Доста конфликти от такъв характер станаха. Сега и Индия и Пакистан...Лоша, много лоша работа.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще има ли конфликт за присъединяването на Тайван към Китай?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнениеАко тръм натисне прекалено много производство на електроника да се върне в САЩ - няма да се изненадам ако Тайван и Китай изведнъж намерят общ език...
...Още повече че, и едните, и другите, са все китайци.
Коментар
-
Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнениеКрайно време е Китай да предприеме необходимите стъпки за да присъедини острова който е нейна изконна територия. Най-добре ще е ако това се случи без намесата на оръжия или намесата на трети страни.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение
Китайското правителство налива яко пари в тази индустрия. В дългосрочен план мисля, че ще успеят да се отвържат от ASML. Въпрос на време е. Това е стратегически сектор. Времето когато технологиите идваха отвън а Китай само произвеждаше отдавна отмина.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Не съм гледал. Големи са, би трябвало да се справят.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Не съм гледал. Големи са, би трябвало да се справят.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Спокойно - наистина Тайван произвежда огромен процент от чиповете по света, но това го прави в много заводи, пръснати по целия свят. Реално в Тайван се произвеждат само 21% от чиповете. Така че дори и Китай да превземе Тайван, няма да има сътресения в производството на чипове. Японците и те произвеждат много чипове, Филипините, Малайзия и къде ли не още.
Има и още нещо - всяко едно оборудване за производство на чипове има време на живот само 3-4 години. След това пристига следващото оборудване, което прави нови с още по-малко нанометри чипове. И всъщност контрола върху световните чипове се извършва от компаниите, които произвеждат машини за производство на чипове. А там световени лидер е ASML (Advanced Semiconductor Materials Lithography) в Холандия.Last edited by Pyramid; 10.03.2025, 19:56.
Коментар
-
Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнениеДнес ако си гледал акциите на ASMI и ASML паднаха с по 6-7%. Да видим дали е било временно или ще продължи фиаското.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
Геополитиката едва ли е функция на тия чипове. А пък и Холандия държи ноу-хау-то за тях - всичко е в химията, ецването, казано на професионален език. Едва ли има заряди на 3 нано, ама всичко е пи-ар. Тайван е един непотопяем самолетоносач и нищо повече и държи Южнокитайско море свободно от некитайско присъствие.
Има и още нещо - всяко едно оборудване за производство на чипове има време на живот само 3-4 години. След това пристига следващото оборудване, което прави нови с още по-малко нанометри чипове. И всъщност контрола върху световните чипове се извършва от компаниите, които произвеждат машини за производство на чипове. А там световени лидер е ASML (Advanced Semiconductor Materials Lithography) в Холандия.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Ами не, не е точно така. Холандска фирма произвежда няколко фотолитографи и патенти по тях. Да, обаче, оказва се, И в момента, конкуренти разработват други системи. Волно или не, САЩ и санкциите им, създадоха конкуренти на ASML...
...Което, само по себе си, даже е чудесно.
Който не вярва, да пита КЗК.
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнениеГеополитиката едва ли е функция на тия чипове. А пък и Холандия държи ноу-хау-то за тях - всичко е в химията, ецването, казано на професионален език. Едва ли има заряди на 3 нано, ама всичко е пи-ар. Тайван е един непотопяем самолетоносач и нищо повече и държи Южнокитайско море свободно от некитайско присъствие.
...Което, само по себе си, даже е чудесно.
Който не вярва, да пита КЗК.
Коментар
Коментар