IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

    Марков, Марков, и човека ти каза че се излагаш- хем не знаеш, хем не си чел и продължаваш да говориш глупости и да се излагаш. Не само еничарите са на служба при султана. При завладяването на България от османците българските владетели им стават ВАСАЛИ .
    Митко, митко ...не съм чел въображаемата ти история. Наемници е имало докато Османците се окопаят на съответната територия. После или стават правоверни или среща със Свети Петър.

    Ето ти пример: Сина на Иван Шишман след падането на Търновското царство - Александър Шишман, първороден син, е пленен и заставен да приеме исляма за да не бъде убит. Новото му име е Искандер Бей и е назначен за управител на Самсун през 1418 г. По късно е убит в битка за Османците. Не е ясно има ли наследници но и да има те вече не са Българи.

    Още чакам да ми посочиш някои наследник на тези васали , още чакам да ми кажеш колко училища има през 1700 в Българските земи и още чакам да ми разкажеш за църковната независимост през 1700 ......аиде и да разширим .....дай Български чиновник християнин с християнско име в Османскта империя през разцвета .......

    Ша дадеш ама грънци ...само се излагаш с глупотевини.
    Last edited by markov; 03.12.2021, 22:53.
    Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

      Сега ми намери и определение за роб в речника в което пише, че щом са ти изклали няколко хиляди души по време на въстание си роб и веднага се съгласявам с теб. Къде ме видя да казвам, че искам да приема исляма или да отричам Баташкото клане или другите зверства? Просто не искам неуки хора като теб и Марков да ми натрапват глупостта че пра дядо ми е бил роб след като НЕ Е ВЯРНО . Затова са измислени думите с конкретно значение, не ти да си ги тълкуваш- имаш определение за кола, мотор, къща, заек кон, коза....точно и ясно е описано какво е не ти да си тълкуваш какво е кон примерно, ама откъде толкова акъл да се замисли човек......
      Ми кой съм аз да споря с тебе...Колкото ти знаеш дали прадядо ти се е чувствал роб толкова и аз...Ама ти си умен и говориш с кораба майка а там знаят всичко..Никой нищо не може да ти натрапи.След като не искаш прадядо ти да е бил роб не приемай щото току виж и тебе изкарали роб...Много ми е интересно какви са били прадедите ни след като всеки разярен простак е можел да убива жени и деца безнаказано да пали църкви и села..

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

        Сега ми намери и определение за роб в речника в което пише, че щом са ти изклали няколко хиляди души по време на въстание си роб и веднага се съгласявам с теб. Къде ме видя да казвам, че искам да приема исляма или да отричам Баташкото клане или другите зверства? Просто не искам неуки хора като теб и Марков да ми натрапват глупостта че пра дядо ми е бил роб след като НЕ Е ВЯРНО . Затова са измислени думите с конкретно значение, не ти да си ги тълкуваш- имаш определение за кола, мотор, къща, заек кон, коза....точно и ясно е описано какво е не ти да си тълкуваш какво е кон примерно, ама откъде толкова акъл да се замисли човек......
        Лесна е твоята! Четеш речници и всичко ти е ясно. Но Анна Козинарова е била проста панагюрска жена, не ги е разбирала нещата толкоз изтънко като теб, затова пред перспективата прииждащия башибозук да и отнеме "накои права", на нея и децата и, решава собственоръчно да хвърли рожбите си в кладенеца на собствения им дом и накрая да ги последва сама.
        Неприпомням епизода зада разпалвам примитивни емоции. Но този и други подбни немо случаи, ни показват че нашето "академично" мнение за състоянието в което са живели тези хора е в известен дисонанс със тяхното собствено разбиране.
        И все ми се струва, че е редно да се съобразим и да дадем по-голямя тежест на тяхното мнение.
        Не ние сме живяли в онази мрачна епоха. Не ние сме съсипали трупаното с тежък труд и лишения благосъстояние в обречен порив към свобода.
        Не ние сме живяли със страха, че всъщност всичко което уж имаме, може в миг да ни бъде отнето и нямя как да се защитим защото закона всъщност е не на наша страна.
        И след като тези хора са смятали, че положението им е билло положение на РОБИ и не само са го казвали, но и са действали в съответствие с това си убеждение, на нас ни остава само и единствено да замълчим.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

          Митко живеем в свободен свят.Ако те кефи приемай исляма и почвай с дупенето по три пъти на ден.Истанбул е на хвърлей място имотите са ефтинджос....Целуваш Султаня и се отърваваш от лошите българи.

