IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение

    Много добре си прочел. Я сега обаче погледни колко струва една акция в Кока кола, защото през 1919 една унция злато е била 20,67$.
    Някак си не ми се вижда много реално да сравнявам нищо (визирам кока кола), с нещо (физическо злато), като първото както го има, така може да го няма след 1-10-100г. Предпочитам да оставя наследство от 10 унции, от колкото от 5 акции на Кока Кола, защото всяко хранително производство си има край и бива заменено в даден момент от друго хранително производство.
    Ти какво предпочиташ да бе получил сега като наследваство от потомците ти? 5 акции на Кола или 10 унции физическо злато?
    Отговори честно, не с "ако".
    а кока кола в началото е била кокаин+кофеин

    "Coca-Cola didn’t become completely cocaine-free until 1929"

    "for years Southerners called the stuff "dope" or "a shot in the arm," while soda fountains were called "hop joints" and Coke delivery trucks "dope wagons.""

    сега е захар
    "Sugar is overwhelmingly the major ingredient (other than water): one 600 ml bottle (≈20.29 U.S. fl. oz.) of Coca-Cola contains the approximate equivalent of 15 teaspoons of sugar"

    спокойно, след след 1-10-100г, ще минат на друг вид легален в съответното време наркотик. сериозно, това е сигурно най-злата корпорация в историята https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Coca-Cola




    destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

      Прави сте, хора. С вашия начин на мислене е най-добре да стоите далече от акциите и да купувате злато.
      ми ако сме с твоя начин на мислене кат те гледам с тоя Union Pacific мани мани, те чайниците напрайха егати влаковете стрели и линии толкоз километри само за 30г. колкот смешните глупаци от Union Pаcific не са напрайли за целия 20ти век .... не искам въобще да сравнявам самите влакове в Китай и САЩ ама изобще едните са в 22 век, а другите са спрели кат нащо БДЖ със Шкодите от 60та година в 20 век.....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
        За мен златото не е инвестиция, а защита и съхраниение на капитала при кризи, каквито очаквам в идните години. Не ме интересува дали ще изкарам +100% или +1000% за няколко години, а да знам, че след 10 години примерно ще мога да купя къща или образование за децата или ако нещо се случи с мен семейството ми ще има някакъв буфер.
        Златото е нещо извън системата на електронните пари, стъкмените банкови баланси и наливането на ликвидност.

        Ако сте свикнали да ходите само с карта в джоба златото не е за вас. Ако обичате кеша и шума на парите може да си вземете малко,колкото за зор заман.

        Колегата Грую ви го описа много добре като се почне от Лекс и ПЧБ и се стигне до Моста и Холдинг Пътища... та въпрос на личен избор и търпимост към риск.

        Имам няколко акции набелязани, но няма да ги пазаря с повече от 20% от свободния кеш при това само при нива които ми харесат! Сегашните не са хубави за купуване, а за кеширане.

        Имам и акции на БФБ и на немски.

        Поздрави и успех
        я има един разбрал жълтата ламперия за кво служи само с малка корекция ше го дефинирам така (съхранение на покупателна стойност във времето за извършена/дадена услуга/труд)..... а други такива като Илиев живеят в паралелната виртуална вселена на измислените глупости на Сашш ....
        Last edited by michaelis12; 27.02.2017, 10:44.

        Коментар


        • За мен златото не е инвестиция, а защита и съхраниение на капитала при кризи, каквито очаквам в идните години. Не ме интересува дали ще изкарам +100% или +1000% за няколко години, а да знам, че след 10 години примерно ще мога да купя къща или образование за децата или ако нещо се случи с мен семейството ми ще има някакъв буфер.
          Златото е нещо извън системата на електронните пари, стъкмените банкови баланси и наливането на ликвидност.

          Ако сте свикнали да ходите само с карта в джоба златото не е за вас. Ако обичате кеша и шума на парите може да си вземете малко,колкото за зор заман.

