IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Вие, не помните ли как 2007 година, ДСК и БУЛБАНК, ПРОДАДОХА АКТИВИ ЗА НАД 50 МЛН.ЛВ за една две сесии и всичко тръгна надолу от тогава, минаха 8 години, нали не смятате, че тогава е било случайно или ще бъде в бъдеще !!?????

    Тези банки не само не бяха разследвани, но и ги има същите хора на работа там, СЛЕД КАТО БАНКИТЕ, основните играчи на този пазар са се държали някога така, дали НЯМА ДА ГО ПОВТОРЯТ!!! ???

    Много добре за инфраструктурата на капиталовия ни пазар е тоя фонд, но щом един двама от големите играчи могат да прецакат останалите, как да създадем ефективен капиталов пазар, като в западна Европа!!???
    Last edited by Птица; 04.12.2016, 20:05.

    Коментар


    • Според мен ще ползват кеша не толкова да ребалансират (от дискусиите става ясно, че не им се налага), а да крепят/надигат цените. Това е нещото, което могат да продават и ще генерира опашката инвеститори пред вратата на фонда...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Petar Разгледай мнение

        Ами аз го разбирам така че имаме 4 акции в софикс с тегло повече от 10% даже не от 5%. Така че излиза че ако фонда репликира точно или доста близо Софарма (13,64%), Монбат (11,10%), Атера (10.93) и ХИМ (11,18) са в нарушение защото повече от 40% от парите на фонда ще са в такива акции с повече от 5% тегло и дължат обяснение на КФН и план до кога това ще бъде променено. Иначе да за срока е така до 7ми Януари имат време да ги нагласят и процентите и парите.
        прибави стара планина с 8,24% и албена 7,2%

        и уравнението става невъзможно , но въпреки това КФН е разрешило на Експат да създадат ЕТФ върху Софикс

        трябва да се види по какъв начин АЛФА-Софикс спазва същото ограничение от 2014 година насам

        от една страна решение на проблема би могло да бъде увеличение на дружествата в Софикс на 20 броя, но тогава пък има опастност в Софикс да влезнат още бутикови акции като ХВАР и Трасе-то ............... тогава какво ще правим?!?!?!?

        трябва да се приемат още задължения към емитентите за влизане в индекса, но както писах по-рано истината е:

        На БФБ нямаме толкова дружества които да покриват критериите за влизане в подобни фондове върху индекси.

        За тези мащаби с които Експат искат да работят на БФБ няма подходящите дружества

        С вилица са тръгнали супа да ядат

        Ще се изкривява пазара в едната и в другата посока, а накрая Никиту и Нянков ще са ни виновни всеки път когато влизат/излизат няколко милиона от фонда (респективно от борсата).

        Трудно е начинанието, но им пожелавам успех. Ясно е, че не можем да им помогнем, но нека поне не им пречим...



        Last edited by polki; 04.12.2016, 01:38.
        fuск the bеаr - give me the bееr

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

          Гледам че си прочел проспекта на Софикс фонда ..
          Много лесно може да направим някакво подобие на план за действие на фонда...
          Началото е 22 милиона -----дата ,балансиране .... дата.
          Следват - слагаме средно 15% кеш във фонда....като се намалява броя на акциите с количеството и пропорционално на теглото на дадена акция...
          Слагаме това правило което не го разбрах за 40% над 5% участие ...
          И чакаме изпълнението....
          Ами аз го разбирам така че имаме 4 акции в софикс с тегло повече от 10% даже не от 5%. Така че излиза че ако фонда репликира точно или доста близо Софарма (13,64%), Монбат (11,10%), Атера (10.93) и ХИМ (11,18) са в нарушение защото повече от 40% от парите на фонда ще са в такива акции с повече от 5% тегло и дължат обяснение на КФН и план до кога това ще бъде променено. Иначе да за срока е така до 7ми Януари имат време да ги нагласят и процентите и парите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nyankov Разгледай мнение
            BGX привлича най-големите институционални инвеститори

            Днес Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF получи поръчки за издаване на дялове на първичен пазар на обща стойност над 22 милиона лева от четири пенсионни дружества, управляващи едни от най-големите по размер пенсионни фондове в България – ПОК „Доверие", ПОД „Алианц България", „НН" ПОД и ПОК „ДСК Родина". Индексният фонд с борсов код BGX достига по този начин над 24 милиона лева стойност на активите по-малко от месец и половина след регистрирането му за търговия на борсата на 27-ми септември. Това е сериозен вот на доверие за инструмента, който е трайно сред най-ликвидните позиции на БФБ-София.