          От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?

          Хе, там зад горите... много е далече,

          нямам татко, майка: ази съм сирак,

          и треперя малко, зима дойде вече.

          Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:

          помня го клането и страшното време.

          Бяхме девет братя, а останах сам.

          Ако ти разкажа, страх ще те съземе.



          Като ги изклаха, чичо, аз видях...

          С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;

          а пък ази плачех, па ме беше страх.

          Само бачо Пеню с голям глас извика...

          И издъхна бачо... А един хайдук

          баба ми закла я под вехтата стряха

          и кръвта потече из наший капчук...

          А ази бях малък и мен не заклаха.



          Татко ми излезе из къщи тогаз

          с брадвата в ръцете и нещо продума...

          Но те бяха много: пушнаха завчас

          и той падна възнак, уби го куршума.

          А мама изскочи, откъде; не знам,

          и над татка фана да вика, да плаче...

          Но нея скълцаха с един нож голям,

          затова съм, чичо, аз сега сираче.



          А бе много страшно там да бъдеш ти.

          Не знам що не щяха и мен да заколат:

          но плевнята пламна и взе да пращи,

          и страшно мучеха кравата и волът.

          Тогава побягнах плачешком навън.

          Но после, когато страшното замина -

          казаха, че в оня големи огън

          изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.



          И черквата наша, чичо, изгоря,

          и школото пламна, и девойки двесте

          станаха на въглен - някой ги запря...

          Та и много още дяца и невести

          А кака и леля, и други жени

          мъчиха ги два дни, та па ги затриха.

          Още слушам, чичо, как пискат они!

          и детенца много на маждрак набиха.



          Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?

          Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.

          Той пари с котела сбираше за тях;

          но поп Трендафила с гвоздеи коваха!

          И уж беше страшно, пък не бе ме страх,

          аз треперех само, но не плачех веки.

          Мен и други дяца отведоха с тях

          и гъжви съдрани увиха на всеки.



          Във помашко село, не знам кое бе,

          мене ме запряха нейде под земята.

          Аз из дупка гледах синьото небе

          и всеки ден плачех за мама, за тата.

          По-добре умирвах, но не ставах турка!

          Като ни пуснаха, пак в Батак живях...

          Подир две години посрещнахме Гурка!



          Тогаз лошо време и за тях наста:

          клахме ги и ние, както те ни клаха;

          но нашето село, чичо, запустя,

          и татко, и мама веки не станаха.

          Ти, чичо, не си чул заради Батак?

          А аз съм оттамо... много е далече...

          Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
          Сега ми намери и определение за роб в речника в което пише, че щом са ти изклали няколко хиляди души по време на въстание си роб и веднага се съгласявам с теб. Къде ме видя да казвам, че искам да приема исляма или да отричам Баташкото клане или другите зверства? Просто не искам неуки хора като теб и Марков да ми натрапват глупостта че пра дядо ми е бил роб след като НЕ Е ВЯРНО . Затова са измислени думите с конкретно значение, не ти да си ги тълкуваш- имаш определение за кола, мотор, къща, заек кон, коза....точно и ясно е описано какво е не ти да си тълкуваш какво е кон примерно, ама откъде толкова акъл да се замисли човек......

