IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение


    Нот несесери. Аз си избирам времената със златен стандарт в началото на двадесети век. Никакъв феодализъм. Страхоотни партита, страхотни бужута
    И 90% от парите са пак кредит без да броим менителниците и записите на заповед, които също се използват за обмен.
    Last edited by Misho ILIEV; 23.07.2017, 13:43.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

      преди запада е копирал, сега изтока копира
      Китай измисля и първата читава система за конкурси за държавни чиновници. Подбират се най-талантливите от всички обществени прослойки. Създава се устойчив държавен апарат.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

        ти па не мое разбереш, парите са запазване право на извършена услуга за същата таква от отсрещната страна във времето къде дискаунти кви лихви кви 6лв. ?! Една маса струва 40кг. ябълки и толкоз що тре след време да ми даваш 80кг. ябълки ?! Масите да не се размножават сами след време ?
        Едно птиче в ръката струва колкото десет в гората

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Парите, на практика, са кредит. В момента в който някой даде нещо на друг или предостави услуга, срещу нещо в бъдеще и вече сме в кредит. Ако се върнем на бартера няма да има никакъв кредит. Но и ще живеем във ранния феодализъм. Което не е оптимално

          Нот несесери. Аз си избирам времената със златен стандарт в началото на двадесети век. Никакъв феодализъм. Страхоотни партита, страхотни бужута

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

            Барута, компаса, хартията и хартиените пари. Ние сме ги копирали отдавна тези неща
            преди запада е копирал, сега изтока копира
            destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

              Лихви ще има, защото ако ти обещая ябълките след 30 години ти вероятно ще искаш 80% дисконт от спот стойността на ябълките. И всъщност това ще е лихвата. Инфлация е трудно да има, защото не сме въвели абстрактна мярка на стойност. Но мнението на пазара за стойността на ябълките спрямо другите търгувани стоки може да се променя в следващите 30 години и стойността на хартията постоянно ще се променя в зависимост от мненията на участниците на пазара относно (1) бъдещтата стойност на 2 тона ябълки и (2) агрегираната преценка относно вероятността да спазя обещанитето си.
              ти па не мое разбереш, парите са запазване право на извършена услуга за същата таква от отсрещната страна във времето къде дискаунти кви лихви кви 6лв. ?! Една маса струва 40кг. ябълки и толкоз що тре след време да ми даваш 80кг. ябълки ?! Масите да не се размножават сами след време ?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                Образно казано икономиката на една държава е като икономиката на едно семейство.Купуваш това което можеш да си позволиш.Инак живееш върху дълг и чакаш съдия-изпълнител.
                Парите, на практика, са кредит. В момента в който някой даде нещо на друг или предостави услуга, срещу нещо в бъдеще и вече сме в кредит. Ако се върнем на бартера няма да има никакъв кредит. Но и ще живеем във ранния феодализъм. Което не е оптимално

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                  абе има ама не е много

                  https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ese_inventions
                  Барута, компаса, хартията и хартиените пари. Ние сме ги копирали отдавна тези неща

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение

                    каква стойност да има белешката ?! абсолютно никва, тва е договор/обещание за запазване право на услуга върху нещо което има реалната стойност т.е. ябълките щот ние не ядем нито ги пием тези белешки. Ти кат си издал квитанция за ябълки след 30г. ше важи що да не важи, а тука некъде да си видял лихви или инфлация ?! ми нема щот твойта квитанция важи за тва количество и след 50г.
                    Лихви ще има, защото ако ти обещая ябълките след 30 години ти вероятно ще искаш 80% дисконт от спот стойността на ябълките. И всъщност това ще е лихвата. Инфлация е трудно да има, защото не сме въвели абстрактна мярка на стойност. Но мнението на пазара за стойността на ябълките спрямо другите търгувани стоки може да се променя в следващите 30 години и стойността на хартията постоянно ще се променя в зависимост от мненията на участниците на пазара относно (1) бъдещтата стойност на 2 тона ябълки и (2) агрегираната преценка относно вероятността да спазя обещанитето си.

