Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• Димитър Списаревски – героят с човешко лице

На 20 декември 1943 година 60 „летящи крепости” „Либърейтър” Б-24 с охрана от 50 изстребитела „Лайтнинг” се насочват към София. Българските изтребители са многократно по-малобройни. Отбранявайки небето над столицата, в първия си и последен боен полет, Списаревски сваля една и се врязва със самолета си в друга „летяща крепост”, като сваля и нея, но загива и самият той. И до днес се гадае – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил, че прави жива торпила. Някои си позволяват да обясняват ситуацията, даже да предават мислите на загиналия, сякаш и те са били в кабината на самолета му. Правят се спекулации – дали той изобщо е имал намерение да извърши това…

Има определени сведения, че Списаревски не е изключвал и дори е мислил за съзнателно извършване на въздушен таран. Думите и делата при него се сливат в едно. Надъхвайки веднъж унилите колеги след гибелта на летец, той казва: „По-добре е да загинеш във въздуха и да разбере цял народ, отколкото да умреш и никой да не разбере…

Целта на Списаревски обаче е постигната – американските бомбардировачи не успяват да спуснат смъртоносния си товар върху столицата. Самолетът на самия Списаревски пада в околностите на София и само по сребърната верижка с кръстче разпознават овъгления труп на летеца.

По този повод Радио Лондон излиза с обръщение: „Български летци, ние знаем, че сте храбри и сте готови да браните до смърт своята Родина, но няма смисъл да се блъскате в нашите „крепости”. Защото вие сте малко, а ние сме хиляди!

Коментар

• Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
      Тракащия, ще ме прощаваш, но ще изкажа лично мнение за твоята светла персона, която много уважавам, за което е възможно да не съм прав, но така някакси го чувствам: Всички интелектуалци, расли по времето на комунизма и непребоядисали като еничари през 89-та, имате малко или много панславянски и леко интернационален уклон, поради което в голямата си част сте склонни да поддържате или поне да навеждате към тезата, че видиш ли в България сами сме си виновни, че мадър Раша е великата работа, а все брача словени са ни първи дружки, ама видиш ли ние сме ги прецакали и сме турили прът в колелата на голямото славянско братство, та да си понесем историческата вина...

Ще ме прощаваш, но с такъв привкус ми е всичко, което чета от теб, макар и поднесено интелигентно и на високо ниво. Аз съм на другото мнение и считам, че ако нашите историци не бяха толкова импотентни научно и участваха на доста повече конференции, на които да прокламират истините такива, каквито са, сега нямаше да има сбирки в Сърбия, че сме им избили населението в Сурдулица (дето живеят етнически българи), Путя нямаше да говори глупости, че Кирилицата идвала от македонската земя, а нас нямаше да ни знаят като конекрадците от Долния Дунав. Дори самото българско общество щеше да е малко по-просветено и наясно със страхотната си история от близкото и далечно минало, а не да изпада от див нихилизъм, до македонски простотии тип как българите сме атланти или поне шумери...

Да, знам, за това са нужни пари, но става и с по малко пари, но пък с много ентусиазъм - и двете липсват у нас. Разбирам учените ни, трябва и деца да хранят, но да си учен е до не малка степен мисия и ако не си готов за нея, отиваш и ставаш заваркафжия, а приказките за история ги оставяш за махленските сбирки...

Хайде лека от мен и хубав ден
      С доста заблуди си относно мойта нескромна личност, но сега бързам, че поредни ремонтни дейности ме чакат, а не всичко е за майстори. Само шти повтора, че историята е една голяма измама, благодарение на която добиваме представа за света. Ако имаш конкретни питания или нападки, поставяй ги, не ме щади. Ще се опитам те излъжа приемливо Но не ми лепи етикети. Разни неграмотници и интриганти и без това го правят. А в Сурдулица са си чисти българи. Но трябва си чувал приказката за активността на дьонметата. Макар че нашенци там не са напълно виновни, щото модерната пропаганда оформя националното съзнание.