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

            Точно това го писах по надолу- в османската система имаш деление на мюсюлмани( правоверни) и други-християни, евреи, ...(неверници ). Ако си християнин имаш няколко ограничения ( дискриминиран си по новому) спрямо мюсюлманина- плащаш няколко данъка повече, не можеш да носиш оръжие и цветни дрехи в началото на владичеството, не можеш да яздиш кон .... и най важното не можеш да заемаш държавна служба. За съдилищата- имаш право на съдебен процес( колко е справедлив е друг въпрос но и в днешни дни не е много справедлив съда) много пъти случаи между мюсюлманин и християнин са решавани в полза на християнина. Имаш и извори за оплакване до султана от местен селски български елит срещу даден турски управител( без значение дали е спахия или друг) и съответно наказание за турския велможа. В личните владения на султана са работели само християни( за да може да взима повече данъци ) Пак казвам да не правите асоциация че ако не го наричаме робство е било нещо хубаво. Както казах всеки народ иска да живее самостоятелно, не под чужда власт. Дори в много по- развитата Хабсбургска империя( по късно Австро- Унгария) е имало бунтове на унгарци, чехи..... Но това не значи че са били роби и самите те не се смятат за роби.
            Митко живеем в свободен свят.Ако те кефи приемай исляма и почвай с дупенето по три пъти на ден.Истанбул е на хвърлей място имотите са ефтинджос....Целуваш Султаня и се отърваваш от лошите българи.

            От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?

            Хе, там зад горите... много е далече,

            нямам татко, майка: ази съм сирак,

            и треперя малко, зима дойде вече.

            Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:

            помня го клането и страшното време.

            Бяхме девет братя, а останах сам.

            Ако ти разкажа, страх ще те съземе.



            Като ги изклаха, чичо, аз видях...

            С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;

            а пък ази плачех, па ме беше страх.

            Само бачо Пеню с голям глас извика...

            И издъхна бачо... А един хайдук

            баба ми закла я под вехтата стряха

            и кръвта потече из наший капчук...

            А ази бях малък и мен не заклаха.



            Татко ми излезе из къщи тогаз

            с брадвата в ръцете и нещо продума...

            Но те бяха много: пушнаха завчас

            и той падна възнак, уби го куршума.

            А мама изскочи, откъде; не знам,

            и над татка фана да вика, да плаче...

            Но нея скълцаха с един нож голям,

            затова съм, чичо, аз сега сираче.



            А бе много страшно там да бъдеш ти.

            Не знам що не щяха и мен да заколат:

            но плевнята пламна и взе да пращи,

            и страшно мучеха кравата и волът.

            Тогава побягнах плачешком навън.

            Но после, когато страшното замина -

            казаха, че в оня големи огън

            изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.



            И черквата наша, чичо, изгоря,

            и школото пламна, и девойки двесте

            станаха на въглен - някой ги запря...

            Та и много още дяца и невести

            А кака и леля, и други жени

            мъчиха ги два дни, та па ги затриха.

            Още слушам, чичо, как пискат они!

            и детенца много на маждрак набиха.



            Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?

            Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.

            Той пари с котела сбираше за тях;

            но поп Трендафила с гвоздеи коваха!

            И уж беше страшно, пък не бе ме страх,

            аз треперех само, но не плачех веки.

            Мен и други дяца отведоха с тях

            и гъжви съдрани увиха на всеки.



            Във помашко село, не знам кое бе,

            мене ме запряха нейде под земята.

            Аз из дупка гледах синьото небе

            и всеки ден плачех за мама, за тата.

            По-добре умирвах, но не ставах турка!

            Като ни пуснаха, пак в Батак живях...

            Подир две години посрещнахме Гурка!



            Тогаз лошо време и за тях наста:

            клахме ги и ние, както те ни клаха;

            но нашето село, чичо, запустя,

            и татко, и мама веки не станаха.

            Ти, чичо, не си чул заради Батак?

            А аз съм оттамо... много е далече...

            Два дни тук гладувам, щото съм сирак,

            Коментар


            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

              Хубаво е и ти да прочетеш и то много !

              Които не са избити са минали служба при султана но при определени условия. И условията са:

              - Приемане на Алах, арабски имена и скъсване със всичко Българско. След 2-3 поколения наследниците им даже не помнят че имат Български корен.

