IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане на печалби от сделки с акции на борси в ЕС

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
    Сигурен ли си, че ще затвориш сделката?
    Да не се окаже, че оставаш с дълга в US и къса в Германия
    Е единствения начин да направи това е да си я е купил физически. Или поне някаква разписка да има.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение
      Имам предвид сделка с акции на американски комапнии, които обаче се търгуват на американски борси.

      В случая - AAPL. Купил съм (на добра цена слава Богу) на нюйоркската борса, но мога да избера къде да я продам - търгува се на няколко германски борси например. Цената като че ли в Германия е по-неизгодна (но не много), но ако спестя 10% данък върху печалбата може да се окаже по-изгодно.

      Въпросът ми е - ако купя акции на американска (или друга неевропейска) компания на US борса, но ги продам на борса в ЕС това дали прави печалбата необлагаема?
      Сигурен ли си, че ще затвориш сделката?
      Да не се окаже, че оставаш с дълга в US и къса в Германия

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение
        необлагаема е.
        и престанете да ме занимавате с ваще жълти стотинки. Ние милионите от големите компании неможем да си приберем ше тръгне някой с вас да се занимава. Никой няма да тръгне да се занимава с вашите 7-800 лв данъци. на 10 човека в държавата
        Колега, защо реагираш така? Нали форумът е да обменяме информация и да си помагаме? Просто искам да съм коректен. Никога не знаеш данъчните кога ще се заядат с теб. Ако има сравнително прост законен начин да спестя дори 100 лв данък - с радост ще го използвам.

        И благодаря за информацията.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение
          Имам предвид сделка с акции на американски комапнии, които обаче се търгуват на американски борси.

          В случая - AAPL. Купил съм (на добра цена слава Богу) на нюйоркската борса, но мога да избера къде да я продам - търгува се на няколко германски борси например. Цената като че ли в Германия е по-неизгодна (но не много), но ако спестя 10% данък върху печалбата може да се окаже по-изгодно.

          Въпросът ми е - ако купя акции на американска (или друга неевропейска) компания на US борса, но ги продам на борса в ЕС това дали прави печалбата необлагаема?
          необлагаема е.
          и престанете да ме занимавате с ваще жълти стотинки. Ние милионите от големите компании неможем да си приберем ше тръгне някой с вас да се занимава. Никой няма да тръгне да се занимава с вашите 7-800 лв данъци. на 10 човека в държавата

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
            Дай пример с акции.

            На щатски борси обикновено се търгуват АДР-и върху европейски акции.
            Имам предвид сделка с акции на американски комапнии, които обаче се търгуват на американски борси.

            В случая - AAPL. Купил съм (на добра цена слава Богу) на нюйоркската борса, но мога да избера къде да я продам - търгува се на няколко германски борси например. Цената като че ли в Германия е по-неизгодна (но не много), но ако спестя 10% данък върху печалбата може да се окаже по-изгодно.

            Въпросът ми е - ако купя акции на американска (или друга неевропейска) компания на US борса, но ги продам на борса в ЕС това дали прави печалбата необлагаема?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
              "Доходите от разпореждане с финансови инструменти" според мен са печалбите от покупко-продажбите и не се отнасят за дивидентите. Тоест, дивидентите се облагат, обаче има едни спогодби за избягване на двойното данъчно облагане, които как се (или не се) прилагат е сложен въпрос.
              дивидентите се облагат при източника

              Коментар


              • а според вас получените премии от европейски опции как се третират. Реално при продаването на опцията просто я шортя като цената в идеалния случай клони към нула

                Коментар


                • "Доходите от разпореждане с финансови инструменти" според мен са печалбите от покупко-продажбите и не се отнасят за дивидентите. Тоест, дивидентите се облагат, обаче има едни спогодби за избягване на двойното данъчно облагане, които как се (или не се) прилагат е сложен въпрос.
                  Два прости метода за легално намаляване на данъците

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от T3 Разгледай мнение
                    Някой има ли представа дали печалба от търговия с акции е облагаема ако акциите са купени на американска борса, но продадени на европейска?
                    Дай пример с акции.

                    На щатски борси обикновено се търгуват АДР-и върху европейски акции.

                    Коментар


                    • Някой има ли представа дали печалба от търговия с акции е облагаема ако акциите са купени на американска борса, но продадени на европейска?

                      Коментар


                      • ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
                        Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
                        1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
                        а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
                        б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
                        2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
                        а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
                        б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
                        в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
                        г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
                        3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;

                        § 1, т. 11. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) "Разпореждане с финансови инструменти" за целите на чл. 13, ал. 1, т. 3 са сделките:
                        а) с дялове на колективни инвестиционни схеми, акции и права, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; права за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
                        б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
                        в) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

                        ЗАКОН ЗА ПАЗАРИТЕ НА ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ
                        Чл. 73. (1) Регулиран пазар е многостранна система, организирана и/или управлявана от пазарен оператор, която среща или съдейства за срещането на интересите за покупка и продажба на финансови инструменти на множество трети страни чрез системата и в съответствие с нейните недискреционни правила по начин, резултатът от който е сключването на договор във връзка с финансовите инструменти, допуснати до търговия съгласно нейните правила и/или системи, лицензирана и функционираща редовно в съответствие с изискванията на този закон и актовете по прилагането му.
                        (2) Регулиран пазар е и всяка многостранна система, която е лицензирана и функционира в съответствие с изискванията на дял III от Директива 2004/39/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от stoil2 Разгледай мнение
                          А какво ще рече регулиран пазар? На борсата Xetra във Франкфурт са търгувани.
                          Това е регулиран пазар, не са облагаеми.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bate Goiko Разгледай мнение
                            Така е за всички сделки с акции сключени на регулиран пазар в ЕС.
                            А какво ще рече регулиран пазар? На борсата Xetra във Франкфурт са търгувани.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от stoil2 Разгледай мнение
                              За 2012 имам печалба от сделки с акции на борси в ЕС. Когато си отварях сметката в Булбанк ми казаха че такива печалби не се облагат и не следва да се декларират. Това така ли е и ако да кой закон/член го регламентира?
                              Така е за всички сделки с акции сключени на регулиран пазар в ЕС.

                              Коментар


                              • Данъчно облагане на печалби от сделки с акции на борси в ЕС

                                За 2012 имам печалба от сделки с акции на борси в ЕС. Когато си отварях сметката в Булбанк ми казаха че такива печалби не се облагат и не следва да се декларират. Това така ли е и ако да кой закон/член го регламентира?
                              Working...
                              X