IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

    Няма нищо еретично в кеша. Въпросът е че говорим за различни неща. Ти имаш определено очакване и се опитваш да TIME-ваш пазара разчитайки на своите познания и опит. Аз изложих стратегия която е неутрална от гледна точка на очакванията. И добрата новина е че стратегията бие 99%от пазарните участници. Не ме разбирай погрешно. Не твърдя че това е панацеята за успешно инвестиране. Факт е че има хора които успяват да докарат по-висока възвръщаемост от пазара, но те са 0.01%.
    В общи линии мотивацията ми беше да дам храна за размисъл и тези които намерят подхода за полезен ще се възползват рано или късно от него.
    Нещо интерсно м/у другото. Хората знаят че акциите носят по-висока доходност от другите активи, но малко хора са наясно че в дългосрочен план само 4% са реализирали 100% от доходността. 96% носят загуби. И само 86 компании което 0.3% от всички изследвани са донесли над половината от доходността! Исзледването обхваща 26000 компании на американските пазари от 1926г. Time the market and pick the winners е мноооооооого трудна задача. Така че както казах гуд лък.
    Ето ти още малко храна за размисъл- само с 2 актива- SVXY и кеш, и периодично ребалансиране, имаш по-добра доходност за единица поет риск от всички варианти на микса.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      не визирам златото като 100% стенд-бай опция то е само част, но според мен колкото и еретично да ви стои - една позиция кеш 50% от портфейла може да е по-добър избор в момента отколкото да се пазари сп на тези нива.

      пп аз самият имам голям проблем със държането на кеш-а ... все ме дърпа да го набухам някъде, но съм си давал сметка, че избързването с 'влагането' на кеша не винаги е добро..

      поздрави
      Няма нищо еретично в кеша. Въпросът е че говорим за различни неща. Ти имаш определено очакване и се опитваш да TIME-ваш пазара разчитайки на своите познания и опит. Аз изложих стратегия която е неутрална от гледна точка на очакванията. И добрата новина е че стратегията бие 99%от пазарните участници. Не ме разбирай погрешно. Не твърдя че това е панацеята за успешно инвестиране. Факт е че има хора които успяват да докарат по-висока възвръщаемост от пазара, но те са 0.01%.
      В общи линии мотивацията ми беше да дам храна за размисъл и тези които намерят подхода за полезен ще се възползват рано или късно от него.
      Нещо интерсно м/у другото. Хората знаят че акциите носят по-висока доходност от другите активи, но малко хора са наясно че в дългосрочен план само 4% са реализирали 100% от доходността. 96% носят загуби. И само 86 компании което 0.3% от всички изследвани са донесли над половината от доходността! Исзледването обхваща 26000 компании на американските пазари от 1926г. Time the market and pick the winners е мноооооооого трудна задача. Така че както казах гуд лък.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

        не визирам златото като 100% стенд-бай опция то е само част, но според мен колкото и еретично да ви стои - една позиция кеш 50% от портфейла може да е по-добър избор в момента отколкото да се пазари сп на тези нива.

        пп аз самият имам голям проблем със държането на кеш-а ... все ме дърпа да го набухам някъде, но съм си давал сметка, че избързването с 'влагането' на кеша не винаги е добро..

        поздрави
        Слушайте какво ви казва ED! Мъдър инвеститор е той

        Така че изборът е м/у това да си балансирано на + при всякакви събития, или да си много на + при конкретно развитие и очакване! GOOD LUCK and let the force be with you
        Bertram, какта казва Грую, ако знаехме със сигурност какво ще се случи, всички тука много бързо щяхме да станем милионери/милиардери. Но за съжаление това ще стане малко по-бавно

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

          Хората имат склонността да залитат в крайности! Дори и да има рестарт и златото да излети в небето този подход ще ти гарантира значително изпреварване на акциите с минимален риск за целия портфейл (дългосрочно). Златото може и да е налично, за да си на save side.
          От друга страна твоето очакване е че ще има голям финансов (а и не само) катаклизъм, който ще обезцени книжните платежни инструменти! С други думи залагаш на конкретен залог (очакване) за бъдещето. Времето е доказало че никой не може да отгатне бъдещето особено стойността на активите

          Така че изборът е м/у това да си балансирано на + при всякакви събития, или да си много на + при конкретно развитие и очакване! GOOD LUCK and let the force be with you
          не визирам златото като 100% стенд-бай опция то е само част, но според мен колкото и еретично да ви стои - една позиция кеш 50% от портфейла може да е по-добър избор в момента отколкото да се пазари сп на тези нива.

          пп аз самият имам голям проблем със държането на кеш-а ... все ме дърпа да го набухам някъде, но съм си давал сметка, че избързването с 'влагането' на кеша не винаги е добро..

          поздрави
          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
            Примерно, -39% за акциите за една година, това е периодът 1 януари 2008 - 1 януари 2009.
            Ясно. Сега като добавиш малко злато към микса и нещата стават още по-добри.

            Коментар


            • Примерно, -39% за акциите за една година, това е периодът 1 януари 2008 - 1 януари 2009.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                Това го разбирам като максимална и минимална възвръщаемост за предложението периоди? Това ли имат предвид?
                Да, показват максимална и минимална годишна възвръщаемост за пероид от 1г., 5г., 10г. и 20г. (Като са анализирали всички възможни периоди в рамките на 1950-2015г.)

                Също показват и средна годишна възвръщаемост (за акциите е 11.1%) за период от 20г.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  Да видим сега...
                  Пак не е иделано, но се вижда поне.