                    Коментар


                    • бонус

                      How China Steals US Technology for Profit | China Uncensored





                      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                        Това филмче е доста добре обяснява глобалните дисбаланси само в две минути:

                        https://www.youtube.com/watch?v=eM9OxAdOT0Y

                        Но знам, че ти не се кефиш на английския език.

                        Най-просто казано, за да може един да изнася и да има положително търговско салдо, друг трябва да внася и да пуска в замяна обещания, че в един прекрасен ден ще даде нещо в замяна. Примерно издава хартия, която казва ще ти дам 100 млн. тона зехтин, ама утре.
                        Образно казано икономиката на една държава е като икономиката на едно семейство.Купуваш това което можеш да си позволиш.Инак живееш върху дълг и чакаш съдия-изпълнител.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          Има ли нещо, което да се е родило там?
                          абе има ама не е много

                          https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ese_inventions


                          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                            Leider spreche ich sehr wenig Deutsch um zu das ferstehen ;-)

                            Ако аз последните 30 години съм произвеждал по 100 тона ябълки годишно и ти напиша една бележка, че обещавам да ти доставя 2 тона при следващата реколта, тази бележка има ли стойност или не? Да предположим, че правната система под чиято юрисдикция сме признава тези бележки като валидни тразакции, които пораждат права и задължения. Да предположим също, че последните 30 години съм издал десетки подобони бележки и винаги съм доставял обещаните ябълки.

                            Ако кажеш, че една такава бележка няма никаква стойност, тогава съм съгласен, че и парите нямат никаква стойност.
                            каква стойност да има белешката ?! абсолютно никва, тва е договор/обещание за запазване право на услуга върху нещо което има реалната стойност т.е. ябълките щот ние не ядем нито ги пием тези белешки. Ти кат си издал квитанция за ябълки след 30г. ше важи що да не важи, а тука некъде да си видял лихви или инфлация ?! ми нема щот твойта квитанция важи за тва количество и след 50г.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Hermes73 Разгледай мнение

                              Проблема в еврозоната според мен е породен от дълговете взети да се поддържа стандарт на живот.Ако за една Гърция след присъединяването и нивата по лихвите бяха останали на нивата на които са били преди това -12-15% нямаше да се случи дълговата криза.Проблема не е във валутата а в прекаленото много дълг заради осредняването на лихвените нива.Гърка щеше да си взима 400-600 евро заплата.Ако дадена държава трябва да защити например селското си стопанство просто слага мита.Общия безмитен пазар и прекалено многото дълг доведоха до срива в слабите членки на еврозоната.
                              Това филмче е доста добре обяснява глобалните дисбаланси само в две минути:

                              https://www.youtube.com/watch?v=eM9OxAdOT0Y

                              Но знам, че ти не се кефиш на английския език.

                              Най-просто казано, за да може един да изнася и да има положително търговско салдо, друг трябва да внася и да пуска в замяна обещания, че в един прекрасен ден ще даде нещо в замяна. Примерно издава хартия, която казва ще ти дам 100 млн. тона зехтин, ама утре.
                              Last edited by Misho ILIEV; 23.07.2017, 13:07.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                                Много наскоро имах възможност да си поговоря с интересна и състоятелна бизнес дама, ръководеща маркетинговия отдел на международна компютърна фирма на китайци, разпространяваща продукта си в Европа. Естествено сещаш се, че съм я нападнала с хиляди въпроси за китайците, тъй като тя работи с тях отвътре. Уви, те имат потенциал да се справят със ситуацията и след като са ни догонили, независимо, че тълпата им е кошер с пчели работнички. Имат и мозъци, имат и лидери.

                                Възможно да се установи някакво равновесие изток-запад и нещата да се поуспокоят. Обаче...при обратен превес на силите Европа трябва добре да си опича акъла.

                                Може би единственото позитивно нещо е, че китайската култура цени златото и би го вкарала отново в действие.
                                Както казва power grid, има закони и никой не е над тях. Икономическите закони не прощават. Най-малкото има mean reversion. Всъщност какво са направили китайците освен да копират западни бизнес модели? Има ли нещо, което да се е родило там?
                                Last edited by Misho ILIEV; 23.07.2017, 13:06.

                                Коментар

                                Working...
                                X