда)
      Tanacetum parthenium (Моминска вратига)
      Geranium spp. (Здравец)
      Levisiticum officinalis L. (Дивисил)
      Heichrysum arenarium (Жълт смил)
      Arnica Montana L. (Планинска арника)
      Iris Florentina L. (Перуника)
      Ruta graveolens L. (Седефче)

      Това е само част от видовете, при които има търсене. От тях може да се извлича етерично масло, но и да се търгуват като дрога. Списъкът с билки, които са само за дрога е внушителен! Много от растенията, които се търсят са "плевели", с които фермерите се борят и унищожават (живовляк, глухарче, синя жлъчка и тн)!

      Количеството на декарите и количеството на билките добито от тях зависят от инвестицията. При добра агро-техническа организация, добивът може да достигне своя максимум, който е различен при различните видове. Има разбира се и фактори, които на могат да се контролират, като природните! Рискът от капризите на природата, може да бъде сведен до минимум, но не и изключен напълно!

      Прав сте! За нормалното си развитие, някой билки имат определени изисквания! Те обаче могат да се контролират (до някаква степен разбира се). Колкото до жълтият кантарион...запомнете това място! То е подходящо за добиване на семенен материал, от местната популация.

      Аз съм от района на София, но за развиване на стопанството, за мен той не е от значение, стига да има подходящи условия за това. Условия като: Инсталация за парна дестилация, работна ръка, водоем или подпочвени води (някой растения имат високи изисквания за влага) и други.
      Язе, кат страничен наблюдател /щот мразя всякакви форми на труд/, бих фърлила едно око и на Atropa belladonna.

      П.П. Колкото до местната популация на жълтия кантарион , хм ... да
      Незапознатите могат да го объркат с другите видове звъника, затова находището първо трябва да се погледне от специалист и после да се прави семесъбиране.
      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
      Мечо

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
        [/B]



        Човека иска да дава съвети ( платени, най вероятно) а не да работи.....
        Не точно! Идеята е да се свържа с инвеститор, който или е свързан със земеделието (по разбираеми причини- наличие на техника и земя) или има достатъчно свободен капитал за стартиране от нулата.
        Колкото до съветите...на всеки заинтересован с най-голямо удоволствие ще дам безплатни съвети и препоръки! Отворен съм за предоставяне на всякакви изводи и информация, до която аз съм стигнал.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dsx500 Разгледай мнение
          За какви билки става въпрос, освен коприва? Какви количества искаш да се добият, от какви декари? Някои билки виреят на специфични места, специално в средна гора съм намерил едно място от което можеш да набереш доста див жълт кантарион.

          Имам 2-3 пустеещи земи, не много големи. В коя част на България си и искаш да го развиеш това?
          Salvia sclareae (Мечо ухо)
          Salvia officinalis (Градински чай)
          Ocimum L. (Босилек)
          Matricaria chamomilla L. (Лайка)
          Achyllea millefolium (Бял равнец)
          Hyssopus officinalis L. (Исоп)
          Artemisia SPP. (Пелин)
          Hypericum perforatum (Жълт кантарион)


          Monarda fistulosa L. (Монарда)
          Tanacetum parthenium (Моминска вратига)
          Geranium spp. (Здравец)
          Levisiticum officinalis L. (Дивисил)
          Heichrysum arenarium (Жълт смил)
          Arnica Montana L. (Планинска арника)
          Iris Florentina L. (Перуника)
          Ruta graveolens L. (Седефче)

          Това е само част от видовете, при които има търсене. От тях може да се извлича етерично масло, но и да се търгуват като дрога. Списъкът с билки, които са само за дрога е внушителен! Много от растенията, които се търсят са "плевели", с които фермерите се борят и унищожават (живовляк, глухарче, синя жлъчка и тн)!

          Количеството на декарите и количеството на билките добито от тях зависят от инвестицията. При добра агро-техническа организация, добивът може да достигне своя максимум, който е различен при различните видове. Има разбира се и фактори, които на могат да се контролират, като природните! Рискът от капризите на природата, може да бъде сведен до минимум, но не и изключен напълно!

          Прав сте! За нормалното си развитие, някой билки имат определени изисквания! Те обаче могат да се контролират (до някаква степен разбира се). Колкото до жълтият кантарион...запомнете това място! То е подходящо за добиване на семенен материал, от местната популация.

          Аз съм от района на София, но за развиване на стопанството, за мен той не е от значение, стига да има подходящи условия за това. Условия като: Инсталация за парна дестилация, работна ръка, водоем или подпочвени води (някой растения имат високи изисквания за влага) и други.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dsx500 Разгледай мнение
            За какви билки става въпрос, освен коприва? Какви количества искаш да се добият, от какви декари? Някои билки виреят на специфични места, специално в средна гора съм намерил едно място от което можеш да набереш доста див жълт кантарион.

            Имам 2-3 пустеещи земи, не много големи. В коя част на България си и искаш да го развиеш това?




            Човека иска да дава съвети ( платени, най вероятно) а не да работи.....

            Коментар


            • За какви билки става въпрос, освен коприва? Какви количества искаш да се добият, от какви декари? Някои билки виреят на специфични места, специално в средна гора съм намерил едно място от което можеш да набереш доста див жълт кантарион.

              Имам 2-3 пустеещи земи, не много големи. В коя част на България си и искаш да го развиеш това?
              Мнението изразява лична позиция, не е препоръка или съвет.

              Коментар


              • Инвестиция в редки етерични масла и билки?

                С популяризирането на натуралните съставки в козметика и хранителни добавки, търсенето на етерични масла и билки нарасна. От своя страна, предлагането е нищожно. В момент износителите са главно страни от третия свят, които произвеждат суровини с неясно качество. България винаги е била един от лидерите произвеждащи, добиващи и изнасящи качествени етерични масла и билки. Тук имаме прекрасни климатични условия да запълним една ниша в земеделието, която от години не и е обръщано нужното внимание! Като цяло културата на земеделските стопани е ограничени в отглеждането само на 3 вида зърнени култури, 2 вида маслодайни (рапица и слънчоглед), няколко вида трайни насаждения (овощни и лозя), и 2 вида етерично-маслени (лавандула и маслодайна роза). Делът на други етерично-маслени и билки е нищожен!

                За култивирането на някой от растенията има изградени агротехнологични практики и в миналото те са отглеждани успешно в нашите климатични условия. Други растения изобщо не са били култивирани (никъде), но виреят перфектно в България (в диво състояние)! Те просто са били в изобилие и никой не е предполагал, че ще има търсене, което природата няма да може да подсигури. Най-пресният пример е Копривата. Голямото търсене наложи култивирането на коприва, защото събраното от природата количество не достига за договореното такова.

                Размерът на инвестиция зависи от това с колко декара ще се стартира. Ако има интерес от инвеститори, обвързани със земеделието и са готови да преосмислят сеитбооборота си, тогава работа по проекта може да започне до дни!

                Пазара за билки и суровини от тях на практика е неограничен! Въпросът е дали ще се стигне директно до клиента и неговите потребности или ще се минава през прекупвач.

                На всеки заинтересован ще изпратя информация за прогнозна печалба и разходите на декар.
              Working...
              X