Коментар

• А ЗАЩО са им на искрабаевци, андрейпантевци и сие просветени хора, които са наясно с близката си и по-далечна история???
        Ми тогава КОЙ ще ги кани тях по "националните" медии да ни разясняват кое как е било и как трябва да бъде?

Коментар

• Тракащия, ще ме прощаваш, но ще изкажа лично мнение за твоята светла персона, която много уважавам, за което е възможно да не съм прав, но така някакси го чувствам: Всички интелектуалци, расли по времето на комунизма и непребоядисали като еничари през 89-та, имате малко или много панславянски и леко интернационален уклон, поради което в голямата си част сте склонни да поддържате или поне да навеждате към тезата, че видиш ли в България сами сме си виновни, че мадър Раша е великата работа, а все брача словени са ни първи дружки, ама видиш ли ние сме ги прецакали и сме турили прът в колелата на голямото славянско братство, та да си понесем историческата вина...

Ще ме прощаваш, но с такъв привкус ми е всичко, което чета от теб, макар и поднесено интелигентно и на високо ниво. Аз съм на другото мнение и считам, че ако нашите историци не бяха толкова импотентни научно и участваха на доста повече конференции, на които да прокламират истините такива, каквито са, сега нямаше да има сбирки в Сърбия, че сме им избили населението в Сурдулица (дето живеят етнически българи), Путя нямаше да говори глупости, че Кирилицата идвала от македонската земя, а нас нямаше да ни знаят като конекрадците от Долния Дунав. Дори самото българско общество щеше да е малко по-просветено и наясно със страхотната си история от близкото и далечно минало, а не да изпада от див нихилизъм, до македонски простотии тип как българите сме атланти или поне шумери...

Да, знам, за това са нужни пари, но става и с по малко пари, но пък с много ентусиазъм - и двете липсват у нас. Разбирам учените ни, трябва и деца да хранят, но да си учен е до не малка степен мисия и ако не си готов за нея, отиваш и ставаш заваркафжия, а приказките за история ги оставяш за махленските сбирки...

Хайде лека от мен и хубав ден
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

Коментар

• Коментар

Никаква конспиративна фантастика не е, а тотален нонсенс, за който србето си плаща, тъй като за разлика от нас, имат огромен опит в дезинформацията и купуването на влияние в световен мащаб. И го мисля, след като го пиша - погледнете английската уикипедиа, която е уж неутрална - ми там все сърбите и гърците са белите и хрисимите, а българите сме диви балканци, които само претенции имаме, при това абсолютно без покритие я пък "изконната" сръбска Македония, я към класическата изцяло маляшка запдна тракия, в която маляките дори не са първите 2 места като брой население!!! Та нали именно Гърция (с глота си, който струвал поне колкото 2 активни армии) и Сърбия при Одрин са спечелили Първата балканска, а българите само се разхождали наготово и имали претенции и ламтежи за още и още - гиди диви балкански субекти неугледни!

За какво иде реч - историята се пише от победителите, а не от победените - то и персийците едно време са изкарани най-големите варвари, нищо че културата им многократно превъзхожда маляшката от периода. Та и тук така - немците губят, те са виновни за всичко и всички, така че що да не са виновни за ПСВ??? Ми много ясно, че те са виновни, щото иначе как да речеш, че ПСВ е почнала, понеже една малка държавица е излъгала всички велики сили и те са влезли във война помежду си нейния кеф - ми звучи много тъпо, а е просто реалност, пък историята е лека жена и подбни реалности не я кефят. Тя иска добрите да бият лошите, които винаги са вероломни и зли, а добрите са рицари на бели коне, които спасяват благородни девици...
              Сърбия отдавна не е между актуалните победители, та не може да налага курса на писане на историята. Още повече има опит за препрочитане. Все пак сред мнозинството историци крее мнетието, че кайзерът е този, който бута Виена да притиска до невъзможност Сърбия. Колкото до силите зад атентата, има разни догадки, дори за масони съм чел, но нямам кой знай колко обширен поглед. Интересен факт обаче е, че Апис - шефът на Црна рука, е осъден и екзекутиран на Солунския фронт през 1917 уж за заговор за убийство на сръбския крал. По-късно е оправдан и реабилитиран. Възможно е за друга няква измяна около 1914 г. да е бил санкциониран.

