IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За и Против ограничаването на разплащанията в Брой в РБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Изглежда брожението в нета дава резултати проекта за закон за платежните услуги https://www.minfin.bg/bg/page/578?id=136 от една страна това уж би трябвало да накара банките да понамалят таксите (нормативно) , НО се чудя дали не е и вид защитен ход от страна на системата към навлизащите платежни системи алтернатива на банките. Не съм го гледал сериозно текста. Една конкурентна медия пусна материал преди малко.
    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
      Е и? На тебе какво ти пречи да си ползваш и сега картите, при лимит 10 000??
      Щом толкова напираш за карти и безкасово, то и сега съвсем свободно можеш да си плащаш всичко над 1000 лева по банков път, кой те спира?
      Само не разбрах защо всички останали са длъжни да се ограничават и да почнат да плащат "данък банка", само щото някой си го кефело да плаща с карта..
      Лимит от 10000 лева не ми се мисли дори от българска банка как ще работи това. Аз на моята карта оставям лимит от 500 евро колко да платя капартото на някой хотел и после кеш. Трябва да се мисли и в двете посоки. Скимирането на карта е толкова лесно. Само един път да платиш една дъвка при нечестен търговец на подправен ПОС терминал и ти имат и клонинг на картата и ПИН кода и отпечатъка от пръста и ретината. Защитите са смешни. А като ти източат картата българска с 10000 лимит, като те питат "Ти давал ли си я тая карта на някой?" без доизясняване за търговци ли става дума, после ходи по гишета 6 месеца и накрая да не ти ги върнат.

      Коментар


      • Лимитът за разплащания в брой остава 10 хиляди лева.

        http://www.investor.bg/biudjet-i-fin...l-leva-243379/

        Моята гледна точка е следната - безкасово и кеш са две различни разплащателни системи, които заедно опосредстват стоковия оборот и взаимно се допълват. Едната се извършва през посредници, другата е напълно свободна и независима от такси и посредници. Ограничаването на едната система за сметка на другата е все едно човек да се мъчи да бяга като си гипсира единия крак. Логичният въпрос е кога ще бяга по-бързо, на един или на два крака?
        Според мен не трябва да има никакви ограничения от страна на държавата, а всичко трябва да е на свободен пазарен принцип, свободната конкуренция(не само във финансовата система, а навсякъде) е най-добрият стимул за ефективност и икономически растеж.
        Почне ли държавата насила да се меси в пазарни механизми, накрая пак се стига до икономики тип Северна Корея.
        ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

        Коментар


        • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
          "Vіѕа дaвa $10 000 нa мaлĸи фиpми, ĸoитo cпpaт дa пpиeмaт пapи в бpoй"
          Може да се прочете и така:

          Visa започва да събира 3% транзакшън фийс върху целия оборот на малки фирми, които спрат да приемат пари в брой. Собствениците на Visa доволно потриват ръце.

          Коментар


          • Само да уточня, специално за d333, повечето противници на лимита не са против безкасовите плащания. Аз предпочитам точно така да плащам за повечето ми необходими стоки и услуги, но искам да не ме ограничават да притежавам и да се разплащам в брой, когато реша.
            Няма лошо да има ПОС терминали и в уличните тоалетни, но с какво точно ще е полезна за обществото забраната на кеш-а досега никой не е заявил, още по-малко пък опитал да докаже.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
              Е и? На тебе какво ти пречи да си ползваш и сега картите, при лимит 10 000??
              Щом толкова напираш за карти и безкасово, то и сега съвсем свободно можеш да си плащаш всичко над 1000 лева по банков път, кой те спира?
              Само не разбрах защо всички останали са длъжни да се ограничават и да почнат да плащат "данък банка", само щото някой си го кефело да плаща само с карта..
              Реклама на кофти варианти, кога си изгорял с единствения мотив, да не си сам в прецакванката.

              Коментар


              • Е и? На тебе какво ти пречи да си ползваш и сега картите, при лимит 10 000??
                Щом толкова напираш за карти и безкасово, то и сега съвсем свободно можеш да си плащаш всичко над 1000 лева по банков път, кой те спира?
                Само не разбрах защо всички останали са длъжни да се ограничават и да почнат да плащат "данък банка", само щото някой си го кефело да плаща с карта..
                Last edited by Frosty; 17.07.2017, 16:49.
                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                Коментар


                • Bertram, никой не иска да работи за без пари. Затова ще направят обратното, ще направят "работата" с кеш по-скъпа от безкешовото - с такси и други методи.
                  Ето как се действа, днешна новина:
                  "Vіѕа дaвa $10 000 нa мaлĸи фиpми, ĸoитo cпpaт дa пpиeмaт пapи в бpoй"
                  https://money.bg/business/visa-dava-...ampaign=footer

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    то това е опасението на тиквите във властта, защото при поредното делене на баницата като нищо пак ще изгърми нечия банка както стана с КТБ ... затова в мечтите им кеш няма , а значи няма и опашки..

