IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Та като говоря за демография и перспективи това е положението с развития свят


    Click image for larger version

Name:	DEMOGRAPHICS.jpg
Views:	1
Size:	55.1 КБ
ID:	3145753

    Коментар


    • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
      Добре си го хванал това движение надолу, но този таргет 1100 не знам как си го определил. Ти си знаеш най-добре, но за мен ако стигне до 1100, шансовете да си прав това, че ралито е било в мечи пазар, стават доста големи. Сериозните подкрепи са почти стигнати. Съпорт ниво виждам около 1090, та затова 1100 цел за излизане.
      По-лесно ми е да ги определя при среброто, но би трябвало да се пада някъде 1150 при златото.
      Бих си позволил да ти дам съвет, ако твърдо си решил да го играеш това движение докрай, поне да хеджираш някакъв процент от позицията до пробив на подкрепата. Или поне да имаш стоп, при който да прибереш нещо, тъй като си открил позицията достатъчно отрано. Какво и да решиш- успех. Позицията е малка, колкото да си чеша крастата и стопа е трейлинг! Тука играта беше с шорт на златодобивни компании, НО не можах да вляза. Нищо следващия път
      Съвсем скоро се надявам да разберем накъде ще ходим.

      @Black and white cat-foot
      Венецуела - не съм запознат, но от това, което казваш разбирам, че златото е поскъпнало около два пъти, а потребителската кошница като цяло 7 пъти? При инфлация се увеличават цените на всички стоки, не само златото. Със същия успех може да се каже, че захарта или пшеницата са още по-добър хедж срещу инфлация.

      В момента цената на хартиеното и физическото злато са обвързани. Докога ще е това, не знам дали някой знае. Усещам опит да говориш за "манипулции", а аз не толерирам тези приказки. Ако пазарът на злато е манипулиран "ей така", а другите- не, той би се държал по коренно различен начин /нещо, което аз лично не наблюдавам/. Тук бих казал, че пазарните цикли и сили не трябва да се подценяват. И в случай, че не е станало ясно - хартиеното злато се използва за трейд и може да предложи плюсове, когато става въпрос за трейдинг и винаги със стоп на позициите.
      Никой не говори за инвестиции тук! Пак повтарям "хартиено злато" и ETFs са подходящи за трейдинг. Физическите метали и акции на miners са мястото, в което се инвестира, ако виждате потеницал в сектора.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

        Това за забраната на търговията на злато в Индия звучи интересно и съвсем не невероятно на фона на скандала със изземването на по-големите купюри рупии. Ще е голямо мазало, наистина, мислил ли е някой какво ще стане на пазара в такъв случай?
        По принцип винаги всичко може да стане!

        Ако някой го е страх за златото, то какво остава за кеша, който дори и да не ти го "арестуват" в банката, просто от правителството могат да ти сменят копюрите като в Индия! Ако ли пък алтернативата е акции или ДЦК, то първите могат тотално да се изпарят при срив в икономиката, а ДЦКто в един момент може да се окаже без каквато и да е стойност!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
          Това за забраната на търговията на злато в Индия звучи интересно и съвсем не невероятно на фона на скандала със изземването на по-големите купюри рупии. Ще е голямо мазало, наистина, мислил ли е някой какво ще стане на пазара в такъв случай?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Jorkata Разгледай мнение

            Още нещо - не знам защо се сравняват движенията на златото от 80те или 90те години и тези сега, при положение че фундамента е коренно различен. Тогава нивото на дълговете е било съвсем различно, икономиката е била съвсем различна, въобще целия свят е бил много по-различен. Няма корелация между тогавашните и сегашните движения.
            Защото пет пари не давам за фундамента

