IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дългосрочна инвестиция - минимум 30 години

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от representjah Разгледай мнение
    ...............
    1. Ще направя 3-4 сделки само, и така ще си остане до след 30 години.
    2. Може ли в български брокер или както се казва като Елана. Карол и т.н да се осъществи тази идея като си отворя лична сметка. Не желая да им използвам продуктите заради таксите които имат всяка година - дори 1 % за мен е неприемлив в дългосрочен период.
    3. Мога естествено да го направя и в международен като Interactive Broker. Къде обаче имам по голяма сигурност за първоначалната инвестиция. Ясно е че постоянно има и ще има фалирали банки фондове, брокери (дори Алпари заминаха) но къде ще ми бъде гарнатирам поне инвестицията?
    4. Реално аз ще притежавам ли нещо? Всмисъл някаква гаранция че реално аз ще притежавам а не посредника който може да не е направил реално истинска поръчка?
    5. Не желая да използвам leverage както е във форекса. Целта ми е просто купувам опредленото количество и след 30 или по вече години аз или някой мой наследник удря кьоравото.
    ......................
    1. ми хубаво както си прецениш
    2/3. нямаш никъде 100% сигурност ако ще и при Папата да отвориш сметка.
    4. не не притежаваш нищо това са точки в компа, въздух, обещания след 30г. я ги има я не никой незнае какво ще стане. Аз лично САЩа не ги виждам да са прокопсали след 30г. ако продължават в тоя дух както я карат в момента (мое лично мнение, не е препоръка)
    5. при акции и ETF leveradge не е като при форекса особено Interactive не дават такива като Alpari и други рулетки 1 : 500 и други измислени лостове.

    P.S. ей ти тука един пример на фалит, та инвестирай в нещо което може да се пипне да не глътнат вода наследниците и язък дет само си наранил дерибеите

    MF Global
    https://en.wikipedia.org/wiki/MF_Global

    On October 31, 2011, MF Global reported the shortfall in customer accounts at $891,465,650 as of close of business on Friday, October 28, 2011.[22][23] According to the trustee overseeing liquidation the shortfall may be as large as $1.6 billion.[24][25][26]

    MF Global mixed customer funds and used them for its own account for at least several days before the bankruptcy and transferred funds outside the country.[27]
    Last edited by michaelis12; 31.05.2016, 09:00.

    Коментар


    • Omnibus сметки за ценни книжа

      Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
      Ако сметката ти е при американски брокер тогава си защитен от Securities Investor Protection Corporation до $ 500 000 (но трябва да се провери дали трябва американско гражданство - предполагам - не). Мисля, че Лимън като фалираха отне повече от година инвеститорите да си вземат активите от SIPC. Ако си хедж фонд отношенията ти с твоя prime broker са по-сложни. Хедж фондовете след колапса на Лимън отварят по няколко брокрески сметки, за да хеджират риска.

      Също така знам със сигурност, че във Финландия централният депозитар по закон дава individual segregation accounts. Което означава, че дори и брокерът ти да фалира, ти си собственик на ценните книжа. В много европейски държави няма такова изискване и сметките са ombimus. Т.е. инвеститорът има сметка при брокера, а брокера или custodian-а има обща сметка в централния депозитар. При несъстоятелност инвеститорът е unsecured claimant наравно с всички необезпечени кредитори. Което е много неприятно.

      С една дума, в много държави в Европа защитата на инвеститора не е на ниво. После се чуди защо европейците не държат акции

      А за България - не знам. Току що хвърлих едно око на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и въпреки, че съм хем юрист, хем имам известна представа от финансова инфраструктура - пак не разбах. Какво остава за простосмъртния инвеститор
      Misho ILIEV,

      вярно е, че при omnibus-сметките, т.е. общите сметки за финансови инструменти [ФИ] (една сметка за един ФИ = много клиенти-притежатели на същия ФИ, за разлика от индивидуалната сметка, където имаме един клиент = една сметка за даден ФИ), открити в съответния депозитар или Попечител на ФИ (Custodian) на името на инвестиционния посредник, обслужващ сделките на негови клиенти, инвеститорът има сметка при брокера (за всеки финансов инструмент, притежаван от него), а брокера или попечителя има т.нар. omnibus или обща сметка (за неговите клиенти, притежаващи определен, един и същ ФИ) в Централния депозитар в съответната държава.

      Това означава, че Попечителя (или Custodian-а, както правилно си отбелязал) не знае кои са клиентите на брокера, но при брокера се води абсолютно точна отчетност кои клиенти имат финансови инструменти в дадената omnibus-сметка.
      Има захранващи трансфери по тези сметки, където е точно упоменато от сметката на кой клиент кой ФИ и колко на брой единици отиват в тази сметка. А също така има и обратни трансфери от omnibus-сметката към индивидуалната сметка на клиента при брокера, където пак точно се упоменава какво количество от даден ФИ се връща по нея.

      Никакъв проблем няма с тези сметки, и единствената им цел е да улеснят сетълмента на финансовите инструменти при борсовата търговия.
      Last edited by Kildirim_Bei; 31.05.2016, 13:11.
      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
        Ако сметката ти е при американски брокер тогава си защитен от Securities Investor Protection Corporation до $ 500 000 (но трябва да се провери дали трябва американско гражданство - предполагам - не). Мисля, че Лимън като фалираха отне повече от година инвеститорите да си вземат активите от SIPC. Ако си хедж фонд отношенията ти с твоя prime broker са по-сложни. Хедж фондовете след колапса на Лимън отварят по няколко брокрески сметки, за да хеджират риска.