                    за да стане това с кеша трябва да се тръгне по обратния ред

                    1. никакви такси - да моитивират и купувачи и продавачи
                    2. данъчни стимули за потребителите
                    3. опростени процедури за магазините
                    4. тогава да се почва с ограниченията ...

                    иначе се оказва че МС на РБ работи за банките и #КОЙ#....то не че е не е така
                    +10. Изчерпало им се е въображението, и - дАвай, по най-кретенския начин, щото и много близък и понятен. Казано е, да управляваш държава може и просто да е, ама не е за прости.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                      О да, това всичко, което обсъждаме е при положение, че не настанат някакви "форсмажорни" обстоятелства - войни, глобални природни катаклизми и т.н. Не дай си Боже.....

                      А за на Фрости опасенията... спокойно, банки могат да фалират и с кеш и при безкешово.... Няма проблем и в двата случая.
                      Отделно, че при "кешово" положение е даже и по-лесно - нареждат се едни хора на опашки и до след 2-3 часа банката е готова.
                      то това е опасението на тиквите във властта, защото при поредното делене на баницата като нищо пак ще изгърми нечия банка както стана с КТБ ... затова в мечтите им кеш няма , а значи няма и опашки..

                      за да стане това с кеша трябва да се тръгне по обратния ред

                      1. никакви такси - да моитивират и купувачи и продавачи
                      2. данъчни стимули за потребителите
                      3. опростени процедури за магазините
                      4. тогава да се почва с ограниченията ...

                      иначе се оказва че МС на РБ работи за банките и #КОЙ#....то не че е не е така
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • О да, това всичко, което обсъждаме е при положение, че не настанат някакви "форсмажорни" обстоятелства - войни, глобални природни катаклизми и т.н. Не дай си Боже.....

                        А за на Фрости опасенията... спокойно, банки могат да фалират и с кеш и при безкешово.... Няма проблем и в двата случая.
                        Отделно, че при "кешово" положение е даже и по-лесно - нареждат се едни хора на опашки и до след 2-3 часа банката е готова.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                          Ти лично не ме интересуваш, плащай си с карта ако искаш и таксата от 0,50 стинки за кенефа... въпроса е защо аз да трябва да се съобразявам с това след като не искам, някой да знае какво и как си пазарувам да ми правят профили да влизам в бази данни и. т.н и т.н. откъде накъде... това е навсякъде от фейсбук през гоогле през мобилни телефони през всякви видове карти, интернет всичко, камери софтуери. Ай сиктир ... Вчера беше 10к днес ще е 5к след 10 години ще махнат кеша изцяло.
                          Да но при днешната международна обстановка, която се изостря с всяка изминала минута надали ще могат да да премахнат кеша. Предстои да видиме сгромолясване на някоя от империите и доста голям период на ново преразпределение на ресурсите. В такива волатилни времена кеша ще оцелее. Плащането в брой е свобода на избора и той винаги трябва да съществува.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение

                            Та така, колкото и да се опъват някои, няма бягане. Прогнозирам плавно и на стъпки свяляне на максималния размер плащане в брой, махане на едрите купюри, насърчаване на плащанията с карта чрез разни програми и т.н.... Също така по някое време може и да задължат всички търговски обекти да имат ПОС терминал, така, както навързаха всички касови апарати онлайн с НАП-а.
                            Забелязвам и, че в някой страни банкнотите започват да ги правят пластмасови. Така им се губи "чара" на "документ" или "договор", на нещо със стойност. Един вид умишлено се обезличават, за да не изпитват хората сантимент към тях. Официално оправдание е, че са по здрави, но са гадни, дебели, твърди. Осъзнаваш, че нямат стойност, не са като хартиените. Макар да е ясно, че и хартиените и те толкова стойност имат.да
                            В България това няма как да стане. Ако банката фалира, вложителите какво да правят, от глад ли да умират?! Когато направиха грабежа на КТБ-то и вложителите ги мотаха 6 месеца докато си вземат парите, а можеше и въобще нищо на не вземат. Аз откъде да знам, дали утре на разни политици няма пак да им хрумне да разграбят друга банка, още повече, че при нас цари пълно беззаконие и за грабежа на КТБ няма нито един осъден, ако се повтори същият сценарий с друга банка, тогава ще гледаш карти и безкасови плащания през крив макарон.
                            В нашата корумпирана държава с корумпирани политици колкото по-малко ограничения за населението, толкова по-добре.