            Коментар


            • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
              Рядко виждам мнения, при които се проявява малко критично мислене, така че си позволя да отговоря. Действително златото е или може би беше в бичи пазар от 2011 година. Но не забавяй няколко много важни неща:
              1. Движението от 2001 до 2011.
              2. Фактът че този 5 годишен спад изглежда абсолютно корективно на гореспоменатото.
              3. Към момента това е вторият /ако не е приключил/ най-продължителен мечи пазар при златото.
              4. Началото на годината направи най-големият си ръст от началото на мечи пазара. Скоро ще се разбере дали е бил просто корекция или началото на новия тренд
              5. Златото не е нито сейф-хевън, нито хедж срещу инфлация.
              Още нещо - не знам защо се сравняват движенията на златото от 80те или 90те години и тези сега, при положение че фундамента е коренно различен. Тогава нивото на дълговете е било съвсем различно, икономиката е била съвсем различна, въобще целия свят е бил много по-различен. Няма корелация между тогавашните и сегашните движения.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                Тука като гледам сме разделени на 2 лагера
                1. Горе долу съвпадат с черногледия сценарии на Хари Дент и сие, който твърди, че една сериозна криза ще доведе то 'изтриване' на 100 трилиона парична равностойност от фин.пазари и без значение колко трилиона ще напечатат ЦБ всичко ще се обезцени бртутално..златото в това число.

                2.Са феновете на Питър Шифф и Майк Малоуни, които са това, че правителствата и банките са толкова оакани в дългове и дефицити и популистки практики, че единствената им оправия е печатане и ликвидни инжекции до безкрай , което неиминуемо ще доведе до инфлация и крах за фиатните пари в този им вид.

                аз съм по-скоро съгласен с 2-ката, защото никой никога не се е оправил с печатане на пари и трупане на дълг...нито на държавно ниво нито на корпоративно ниво...нещата се замитат до време, но колкото по се отлага толкова фалита и страданието е по-драматично...а кейсианския модел е толкова здраво застъпен в главите на ФЕД, ЕЦБ, АЦБ, ЯЦБ, че въобще не мога да си ги представя как ще кажат СТОП .. и намалявайте заплати, намалявайте разходи ... и цар Долар е господар.... при положение, че това е просто шума....излязла от принтера на частния конгломерат наречен ФЕД.
                Съгласен, с тази разлика че няма как да знаем как точно ще се развият нещата! затова според ситуацията. Ако златото задържи и консолидира без да пробие фомираното към момента дъно (1050) шанса да излети в стратосферата нараства значително! В противен случай, хммм

                Коментар


                • Тука като гледам сме разделени на 2 лагера
                  1. Горе долу съвпадат с черногледия сценарии на Хари Дент и сие, който твърди, че една сериозна криза ще доведе то 'изтриване' на 100 трилиона парична равностойност от фин.пазари и без значение колко трилиона ще напечатат ЦБ всичко ще се обезцени бртутално..златото в това число.

                  2.Са феновете на Питър Шифф и Майк Малоуни, които са това, че правителствата и банките са толкова оакани в дългове и дефицити и популистки практики, че единствената им оправия е печатане и ликвидни инжекции до безкрай , което неиминуемо ще доведе до инфлация и крах за фиатните пари в този им вид.

                  аз съм по-скоро съгласен с 2-ката, защото никой никога не се е оправил с печатане на пари и трупане на дълг...нито на държавно ниво нито на корпоративно ниво...нещата се замитат до време, но колкото по се отлага толкова фалита и страданието е по-драматично...а кейсианския модел е толкова здраво застъпен в главите на ФЕД, ЕЦБ, АЦБ, ЯЦБ, че въобще не мога да си ги представя как ще кажат СТОП .. и намалявайте заплати, намалявайте разходи ... и цар Долар е господар.... при положение, че това е просто шума....излязла от принтера на частния конгломерат наречен ФЕД.

                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение

                    Смятам, че не е необходимо да си обясняваме елементарни неща!
                    Трябва да си много тъп, та дя смяташ, че "КРИЗА" само по себе си означава скок при златото!
                    Аз никога не съм твърдял подобно нещо!