            Днешният ръст ще позволи на Експат Асет Мениджмънт – управляващото дружество на фонда – да продължи с плана си за раздвижване на българския капиталов пазар, като стартира процедура за крослистинг на дяловете на фонда за борсова търговия на голям чужд пазар. По този начин достъп до фонда ще могат да получат инвеститори от цял свят, което допълнително ще увеличи размера му. Целта на Експат Асет Мениджмънт е индексният фонд върху SOFIX да се превърне в трансмисията за по-големи капиталови потоци от чужди инвеститори към българския капиталов пазар, като те може да доведат от своя страна до осезаем ръст на цените на Българска Фондова Борса – София.

            Управляващото дружество на фонда води разговори за приобщаването и на други големи институционални инвеститори към този важен за българската финансова система проект.
            60 дни течат от 7 ноември.....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Petar Разгледай мнение

              Йеп. Въпрос за поне 20 милиона лева Но там идва странното защото реално няма да могат максимално близо никога да реликрат индекса. Единствения вариант е увеличение на бройките на компаниите във индекса и вместо ХВАР да излезе може просто да добават едни 5 бройки да станат 20 и така да се случат и други филми. Мисля си тук разни работи ...
              Гледам че си прочел проспекта на Софикс фонда ..
              Много лесно може да направим някакво подобие на план за действие на фонда...
              Началото е 22 милиона -----дата ,балансиране .... дата.
              Следват - слагаме средно 15% кеш във фонда....като се намалява броя на акциите с количеството и пропорционално на теглото на дадена акция...
              Слагаме това правило което не го разбрах за 40% над 5% участие ...
              И чакаме изпълнението....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                аз все още си мисля, че ще усилят покупките и така ръста на индекса декември. Така ако пробием 620 ще е добра възможност за продаване на ЕТФа на чужденци!
                Дано успеят и догодина ще е.......

                п.п. не трябваше ли да излязат резултатите от проверката на ПОК и дали не чакат това едни ПФ, за да рециклират малко акции тук?

                Нали казаха че чакат и други ПФта да инвестират в тях тоест ще балансират при влизането им. Вярвам че се договарят и пакети на някой от неликвидните да няма прекалено надути цени. В крайна сметка идеята е да се балансира на нормални пазарни цени а не да се набута набързо фонда и после да пострада ръста.



                Коментар


                • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
                  Проблем едва ли ,ще заменят Холдинг Варна със Зърнени или Доверие и проблема е решен.
                  Групата на Хим са вече с около 20% тегло в Софикс и е по вероятно Холдинг Варна да го заменят с някой извън групата тоест Зрънчо отпада за мен. Доверие е опция и според мен ще даде ръст на Софикс понеже има видим ръст на печалбата и е доста ниска като цена но има още няколко от БГ40 които са опции. Поне аз се надявам да не е Еврохолд че ще тежи негативно на Софикс.


                  Най добре Софикс да се увеличи на 20 или 25 компании но това все още не се говори. Подхвърля се че може да увеличат компаниите но дали и кога ?




                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                    възможен извод - чакат много кеш отнекъде и са инвестирали предварително. т.е. например ако им налеят още 20 милки - тия 60% в такива акции ще станат 30%...
                    Йеп. Въпрос за поне 20 милиона лева Но там идва странното защото реално няма да могат максимално близо никога да реликрат индекса. Единствения вариант е увеличение на бройките на компаниите във индекса и вместо ХВАР да излезе може просто да добават едни 5 бройки да станат 20 и така да се случат и други филми. Мисля си тук разни работи ...

                    Коментар


                    • аз все още си мисля, че ще усилят покупките и така ръста на индекса декември. Така ако пробием 620 ще е добра възможност за продаване на ЕТФа на чужденци!
                      Дано успеят и догодина ще е.......

