IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от maverik Разгледай мнение

    Е преди 2-3 дни тоя каза, че спада на "стареца" не означавало, че нещо щяло да се промени...
    Ами прав е според мене щото цените са ниски и голяма част от акциите са в маджовците.Да ги накараш
    тях да ти продават без пари е лоша идея.
    Last edited by Grosss; 27.10.2018, 00:20.

    Коментар


    • Къде е сега БАЛИП и къде беше 10години..Къде са когато мажоритарите ни прецакват.. И те са съучастници за агонията на Борсата..

      Коментар


      • Първоначално изпратено от sultan Разгледай мнение
        Само да ви напомня, че преди почти точно 10 години, това писмо предизвика присмех у много участници, които, вероятно не дълго след това, са съжалявали, че не са се вслушали в него.


        Писмото на БАЛИП от 31.10.2007 година:



        „БАЛИП предупреждава КФН за обезпокоителен дисбаланс на капиталовия пазар и призовава за санкциониране на манипулации на пазара с финансови инструменти .



        Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) отправи писмено предложение към Комисията за финансов надзор (КФН) за предприемане на сериозни мерки, чрез които да се преодолее очевидния дисбаланс между обема предлагани за търговия книжа на капиталовия пазар и свободен ликвиден ресурс, склонен към такъв род инвестиции, който води до обезпокоителната тенденция за надценяване на компаниите на Българска фондова борса.



        В писмо до КФН от 31 октомври 2007 г. БАЛИП посочва, че ръстът на цените на ограниченото предлагане от публични компании придобива обезпокоителни размери. Общността на инвестиционните посредници обръща внимание на регулаторния орган към някои тревожни тенденции, които се отразяват манипулативно на пазара и следва да предизвикат сериозна инициатива в регулацията.



        Интересът към първичните публични предлагания се преекспонира чрез пропуски в процедурите, като в последния случай с IP0-то на Трейс Груп Холд се стигна до мащаби на истерия. Стойностите на съотношението между цена на акцията и печалбата от нея (коефициент P/E) за много от позициите към юни 2007 г. вече са екстремни - трицифрени и дори четирицифрени. Средните коефициенти цена/възвращаемост при основните индекси на БФБ към края на октомври 2007 г. варират от 30 при SOFIX до над 185 при BG40. Сред инвестиционната общност съществува убеждение, че някои цени на нисколиквидни дружества са поддържани манипулативно с цел преоценка на портфейли и изкуствено завишаване на резултати, като това се допуска дори от колективни инвестиционни схеми, които са в санкция от регулаторния орган. Екстремни крайности се забелязват и при провеждането на добра корпоративна политика от компаниите на борсата: от пълно пренебрежение към задълженията си за прозрачна и публична информация до прекалено насищане с „добри новини”, които подвеждат непрофесионалните инвеститори на пазара. Очевидно е засилването на манипулативната роля в рекламната дейност на публични компании и взаимни фондове, които акцентират върху постигнати резултати за минали периоди при отсъствието на еквивалентни послания, че постигането им в бъдеще не е толкова сигурно. „Считаме, че КФН като регулаторен орган, който следва да реагира в интерес на всички участници на пазара, има нормативно дадената възможност да следи и санкционира пазарните злоупотреби с финансови инструменти, вкл. манипулирането на пазара на финансови инструменти, така че да осигури еднакви условия за всички участници на пазара” – посочва писмото на БАЛИП до регулаторния орган, като уточнява конкретни механизми, които следва да бъдат прилагани от КФН за преодоляване на негативните ефекти от нездравословния дисбаланс на пазар.



        За контакт с БАЛИП:

        Камен Колчев, Председател на УС на БАЛИП”

        Да ви звучи познато?
        Е преди 2-3 дни тоя каза, че спада на "стареца" не означавало, че нещо щяло да се промени...

        Коментар


        • Само да ви напомня, че преди почти точно 10 години, това писмо предизвика присмех у много участници, които, вероятно не дълго след това, са съжалявали, че не са се вслушали в него.


          Писмото на БАЛИП от 31.10.2007 година:



          „БАЛИП предупреждава КФН за обезпокоителен дисбаланс на капиталовия пазар и призовава за санкциониране на манипулации на пазара с финансови инструменти .



          Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) отправи писмено предложение към Комисията за финансов надзор (КФН) за предприемане на сериозни мерки, чрез които да се преодолее очевидния дисбаланс между обема предлагани за търговия книжа на капиталовия пазар и свободен ликвиден ресурс, склонен към такъв род инвестиции, който води до обезпокоителната тенденция за надценяване на компаниите на Българска фондова борса.



          В писмо до КФН от 31 октомври 2007 г. БАЛИП посочва, че ръстът на цените на ограниченото предлагане от публични компании придобива обезпокоителни размери. Общността на инвестиционните посредници обръща внимание на регулаторния орган към някои тревожни тенденции, които се отразяват манипулативно на пазара и следва да предизвикат сериозна инициатива в регулацията.



          Интересът към първичните публични предлагания се преекспонира чрез пропуски в процедурите, като в последния случай с IP0-то на Трейс Груп Холд се стигна до мащаби на истерия. Стойностите на съотношението между цена на акцията и печалбата от нея (коефициент P/E) за много от позициите към юни 2007 г. вече са екстремни - трицифрени и дори четирицифрени. Средните коефициенти цена/възвращаемост при основните индекси на БФБ към края на октомври 2007 г. варират от 30 при SOFIX до над 185 при BG40. Сред инвестиционната общност съществува убеждение, че някои цени на нисколиквидни дружества са поддържани манипулативно с цел преоценка на портфейли и изкуствено завишаване на резултати, като това се допуска дори от колективни инвестиционни схеми, които са в санкция от регулаторния орган. Екстремни крайности се забелязват и при провеждането на добра корпоративна политика от компаниите на борсата: от пълно пренебрежение към задълженията си за прозрачна и публична информация до прекалено насищане с „добри новини”, които подвеждат непрофесионалните инвеститори на пазара. Очевидно е засилването на манипулативната роля в рекламната дейност на публични компании и взаимни фондове, които акцентират върху постигнати резултати за минали периоди при отсъствието на еквивалентни послания, че постигането им в бъдеще не е толкова сигурно. „Считаме, че КФН като регулаторен орган, който следва да реагира в интерес на всички участници на пазара, има нормативно дадената възможност да следи и санкционира пазарните злоупотреби с финансови инструменти, вкл. манипулирането на пазара на финансови инструменти, така че да осигури еднакви условия за всички участници на пазара” – посочва писмото на БАЛИП до регулаторния орган, като уточнява конкретни механизми, които следва да бъдат прилагани от КФН за преодоляване на негативните ефекти от нездравословния дисбаланс на пазар.



          За контакт с БАЛИП:

          Камен Колчев, Председател на УС на БАЛИП”

          Да ви звучи познато?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

            Станишев през летото на 2008 г. оповести че ние не сме в криза.....
            Иначе Алианц изсипаха акции за мисля 23 милиона в средата на декември 2007 г., дали не беше предколедно.....
            Ама и те си сърбаха попарата понеже бяха вкарали много кеш в Братята и Ситито пред 2009 г.....
            До летото на 2008 г бях оптимист краен и даже вярвах като някой от сегашните фенове на ХИМ и Фармата че заедно и с мажо ще обърнем резултата...Бях в група по потдръжка на БСТР и след всяко изсипване купувах акции за над 1500 лв за покачването и...
            Тя от 380 лв се свали до 150 лв и после с форумна потдръжка я закарахме до 250 лв е до там ни бяха силите...
            Да не забравяме че и ни помагаше и един посредник тогава много известен ,не искам да го цитирам....но вързан с Пътищата и Мостовете....
            А акциите падаха и тогава в един божи ден продадох всички чулстратки , евроински и т.н...и купих табаците ....и те ме изкараха от кризата
            Това Слънце БТ ,Пловдив БТ с продажбата си , Гагарин , Благоевград БТ - непублична на добра цена , София БТ-непублична на добра цена и БТХ -100 лв.
            Е имах и сривове -ФИБ от 7 на 4 лв ,евроинс от 4 на 1лв , ССВ от 7 на 4 лв, ВАСВ от 8 на 3 лв.......все сериозни падания....
            Баси..., много си държал, бре
            Кой ше ги чака толкова... март 2008-ма ликвидирах всичко на бЕфЕбЕ-то.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
              Тази криза Преци трябва да я от играем с опит и разум.. Без илюзии.. По добре по рано да я чакаме отколкото да закъснеем..
              (y) Нищо не добавям, за да не "разтуря" семантиката." Точно е)
              Хората са казали че има влак за всички пътници Последното не споделям на 100%,, но не пречи един музикален поздрав, - за феновете на влаковете до Нотр'Дам ( до чешмата на ....Кольо Фичето)
              https://www.youtube.com/watch?v=0IqLvWypj34