          Колегата Грую ви го описа много добре като се почне от Лекс и ПЧБ и се стигне до Моста и Холдинг Пътища... та въпрос на личен избор и търпимост към риск.

          Имам няколко акции набелязани, но няма да ги пазаря с повече от 20% от свободния кеш при това само при нива които ми харесат! Сегашните не са хубави за купуване, а за кеширане.

          Имам и акции на БФБ и на немски.

          Поздрави и успех

          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

            Става дума да Union Pacific, легендарна железопътна компания, която в днешно време превозва само товари. Трудно ми е да ти кажа колко пари би направил от IPO-то до сега, с всичките stock splits и реинвестирани дивиденти. Имай предвид, че в края на 19 век хората са държали акциите предимно за дивиденти и дивидентите са били много по-големи от сега.

            Но ето ти един друг пример. Някой си е направил труда да сметне възвръщаемостта от Кока Кола. IPO-то е през 1919 при 40 долара на акция. В края на 1993 една такава акция с всички stock splits и реинвестиран дивидент ти носят 2.1 милиона долара. (източник, ето тази книга - https://www.amazon.co.uk/Essays-Warr...+warren+buffet)

            Не е зле. Някъде бях чел подобно нещо за IBM.
            Много добре си прочел. Я сега обаче погледни колко струва една акция в Кока кола, защото през 1919 една унция злато е била 20,67$.
            Някак си не ми се вижда много реално да сравнявам нищо (визирам кока кола), с нещо (физическо злато), като първото както го има, така може да го няма след 1-10-100г. Предпочитам да оставя наследство от 10 унции, от колкото от 5 акции на Кока Кола, защото всяко хранително производство си има край и бива заменено в даден момент от друго хранително производство.
            Ти какво предпочиташ да бе получил сега като наследваство от потомците ти? 5 акции на Кола или 10 унции физическо злато?
            Отговори честно, не с "ако".

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение

              Според мен голяма част от феновете на златото са загубили пари на борсата. После са решили, че причината не е в тях а в самият пазар. Тогава са решили, че златото е съвършенната сигурност. За тях златото е емоция и никой не може да обори чувства с разумни доводи. Освен това е нормално да имат пропуски в познанията си. Иначе нямаше да губят пари. С времето възприемам повечето спорове за излишни. Всеки си има собствен път и никой не може да го разубеди.
              Тъй като се изказваш като последна инстанция, и то при положение че ти не си от тази група, да взема и аз да се изкажа като такъв, само дето ще съм една идея малко по-меродавен, защото съм от групата на хората, които харесват златото. Ще ти дам личен пример, за да няма ефимерни и химерни теоритични разсъждения на тема, ако пробие 7 пипса над 1240, ще отлети чак до 1240,0003 - нищо лично, просто не разбирате съвсем нашата психология, но пък за сметка на това сте по-твърди и уверени в писанията си от синя каска или червен кхмер

              Та така - аз съм на борсата още от 1993 май беше, когато с дядо ми купувахме великите и могъщи акции на ПЧБ, Хранков, Лекс и т.н. - велика история. После съм си купувал Химко, примерно, имал съм и Мостове, Пътища, малко ОЦК , Орга, Хим, Синергон и какво ли още не - нарочно ти казвам набутките, че да се хванеш за тях. Имал съм и много успешни сделки точно с горепосочените акции, все още пазя само и единствено една акция - Соди, макар и в малки обеми. Като цяло от борсата съм на плюс за новия век, старият е друга бира. Не съм си правил точна сметка колко - не е малко. Купувам злато активно от 2004, но имам злато още от Тошово време - баща ми купуваше златни и сребърни юбилейни монети от БНБ.