                      п.п. не трябваше ли да излязат резултатите от проверката на ПОК и дали не чакат това едни ПФ, за да рециклират малко акции тук?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Petar Разгледай мнение

                        Така е мин 5% - макс 30%, и още по интересно става когато се зачетеш че не може повече от 40% от активите на фонда да са в акции които са със повече от 5% тежест във фонда, тоест в момента са близо 60%. Има 8 компании и 57,24% в такива акции, което подлежи на регулация и също имат 60 дни в случая да го оправят. Тоест хем се опитва да реплекира индекса хем има вътрешни спирачки, които са сложени. Скоба - Тези 60 дни са само в случай на форсмажорни обстоятелства, като наливането на 20 милки за един ден. Иначе при купуване на 20, 40 или 60к дяла не би трябвало да има подобен период.
                        възможен извод - чакат много кеш отнекъде и са инвестирали предварително. т.е. например ако им налеят още 20 милки - тия 60% в такива акции ще станат 30%...
                        Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                          Чисто теоритически няма как да поддържаш 30% кеш и позициите ти да са балансирани. А щом го има това като вариант в проспекта, всичко е чисто и за фонда, и за КФН, и за вложителите.... Пак повтарям обаче, че не съм 100% сигурен за този допустим кеш.

                          П.П. За да не говоря наизуст, мернах това в проспекта от пръв поглед:
                          "Във всеки един момент поне 70% от активите на Фонда да бъдат в акции и права, съставящи Референтния индекс, освен в следните случаи"
                          Така е мин 5% - макс 30%, и още по интересно става когато се зачетеш че не може повече от 40% от активите на фонда да са в акции които са със повече от 5% тежест във фонда, тоест в момента са близо 60%. Има 8 компании и 57,24% в такива акции, което подлежи на регулация и също имат 60 дни в случая да го оправят. Тоест хем се опитва да реплекира индекса хем има вътрешни спирачки, които са сложени. Скоба - Тези 60 дни са само в случай на форсмажорни обстоятелства, като наливането на 20 милки за един ден. Иначе при купуване на 20, 40 или 60к дяла не би трябвало да има подобен период.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            Чисто теоритически няма как да поддържаш 30% кеш и позициите ти да са балансирани.
                            голям теоритик стана .................. ще се наредиш до Каро след малко...

                            я си представи, че фонда има 25 мнл.лв. активи от които 30% са в кеш (7,5млн.лв.)

                            остават им едни 17,5 мнл. лв. които трябва да се разпределят максимално близко до тежеста на отделните акции от индекса

                            тежеста на ХВАР е 4,56% което означава, че от въпросните 17,5 млн. трябва да имат 800 000 лв. вложени в тази акция

                            по същия начин се процедира и за другите акции от индекса, а кеша нека си е 30% щом няма ограничение за него

                            е така се балансира ЕТФ-а
                            fuск the bеаr - give me the bееr

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение

                              изобщо не става въпрос да се балансира кеша, а ЕТФ-а да копира максимално индекса който репликира със съответните законови ограничения

                              какъв е този ЕТФ върху Софикс когато нямаш една от акциите вече 2 месеца и няма да я има още 4 месеца в очакване на промяна в индекса

                              сигурен съм, че подлежат на санция от КФН в такъв случай...
                              Чисто теоритически няма как да поддържаш 30% кеш и позициите ти да са балансирани. А щом го има това като вариант в проспекта, всичко е чисто и за фонда, и за КФН, и за вложителите.... Пак повтарям обаче, че не съм 100% сигурен за този допустим кеш.

                              П.П. За да не говоря наизуст, мернах това в проспекта от пръв поглед:
                              "Във всеки един момент поне 70% от активите на Фонда да бъдат в акции и права, съставящи Референтния индекс, освен в следните случаи"
                              Last edited by 15%; 03.12.2016, 22:12.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                                Тук обаче стои въпроса какво значи да го балансират?

                                По спомени /не съм 100% сигурен/, но кешът им може да стига до 30% и след тези 60 дни. В този смисъл, чисто юридически, той и в момента е балансиран или греша?
                                изобщо не става въпрос да се балансира кеша, а ЕТФ-а да копира максимално индекса който репликира със съответните законови ограничения

                                какъв е този ЕТФ върху Софикс когато нямаш една от акциите вече 2 месеца и няма да я има още 4 месеца в очакване на промяна в индекса

                                сигурен съм, че подлежат на санция от КФН в такъв случай...
                                fuск the bеаr - give me the bееr

                                Коментар

                                Working...
                                X