                    При една обикновена икономическа криза, имаме дефлация, срив на цените на всичко и КЕШа е цар! В подобна ситуация златото няма причина да скача! Фалита на Лемън, индикира началото на икономическа криза, която премина във фискална такава в Европа! Скока на златото след 2008г. съвпада с фискалните опасения за фалит на страни и невъзможност те да псорещнат своите задължения!
                    Всяка една икономическа криза от тук на сетне е обречена да се трансформира във фискална такава!
                    Инвеститорите са наясно със състоянието на валутите и съответно не можем да припокриваме сценария от 2008г. към едно бъдещо стечение на ситуацията! През 2008г. кризата започва като чисто икономическа! Златото помпаше стремглаво, в синхрон с опасенията, които се засилваха от ден за ден! Скока му до 1900 долара, няма общо с какъвто и да е 30 годишен цикъл! Всичко се случваше много бързо и си имаше своето моментно обяснение!
                    Ти ако искаш може да разглеждаш нещата в цикли и корекции, но аз съм на друго мнение!

                    Отделно при колапс на множество валути като евро и тези на развиващите се страни, може ли всичкия кеш да се натъпче в долари (НЕ.Затова и долара ще излети като ракета, барабар с US treasurues. USD UP/GOLD Down)? Няма ли да имат опасения инвеститорите и за самия долар на по-късен етап? Определено ще имат опасения, само че алтернативите няма да са много! Имоти, акции, стоки - всичко в киреча (най-много акциите). Ще се почнат конфликти, войни, въобще грозна картина (Кондратиевата зима за референция). Докато не се изчистят дълговете с фалити и отписване няма да има дъно. Въобще тежки времена ни чакат следващите години за голямо съжаление.


                    Относно "спекулативните" позиции, то аз съм скептичен за подобен тип информация! Тези commercial hedgers, се влияят от общата ситуация на пазара. Това влияние, често е независимо от търсенето и предлагането, а кореспондира с очакванията за лихви и прочие, защото цената на златото изцяло зависи ЕДИНСТВЕНО от ситуацията при хартиеното такова! ДЕРИВАТИТЕ са тези, които определят неговата цена, към настоящия момент, а не търсене и предлагане на физика! Това е просто още един показател за нагласите. Въпросът е да се сглоби голямата картина от множеството малки парчета, което е мнооооого трудна задача, ако не и невъзможна.
                    В момента има две основни тези - 1/ Централните банки ще продължават да подкрепят статуквото и кервана ще си върви (засега е валидна); 2/ Всичко ще се срути и ЗЛАТОТО е единственото убежище! Нито едната няма да се случи (според мен). Един от любимите ми цитати за пазарите и изключително верен е "The marlet is designetd to fool most of the people most of the time" (Jesse Levermore)

                    Last edited by ED; 30.11.2016, 12:37.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                      Колега ти верваш ли че златото ще стане 700 гущера????
                      Нямам идея.
                      Знам само че когато цената тръгне в дадена посока никой не може да каже до къде ще стигне! И при петрола при 100 долара никой не вярваше че ще стигне 30+ ама е на! Като се случи е лесно да се коментира, че било нормално и очаквано!!!
                      Последното нещо което правя е да предвиждам или поне заемането на позиции не се базира на предвиждане. Гледам, че има подкрепа отдолу на около 800 (700 е грешка) така че може и там да се спре ако изобщо пробие 1050 разбира се! Макар че кой знае.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение

                        ДЕРИВАТИТЕ са тези, които определят неговата цена, към настоящия момент, а не търсене и предлагане на физика!
                        поне докато не се получи физически недостиг
                        World heading for shortage of physical gold – DRDGold

                        https://www.youtube.com/watch?v=aeaW...ature=youtu.be

                        Нийл! Нийл! Нийл!