              Казвам горното, за да знаеш, че съм "откърмен" и със злато, и с акции, пък и някое имотче имам, то кой ли българин няма. Сега да ти кажа за емоцията - нямам емоция, ама никаква, не купувам злато, щото ми е много емоционално да гледам жълти търкалца, купувам го по една проста причина - то ми е хедж от една страна, а от друга - ми някакси не вярвам на друго освен злато и някой имот в София, дето да съществува след 50 години. При това без почти никакъв риск от моя страна - за която и да е акция това не е така - трябва да се следят сплитове, увеличения, евентуални дивиденти и какво ли още не.

              Сега имам свободни пари от "зестрата" на децата - не знам какво да ги направя точно в този момент. Най-безумният съвет, който бих дал на приятел, а и на себе си би бил да си купя акции. И то не зашото съм против самите акции - не, напротив, просто съм против цените им в момента. А златото - може и да не спечеля от него след 20 години, но със сигурност няма да загубя и което ми е по-важно - винаги мога да си го взема под мишница и да си го отнеса някъде - хайде то си вземи акцииките и бягай. Ще кажеш, че съм фаталист и може и да си прав, но тези в поколението около 40-те отлично помним как изгоряха парите на родителите ни през 1997 - и те вярваха в разни неща.

              П.С. И понеже обичате примерите - ето още един такъв - 20 000 лева на Флог (лични мои пари, книжката си я пазя) през 1989 струваха точно 179 лева през 2012 (ако не ме лъже паметта) - тогава разбрах за този Флог в дск и го закрих. Половин унция злато през този период струваше 1000 лева (Майка с дете - трудно се намираше) - най-балонираният актив по това време и сега е към 1300 лева. Един апартамент в София струваше толкова - 20К лева, сега можеш сам да си видиш колко е. Е, в Нови Пазар примерно пак беше толкова (20К лева), а сега е сигурно същата сума. Отвеян пример, но дано ме разбираш - хубава седмица и успехи ти желая!
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Все едно се сравняват ябълки с круши. За повечето хора, който не живеят от професионално инвестиране, най-добрата инвестиция за пенсионната възраст е 2-3 недвижими имота, пари в пенсионните фондове и злато/сребро. Без супер голямо напрежение си осигуряваш едни спокойни старини с такъв "портфейл". Какъв е шанса да уцелиш баш най-добрата акция като дадените от примерите?

                В крайна сметка ако имаш златна монета от преди 2600 години, стойността й е запазена, такива акции няма.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  Прави сте, хора. С вашия начин на мислене е най-добре да стоите далече от акциите и да купувате злато.
                  да промотираш акции на такива нива с такъв президент е все едно да промотираш софикс 2007-ма
                  за всичко си има време и в момента според мен акциите трябва да се мисли кога да се продават, за да се пазарят на по-ниски нива след време.

                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение

                    Според мен голяма част от феновете на златото са загубили пари на борсата. После са решили, че причината не е в тях а в самият пазар. Тогава са решили, че златото е съвършенната сигурност. За тях златото е емоция и никой не може да обори чувства с разумни доводи. Освен това е нормално да имат пропуски в познанията си. Иначе нямаше да губят пари. С времето възприемам повечето спорове за излишни. Всеки си има собствен път и никой не може да го разубеди.
                    И аз така мисля, загубили са от акции. При това за загубили в един бичи пазар. От златото също има голяма вероятност да загубят предвид на това, че най-вероятно ще го продадат в следващите 10 години.


                    Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    С времето възприемам повечето спорове за излишни. Всеки си има собствен път и никой не може да го разубеди.
                    В инвестирането има много лична психология. Човек трябва да е наясно със себе си. Трябва да е наясно най-малкото с три неща: (1) с толеранса си към риска, (2) какво разбира и какво не разбира и (3) дали има дисциплината стриктно да се придържа към (1) и (2).

