IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дивиденти, дивиденти, ДИВИДЕНТИ !!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Ама ти ако underperform-ваш пазара това не значи, че си на загуба. Вярно, поел си по-голям риск ако си стокпикър и си направил по-малка възвръщаемост, което не е умно. Но да кажеш, че си "на загуба" за мене не е коректно
    Какъв ти е еталона, който определя дали си на печалба?
    Просто да изкараш някой лев над първоначалната инвестиция ли?
    Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
    ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

    Коментар


    • Ама ти ако underperform-ваш пазара това не значи, че си на загуба. Вярно, поел си по-голям риск ако си стокпикър и си направил по-малка възвръщаемост, което не е умно. Но да кажеш, че си "на загуба" за мене не е коректно

      Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

      Ако си направи портфейл от различни сектори, да си го дисконтира с доходността на пазара.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
        Аз не мога да защо изобщо се води този спор..Импето вади някакви центове дивидент и обеснява за висока доходност.. Никъде не срещнах общата сума на годишните дивиденти..
        А аз не разбирам - не ти ли минава мисълта: "Ако вкарам 50 Б в някои от компаниите на Импето, ще правя 2.5 Б годишна дивидентна доходност"? Защото - както каза Паричков - процентът е важен.

        Общата сума на годишните ми дивиденти е четирицифрена - засега толкова
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Така може да направиш портфейл със завидна възвръщаемост и пак да го изкараш, че бил на загуба... Което е малко странно за мене


          И аз туй му казах: просто ВИНАГИ има по-добра инвестиция - т.е. - както каза оня джадай-наркоман: "Винаги има по-голям рибок !!!"
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            Така може да направиш портфейл със завидна възвръщаемост и пак да го изкараш, че бил на загуба... Което е малко странно за мене
            Ако си направи портфейл от различни сектори, да си го дисконтира с доходността на пазара.
            Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
            ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

            Коментар


            • Така може да направиш портфейл със завидна възвръщаемост и пак да го изкараш, че бил на загуба... Което е малко странно за мене

              Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

              Защото инвестицията му носи риск, затова.
              Ако дисконтира с безрисковата, ще излъже сам себе си.

              Вече се коригирах по-долу. За дисконтов процент се взема доходността от сходна инвестиция в същия сектор.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Аз не мога да защо изобщо се води този спор..Импето вади някакви центове дивидент и обеснява за висока доходност.. Никъде не срещнах общата сума на годишните дивиденти..
                E, това няма значение. Процентите са важни

                А и ти ако имаш 15 американски акции и гледаш тримесечния дивидент от само една от тях, наистина може да изглеждат малки, но ако погледнеш за цялата година и за целия портфейл, сумата може и да не е толкова малка. Особено на фона на лихвата в банките

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  И аз не мога да разбера защо Импето ще дисконтира с процента от най-добрата си доходност, а не с "безрисковата"?
                  Защото инвестицията му носи риск, затова.
                  Ако дисконтира с безрисковата, ще излъже сам себе си.

                  Вече се коригирах по-долу. За дисконтов процент се взема доходността от сходна инвестиция в същия сектор.
                  Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                  ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                  Коментар


                  • Аз не мога да защо изобщо се води този спор..Импето вади някакви центове дивидент и обеснява за висока доходност.. Никъде не срещнах общата сума на годишните дивиденти..

                    Коментар


                    • И аз не мога да разбера защо Импето ще дисконтира с процента от най-добрата си доходност, а не с "безрисковата"?

                      Коментар


                      • Виж какво допълних в поста.
                        Казах доходност от сравнима по риск инвестиция.

                        Сметни за 3 години същата сметка на някоя автомобилна фирма със сходен профил на Форд, ти си избери, но бъди обективен. Виж доходността там и сметни твойта.

                        Ако дисконта е по-малък от 5% може би ще си на плюс. Но бъди честен със себе си. Търси аналогична компания, или има секторни доходности - виж за автомобилна индустрия. Такива ми ти работи.

                        прав си, че не трябва да се търси най-доброто, щото човек се гръмва. затова има портфейли - за диверсификация. По-малко риск, но и по-малко нагувичване
                        Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                        ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                        Коментар


                        • Беев: напразно си се морил да пишеш кат` тако`а.

                          От пръвото изречение разбрах какво си искал да кажеш.

                          Не мога да сметна дисконтовото - преди да съм драснал.Какво да се прави - понякога човекът губи. Както казах - като драсна - ще се оплача - защото ми писна десет години да ме бъзикат само с неква Саламаджийница, досадно е - поне да ме побъзикат малко с Ford. Ако се изплъзна без загуби - тогава не знам.

                          Но по твоята логика: всеки туканка е на загуба - защото винаги има по-добра инвестиция. Ако миналата година бях продал всичко и бях набил парите само в Жаби, щях да направя 13-15%. Ако 15-а година януари бях продал всичко и бях си купил една бала рублички, щях да направя 40-50%. Ако след това бях продал рубличките и бях си купил Биткойнченца - които да продам януарий, щях да направя 6000%.