              - А тези които не са се съгласили са получили скъсяване с една глава.
              Марков, Марков, и човека ти каза че се излагаш- хем не знаеш, хем не си чел и продължаваш да говориш глупости и да се излагаш. Не само еничарите са на служба при султана. При завладяването на България от османците българските владетели им стават ВАСАЛИ ( примерно националният герой Крали Марко е бил османски васал и не си е сменил нито името нито вярата), както и сръбските- имаш сръбски войски биещи се на страната на османците срещу мо голците, имаш сръбски и българскижвойски биещи се на страната на османците при обсадата на Виена ..... ама откъде да ги знаеш ти тия работи като не четеш. И кажи най накрая- не се срамувай- Били ли сме под РУСКО РОБСТВО след като РУСКИЯ КНЯЗ СВЯТОСЛАВ ПРИ ЗАВЛАДЯВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ ИЗКОЛВА 30 БЪЛГАРСКИ ЗНАТНИ РОДА + ИЗКОЛВА И НАБИВА НА КОЛ 20 000 БЪЛГАРИ при превземането на Филипопол( днешен Пловдив) ?. Източноримския( византийския) хронист Лъв Дякон подробно описва походите на Руския княз Святослав в хрониките си. Както каза и колегата- вземи прОчети малко.
              Last edited by mitko2848; 03.12.2021, 20:31.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от бай Митьо Разгледай мнение

                Къде.......на служба при султана. Верно прОчети малко...
                Хубаво е и ти да прочетеш и то много !

                Които не са избити са минали служба при султана но при определени условия. И условията са:

                - Приемане на Алах, арабски имена и скъсване със всичко Българско. След 2-3 поколения наследниците им даже не помнят че имат Български корен.

                - А тези които не са се съгласили са получили скъсяване с една глава.
                Last edited by markov; 03.12.2021, 19:26.
                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                  Отговори конкретно на въпроса и ми и аз ще отговоря на твоя- БИЛИ ЛИ СМЕ РУСКИ РОБИ понеже руския княз Святослав при завладяването на България е изклал българския елит?
                  Ти на нито един въпрос към теб не отговори ...а претендираш на теб да ти отговарят.

                  Та ще си позволя да се цитирам :

                  09,52 часа , сабалем

                  Турското робство е продължило 500 години а не само през периода на възраждането, когато Османската империя е слаба и се разпада под натиска на Руснаците, и започва да дава някакви права за самоопределение на Християнското си население. Дай да се върнем малко по-назад да сме обективни.

                  Хайде моля обясни за църковната самостоятелност на Българите през 1700 година примерно след 300 години робство и колко училища е имало тогава по нашите земи ?

                  Щото по това време в Прага макар че Чехия която също не е самостоятелна държава към този момент има университет действаш от близо 300 години ???

