IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПЧЕЛИТЕ - КАК ДА ГИ СПАСИМ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Седя си и си мисля: Ако "човек е това, с което се храни", дали и пчелите не са? В смисъл че, за пълноценното функциониране на пчелния механизъм, вероятно, също е важен както химическия състав на храната, така и куп други нейни характеристики. Съответно, дали не се получава примерно я имунен, я алергичен, я друг отзвук /страдание/, като следствие от нарушеното ( В КАЧЕСТВЕНО ОТНОШЕНИЕ, все едно, човек да яде само изкуствени заместители) хранене?

    Коментар


    • До модераторите:
      Хора, няма лесен и политкоректен път към истината. Не се напрягает излишно и, по-добре, бдете над смисъла на дискусиите. Бъдете БЪЛГАРИ.
      Благодаря.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

        Имахме 250 кошера. А във селото имаше над 1000 пчелни семейства.
        За 5 години дали останаха 150 броя!? Нашите са 27.
        ​​​​​​Говоря за китна Чужденеция/ хълмиста Добруджа/
        "Харесах" но, заради правдивостта. Фактът ме натъжава. Готов съм - ако бъда избран - да подкрепя всяка съдържателна инициатива в сферата. Изчезнат ли пчелите, изчезваме и ние.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

          Аз може и да не мога но, има си пчеларски лидери, нали? Те могат. А,за всеки случай, могат и да си изтеглят кошерите в по-загатени места и да сключат сделка с тях ("Ти на мене, аз - на тебе) и да ни разказват, колко вече едва ли не, всичко било наред, как нямало проблеми и как "те сами са си виновни". Не го твърдя но, опитът ми показва че, такива неща се случват по света.
          Имахме 250 кошера. А в селото имаше над 1000 пчелни семейства.
          За 5 години дали останаха 150 броя!? Нашите са 27.
          ​​​​​​Говоря за китна Чужденеция/ хълмиста Добруджа/
          Last edited by tnm; 29.05.2024, 19:23.
          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
          Мечо

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

            Интересна графика. Пчеларството е тежък, почти изцяло ръчен труд. Продукцията е силно зависима от метеорологични условия и от наличието на паша. Та, не знам докага ще върви линията нагоре

            Друг люпопитен факт е, че почти всички клонове на животновъдството е допустимо използване на антибиотици, докато при пчелите това е тотално забранено. А те също боледуват.
            Колкото до песента, с предупреждението за използване на инсектициди при конвеционалното земеделие - ха, ха. Ти ще му кажеш на добруджански латифундист кога, с какво и как ще пръска.
            Наздраве!
            Аз може и да не мога но, има си пчеларски лидери, нали? Те могат. А,за всеки случай, могат и да си изтеглят кошерите в по-загатени места и да сключат сделка с тях ("Ти на мене, аз - на тебе) и да ни разказват, колко вече едва ли не, всичко било наред, как нямало проблеми и как "те сами са си виновни". Не го твърдя но, опитът ми показва че, такива неща се случват по света.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
              Интересна графика. Пчеларството е тежък, почти изцяло ръчен труд. Продукцията е силно зависима от метеорологични условия и от наличието на паша. Та, не знам докага ще върви линията нагоре

              Друг люпопитен факт е, че почти всички клонове на животновъдството е допустимо използване на антибиотици, докато при пчелите това е тотално забранено. А те също боледуват.
              Колкото до песента, с предупреждението за използване на инсектициди при конвеционалното земеделие - ха, ха. Ти ще му кажеш на добруджански латифундист кога, с какво и как ще пръска.
              Наздраве!

