IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнително безрискова инвестиция?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
    Точно с нея обичам да си играя и ще взема да я оближа
    Трук фъпрос: Флияе ли фкусът на пирата на тойзи на флатината?


    ...Фашиот Александър пОпара е ду'ал!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
      понеже ти е първи пост, да започнем с няколко първоначални въпроса
      1. От бургас ли си ?
      2. Защо мислиш, че "от много четене без прилагане, до никъде няма да се стигне", - моето (например) скромно (изключително скромно) мнение е, че с много четене може доста далече да се стигне, зависи и кой как чете ))
      3. Как така имаш 50 000, като си учащ, без да си работил още, като точно работата дава и изяснява някои въпроси !?
      Ами просто няма... Тества ви
      Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен

      Коментар


      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
        понеже ти е първи пост, да започнем с няколко първоначални въпроса
        1. От бургас ли си ?
        2. Защо мислиш, че "от много четене без прилагане, до никъде няма да се стигне", - моето (например) скромно (изключително скромно) мнение е, че с много четене може доста далече да се стигне, зависи и кой как чете ))
        3. Как така имаш 50 000, като си учащ, без да си работил още, като точно работата дава и изяснява някои въпроси !?
        Дай да не се заяждаме. Затова, отзад напред:
        1.Пари може да се случат по наследство, например, или при някаква сделка на роднини.
        2.Прилагане също има в сухите тренировки: Проработваш-сравняваш-проработваш-сравняваш и т.н. Тренажори, демо-версии и т.н. А и "Правенето" на дело не е задължително да ти ангажира всичко. Всяко птиче някога полита: Кое нагоре, кое-при котките. "...Живот без маска и без грим - озъбено, свирепо куче..." Ама най-добре човек се учи от опитите, при които е изгубил.Поне така казват.
        и,
        3.И Бургас не е зле. Чувах, гласели се били да реанимират нефтопровода до гръчко...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Бонвиван Разгледай мнение
          Платинената Десислава е хубава:-)
          Точно с нея обичам да си играя и ще взема да я оближа
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Funkagenda Разгледай мнение
            Здравейте,

            Нов съм във форума, все още чета повечето теми, но смятам за по-ефективно, ако направо си задам въпроса.

            Сега, ясно ми е, че нищо не идва просто ей така и мързела няма да ме докара до никъде. Уча Международни икономически отношения и съм трети курс. Наскоро направих 2 еразъма в чужбина и кръгозора ми се поразшири. От два месеца се интересувам силно от финансови пазари, като се снабдявам с литература за пари и банкиране, теория на парите и други, предимно на английски и в онлайн вариант. Колкото и да ми е малък опита, знам, че понякога е по-добре да попиташ и да изглеждаш глупав и зелен, отколкото да не попиташ и цял живот да си останеш будала.

            Следя Капиталовите и паричните пазари в Европа и САЩ от известно време, опитвам се да изучавам рисковете и така нататък. Но от много четене без прилагане, до никъде няма да се стигне. Апроро, тези неща, които ги следя са ми някак повече от обща култура и са ми малко далечни.

            Разполагам с капитал от 60000лв, който си стои неподвижен и само го местя насам-натам в български банки с обидно малки лихви. Сега, разбирам, че банките много, много нямат нужда от моите депозити на този етап. Иска ми се да ги алокирам малко по-доходоносно, не говорим за 10%+, ясно ми е, че дотам ще ме докарат знанията и опита след време. На този етап, обаче, докато трупам знания, снабдявам се с литература и се развивам, мога да си позволя да не използвам поне 50000лв от горепосочената сума за 2-3 годинки. Бихте ли ми препоръчали някаква инвестиция с yield от рода на 3-4%, или поне малко по висок от текущата лихва по депозити, които банките предлагат?

            Благодаря за вниманието
            понеже ти е първи пост, да започнем с няколко първоначални въпроса
            1. От бургас ли си ?
            2. Защо мислиш, че "от много четене без прилагане, до никъде няма да се стигне", - моето (например) скромно (изключително скромно) мнение е, че с много четене може доста далече да се стигне, зависи и кой как чете ))
            3. Как така имаш 50 000, като си учащ, без да си работил още, като точно работата дава и изяснява някои въпроси !?
            Не е препоръка... !!!
            "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

            Коментар


            • Платинената Десислава е хубава:-)
              Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

              Коментар


              • Платинчицата също е секси, а и по-твърда, можеш да си играеш с, без да я одраскаш.