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                      Прави сте, хора. С вашия начин на мислене е най-добре да стоите далече от акциите и да купувате злато.
                      Според мен голяма част от феновете на златото са загубили пари на борсата. После са решили, че причината не е в тях а в самият пазар. Тогава са решили, че златото е съвършенната сигурност. За тях златото е емоция и никой не може да обори чувства с разумни доводи. Освен това е нормално да имат пропуски в познанията си. Иначе нямаше да губят пари. С времето възприемам повечето спорове за излишни. Всеки си има собствен път и никой не може да го разубеди.

                      Коментар




                      • Прави сте, хора. С вашия начин на мислене е най-добре да стоите далече от акциите и да купувате злато.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от marin1 Разгледай мнение
                          Бертраме,
                          С цялото ми Уважение, много се пише за Еврейския начин на инвестиране/разпределение на печалбата, но напоследък всеки си го интерпретира както си знае/чул е/ изгодно му е.
                          А той е следният:
                          Печалбата се разпределя, както следва:
                          1. 1/3 в нова стока. т.е. разбирай реинвестиране в бизнеса
                          2. 1/3 в кеш
                          3. 1/3 в Злато
                          Евреите НИКОГА не са купували недвижими имоти/Земя! Ако трябва да бягат - няма как да ги вземат "под мишница" Това разбира се се промени последните 70 г. и сега са едни от най-големите земевладелци, респективно наемодатели. Но какво са 70 години спрямо 2000 да речем
                          да прав си.
                          малко съм го преиначил.. по модерно му.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                            Мишо бърка 2 основни типа хора. Едните си изкарват парите с някакви умения и мислят как и какво да направят, за да си запазят имането. По стар еврейски почин не инвестират, а държат имането си под формата на имоти,злато и валути...или с навлизането на модерните неща имоти,акции,злато и кеш.

                            Другата част мислят не толкова защитно и консервативно, а как да изкарат много пари от акции,деривати и тн инструменти. За тях цел е не да си запазят имането, а да го умножат, което вдига и риска.

                            Въпрос на избор е... бил съм и в двата лагера , но определено мога да кажа, че ако имате бизнес или професионални умения с които си докарвате добри доходи и ви остава да спестявате - еврейският модел е много по-щадящ нервната система и устойчив във времето. Факт доказан от ония хиени дето сега въртят световните финанси на върхът на малкия си пръст.

                            Мишо - ти като печен инвеститор/спекулант - замислял ли си се при едно затваряне на борсите или банките (Кипър,Гърция) с какъв кеш може да разполагаш и за колко време ще ти стигне....
                            ще кажеш пълни глупости... но Кипър доскоро Европейският Рай на схемите, капиталите и яката работа като цяло... е типичен пример какво може да се случи когато някой който може режи да загаси лампите.
                            +++++++++++++++++++++++++

                            Коментар


                            • ного интересно 1802 година с кво са се купували акциите..., аз мисла със злато..., та тогава...., златото с кво се е купувало

                              Коментар


                              • Бертраме,
                                С цялото ми Уважение, много се пише за Еврейския начин на инвестиране/разпределение на печалбата, но напоследък всеки си го интерпретира както си знае/чул е/ изгодно му е.
                                А той е следният:
                                Печалбата се разпределя, както следва:
                                1. 1/3 в нова стока. т.е. разбирай реинвестиране в бизнеса
                                2. 1/3 в кеш
                                3. 1/3 в Злато
                                Евреите НИКОГА не са купували недвижими имоти/Земя! Ако трябва да бягат - няма как да ги вземат "под мишница" Това разбира се се промени последните 70 г. и сега са едни от най-големите земевладелци, респективно наемодатели. Но какво са 70 години спрямо 2000 да речем
                                Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                                Мишо бърка 2 основни типа хора. Едните си изкарват парите с някакви умения и мислят как и какво да направят, за да си запазят имането. По стар еврейски почин не инвестират, а държат имането си под формата на имоти,злато и валути...или с навлизането на модерните неща имоти,акции,злато и кеш.
                                Last edited by marin1; 26.02.2017, 19:54.
                                remember remember the fifth of november

                                Коментар

                                Working...
                                X