IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
    Понеже не ми е ясно, та да питам. Българските пенсионни фондове дали инвестират много средства на бфб? Ако не, добре. Ако да, какво ще правят след няколко години, когато ще трябва да изплащат пенсии? Няма ли риск да срутят цените поради ниска ликвидност на борсата?
    А, резонен въпрос. Няма да срутят заначало, защото за целта - за спих - изходящите парични потоци (снасянето на пенсии) трябва да са по-големи от входящите (вноските на осигурените) - тоест доста години няма да има такава опасност.

    Иначе - ного инвестират на БФБ - дотолкова, че кажи-речи я затриха вече - ликвидност няма - тия изгувичиха всичко свободно.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Около 50 лева ще е размерът на втората пенсия за 70% от пенсионерите

      МТСП публикува за обществено обсъждане Концепцията за фазата на изплащане на пенсиите от втория стълб.

      https://www.investor.bg/ikonomika-i-...nerite-259078/



      Специално за ТЕКЕЗЕСАРИТЕ (тоест тези, които МРАЗЯТ ЧАСТНИТЕ ПЕНСИОННИ ФОНДОВЕ И ЧАСТНИЯ СЕКТОР) една чудесна новина от НОИ:
      - ДЕФИЦИТЪТ на НОИ от началото на 1998г. до края на февруари 2018г. е вече НАД 53.6 МИЛИАРДА лв.


      Тоест ЗА ЩАСТИЕ ЗА ПО-МАЛКО ОТ 21 години вече НАД 53.6 МИЛИАРДА лв. от приходите от ДДС и АКЦИЗИ са похарчени ГЛАВНО за ПЕНСИИ вместо за ПРОСТОТИИ.





      http://www.minfin.bg/bg/statistics/12
      https://www.ciela.net/svobodna-zona-...zheta-na-fond-
      https://www.ciela.net/svobodna-zona-...zheta-na-fond-
      http://www.noi.bg/aboutbg/st
      Last edited by Inform; 10.04.2018, 22:47.

      Коментар


      • Понеже не ми е ясно, та да питам. Българските пенсионни фондове дали инвестират много средства на бфб? Ако не, добре. Ако да, какво ще правят след няколко години, когато ще трябва да изплащат пенсии? Няма ли риск да срутят цените поради ниска ликвидност на борсата?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

          Прав и неправ си. От една страна: по-добре сам да се научиш, ама от друга - ако не разбираш, поне се допитай - да те понаучи. А доходност се гледа дългосрочно - миналата година бе позабравил да се оплакваш... нали?
          Ха ха ха човек завършил унесисету щял да ме учи.Ше ме умориш от смях....Я са кажи ква е доходността на Алианц от началото на годината

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

            те при бичи пазар много се хвалят с некви краткосрочни печалби, ама при мечи мълчат кат затиснати.я да каже за 2009 година колко им е доходността. и дори при бичи изостават от индексите.



            ПП. един виц



            въпрос:Какво е бичи пазар

            отговор: Случайно движение на цената при което инвестиралия се мисли за финансов гений
            Като погледнеш максимална графика, ще видиш, че по-скоро загубите са краткосрочни.

            Вицът е хубав, но аз не обичам да е ного бичо - обичам пазари на нисичко, за да се гувича яко. 12-а година си направих портфейл с над 10% средна дивидентна доходност, сега и на 5% се радвам. Ако сега искам да си правя портфейл с над 10% ще трябва да пазарувам само Жаби.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

              Ма моля ви бе хора запрете се бе.Ше се допитам до финансов консултант ха ха ха някакъв завръшил унисисету и не можещ на връзано куче леб да даде
              Прав и неправ си. От една страна: по-добре сам да се научиш, ама от друга - ако не разбираш, поне се допитай - да те понаучи. А доходност се гледа дългосрочно - миналата година бе позабравил да се оплакваш... нали?
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                Я кажи от началото на година колко ви е доходността
                те при бичи пазар много се хвалят с некви краткосрочни печалби, ама при мечи мълчат кат затиснати.я да каже за 2009 година колко им е доходността. и дори при бичи изостават от индексите.