Коментар

• Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                ================================================== ================================================== ====
                Това е от сферата на конспиративната фантастика.
                Никаква конспиративна фантастика не е, а тотален нонсенс, за който србето си плаща, тъй като за разлика от нас, имат огромен опит в дезинформацията и купуването на влияние в световен мащаб. И го мисля, след като го пиша - погледнете английската уикипедиа, която е уж неутрална - ми там все сърбите и гърците са белите и хрисимите, а българите сме диви балканци, които само претенции имаме, при това абсолютно без покритие я пък "изконната" сръбска Македония, я към класическата изцяло маляшка запдна тракия, в която маляките дори не са първите 2 места като брой население!!! Та нали именно Гърция (с глота си, който струвал поне колкото 2 активни армии) и Сърбия при Одрин са спечелили Първата балканска, а българите само се разхождали наготово и имали претенции и ламтежи за още и още - гиди диви балкански субекти неугледни!

За какво иде реч - историята се пише от победителите, а не от победените - то и персийците едно време са изкарани най-големите варвари, нищо че културата им многократно превъзхожда маляшката от периода. Та и тук така - немците губят, те са виновни за всичко и всички, така че що да не са виновни за ПСВ??? Ми много ясно, че те са виновни, щото иначе как да речеш, че ПСВ е почнала, понеже една малка държавица е излъгала всички велики сили и те са влезли във война помежду си нейния кеф - ми звучи много тъпо, а е просто реалност, пък историята е лека жена и подбни реалности не я кефят. Тя иска добрите да бият лошите, които винаги са вероломни и зли, а добрите са рицари на бели коне, които спасяват благородни девици...
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

Коментар

И аз понякога задълбавам в подробности, но напоследък избягвам, защото от многото дървета накрая не виждам гората.
                  Историята е в подробностите на всяко преживяване, всеки живот. Затова е необозрима. А ний си правим схеми и се лъжем, че сме разбрали нещо. Обобщението е измама, без която нищо няма да знаем.

Коментар

• И аз понякога задълбавам в подробности, но напоследък избягвам, защото от многото дървета накрая не виждам гората.
                    Партия была, есть и будет есть!

Коментар

Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                      ================================================== ================================================== ====
                      Няма да се учудя и в научната Литература да я има тази хипотеза. “Църна рука“ се свърэва с разни външни влияния.

Коментар

• Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                        Партия была, есть и будет есть!

Коментар

• Първоначално изпратено от Bango Разгледай мнение
                          Първата Световна, че е била неизбежна е ясно, но ако Николай ІІ не е бил подведен /може би от външният си министър Сазонов/ е можела да има севсем бързо и в никакъв случай фатално за него и империята му развой. Но той решава, да заложи изцяло на Шумадийските подлеци, за сметка на доказана военна сила и идеалистично русофилски народ като българския, които той решава напълно да унизи, като насъсква и влахите да ни нападнат в гръб, чрез даден им руски потонен мост и допуска нарушението от страна на Османците на току що подписан договор-лондонския, който ние не сме нарушили в Междусъюзническата война, което благодарение на Русия я превръща във война не между съюзници, а в такава да няма силна и единна България и дори да бъде унищожена. Така в хода на Първата световна война, ако България е била останала в орбитата и като съюзник на Русия и Антантата, Галиполската операция на Чърчил е щяла да приключи бързо и успешно с помоща на българите. При една атака от българите при Чаталджа и руския флот по море, Цариград е щял да падне. Нямаше да има и Солунски фронт и войната след спирането на немското настъпление в Франция, е можело да приключи в края на 1915-началото на 1916г. Император Николай щеше да царства, включително и над голяма част от населените с арменци Османските владения в северанта част на Мала Азия. Ние щяхме да получим и остатъка от Западна Тракия, гърците западния бряг на Мала Азия населен с гърци, а след разпада на Австро Унгария, сърбите да си вземат което е тяхно в Босна. Но явно е доста важно освен да притежаваш груба мечешка сила, да имаш добри съветници и далновидност. Щяхме да си спестим Съветизацията, сталинизма и доста извращения и тогава Русия можеше да има претенции за наши братушки и покровител и освободител на братята православни.
                          Без трите войни от 1911-1913 ПСВ можеше да се отложи с 5-10 години и да има друг характер. Но разпада на Османската империя и настъплението на Берлин катализираха световния сблъсък. Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.