                  Та колко училища да не говорим за университета има в България през 1700 година под Турското робство ?
                  Last edited by markov; 03.12.2021, 19:27.
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                    Кажи конкретно и не увъртъй - ти ли разбираш по добре от Левски, Ботев, Вазов били ли сме под Турско робство ???
                    Отговори конкретно на въпроса и ми и аз ще отговоря на твоя- БИЛИ ЛИ СМЕ РУСКИ РОБИ понеже руския княз Святослав при завладяването на България е изклал българския елит?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                      Кажи конкретно не увъртай- БИЛИ ЛИ СМЕ РУСКИ РОБИ, след като са ни избили елита при Святослав?
                      Кажи конкретно и не увъртъй - ти ли разбираш по добре от Левски, Ботев, Вазов били ли сме под Турско робство ???
                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                        Съжалявам че гадните Руснаци са попречили на теб и твоите деди да бъдете поданици на негово величество султана !
                        Да тук има обременен но ми се струва че си ти......
                        Кажи конкретно не увъртай- БИЛИ ЛИ СМЕ РУСКИ РОБИ, след като са ни избили елита при Святослав?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Бързоходко Разгледай мнение
                          Изключително схематично и изклчително удобно схващане за робство. Това схващане е по мерките на първи век от новата ера. През 19 век стандартите за свобода и несвобода са различни. Това че руските крепостни селяни сяа били по безправни от българските такива, неправии българите в османската империя нероби.
                          Да имали са право на собственост, но това право е било толкоз крехко и необезпечено от изконно несправеддливата правосъдна система, че през 1876 година, тези имащи право на собстввеност хора, решават да се лишат от нея и от правото си.
                          Панягюрските въстаници са били основно хора с имоти и със собствен бизнес, но са го жертвали срещу правото си да бъдат свободни.
                          Явно гарантираните им от шериата "свободи" и "права" и "само няколко ограничения", не са ги удовлетворявали.
                          Ако не го бяха направили през 1876, то 20 или 30 години по-късно щеше да се случи нещо подобно на това, което днес наричаме "Арменски Геноцид".
                          При това евентуалния "Български Геноцид" щеше да е доста по-мащабен от арменския, просто защото сме повече от арменците.
                          Що се отнася до това дали трябва да се срамуваме от робското положение на дедите си, ами не нетрябва защото дедите ни са намерили сили да оспорят това си положние, за разлика от руските селяни които кротко си чакат указа на Император Александър II.
                          Има и още един интересн факт относно това какво е било положението на народа ни в рамките на Отоманската Империя. А имено наложената ни от Великите Сили форма на управление. Самия факт, че великите сили без никакви угризения се разпореждат със съдбата ни е доказателство че за тях ние сме непълноценен робски народ. Те не са допуснали бългърско присъствие нито при подписването на "Санстефанския Договор", нито на Берлинската Конференция,
                          Защо?
                          Хубаво си му го обяснил но човека няма да вдене.

                          Българина имал право на собственост и затова не бил роб......това че е бил подложен на асимилация и още по лошо изтребление, не е имал право на образование, не е имал право на каквато и да е държавна служба , не е имал право на елементарна сигурност ...е без значение нале
                          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                            Марков, както ти написах и преди- обременен си, не мислиш и говориш пълни глупости без да знаеш и без да си прочел......
                            Съжалявам че гадните Руснаци са попречили на теб и твоите деди да бъдете поданици на негово величество султана !
                            Да тук има обременен но ми се струва че си ти......

                            Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                              Аман от глупости .....още чакам да ми обясниш какво образование е имало по нашите земи през 1700 или каква църковна самостоятелност сме имали тогава. И къде са се дянали всичките знатни представители на Българския етнос след падането под Турско робство ......
                              Къде.......на служба при султана. Верно прОчети малко...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                                Аман от глупости .....още чакам да ми обясниш какво образование е имало по нашите земи през 1700 или каква църковна самостоятелност сме имали тогава. И къде са се дянали всичките знатни представители на Българския етнос след падането под Турско робство ......
                                Марков, както ти написах и преди- обременен си, не мислиш и говориш пълни глупости без да знаеш и без да си прочел...... По твоята логика след като руския княз Святослав е превзел България и е изклал мисля че бяха 30 знатни български рода( демек елита) значи сме били под РУСКО РОБСТВО.? . Отговори ясно с ДА или НЕ - били ли сме под Руско робство? А сърбите примерно като са избили българския елит в Македония( прочети само за кървавия божик( коледа) ) и като са затворили българските училища и църкви значи сме били и под СРЪБСКО РОБСТВО? кажи и тук ясно с ДА или НЕ- били ли сме под СРЪБСКО РОБСТВО. . Робството е социален статус, не дали си под чужда власт, дали са те клали, затворили училището или църквата и т.н.

                                п.с. Сега като се замисля според теб и под БЪЛГАРСКО РОБСТВО трябва да сме били, защото Борис е изклал знатните български родове които не са искали да станат християни
                                Last edited by mitko2848; 03.12.2021, 17:42.

                                Коментар

                                Working...
                                X