IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ребалансиране на SOFIX

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И. Кой влиза? Някой от сметкаджиии те да сподели за. Да знам кАкво да купя?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
      плюса ми беше за пакетите, преди време!
      Опитай да си говориш с"отговорния щаб"
      Поясни, ако обичаш.

      И това също.

      Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение
      ПАЗАРНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ 03.09.2018 ДО 11.01.2019
      Мненията ми не са препоръка за търговия.

      Коментар


      • ПАЗАРНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ 03.09.2018 ДО 11.01.2019
        Last edited by inta53; 11.01.2019, 18:30.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

          Според мен всички решения се свеждат до две елементарни неща, но задължително заедно - умения и желание, и да, обикновено простите решения са най-добрите. Но, тъй като ми се е случвало да съм в ситуация разни хора, дето идея си нямат за цялостната картина, да ми обясняват, как по-добре е можело да си свърша работата, избягвам да поучавам.

          Аз в малко по-различен контекст споменах вътрешната информация. При Елана, във връзка с плановете им да влязат в Софикс, дали е имало търговия с такава, не мога да знам. Очевидно са се предприели преднамерени действия за влизането в индекса, но също не мога твърдя, че има нещо неправомерно - на мен ми се струва, че всичко е законно и според правилата. Просто са такива правилата. Дали е морално, не знам.

          Аз мисля, че ще влязат в Софикс, но в случая не мисля, че само защото смятам имам предимство. Затова нямам и не бих купувал акции само за да фронтрънвам ЕТФ-а, защото се чувствам като да играя с обърнати карти. Та те имат офиси на един адрес. Ако са искали, отдавна са уточнили параметрите на пакета, в което също не мога да твърдя, че има нещо нередно. Но пък, ако харесвах акцията по принцип, не бих имал твоите задръжки и бих купувал - не виждам особена драма, свързана с начина, по който направиха увеличението.


          плюса ми беше за пакетите, преди време!
          Опитай да си говориш с"отговорния щаб"

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Овчарчето Калитко Разгледай мнение

            Мисълта ми беше, че по първоначално създадените правила, щяха да отпадат само слабите дружества, когато пазара ги накаже с разпродажби и паднат под
            пазарна капитализация 40 или стойност на фф по-малък от 10 и нямаше да има врътки - влез излез на всеки 6 месеца.
            Именно честите врътки са вредни, защото от тях индекса губи стойност. Цената на акциите на отпадащите пада още преди да напусне индекса и той губи стойност от това и допълнително губи от това че влизащите поскъпват предварително преди да влязат и после когато са в индекса цената им коригира. Това се повтаря много често на всеки 6 месеца.
            Трябва да се увеличи броя на дружествата в Софикс и промени да има само пазарно, когато пазара е наказал някое с разпродажби и паднат под пк 40 или стойност на фф под 10.
            Moже би така щях да разсъждавам,ако защитавах интересите на ЕТФ-а .
            За съжаление Експат показаха изключително слаб професионализъм и непознаване ситуацията на БФБ, така че не им симпатизирам.
            От друга страна собствениците на индекса - ръководството на БФБ имаха някакви положителни идеи заедно с управляващите,но така и не ги развиха и вместо да привлекат нови инвеститори те прогониха и малкото останали чужди инвеститори в България .

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

              Определено си в грешка за предните правила за определяне на софикса.
              Ето го пасажа от стария правилник за да не бъда голословен -
              "да има пазарна капитализация, не по-малка от 40 000 000 (четиредесет милионa) лева и фрий-флоут не е по-малък от 25 (двадесет и пет) на сто от размера на емисията, или пазарна стойност на фрий-флоута не по-малка от 10 000 000 (десет милиона) лева;"
              Ако не беше частта от пасажа в червено примерно БРЕФ отдавна да е излетял от Софикс.
              В сегашните правила този пасаж е запазен без промяна.
              Според мен сегашните правила са много по - добри ,защото са много по-комплексни в изискванията и определено .наблягат на ликвидността.
              Разбира се има още какво да се желае - примерно в броя акционери да се отчитат само активните , да се сложи абсолютен минимум за брой сделки ,да има изискване за мин. цена над номинал поне в 90 % от периода ,броя на дружествата може да се промени и т.н.
              Новите правила са сравнително лесни за изчисление (т.е подлежат на контрол) и са стъпка в правилната посока за развитие на борсата.
              Мисълта ми беше, че по първоначално създадените правила, щяха да отпадат само слабите дружества, когато пазара ги накаже с разпродажби и паднат под
              пазарна капитализация 40 или стойност на фф по-малък от 10 и нямаше да има врътки - влез излез на всеки 6 месеца.
              Именно честите врътки са вредни, защото от тях индекса губи стойност. Цената на акциите на отпадащите пада още преди да напусне индекса и той губи стойност от това и допълнително губи от това че влизащите поскъпват предварително преди да влязат и после когато са в индекса цената им коригира. Това се повтаря много често на всеки 6 месеца.
              Трябва да се увеличи броя на дружествата в Софикс и промени да има само пазарно, когато пазара е наказал някое с разпродажби и паднат под пк 40 или стойност на фф под 10.
              Last edited by Овчарчето Калитко; 13.09.2018, 10:59.
              Това е лично мнение и не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • за обратното иде реч - без да влиза в индекса променя подредбата на останалите. Не би трябвало една компания да определя коя от останалите да влезе. Просто критериите не трябва да са с подредба по ред, а със коефициенти.
                Last edited by petyob; 12.09.2018, 13:17.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                  Аха, разбрах - имате впредвид, не че влиза в индекса, а че влияе на класирането на останалите. Това говори, че правилата за класиране не са много добри.
                  Как искате да влезе в индекса, ако не влияе на калкулациите? В крайна сметка е останал под чертата на 16-те компании, които оформят крайния резултат и не им е повлял