                          И т.н. Ако тръгнем да си правим такива сметки, накрая може да се фърлим от прозорецът.
                          Last edited by Императорът; 08.09.2018, 16:28. Причина: Депресия - и - пьяу: долу.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                            Беев - здравей, не ти разбрах добре въпросът. Не искам да си правя сметки преди да драсна, тогава ще - знам на колко ме отърва горе-долу да драсна, да видим ще успее ли да докара дотам... или пък да държа още година?
                            Нали парите имат стойност, която зависи от времето?
                            Ако сега имаш 100 лева в ръката, те нали струват повече от 100 лв., които ще получиш след 3 години? Най-малкото можеш да ги туриш в бамката за лихва

                            И обратно.
                            100-те лева, които получаваш днес, са по-евтини от 100-те лева, които си имал преди 3 години. Капиш?

                            Пак обяснявам.
                            Преди три години си имал 100 лв. Ти си ги дал за акции на Форд.
                            През тези три години си получил общо, да кажем, 15 лв. дивиденти (5% на година, не е лошо).
                            Сега цената на акциите се доближава да стойността, на която си купил (така каза) и пак ще получиш обратно около 100 лв. демек.
                            Имаш общо 115 лв., ако не си реинвестирал дивидента.

                            Да, ама стоте лева които получаваш сега, са по-евтини от 100-те лева, дето си дал преди три години (сам знаеш какво си купувал със 100 лв. преди 3 години, и какво можеш да купиш сега от магазина например). Т.е. трябва да намериш стойността на 100-те лева сега, в сравнение със 100-те лева, които си дал преди 3 години. Ако всяка година си получавал грубо по 5 лв., ще трябва да ги дисконтираме и тях за съответния период ( 5 лв. сега са по-евтини от 5 лв. миналата година). Това се нарича дисконтиране, или привеждане на стойностите на приходите от инвестицията към стойността на началната инвестицията.

                            Дисконтовия процент обикновено се избира като тоталната доходност, която си могъл да реализираш от сравнима по риск инвестиция. Нормално би било да направиш такава сметка за 3 години на някоя автомобилна компания, сравнима с Форд. Или вземи секторна доходност на автомобилна индустрия - има и подсектори.
                            Аз казах, че трябва да избереш най-добрата тотална доходност, която си реализирал от твоите инвестиции през последните 3 години, щото ако беше набутал там 100-те лева, щеше да е най-добре за портфейла ти. Но това май не е най-правилното.

                            Ако най-добрата ти тотална доходност е била 7% примерно, израза става следния:

                            NPV(инвестиция) = -100 + 5/(1.07) + 5/(1.07)2 + (100 + 5)/(1.07)3
                            нетна сегашна стойност (NPV), или колко точно кинта си спечелил от цялата работа НЕТО, давайки 100 кинта преди 3 години!!!
                            (първата стойност е със знак минус, щото излиза от джобът ти, което влиза е със знак плюс)

                            -100 + 4.67 + 4.37 + 85.71 = -5.25 лв.

                            Ако най-добрата ти тотална доходност е била 7%, крайният ти резултат от Форда е минус 5.25 лв. или -1.72% на годишна база.
                            И да ти го разбия по 6-месечия дивидента, пак ще си на минус, просто ще е минус 4.85 лв. примерно (40 ст. по-малко да кажем). не ми се смята, може сам да го сметнеш по формулата, процента за 6-месечие ще ти е 3.5%, но периодите ти ще са 6, а не три, и дивидентите ти ще са по 2.50 лв., а не 5 лв.

                            Трябва да разкараш Форда на 106.50 лв.да излезеш на 0 с цялата инвестиция, ако дивидентите ти са 5% годишно, а дисконтовия процент е 7%.

                            Е, сега схващаш ли времевата стойност на парите?
                            и тоталната доходност?
                            Last edited by Kildirim_Bei; 08.09.2018, 16:40.
                            Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                            ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнение
                              ето инфо за испанските дивиденти
                              http://subefotos.com/ver/?951e317872...43f442663o.jpg
                              Това: с данък/без данък? На бас че не отчитат данъкът - така правят всички. Единственото дето ме интересува донякъде на пръв поглед, то е Repsol - защото обичам слуз.

                              Пусни това - ако искаш - в темата за испански, португалски и италиански акции, защото е полезна информация - да го гледат хората.

                              Беев - здравей, не ти разбрах добре въпросът. Не искам да си правя сметки преди да драсна, тогава ще - знам на колко ме отърва горе-долу да драсна, да видим ще успее ли да докара дотам... или пък да държа още година?
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                                Ако -1% е изгаряне както казваш,то какво е твоето -50% от Форд ?
                                Вчера каза: -25%. Кога станаха -50%, бе - Вълчане? Утре ще кажеш, че са -90%.

                                Твърдиш, че си математик и че от "три акции" съм "минус 80-90%" - още чакам с интерес да ми кажеш кои са те - а не само - бльъ-бльъ. Нали си ги "гледал"?
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X