IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Булсатком и БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
    Според мен идеалният кандидат за ИПО е компания, която има нужда от кеш, за да финансира нови проекти. В тази връзка намирам Булсатком за идеална такава, тъй като знам за два огромни и почти сигурно печеливши такива - спътника и телефонията с преноса на данни / за която имат лиценз, но не я работят/. Доколкото знам само се плащат големи суми, но приходи няма. Друг е въпросът обаче, че това ИПО не би трябвало да е на БФБ, защото само за спътника се спрягат суми от 400 млн. долара. Такива пари тук трудно ще намерят...
    Булсатком няма нужда от кеш, за да финансира нови проекти, а само кеш за оправяне на капиталовата си структура. Щях да се съглася, че са кандидат за борсата, ако набираха средства за растеж.
    Максим за това все взима огромни дългове от банки, защото му е по-евтино от това да дава екуйти. Според него Булсатком струва над 10х ЕБИТДА, нищо че в съседни страни по-големи и по-добри оператори се продадоха за 8х. Просто са прекалено уникални, за да ги оцени "правилно" пазара.

    Спътникът в момента не им е на баланса като актив и пасив. Направиха рингфенс с цел получаването на $200м финансиране.
    При евентуален листинг, няма как да е част от фирмата.

    п.п. Всички тези писания за ИПО на Булсатком са чисто хипотетични. Компанията още дълго време няма да е публична. Не и при тези акционери в момента. Може би само ако банките им вземат акциите след дифолт по неплащания на кредитите.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
      По твоята логика и те трябва да са били идеалния кандидат.
      Според мен идеалният кандидат за ИПО е компания, която има нужда от кеш, за да финансира нови проекти. В тази връзка намирам Булсатком за идеална такава, тъй като знам за два огромни и почти сигурно печеливши такива - спътника и телефонията с преноса на данни / за която имат лиценз, но не я работят/. Доколкото знам само се плащат големи суми, но приходи няма. Друг е въпросът обаче, че това ИПО не би трябвало да е на БФБ, защото само за спътника се спрягат суми от 400 млн. долара. Такива пари тук трудно ще намерят...
      Пътека се прави камък по камък!

      Коментар


      • "Идеална за ИПО" не означава идеална инвестиция, а просто кандидат да бъде листната някъде, или ако искаш идеалният кандидат за клиент на инвестиционен банкер. Защото компанията ще има нужда по някакъв начин да увеличи собствения си капитал в скоро време.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
          Що - не успя да си вземеш ЦСКА ли?
          По твоята логика и те трябва да са били идеалния кандидат.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
            По-голяма глупост от това здраве му кажи. От кога задлъжнелите компании са идеални ИПО кандидати?
            Да вземат да листнат и Химко по тази логика.
            Що - не успя да си вземеш ЦСКА ли?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
              ...Булсат колко да е: 300-400 млн евро обща капитализация, от които над 200млн са дългове. Дълго време май ще си останат в сферата на непубличните компании ...
              По мой изчисления, Булсатком трябва да струва около 150-160млн. евро. От тях 85млн. евро са дълг.
              Тук не включвам сателита и дълга към него. Към момента те са извън баланса на компанията.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от IvanovB Разгледай мнение
                Също съм съгласен, че е идеалната за БФБ- всички я познават, но надали ще събере достатъчно за да си върне дълговете
                Всички я познават, да! Главно с това, че не може да си плаща дълговете и че банките не вярват на числата на двамата главни акционери.
                За дълговете им питай какво мислят кредитните отдели на Уникредит, Райфайзен, Дойче банк и ЕБВР.
                Уникредит вече се спасиха и излезнаха от кредитната екзпозиция, но другите банки има още да страдат, докато им стане ясно точно фирмата си "рисува" балансите.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
                  Булсатком е прекалено задлъжняла компания, което е прави идеална за IPO с цел намаляване на дълговете. Само че не на БФБто - надали ще може да събере 50-100 милиона. Иначе е идеалната - с реален бизнес, добре позната на всички и добър потенциал да плаща дивиденти /след намаляване на дълга/
                  По-голяма глупост от това здраве му кажи. От кога задлъжнелите компании са идеални ИПО кандидати?
                  Да вземат да листнат и Химко по тази логика.

                  Коментар


                  • Имам някои неяснотии дали Генчев и Заяков могат да станат достатъчно приемливи мажоритари ако са гарнирани само с един малък до среден фрийфлоут.

                    Коментар


                    • Също съм съгласен, че е идеалната за БФБ- всички я познават, но надали ще събере достатъчно за да си върне дълговете
                      ЛиК ООД - почистваща фирма

                      Коментар


                      • Испания за Бразилия? Какво ще кажете?
                        http://luboslovie.bg/2016/04/06/%D0%...7%D0%B8%D0%BB/

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                          Много са познати в България.Имал съм, злочестието да съм им абонат.Всяка седмица съм викал техници за повреди и прекъсвания.. И все твърдяха, че всичко е наред
                          Явно е въпрос на късмет, аз съм им абонат 7год и досега 1 изгорял приемник и 2 трафа които бяха заменени без никакви проблеми.Е имаше опит за постригване с новите приемници но след като отказах да си платя след 1-2 месеца ми ги смениха безплатно
                          За българина идеалното място за живот е държава с железни закони спазвани от всички но не и от него

                          Коментар


                          • Много са познати в България.Имал съм, злочестието да съм им абонат.Всяка седмица съм викал техници за повреди и прекъсвания.. И все твърдяха, че всичко е наред

                            Коментар


                            • Не съм сигурен, че чуждестранните инвеститори търсят фамилиарност с компанията. Този сателит, който струва колкото целият бизнес сигурно, няма да се изплаща като прехвърлят БТВто на него а като го "дадат под наем" на чужди компании. Като напишат в проспекта имаме договор с този и онзи от Стоккс 600 и СиП да му излъчваме сигнала за 10 години, и вече ще си добре "познат".
                              Примери за листнати подобни компании на чуждестранни борси са TV /айде мексиканска на американска борса не е толкова странно/ и VDTH /индийска на НАСДАК/. Докато, обратно, полската Цифрови Полсат си е на Варшавската.

                              И все пак чуждестранните инвеститори търсят ликвидност и "гроуф стори" , а тъкмо това го няма.
                              Пречка ще е размерът на компанията. Те са твърде големи за БФБ /дай боже тази година да го приватизират и новият собственик да е с амбицията да привлече Булсат/, но твърде малки и за Варшавската даже. Близу се продаде за около 120млн евро с дълга, Булсат колко да е: 300-400 млн евро обща капитализация, от които над 200млн са дългове. Дълго време май ще си останат в сферата на непубличните компании ...
                              Last edited by Pronto; 22.03.2016, 07:44.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Pronto Разгледай мнение
                                Булсатком е прекалено задлъжняла компания, което е прави идеална за IPO с цел намаляване на дълговете. Само че не на БФБто - надали ще може да събере 50-100 милиона. Иначе е идеалната - с реален бизнес, добре позната на всички и добър потенциал да плаща дивиденти /след намаляване на дълга/
                                Лошото за тях е, че са добре познати, но само в БГ. Ако търсят чужда борса, ще е доста по-трудно да убедят чуждестранни инвеститори, а да разчитат само на български ще е трудно. Но.... Поживём — увидим

                                Коментар

                                Working...
                                X