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                    Вярно е. Синергон го изкараха от играта в последните няколко сесии. При 1.09 оставаше в класирането и местеше Варна с една точка надолу по спред.
                    Аха, разбрах - имате впредвид, не че влиза в индекса, а че влияе на класирането на останалите. Това говори, че правилата за класиране не са много добри.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                      Малий, верно ли е това или е майтап някакъв?
                      Вярно е. Синергон го изкараха от играта в последните няколко сесии. При 1.09 оставаше в класирането и местеше Варна с една точка надолу по спред.
                      Мненията ми не са препоръка за търговия.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                        И Синергон остана под чертата след сделките в последния ден, иначе щеше да намали точките на ХВАР с една.... ...
                        Малий, верно ли е това или е майтап някакъв?

                        Коментар


                        • За фф-та за 10 М също не съм мн съгласен, средния ФФ на Софикс компонентите е ~ 80 M. Най-малко в мометна има трейс с 18 М, останалите компонените са доста над това ниво. Иначе съм склонен за ФФ отчитане по регистри, както колеги писаха отдолу.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                            Ааа, извинявай - грешно съм разбрал.

                            Иначе, по-сериозно, за мен големият проблем с новите правила, към момента поне е, че въпреки желанието за ликвидност, тя не е постигната и на фона на ниската такава, при тези правила е изключително лесно да се манипулира индекса в долната част на класацията - при определени обстоятелства, разбира се. Ето например, аз като човек, който следи ситуацията изкъсо, съвсем спокойно можех да определя, коя емисия да остане в Софикс с едно елементарно действие, което даже нямаше да ми коства много пари. Ако бях купил няколко акции на Свилоза на закриващия аукцион щях да изкарам ФФ ѝ малко над границата от 10 мил., с което тя щеше да е валиден участник в класирането и да изпревари Холдинг Варна по два критерия - брой сделки и среден спред, с което съответно изкарвах Варна и вкарвах Индустриалния. Е не го направих, въпреки че имам от последния, но друг на мое място би могъл.
                            И Синергон остана под чертата след сделките в последния ден, иначе щеше да намали точките на ХВАР с една. За ИХЛБЛ беше достатъчно някой да изкупи 8хил акции и щеше да се е спасило, но ... това са правилата. Иначе ми е ясно че един ХВАР няма място в софикс, а да не говорим с такова зверки високо тегло. Сега и увеличение на капитала правят, може и номер 1 да станат сигурно ...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                              Също и да не се отчитат във ФФ акциите от масовата приватизация, водени в Регистър А (сигурно 99% акциите от този регистър) - нещо, което е абсолютно изпълнимо и информацията я има.
                              И да се намали броя на акционерите, но да са само от регистър Б.

                              Коментар



                              • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
                                Ааа, извинявай - грешно съм разбрал.
                                Моля, няма защо... вината беше по-скоро моя, защото не изясних добре в бързината Особено приятно е, че може да се разберем с половин изречение (въпреки, че тр, да го пишем цялото във форума )
                                Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
                                Иначе, по-сериозно, за мен големият проблем с новите правила, към момента поне е, че въпреки желанието за ликвидност, тя не е постигната и на фона на ниската такава, при тези правила е изключително лесно да се манипулира индекса в долната част на класацията - при определени обстоятелства, разбира се.
                                +++!!!
                                Toчно - и много добре казано
                                Изцяло споделям това виждане. - с подчертаното отговарям и на dddd. Примерът със Свилоза също е точен !!! Аз го премълчах защото имам артии - подсказах на дддд за Алумината - нека се поzaмисли и над това
                                Специално за дддд уточнqвам - че не съм за връщане на старите критерии а за доусъвършенстване на новите !!!! в подобряване на условието с претегления фф - другите критерии нека да си останат!!! Но е повече от нормално една борса развиввайки се, увеличвайки във времето фундамент и капитализации - да се увеличат и теглата на ФФ.
                                пп Мен (а и теб вероятно) всякак ни устройва, дори и при напълно случайни правила, дори с повече измислени критерии можем да оправяме, но въпроса е за това да се постига стабилност, предвидимост и привличане на пари отвън и от огромни инвеститори Щото както беше казано "парите са кръвоносната система на борсата" (нещо такова, костоланско)

                                Коментар

                                Working...
                                X