                ПП. един виц



                въпрос:Какво е бичи пазар

                отговор: Случайно движение на цената при което инвестиралия се мисли за финансов гений

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                  Колко е инфлацията - това може бързо да го провериш. Колко е доходността - тоже - ама ти - защото ти е най-лесно - приемаш на доверие, а и така ти изнася, защото може да пискаш. Утре Л. Христов ще ти каже, че годишната инфлация е 18%, а средногодишната доходност на фондовете -2% - и ти пак ще повярваш. В действителност в повечето от последните няколко години, инфлацията поне по официални данни бе отрицателна. Което не може да се рече за доходността на.
                  И - както казах - от значение е всяка вноска кога е внесена. Вноските от Седма година може да имат нищожна доходност за тия 10 и половина години. Ама тия от Девета - каква доходност имат? Колко е била средната партида Седма година и колко сега? Преди 11 години ти си имал бимберичка и половина (примерно) - толкова ли е важно, че тя има малка доходност, щом последните 6-7 години - когато вече си бил с тлъста партида, повечето години си имал 4-7% доходност, при отрицателна понякога инфлация? Толкова ли е сложно да разбереш туй?
                  Я кажи от началото на година колко ви е доходността

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

                    Като си нямат идея от инвестиране, да се допитат до финансов консултант и той ще им състави пенсионен/инвестиционен план. В повечето случаи, ако не правят груби грешки, по този начин ще си осигурят подобна или по-висока пенсия от държавната. Въпросът е да им бъде даден избор, а не държавата насила да им взима пари от възнаграждението.

                    Аз съм за изцяло частна пенсионна система.
                    Ма моля ви бе хора запрете се бе.Ше се допитам до финансов консултант ха ха ха някакъв завръшил унисисету и не можещ на връзано куче леб да даде
                    Last edited by X_Y; 09.04.2018, 20:07.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

                      Като си нямат идея от инвестиране, да се допитат до финансов консултант и той ще им състави пенсионен/инвестиционен план. В повечето случаи, ако не правят груби грешки, по този начин ще си осигурят подобна или по-висока пенсия от държавната. Въпросът е да им бъде даден избор, а не държавата насила да им взима пари от възнаграждението.

                      Аз съм за изцяло частна пенсионна система.
                      Да се допитвали... и колцина се допитват?
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Възрастните хора не са бреме

                        Населението в Европа застарява и става резерв за трудовия пазар.

                        https://trud.bg/%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D...5%D0%BC%D0%B5/


                        В допълнение към статията, в България:
                        1)
                        Населението на възраст от 20 години до 34 години включително
                        - през 1956г. беше 1,977,930 души
                        - през 2016г. беше 1,297,404 души
                        2)
                        Населението на възраст от 45 години до 59 години включително
                        - през 1956г. беше 1,286,004 души
                        - през 2016г. беше 1,472,074 души





                        http://statlib.nsi.bg:8181/bg/lister...001872&page=38
                        http://www.nsi.bg/node/2920

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                          Защото тия, дето инвестират или биха инвестирали, са под 1% от населението. Стига сте гледали само от своята камбанария.
                          Като си нямат идея от инвестиране, да се допитат до финансов консултант и той ще им състави пенсионен/инвестиционен план. В повечето случаи, ако не правят груби грешки, по този начин ще си осигурят подобна или по-висока пенсия от държавната. Въпросът е да им бъде даден избор, а не държавата насила да им взима пари от възнаграждението.

                          Аз съм за изцяло частна пенсионна система.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                            Не знам защо държавата толкова много държи да даваме 5% на фондове с вързани ръце от регулации, вместо да ни позволяват сами да си инвестираме тези 5% където поискаме. Ако имах право на избор, никога нямаше да вложа и един лев в ДЦК на която и да е държава, но нали регулациите задължават фондовете да инвестират част от парите ми в ДЦК, няма мърдане. Млад съм и сега е времето да трупам активи. Търся агресивност и висока доходност в портфолиото, а не държавни облигации с доходност колкото инфлацията.
                            Защото тия, дето инвестират или биха инвестирали, са под 1% от населението. Стига сте гледали само от своята камбанария.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Не знам защо държавата толкова много държи да даваме 5% на фондове с вързани ръце от регулации, вместо да ни позволяват сами да си инвестираме тези 5% където поискаме. Ако имах право на избор, никога нямаше да вложа и един лев в ДЦК на която и да е държава, но нали регулациите задължават фондовете да инвестират част от парите ми в ДЦК, няма мърдане. Млад съм и сега е времето да трупам активи. Търся агресивност и висока доходност в портфолиото, а не държавни облигации с доходност колкото инфлацията.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                                impe стига си ги хвалил фондовете - ЗА НИЩО НЕ СТАВАТ.
                                Вече съм пенсионер на 40 години - взех 800лв пенсия, от фонда - един среден. Имам 22к там и ще ми ги откраднат, примирил съм се вече
                                Среден, защото не си направил годините. Фондовете пишат законите ли? Не - не фондовете правят това. За тях не е проблем и утре да започнат да ти плащат, както и сега плащат на хиляди хора с ДПФ-енца.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X