                  [ATTACH=CONFIG]n3183013[/ATTACH]
                  Това го разбирам като максимална и минимална възвръщаемост за предложението периоди? Това ли имат предвид?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                    коментираните стратегии са супер, НО има едно голямо НО... след последните години на брутални харчове от страна на правителства, население (развития свят) в момента има една много сериозна задлъжнялост..едно напрежение, което аз лично не виждам как може да остане до безкрай без някакви сериозни драми

                    та в този ред на мисли една такава балансирана система може да има много грозен старт (визирам идните 2-5 години) и после да е нужно десетилетие само да се компенсират щетите.

                    ще кажете, че съм много ченоглед, но се плаша като гледам популизма, който е залял европа и сащ .... това няма да свърши добре.

                    та въпроса е не дали системата е ок , а голямата система дали няма да ни изненада с един здравословен рестарт...виж тогава едно балансирано порфолио ще направи чудеса.

                    поздрави и успех на всички
                    Хората имат склонността да залитат в крайности! Дори и да има рестарт и златото да излети в небето този подход ще ти гарантира значително изпреварване на акциите с минимален риск за целия портфейл (дългосрочно). Златото може и да е налично, за да си на save side.
                    От друга страна твоето очакване е че ще има голям финансов (а и не само) катаклизъм, който ще обезцени книжните платежни инструменти! С други думи залагаш на конкретен залог (очакване) за бъдещето. Времето е доказало че никой не може да отгатне бъдещето особено стойността на активите

                    Така че изборът е м/у това да си балансирано на + при всякакви събития, или да си много на + при конкретно развитие и очакване! GOOD LUCK and let the force be with you

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                      Момци, вие хубаво ги пишете тези работи - аз лично съм ви много благодарен, макар че едва ли приложа стратегията, но вечно давате едно голямо НО - ребалансиране на портфейла поне веднъж годишно. Аз лично не ви разбирам, честно, ако знам какво ще стане догодина - ехеееей, не мултимилионерче, милиардерче ще стана за отрицателно време Та дайте малко повече инфо, пък да видим какво и що, шото иначе хубаво давате ГАГР, пък и всички данни, които изнасяте са плод на доста труд и са ценни (и на пипбел-а, и на ЕД, и на Мишо), но това НО яко обърква нещата за обикновените хорица - те си искат бай енд холд и толкова.
                      Ребалансиране не значи да предвиждаш какво ще се случи в бъдеще, а веднъж годишно (може и по-често) да ребалансираш съотношенията до оригиналните такива.
                      Ако микса в началото е 30/30/30% за SPY/TLT/GLD то след 1 година това съотношение ще е променено! Примерно златото и бондовете ще са се покачили, а акциите паднали (хипотетично) и съотношенията ще са различни например – 25/35/40. Целта е периодично да се балансира микса до оригиналните съотношения – в случая 30/30/30! Респективно продаваш злато и бондове и купуваш акции!
                      BTV обикновените хорица винаги губят или пропускат възможности освен, ако не се информират и разсъждават правилно! Предложения подход по същество е buy and hold, само че с няколко инструмента! Единствената работа на „обикновения човек“ е периодично да проверява какво е съотношението и да го връща в оригиналния му вариант!
                      Last edited by ED; 29.03.2017, 14:05.

                      Коментар


                      • коментираните стратегии са супер, НО има едно голямо НО... след последните години на брутални харчове от страна на правителства, население (развития свят) в момента има една много сериозна задлъжнялост..едно напрежение, което аз лично не виждам как може да остане до безкрай без някакви сериозни драми

                        та в този ред на мисли една такава балансирана система може да има много грозен старт (визирам идните 2-5 години) и после да е нужно десетилетие само да се компенсират щетите.

                        ще кажете, че съм много ченоглед, но се плаша като гледам популизма, който е залял европа и сащ .... това няма да свърши добре.

                        та въпроса е не дали системата е ок , а голямата система дали няма да ни изненада с един здравословен рестарт...виж тогава едно балансирано порфолио ще направи чудеса.

                        поздрави и успех на всички
                        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                        Коментар


                        • Момци, вие хубаво ги пишете тези работи - аз лично съм ви много благодарен, макар че едва ли приложа стратегията, но вечно давате едно голямо НО - ребалансиране на портфейла поне веднъж годишно. Аз лично не ви разбирам, честно, ако знам какво ще стане догодина - ехеееей, не мултимилионерче, милиардерче ще стана за отрицателно време Та дайте малко повече инфо, пък да видим какво и що, шото иначе хубаво давате ГАГР, пък и всички данни, които изнасяте са плод на доста труд и са ценни (и на пипбел-а, и на ЕД, и на Мишо), но това НО яко обърква нещата за обикновените хорица - те си искат бай енд холд и толкова.
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Според мене е важно да се обърне внимание, че при облигациите най-високата годишна възвръщаемост за който и да било период от 20г. (в рамките на 1950-2015) е 12%, а най-ниската е 1%.

                            При акциите е съответно 17% и 7%.
                            Last edited by Misho ILIEV; 29.03.2017, 11:55.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                              Сложи картина с по-добра резолюция че не се вижда
                              Да видим сега...
                              Пак не е иделано, но се вижда поне.

                              Click image for larger version

Name:	Returns.jpg
Views:	1
Size:	39.8 КБ
ID:	3183013

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                                Това е една нелоша картинка. [ATTACH=CONFIG]n3182933[/ATTACH]
                                Сложи картина с по-добра резолюция че не се вижда

                                Коментар

                                Working...
                                X