                        "Confidence in the world order and the ability of governments to manipulate the value of fiat currency is seen to be diminishing, as is confidence in governments as credible sources of capital. What the world does in such circumstances is buy gold but there may not be enough gold to buy because of a seemingly inadequate level of gold holdings."
                        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                          В) Когато има балони, (а в момента са много) неминуемо идва и момент, в който най-слабите звена в системата се дънят. Да кажем че дойче банк или друг системен играч (а в интерес на истината кандидати бол) се издъни и колабира. Фалити на банки, държави, компании, пенсионните фондове са недофинансирани и пр. От пазара се изпаряват трилиони. Въпросът е какво се случва с цените на стоките и услугите на пазара, когато се конкурират за по-малко количество пари??? ЦЕНАТА им пада - ДЕПРЕСИЯ! Най-бързите и опитни играчи ще се спасяват в долари и дългосрочни бондове като цената им рязко ще се покачи за сметка на всичко останало.
                          Златото 2008 година видяхме какво направи в началото на финансовата криза - падна рязко заедно с всички други активи (30-40%)! ЗАЩОТО НЕ ЗАЩИТАВА ОТ КРИЗИ! Причината да се покачи след това е възходящия 30 год. цикъл, който приключи 2010-2011год. и опасението от инфлация заради печатането на пари. След като се видя, че инфлация не може да се генерира пое естествения си път като всички други стоки.



                          Вече го казах - когато спекулативните позиции достигнат рекордни нива, а търговци и производители заемат къси е индикация, че може да се очаква дадения актив да обърне в посока обратна на спекулативните. Фючърсните борси докладват позициите с т.н COT позиции (commercial hedgers vs Traders).

                          Смятам, че не е необходимо да си обясняваме елементарни неща!
                          Трябва да си много тъп, та дя смяташ, че "КРИЗА" само по себе си означава скок при златото!
                          Аз никога не съм твърдял подобно нещо!

                          При една обикновена икономическа криза, имаме дефлация, срив на цените на всичко и КЕШа е цар! В подобна ситуация златото няма причина да скача! Фалита на Лемън, индикира началото на икономическа криза, която премина във фискална такава в Европа! Скока на златото след 2008г. съвпада с фискалните опасения за фалит на страни и невъзможност те да псорещнат своите задължения!
                          Всяка една икономическа криза от тук на сетне е обречена да се трансформира във фискална такава!
                          Инвеститорите са наясно със състоянието на валутите и съответно не можем да припокриваме сценария от 2008г. към едно бъдещо стечение на ситуацията! През 2008г. кризата започва като чисто икономическа! Златото помпаше стремглаво, в синхрон с опасенията, които се засилваха от ден за ден! Скока му до 1900 долара, няма общо с какъвто и да е 30 годишен цикъл! Всичко се случваше много бързо и си имаше своето моментно обяснение!
                          Ти ако искаш може да разглеждаш нещата в цикли и корекции, но аз съм на друго мнение!

                          Отделно при колапс на множество валути като евро и тези на развиващите се страни, може ли всичкия кеш да се натъпче в долари? Няма ли да имат опасения инвеститорите и за самия долар на по-късен етап?


                          Относно "спекулативните" позиции, то аз съм скептичен за подобен тип информация! Тези commercial hedgers, се влияят от общата ситуация на пазара. Това влияние, често е независимо от търсенето и предлагането, а кореспондира с очакванията за лихви и прочие, защото цената на златото изцяло зависи ЕДИНСТВЕНО от ситуацията при хартиеното такова! ДЕРИВАТИТЕ са тези, които определят неговата цена, към настоящия момент, а не търсене и предлагане на физика!
                          Last edited by DELCHO SMOKA; 30.11.2016, 11:57.

                          Коментар


                          • Какво значение има дали ще 1900 или 1100 долара. То е важно тука в момента какво мога да си купя ако реша да си продам монетката/кюлчето. В лева цената не е мръднала почти от върховете през 2011, тогава долара беше 1.33-1.34, а сега е 1.84. Като гледам еврото няма да е алтернатива на долара, камо ли пък юан, лира или йена (ептен рубла). Не ми изглежда вероятно и СПТ да заиграе по-сериозна роля в близкото бъдеще, така че злато/долар си остават скачени съдове като единствени алтернативи за световна валута.