              Last edited by tnm; 29.05.2024, 10:22.
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар



              • Last edited by lost in fx; 29.05.2024, 08:46.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                  Преди ми беше попаднала статия за най скъпото кафе на света- сортове и кога е било не помня, но........ Котки се оставяли няколко дни гладни и вече когато са полумъртви от глад им се давалокафеени зърна с малко храна, понеже организма на котката не може да усвои зърната , той ги изхвърля с екскрементите, след това зърната се почиствали и се следвало стандартната процедура. В статията си пишеше че стомашните сокове на котката насищали зърната с някакви вечества, които били много полезни за човека. Сигурно съм чел тази статия поне преди 10години и тогава се говореше че кафето било около 2000 долара за около 200 грама. Така че - има всякакви изроди
                  https://kafemania.bg/blog/kopi-luwak
                  препоръка е

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                    Регулациите май не се отнасят за бг, защото всяка година има статии и протести в бг заради пръскането
                    Аз не съм чул досега, проблемът да е решен в световен план.

                    Коментар


                    • Pyramid, дали загиват пчелите може да се разбере по количеството произведен мед по години. Не разбирам от пчеларство.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                        Само за сведение:
                        Една пчела след като се излюпи от яйцето, за да порастне се нуждае от пчелен прашец, който доставя всички необходими вещества за изграждането на нейното тяло. Мед тука няма и няма нужда от него. Летящите пчели, които доставят прашец в кошера, се хранят с нектар. Всъщност те не се хранят, защото нямат нужда от регенериране на тялото. Веднъж порастнала, една пчела не расте повече, клетките и не се регенерират, и затова вече не става въпрос за хранене, а за доставка на енергия с цел организма на пчелата да функционира правилно.

                        Захарта е чиста енергия, но захарта е ДИЗАХАРИД. За да се усвои от организма на пчелата трябва да стане МОНОЗАХАРИД. Тоест от захар да се превърне в ГЛЮКОЗА и/или ФРУКТОЗА, които са МОНОЗАХАРИДИ. Този процес пчелите го извършват посредством ензими, с които инвертират доставената в кошера захар. Процесът е бавен и отнема няколко дена време. Затова когато един пчелар изземе меда от кошера и го замени с инвертиран сироп, всъщност той прави добро на пчелното семейство.

                        Другото добро, което прави един пчелар е, че лекува семейството от навъдилите се напоследък много болести и паразити. В дивата природа никой не ги лекува и затова там смъртността е огромна.

                        Другите добрини, които правят пчеларите:
                        1. Извършват селекционна дейност, в резултат на което драстично са подобрили генотипа на пчелите - по-плодовити майки, по-големи и по-здрави пчелни семейства, по-издръжливи през зимата, по-имунизирани срещу болести и паразити.
                        2. Осигурява кошери - тоест осигурява идеалният дом на едно пчелно семейство. В дивата природа в малките мухлясали хралупи това не е така. Там много семейства измират по причина неподходяща хралупа.
                        3. Осигурява масовост на популацията. В България например има около 1 милион кошера, докато когато го е нямало човек едва ли е имало и 10 000 хралупи.
                        4. Посредством промишленото земеделие човек всъщност осигурява на пчелите обилна паша. Милиони декари рапица, слънчоглед, люцерина, акациеви или липови гори и т.н. Никога през цялата си история от 500 милиона години пчелите не са се радвали на такава огромна и изобилна паша.

                        Да, възможно е пчелите да бъдат натровени с инсектициди, но този процес вече е урегулиран във всяка една страна по света. Пръсканията на земеделските култури с инсектициди се извършват след регистрация и след изрични проверки и защити, гарантиращи че няма да пострада някой пчелин. Напоследък дори масово навлизат щадящи пчелите препарати.
                        Много добрини правят пчеларите на пчелите, само дето...САМО ДЕТО, ТЯХ САМИТЕ, не са ги питали, кое е онова, от което, ТЕ имат нужда.
                        Последните години, обаче, лично съм чувал от устата на пчелари, колко много пчели са им изгинали. От мои лични приятели, с по 30 до 80 кошера. Пък и в медиите се вдигна шум, съдейки по наблюденията, основателен. Затова отворих и темата: Има добър потенциал пчеларството, носи преки и вторични ползи.