                Все се каня да поближа платинчичка, за да видя какъв вкус има - някой опитвал ли е?
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Иначе, от спекулативна гледна точка, бих купувал платина със злато. До около 3 години очаквам да си разменят отново местата.

                  Коментар


                  • Да припомним, какво ни учат умните люде от бранша: Рисковете при инвестирането идвали от:
                    1.Непознаване на материята от страна на инвеститора

                    2.Липса на контрол от страна на инвеститора над инвестицията /хазарт/
                    и,
                    3.Естеството на инвестицията.

                    После чак може да се говори за високо-ниско-и безрисково инвестиране.
                    Квадрантът на Бъфет, по хоризонтала познато/непознато, по вертикала важно/неважно. Както сам споделя "Оракулът от Омаха", предпочита да инвестира в първи квадрант /познато-важно/ и, ако иска да разшири, търси да обогати познанията си тъй, щото да вкара непознатото при познатото. Важно-непознато е хазарт, неважно и непознато - гарантирана издънка, неважно - познато - отхвърлено, т.к. знаеш, че няма смисъл. Същият Уорън бъфет ни учи, че е възможно инвестицията да бъде и с висока доходност, и нискорискова. А на въпроса "как го правиш? отговаряше, че за едно активно действие /придобиване/ е правил средно по 100 проучвания.
                    Най-рискованият елемент /пак повтаряме/ е НЕ ИНВЕСТИЦИЯТА, А ИНВЕСТИТОРЪТ БЕЗ КОНТРОЛ или "сляп на волана, с вързани ръце". Пинокио в страната на глупаците е заравял парите си и чакал да поникнат...защото, преди това, Котаракът и Лисицата са му направили страхотна Реклама. Безплатното сиренце в капана за наивници.

                    Накратко, учи, колега. Повече сухи тренировки, не бързай да се набутваш.
                    Търси нещо с повече възможности да го контролираш, и после, го наблюдавай внимателно. Така, ако нещо започне да те тревожи, ще имаш повече шанс да спасиш, каквото си вложил.
                    Last edited by Pyramid; 18.05.2016, 23:13.

                    Коментар


                    • В математиката се тръгва от дефинициите.
                      Та, нека първо си изясним, какво точно търси колегата. Ами, ако изведнъж вашите спекулативни предложения /защото, иде реч именно за спекулация/ се окажат по-неатрактивни от друг вид инвестиции? Влязъл, попитал и : - Дайте да го залеем с предположения, да видим дали /този път пак/ ще се сбъднат и дали изобщо/.
                      А после, някой да припява "Ама не си разбрал правилно, ама що не почерпиш" и т.н.
                      Инвестиция, ако е с 3-5% доходност /пренебрегвайки фактори като такси, данъци, инфлация и т.н./ в един момент може да се окаже на нулата, тогава ... ами за чий е "инвестирал" ?
                      Прощавайте всички, ама не случайно за спекулант и инвеститор има различни думи.

                      Коментар


                      • Пипбелов - хубаво списъченце си му спретнал на момъкът - ама с доходността на някои от позициите ще го отчаеш. За Бръзият мишок примерно е закъснял безвъзвратно един вид - дивидентна доходност 3%.

                        Funkagenda - ако искаш - тури на БФБ около 15 Б. Понакупи си от следните акциики:

                        Софарма Имоти, Софарма Трейдинг, София Комерс (от новите привилегии, дето ще пъкнат), Атера, ХЕС.

                        Пробвай да инвестираш и навън - с още около 15 Б. Половината парички дай в чуждите рачички, другата половина - сам - но - изчакай по-сериозен спад на пазарите, какъвто ще има поне веднъж тая година. Бъди търпелив. Избери могъщи компании с редовен дивидент с половината пари и могъщи фондове за другата половина.