                            Коментар


                            • Добре си го хванал това движение надолу, но този таргет 1100 не знам как си го определил. Ти си знаеш най-добре, но за мен ако стигне до 1100, шансовете да си прав това, че ралито е било в мечи пазар, стават доста големи. Сериозните подкрепи са почти стигнати. По-лесно ми е да ги определя при среброто, но би трябвало да се пада някъде 1150 при златото.
                              Бих си позволил да ти дам съвет, ако твърдо си решил да го играеш това движение докрай, поне да хеджираш някакъв процент от позицията до пробив на подкрепата. Или поне да имаш стоп, при който да прибереш нещо, тъй като си открил позицията достатъчно отрано. Какво и да решиш- успех.
                              Съвсем скоро се надявам да разберем накъде ще ходим.

                              @Black and white cat-foot
                              Венецуела - не съм запознат, но от това, което казваш разбирам, че златото е поскъпнало около два пъти, а потребителската кошница като цяло 7 пъти? При инфлация се увеличават цените на всички стоки, не само златото. Със същия успех може да се каже, че захарта или пшеницата са още по-добър хедж срещу инфлация.

                              В момента цената на хартиеното и физическото злато са обвързани. Докога ще е това, не знам дали някой знае. Усещам опит да говориш за "манипулции", а аз не толерирам тези приказки. Ако пазарът на злато е манипулиран "ей така", а другите- не, той би се държал по коренно различен начин /нещо, което аз лично не наблюдавам/. Тук бих казал, че пазарните цикли и сили не трябва да се подценяват. И в случай, че не е станало ясно - хартиеното злато се използва за трейд и може да предложи плюсове, когато става въпрос за трейдинг и винаги със стоп на позициите.
                              Никой не говори за инвестиции тук! Пак повтарям "хартиено злато" и ETFs са подходящи за трейдинг. Физическите метали и акции на miners са мястото, в което се инвестира, ако виждате потеницал в сектора.
                              Last edited by exxs; 30.11.2016, 11:44.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от exxs Разгледай мнение
                                Аз казах вторият най-дълъг.
                                Освен това онзи мечи пазар е много "консилидационно" ориентиран и именно той слага края на много важен цикъл, което се потвърждава от ралито в началото на хилядолетието.
                                А какви са настроенията на дъното - аз знам прекрасно (хубаво е че го казваш все пак). Края на миналата година, когато започна последния крак надолу, всички чакаха заветните $1000, които така и не видяхме /а твърде вероятно е и да не видим/.
                                Настроенията всъщност въобще не са за това, че златото ще излита. Последната информация, която гледах биковете бяха под 10%. Познай кога са били по-малко. Да, само Декември миналата година.
                                Лично моята прогноза: още едно локално дъно със спайк, което да бележи капитулацията. Като цяло среброто ако не задържи 15.80, нещата за металите не изглеждат розови следващите месеци. От друга страна над 17.40 вероятностите се изместват към това, че дъното е стигнато и следващите месеци следва да бележат значим ръст.
                                Доларът също е в много сходна позиция в момента, като вероятностите там са за корекция надолу, което добре би паснало с поскъпващи метали.
                                Но нека видим
                                като казваш пазар, предполагам говориш за хартиеното злато - където няма никаква доставка на злато и една унция физическото покритие няма и 2%

                                http://didthesystemcollapse.com/

                                не знам за кой път обяснявам, че пазар на злато има само в китай. в лондон и комекс са само деривати без никакво покритие

                                в този ред на мисли, може "златото" да стане и 100 долара защото деривати могат да се създават от банките колкото им скимне. и етф са опасни бтв защото на много от тях златото им е unallocated, за истинско злато чрез етф гледайте спрот
                                Last edited by Black and white cat-foot; 30.11.2016, 11:07.
                                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                                Коментар

                                Working...
                                X