                        Иначе, благодаря на зооинженер Матеев, задето ме утвърждава с хулите си и още, задето ме чете. На вас, разбира се, нека ви ги разправя по 100 пъти, как съм му бил в игнор листа и т.н. - вие виждате, какво се случва пред очите ви. Самият поток от хвалебствия, които ми изсипва тук (темата е моя, ама той не ме бил четял) преди да го редактират за заяждане ясно и недвусмислено ни доказва разминаване с фактите. Простичко нещо, проверимо, ето тук.
                        Last edited by Pyramid; 28.05.2024, 21:58.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                          Само за сведение:
                          Една пчела след като се излюпи от яйцето, за да порастне се нуждае от пчелен прашец, който доставя всички необходими вещества за изграждането на нейното тяло. Мед тука няма и няма нужда от него. Летящите пчели, които доставят прашец в кошера, се хранят с нектар. Всъщност те не се хранят, защото нямат нужда от регенериране на тялото. Веднъж порастнала, една пчела не расте повече, клетките и не се регенерират, и затова вече не става въпрос за хранене, а за доставка на енергия с цел организма на пчелата да функционира правилно.

                          Захарта е чиста енергия, но захарта е ДИЗАХАРИД. За да се усвои от организма на пчелата трябва да стане МОНОЗАХАРИД. Тоест от захар да се превърне в ГЛЮКОЗА и/или ФРУКТОЗА, които са МОНОЗАХАРИДИ. Този процес пчелите го извършват посредством ензими, с които инвертират доставената в кошера захар. Процесът е бавен и отнема няколко дена време. Затова когато един пчелар изземе меда от кошера и го замени с инвертиран сироп, всъщност той прави добро на пчелното семейство.

                          Другото добро, което прави един пчелар е, че лекува семейството от навъдилите се напоследък много болести и паразити. В дивата природа никой не ги лекува и затова там смъртността е огромна.

                          Другите добрини, които правят пчеларите:
                          1. Извършват селекционна дейност, в резултат на което драстично са подобрили генотипа на пчелите - по-плодовити майки, по-големи и по-здрави пчелни семейства, по-издръжливи през зимата, по-имунизирани срещу болести и паразити.
                          2. Осигурява кошери - тоест осигурява идеалният дом на едно пчелно семейство. В дивата природа в малките мухлясали хралупи това не е така. Там много семейства измират по причина неподходяща хралупа.
                          3. Осигурява масовост на популацията. В България например има около 1 милион кошера, докато когато го е нямало човек едва ли е имало и 10 000 хралупи.
                          4. Посредством промишленото земеделие човек всъщност осигурява на пчелите обилна паша. Милиони декари рапица, слънчоглед, люцерина, акациеви или липови гори и т.н. Никога през цялата си история от 500 милиона години пчелите не са се радвали на такава огромна и изобилна паша.

                          Да, възможно е пчелите да бъдат натровени с инсектициди, но този процес вече е урегулиран във всяка една страна по света. Пръсканията на земеделските култури с инсектициди се извършват след регистрация и след изрични проверки и защити, гарантиращи че няма да пострада някой пчелин. Напоследък дори масово навлизат щадящи пчелите препарати.
                          Регулациите май не се отнасят за бг, защото всяка година има статии и протести в бг заради пръскането