                            Иначе не отричам, че карите имат и някои предимства.
                            Примерно като излезеш на среща с някоя кака и когато плащаш сметката кеш, ако тя забележи, че портофелът ти е празен ще те зареже още на следващия ден. Пък ако плащаш с карта няма как да разбере дали в картата има само 20 лева или 20000 хиляди.
                            ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                              ......
                              Та така, колкото и да се опъват някои, няма бягане. Прогнозирам плавно и на стъпки свяляне на максималния размер плащане в брой, махане на едрите купюри, насърчаване на плащанията с карта чрез разни програми и т.н.... Също така по някое време може и да задължат всички търговски обекти да имат ПОС терминал, така, както навързаха всички касови апарати онлайн с НАП-а.
                              ..........
                              Това си плаче за антиутопичен роман.

                              Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                              ......
                              П.С. fantasy_gt, точно в Австрия съм виждал да си плащат едно кафе за 1 евро с карта. : ) Ще се научат всички, не е трудно. Младите обичат да "цъкат" ще им направят и мобилни приложения, да не носят и карти, ами направо с телефона и т.н. Просто не си представям след 20-30 години някой да
                              Мога да се обзаложа, че клиентът е бил или младеж, или чужденец.

                              Коментар


                              • Сигурно сте прави, че за евтините стоки от порядъка на 1-2-5 лева може и да е от значение. Но пък за мен за такива дребни стоки, някакви +-10-20 стотинки там разлика не ме бърка колко ще струват, да си ги включат търговците. Иначе така бизнес не се прави, да си включи всеки колкото са му разходите, плюс там печалбата колкото е преценил и да продава. А не да се самоизяжда, мислейки, че може да оцелее с 1-2% печалба. Иначе е семкаджийска работа.
                                Но за по-скъпи стоки, да кажем над 20-30 лева(и особено в стотици и нагоре левове) и т.н. и без това търговеца си е вкючил таксата за банката, ако някой плати с карта и цената няма как да я обяви различна за плащане в брой или с карта.
                                Отделно... банките се изхитриха и праснаха и такси за ВНАСЯНЕ на пари в брой. Редовно виждам по моловете вечер продавачки от магазините висят пред клонове на банки в моловете на опашки за да внасят оборота в брой. И какво... там има такса, така, че и в брой плащанията не са съвсем без такса. Отделно изгубеното време на служител да виси пред банката.
                                Ако е голям магазин - тогава пък се вика инкасо. Те също не идват да прибират пари без да им се плати услугата да идват на място.
                                Така, че не смятам таксуването от банките за кой знае какъв проблем и оправдание за търговците. Пак казвам, като има такса, да си я включат в цената. Аз лично съм плащал и продукт за един лев с карта за нещо си, защото нямах дребни и да не развалям. И само веднъж за някаква сума от порядъка на 7-8 лева на едно място една се сучеше и не искаше да й платя с карта, оправдаваше се ала-бала.... заради таксата.

                                Та така, колкото и да се опъват някои, няма бягане. Прогнозирам плавно и на стъпки свяляне на максималния размер плащане в брой, махане на едрите купюри, насърчаване на плащанията с карта чрез разни програми и т.н.... Също така по някое време може и да задължат всички търговски обекти да имат ПОС терминал, така, както навързаха всички касови апарати онлайн с НАП-а.
                                Забелязвам и, че в някой страни банкнотите започват да ги правят пластмасови. Така им се губи "чара" на "документ" или "договор", на нещо със стойност. Един вид умишлено се обезличават, за да не изпитват хората сантимент към тях. Официално оправдание е, че са по здрави, но са гадни, дебели, твърди. Осъзнаваш, че нямат стойност, не са като хартиените. Макар да е ясно, че и хартиените и те толкова стойност имат.

                                П.С. fantasy_gt, точно в Австрия съм виждал да си плащат едно кафе за 1 евро с карта. : ) Ще се научат всички, не е трудно. Младите обичат да "цъкат" ще им направят и мобилни приложения, да не носят и карти, ами направо с телефона и т.н. Просто не си представям след 20-30 години някой да
                                Last edited by d333; 17.07.2017, 12:36.

                                Коментар

                                Working...
                                X