                        10 Б инвестирай в златце и стоманен сейф, добре: обратното. 3 Б ликвидно - в инвестиционни монети (напальони и дукатчета), 7 Б - дългосрочно - нумизматика. Ще те свържа с наш съфорумец, който винаги може да ти намери някоя секси и рядка монета. Цената на златцето върви нагоре и надолу, но ценната нумизматика - само: нагоре.

                        10 Б си ги дръж за пожарни случаи - ако ти падне нещо на сгода - секси монета или акция на тънко - да можеш да си купиш.

                        Последните 10 Б си ги пази - не е речено да инвестираш всичко.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от PapilloN* Разгледай мнение
                          Взимаш СП500 индексен фонд на Vanguard с 0.16% разходи , държиш го следващите 50 год. и се пенсионираш милионер ....
                          как ги сметате тея неща, дое некоя дългова криза и утре дали долара ше е резерв въобщеее ей така 1 към гьотере ..... най много да остане и без тва дет има ..

                          Коментар


                          • Взимаш СП500 индексен фонд на Vanguard с 0.16% разходи , държиш го следващите 50 год. и се пенсионираш милионер ....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Funkagenda Разгледай мнение
                              Бихте ли ми препоръчали някаква инвестиция с yield от рода на 3-4%, или поне малко по висок от текущата лихва по депозити, които банките предлагат?
                              С оглед на това че заглавието ти гласи сравнително безрискова инвестиция бих подкрепил лобоса и неговото
                              По добре стой далеч от БфБ пазари бол
                              За да направиш що годе диверсифициран диви портфейл на бфб ти трябват поне 8-10 акции.
                              Сложи рейтове (бреф и сфи) сложи атера ( експозията към земя е по добра от златото, а и такова няма на бфб), сложи фармация и дистрибуция ( сфтрд и софарма), индиустриални ( хес, мцх, монбат),логистика (спиди) ако пожелаеш и ресурсни ( газ), може и трейс да добавиш ако искаш.
                              И ще видиш че равно претеглени по голяма доходност от 4.3-4.4% бруто ( 4.1% чисто с 5% удръжка) не можеш да си докараш годишно.
                              Случайно или не ( за мен не) това са едни от най качествените компании на нашата борса. И все пак при болшинството от тях мисля мажо риска никак не е за подценяване, да не говорим и че над половината от тях са си доста щедро оценени. Отделно специфичния за компаниите или секторите риск, ами политическия (бокочерешовия), ами ликвидния...и т.н. Прекалено много рискове се събират като за новак...

                              Същевременно навън можеш да си "сготвиш"много по добре диверсифициран и по нискорисков портфейл. Примерно от комбинацията QQQX,HQH ( може и BXMX към тях) 75-80%, хеджирани с 20-25% QID, BIS ( SDS) си докарваш 6-6.3% див.брутна доходност. Която пада на 4.4-4.6% чисто като махнеш 0.95-1 %мениджмънт такси и 15% удръжки дивидент, стандартно за нисе.
                              Но пак е по добре от бфб. Ако поизчакаш за влизане някоя по дълбочка лятна корекция на маркета ( и по голям дисконт - виж линковете) - дори много по добре.
                              Tова са добре диверсифицирани индексни цеф фондове проксита за биотехнологии и най важните тех акции където е бъдещия прогрес и иновации, a и към Сип500
                              Без левъридж.
                              При това си хеджиран и да кажем дори и при думсдей сценарий тип 2008 ще си на загуба поне двойно по малко от маркета, като същевременно потенциала ти за капиталова е добре запазен ( особено от HQH който е паднал повече от бфб дори в момента, но и от страна на QQQX - тези 2-та с реинвестирани дивиденти редовно си бият спайчо без проблем)
                              Единственото което се иска от тебе е да си ребалансираш позициите на месец-2-3 веднъж, особено при по големи отклонения по начесто, при по малки-по рядко.

                              http://www.cefconnect.com/fund/QQQX
                              http://www.cefconnect.com/fund/HQH
                              http://www.cefconnect.com/fund/BXMX

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
                                Пич, ще споделиш ли от къде имаш тези 60 000 лв.
                                Наследство ли са?

                                Поздрави
                                ритал е портфейли по улиците на Запад ..... кво ти дреме кой от къде ги има .... мое пенсията на баба си да е взел

                                Коментар

                                Working...
                                X