        Също така знам със сигурност, че във Финландия централният депозитар по закон дава individual segregation accounts. Което означава, че дори и брокерът ти да фалира, ти си собственик на ценните книжа. В много европейски държави няма такова изискване и сметките са ombimus. Т.е. инвеститорът има сметка при брокера, а брокера или custodian-а има обща сметка в централния депозитар. При несъстоятелност инвеститорът е unsecured claimant наравно с всички необезпечени кредитори. Което е много неприятно.

        С една дума, в много държави в Европа защитата на инвеститора не е на ниво. После се чуди защо европейците не държат акции

        А за България - не знам. Току що хвърлих едно око на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и въпреки, че съм хем юрист, хем имам известна представа от финансова инфраструктура - пак не разбах. Какво остава за простосмъртния инвеститор

        в България си защитен ама аз не бих купил български акции

        Коментар


        • ами незнам какво е точно щангата в превод на български,
          ама това дето ще направиш няма общо с идейте на талеб(според мен), най малкото двата актива
          са с положителна корелация и в това съотнощение, не виждам какъв ще е ефекта

          а колкото до брокерите може да и избереш два(български и чужд например) и да разпределиш по равно активите, щом ще са 3-4 сделки може да си избереш и по реномиран брокер, също е важно да избереш такъв без такси за котировки в реално време и такси за липса на търговия, защото тези неща няма да ти бъдат нужни

          етф-те също имат годишна такса управление, но % за повечето е пренебрежимо малък, тия дето са по екзотични или рискови там е по-висок
          “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от representjah Разгледай мнение
            Здравейте на всички,
            решил съм да направя една дългосрочна инвестиция, по идея донякъде на Чарли Мънгър а и на Ричард Тхейлър (автора на Nudge), а също и Насим Талеб. Няма смисъл да коментирам правилно ли е или не - за себе си съм го решил - да правилно е.
            Инвестицията ще бъде около 50 000 лева, искам да си направя една щанга - т.е ще инвестирам около 90 % в индекс като Dow Jones, 10 % някакъв по рискован, още не съм решил но ще се насоча към медицината и/или биотехнологиите. Не желая единични акции, защото не мога да гадая цени и да познавам бъдещето.
            Целта е инвестиционна с идеята като стана на 70 да имам пенсия да си взема. Презумпцията е, че на база чиаста статистика в дългосрочен план, индексите носят около 6% годишна доходност. Това ми е базата - още веднъж няма да коментирам правилно ли е или не. Интересувам се от следното, защото никога не съм се знаимавал с фондове, индекси и т.н
            1. Ще направя 3-4 сделки само, и така ще си остане до след 30 години.
            2. Може ли в български брокер или както се казва като Елана. Карол и т.н да се осъществи тази идея като си отворя лична сметка. Не желая да им използвам продуктите заради таксите които имат всяка година - дори 1 % за мен е неприемлив в дългосрочен период.
            3. Мога естествено да го направя и в международен като Interactive Broker. Къде обаче имам по голяма сигурност за първоначалната инвестиция. Ясно е че постоянно има и ще има фалирали банки фондове, брокери (дори Алпари заминаха) но къде ще ми бъде гарнатирам поне инвестицията?
            4. Реално аз ще притежавам ли нещо? Всмисъл някаква гаранция че реално аз ще притежавам а не посредника който може да не е направил реално истинска поръчка?
            5. Не желая да използвам leverage както е във форекса. Целта ми е просто купувам опредленото количество и след 30 или по вече години аз или някой мой наследник удря кьоравото.

            Всякакви предложения къде мога да осъщества тези сделки са добре дошли. Целта ми е да няма годиншни такси за подръжка без нзачение на сметката или на факта че държа акции. Съгласен съм да платя малко по вече за сделката, но да бъде еднократна такса.
            Ако сметката ти е при американски брокер тогава си защитен от Securities Investor Protection Corporation до $ 500 000 (но трябва да се провери дали трябва американско гражданство - предполагам - не). Мисля, че Лимън като фалираха отне повече от година инвеститорите да си вземат активите от SIPC. Ако си хедж фонд отношенията ти с твоя prime broker са по-сложни. Хедж фондовете след колапса на Лимън отварят по няколко брокрески сметки, за да хеджират риска.

            Също така знам със сигурност, че във Финландия централният депозитар по закон дава individual segregation accounts. Което означава, че дори и брокерът ти да фалира, ти си собственик на ценните книжа. В много европейски държави няма такова изискване и сметките са ombimus. Т.е. инвеститорът има сметка при брокера, а брокера или custodian-а има обща сметка в централния депозитар. При несъстоятелност инвеститорът е unsecured claimant наравно с всички необезпечени кредитори. Което е много неприятно.

            С една дума, в много държави в Европа защитата на инвеститора не е на ниво. После се чуди защо европейците не държат акции

            А за България - не знам. Току що хвърлих едно око на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и въпреки, че съм хем юрист, хем имам известна представа от финансова инфраструктура - пак не разбах. Какво остава за простосмъртния инвеститор
            Last edited by Misho ILIEV; 31.05.2016, 00:05.

            Коментар


            • ето последните 40 години как е представянето:

              http://banners.bullionvault.com/en/u...-1976-2015.pdf

              но като цяло не мисля, че идеята ти има смисъл. всичко е много относително и нещата се променят през годините
              destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

              Коментар


              • Дългосрочна инвестиция - минимум 30 години

                Last edited by representjah; 13.03.2021, 22:58.
              Working...
              X