Коментар

Тракащия, хубав анализ, а всичко е било толкова просто - ако Николашка не беше толкова обсебен от идеята за панславизма и окултното, до степен, в която лишава България от изконната ѝ Македония за мсетка на панславизма с пибаните шумадийци, те, шумадийците, нямаше да си навирят толкова капите и да трепят Франц Фердинанд. Това му струва тиквата на Николашка и хак да му е, но ние изгубихме безвъзвратно Македония, та да ревем сега на чужд гроб, е малко тъпо. Може да кажете, че ПСВ е била въпрос на време, но аз няма да се съглася - не е била въпрос на време, а супер тъпо стечение на обстоятелства, породени основно от дебилизма на Николашка и панславизма му. Нито Германия, нито Франция, а още по-малко пък Англия са я искали тази война, но не са имали избор с ефекта на доминото, който последва от подкрепата на Николашка за шибаните шумадийци. Толкоз, останалото е история отпреди 100 и кусур години, в която България се бие за обединението си в съюз с "петвековния" окупатор, срещу "освободителката" уж Русия, но ген. Колев бая руски тикви е отрязал, ала и това е история - Вазов най-добре го описва в забранените му по време на комунизма стихове....

@СПАРТ, това, за изхода от войната при нападение над Англия и обсада на Париж къде го чете - прегледах материалите от Колчаков по ключови думи, но не го намерих. Извинявай, но ми звучи крайно фантасмагорично

П.С. От първата световна има само един победител = САЩ, от Втората - също - sad but true
                            Лятото на 1913 г. е фатално за православието. От онези пагубни събития на междусъюзническия сблъсък пострадаха и българи, и сърби (1915-1918, 1941-1945, 1991-1995 и 1999), та и гърци (1921-1922 и 1941-1949). Но най-много страдаха руснаците - от 1914, та до днес.
                            Тази версия, която съм изложил, има и по-хард вариант. Според него болшевиките идват на власт като възможност впоследствие Николай Втори да се завърне след провала им. Неслучайно първо са екзекутирани брат му Михаил, а после Великите князе, които той възприема като изменници. Дали после той и семейството му са избити, едва ли ще ни позволят да разберем. Но има разни утечки на информация. Например, мнимата Анастасия вероятно е разработка на нечии служби (тя е полякиня, та....), за да се разбере дали членовете на императорската рода в чужбина знаят нещо за бившия император и семейството му.

Коментар

• Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                              Изключително концентрирано и ценно.
                              Балансирано излагане на факти и анализ, придружен с лични оценки.

Имаше преди време едно гостуване на Дарина Григорова в радиото по повод годишншна на Февр. революция. Тук се сещам, че не си употребил традиционното наименование - Февруарска революция, та се зачудих, че може и да е нарочно, но не прозрях причината.
                              Е, тя го дава малко прочувствено и по женски и прекалено академично.
                              Десакрализация на властта!?!
                              Тази кака я уважавам и не съм я хващал в издънки. ИИма вид на някакъв Гаврош, но с изгарящи, респектиращи очи! Сто години след революциите Русия
                              Февруарска революция се употребява, за да се отличи от Октомврийската. Но те са си една - Втората руска революция, пък на 24-25 октомври се извършва болшевишкия преврат който едва при Сталин въздигат до соцреволюция.

Коментар

• Мерси, Спарт, това е интересно, макар да не е черно на бяло като документ, но тотакива документи така или иначе много рядко виждат бял свят

Коментар

Working...
                                X