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

                Кире, казва се Джей Пи, не Джи Пи - от J.P. Morgan... Но нищо - добре е отвреме-навреме и за джипито да се сещаш, че напрегнат ми се виждаш?
                Aaa, кирето е олд фешън, от осемдесетте,

                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  Джони, още малко спомени..Имаше много хора дето твърдяха, ама и доста посредници го правиха, че е само корекция и доста пари хвърлиха и наистина след около година след разпродажбата на Алианц имаше известно успокоение- падането спря и даже малко се качи доста хора понакупиха..Имаше едни доста гръмогласни , които твърдяха , че все купували и голяма работа 2-3-4години щели да издържат и после като стане индексът 2,500 много да спечелят..Е да , ама тук не е САЩ нито Германия и вече 10г. индексът даже 1000 не може да стигне...И после като загърмяха и репата стана мазало и много тъжно..Даже ПеКа та толкова се отчая горкия, а преди това твърдеше , че в България нямало криза и щяло да ни прескочи , защото сме били влезли в ЕС..Даже и Станишев - СерГея заявяваше , че нямало криза..Абе неграмотници ..Та Пеката толкова се отчая, че викаше , че СОФИКС щял да стане 0 , да нула и аз да го дразня виках и пишех UUUP 4000..После изчезна ПеКата и Пепи и много други симпатяги..Липсват ми.. В едно познаха, че БФБ не е борса като другите, ама и ГЕРБ много помогнаха за този извод..Аз съм на дивидентни акции - доста са и си продадох всичко спекулативно ..Чакам спокойно баба криза и събирам кеш..
                  Не знам защо но си мисля че на нашата борсичка страха е прекалено голям.Именно спомена за 2007 година според мен възпрепятства ръста на Софка,просто страха се усещаше във всеки един момент във въздуха последните 10 години......както и сега включително.Имам чувството че 90 процента от инвестиралите тук са с залепен пръст за бутона "sell".Много инвеститори разправяха че паметта ни е къса и като видим как другите растат, икономиката расте и ние ще балонираме(dddd предвиждаше точно това.......всъщност това че досега не се случи не е гаранция за в бъдеще),ама не стана така.Сега вероятно ще сурнем още надолу ей така от страх,а криза така и може изобщо да няма скоро......

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                    Преци няма опит в тези работи..Чак на третата година след началото на кризата в САЩ признаха , че никой не е бил предвидил и нобелисти се самобичуваха и отчетоха, че е по голяма от Великата депресия..Луда работа.. Добре, че наляха милиарди да спасяват огромните банки и застрахователи , че не ми се мисли.. Тогава много хора си спомниха в САЩ и Европа за Маркс и Кейнс , но сега е доста по- различно, но не по- добре....
                    Станишев през летото на 2008 г. оповести че ние не сме в криза.....
                    Иначе Алианц изсипаха акции за мисля 23 милиона в средата на декември 2007 г., дали не беше предколедно.....
                    Ама и те си сърбаха попарата понеже бяха вкарали много кеш в Братята и Ситито пред 2009 г.....
                    До летото на 2008 г бях оптимист краен и даже вярвах като някой от сегашните фенове на ХИМ и Фармата че заедно и с мажо ще обърнем резултата...Бях в група по потдръжка на БСТР и след всяко изсипване купувах акции за над 1500 лв за покачването и...
                    Тя от 380 лв се свали до 150 лв и после с форумна потдръжка я закарахме до 250 лв е до там ни бяха силите...
                    Да не забравяме че и ни помагаше и един посредник тогава много известен ,не искам да го цитирам....но вързан с Пътищата и Мостовете....
                    А акциите падаха и тогава в един божи ден продадох всички чулстратки , евроински и т.н...и купих табаците ....и те ме изкараха от кризата
                    Това Слънце БТ ,Пловдив БТ с продажбата си , Гагарин , Благоевград БТ - непублична на добра цена , София БТ-непублична на добра цена и БТХ -100 лв.
                    Е имах и сривове -ФИБ от 7 на 4 лв ,евроинс от 4 на 1лв , ССВ от 7 на 4 лв, ВАСВ от 8 на 3 лв.......все сериозни падания....