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение
                            Интересувам се от пчеларство, чета форуми, не съм видял пчелари да се оплакват от нетипична "гибел" на пчелите. Имат си естествени врагове, но иначе всичко е нормално. Нито пък им се ввзема всичкият мед. Това ми намирисва на съчинение от побърканата секта на екстремните вегани, които искат с лъжи и измислици да принудят хората да спрат да ползват всякакви естествени продукти. Попаднах тия дни на гнясно писанийце от същата секта, как медът бил повръщаното на пчелите и още някакви манипулативни изродщини в тоя смисъл. Много луди хора има по света и се организират в клубове по "интереси".
                            Преди ми беше попаднала статия за най скъпото кафе на света- сортове и кога е било не помня, но........ Котки се оставяли няколко дни гладни и вече когато са полумъртви от глад им се давалокафеени зърна с малко храна, понеже организма на котката не може да усвои зърната , той ги изхвърля с екскрементите, след това зърната се почиствали и се следвало стандартната процедура. В статията си пишеше че стомашните сокове на котката насищали зърната с някакви вечества, които били много полезни за човека. Сигурно съм чел тази статия поне преди 10години и тогава се говореше че кафето било около 2000 долара за около 200 грама. Така че - има всякакви изроди
                            Last edited by v_tin; 27.05.2024, 11:20.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от cyclop Разгледай мнение
                              Интересувам се от пчеларство, чета форуми, не съм видял пчелари да се оплакват от нетипична "гибел" на пчелите. Имат си естествени врагове, но иначе всичко е нормално. Нито пък им се ввзема всичкият мед. Това ми намирисва на съчинение от побърканата секта на екстремните вегани, които искат с лъжи и измислици да принудят хората да спрат да ползват всякакви естествени продукти. Попаднах тия дни на гнясно писанийце от същата секта, как медът бил повръщаното на пчелите и още някакви манипулативни изродщини в тоя смисъл. Много луди хора има по света и се организират в клубове по "интереси".
                              Човече божи, стана дума само за предположение (хипотеза). Ще опитам с една аналогия: То и човек може определено време само с хляб и вода, нали. Ама природата си търси баланса, не достигат всякакви там доп.в-ва, и се започват недоимъчните заболявания (скорбут, рахит, всякакви анемии, болести ба щитовидната жлеза и т.н.) . Нито съм човекоядец, нито съм веган. Нещо си се объркал.
                              Last edited by Pyramid; 27.05.2024, 12:11.

                              Коментар



                              • Само за сведение:
                                Една пчела след като се излюпи от яйцето, за да порастне се нуждае от пчелен прашец, който доставя всички необходими вещества за изграждането на нейното тяло. Мед тука няма и няма нужда от него. Летящите пчели, които доставят прашец в кошера, се хранят с нектар. Всъщност те не се хранят, защото нямат нужда от регенериране на тялото. Веднъж порастнала, една пчела не расте повече, клетките и не се регенерират, и затова вече не става въпрос за хранене, а за доставка на енергия с цел организма на пчелата да функционира правилно.

                                Захарта е чиста енергия, но захарта е ДИЗАХАРИД. За да се усвои от организма на пчелата трябва да стане МОНОЗАХАРИД. Тоест от захар да се превърне в ГЛЮКОЗА и/или ФРУКТОЗА, които са МОНОЗАХАРИДИ. Този процес пчелите го извършват посредством ензими, с които инвертират доставената в кошера захар. Процесът е бавен и отнема няколко дена време. Затова когато един пчелар изземе меда от кошера и го замени с инвертиран сироп, всъщност той прави добро на пчелното семейство.

                                Другото добро, което прави един пчелар е, че лекува семейството от навъдилите се напоследък много болести и паразити. В дивата природа никой не ги лекува и затова там смъртността е огромна.

                                Другите добрини, които правят пчеларите:
                                1. Извършват селекционна дейност, в резултат на което драстично са подобрили генотипа на пчелите - по-плодовити майки, по-големи и по-здрави пчелни семейства, по-издръжливи през зимата, по-имунизирани срещу болести и паразити.
                                2. Осигурява кошери - тоест осигурява идеалният дом на едно пчелно семейство. В дивата природа в малките мухлясали хралупи това не е така. Там много семейства измират по причина неподходяща хралупа.
                                3. Осигурява масовост на популацията. В България например има около 1 милион кошера, докато когато го е нямало човек едва ли е имало и 10 000 хралупи.
                                4. Посредством промишленото земеделие човек всъщност осигурява на пчелите обилна паша. Милиони декари рапица, слънчоглед, люцерина, акациеви или липови гори и т.н. Никога през цялата си история от 500 милиона години пчелите не са се радвали на такава огромна и изобилна паша.

                                Да, възможно е пчелите да бъдат натровени с инсектициди, но този процес вече е урегулиран във всяка една страна по света. Пръсканията на земеделските култури с инсектициди се извършват след регистрация и след изрични проверки и защити, гарантиращи че няма да пострада някой пчелин. Напоследък дори масово навлизат щадящи пчелите препарати.
                                Last edited by aleks262; 27.05.2024, 09:51.

                                Коментар

                                Working...
                                X