                    Коментар


                    • Тази криза Преци трябва да я от играем с опит и разум.. Без илюзии.. По добре по рано да я чакаме отколкото да закъснеем..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                        Преци няма опит в тези работи..Чак на третата година след началото на кризата в САЩ признаха , че никой не е бил предвидил и нобелисти се самобичуваха и отчетоха, че е по голяма от Великата депресия..Луда работа.. Добре, че наляха милиарди да спасяват огромните банки и застрахователи , че не ми се мисли.. Тогава много хора си спомниха в САЩ и Европа за Маркс и Кейнс , но сега е доста по- различно, но не по- добре....
                        Kire, как да няма опит!? та ти така самоотричаш себе си ))) Опитът си е опит и цял памфлет може да се напише за него, не му е тук мястото. Пример - , ако нямаше своя опит щеше ли да ги говориш нещата на оптимистите !? Имаме къмсет според мен че виддяхме интересни събития (ne e preporyka)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                          Джони, още малко спомени..Имаше много хора дето твърдяха, ама и доста посредници го правиха, че е само корекция и доста пари хвърлиха и наистина след около година след разпродажбата на Алианц имаше известно успокоение- падането спря и даже малко се качи доста хора понакупиха..Имаше едни доста гръмогласни , които твърдяха , че все купували и голяма работа 2-3-4години щели да издържат и после като стане индексът 2,500 много да спечелят..Е да , ама тук не е САЩ нито Германия и вече 10г. индексът даже 1000 не може да стигне...И после като загърмяха и репата стана мазало и много тъжно..Даже ПеКа та толкова се отчая горкия, а преди това твърдеше , че в България нямало криза и щяло да ни прескочи , защото сме били влезли в ЕС..Даже и Станишев - СерГея заявяваше , че нямало криза..Абе неграмотници ..Та Пеката толкова се отчая, че викаше , че СОФИКС щял да стане 0 , да нула и аз да го дразня виках и пишех UUUP 4000..После изчезна ПеКата и Пепи и много други симпатяги..Липсват ми.. В едно познаха, че БФБ не е борса като другите, ама и ГЕРБ много помогнаха за този извод..Аз съм на дивидентни акции - доста са и си продадох всичко спекулативно ..Чакам спокойно баба криза и събирам кеш..
                          Така е. А Алианц ги изядоха тогава, все едно беше забранено да продаваш на БфБ и да си поискаш парите от някой договорен фонд. За съжаление нивото на форума страшно падна и почти не пиша тук вече, ако си забелязал. Няма лошо да си критичен и мечка, няма лошо и да си оптимист и бик, ама хората, които пишеха наистина стойностни неща изчезнаха или много рядко се включват. Останаха някакви луди, които викат как ще отхвърчим ей сега, всеки момент и други, които предричат апокалипсис и се подиграват и псуват. Защо влизам още да хвърлям по едно око и аз не знам.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                            Добре, че наляха милиарди да спасяват огромните банки и застрахователи , че не ми се мисли.. Тогава много хора си спомниха в САЩ и Европа за Маркс и Кейнс , но сега е доста по- различно, но не по- добре....
                            Излятите пари не сътвориха инфлация, просто напомпаха индексите

                            Сега хит е очерка на Ленин, Империализма като последен и висш стадий на капитализма

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от johny-bravo Разгледай мнение
                              Като си говорим с приятели, чувам изказвания от сорта: “Ама сега е друго....много кеш има....банките са фул с пари и тн”
                              витрини пълни, хладилник празен... няма истински пари

                              Коментар


                              • Преци няма опит в тези работи..Чак на третата година след началото на кризата в САЩ признаха , че никой не е бил предвидил и нобелисти се самобичуваха и отчетоха, че е по голяма от Великата депресия..Луда работа.. Добре, че наляха милиарди да спасяват огромните банки и застрахователи , че не ми се мисли.. Тогава много хора си спомниха в САЩ и Европа за Маркс и Кейнс , но сега е доста по- различно, но не по- добре....
                                Last edited by Kiro; 26.10.2018, 20:11.

                                Коментар

                                Working...
                                X